Jump to content

Recommended Posts

[quote name='3rror' timestamp='1308165748' post='430433']
Recimo da idem kod prijatelja u vikendicu na nekoliko dana, ponesem Nokia N8 i do vikendice lagano dodjem pomocu [b]Ovi Maps - najbolje glasovne real-time navigacije na svijetu[/b]. Tamo cu uzivat u prirodi i uslikati par slika s [b]najboljom smartphone kamerom na svijetu koja ima 12mpx, carl zeiss optiku i najveci [i]image [/i]senzor [/b]ikad ugradjen u mobitel (veci nego i kod vecine digitalnih fotoaparata) i najbolji Xenon flash dosad. Jos sam na Nokiji ponio i nekoliko filmova (zajedno sa prijevodom/podnatpisima) u HD rezoluciji na 16GB interne flash memorije, ukljucujuci i one sa sve popularnijim MKV formatom kojeg podrzava N8. Ali za slucaj da ni to nije dovoljno ponio sam jos "nekoliko" filmova na[b] MicroSD [/b]kartici od 32GB da mi mogu stati i oni nakvalitetniji filmovi velikih velicina. N8 ima [b]HDMI port [/b]preko kojeg cemo prikljucit mobitel na njegov TV i uzivat u pravom kucnom kinu s filmom u [b]HD video rezoluciji sa Dolby Digital Plus 5.1 Surround[/b] zvukom (prvi mobitel koji to podrzava). Da sam slucajno isao na duze vrijeme negdje i nije mi dovoljna interna memorija plus microSD kartica, Nokia N8 ima i [b]microUSB port "USB-on-the-go"[/b] i kabal koji dodje uz njega preko kojeg mogu prikljucit bilo kakav USB stick ili cak Externi Hard Disk na N8. Ako nam i uz to sve bude dosadno, mogu uz pomoc HDMI kabla i Bluetootha od N8 dobiti pravu malu igracu konzolu ili laptop u nekom smislu kao sto mozete vidjeti na [url="http://www.youtube.com/watch?v=SmwE_U3NtOM"]ovom videu[/url]. Kad smo se izrostiljali i sve ispucali, jos mozemo otici malo na net i pored youtubea i na neke zabavne stranice poput killsometime.com gdje cemo pogledati neke[b] flash [/b]videoe ili poigrati neke [b]flash[/b] igrice. Ako slusati muziku direktno na mobitelu ili reproducirati neki video, Nokia N8 takodjer ima jako kvalitetan i glasan zvucnik.
[/quote]
Tekst je i vise nego solidan, ako nedobijes nobelovu nagradu za knjizevnost, od mene si bar dobio plus a vjerovatno vecini forumasa priredio pravu malu SciTech pricu prije spavanja :D

Jedan info za sve austrijance zeljne Galaxy S II modela, bom desio se problem da ove sedmice mreza drei zatim Niedermayer i Hartlauer su ostali bez doticnog Samsung modela u prodaji, S II ide kaj halva iako je trenutacno najskuplji tel u ponudama, takodjer i za gotove pare...

Ja svoj dobijam sutra ujutro pa cu onda na licnom iskustvu sastaviti ako ne memoare jednog Galaxy-ja, bar mini pricu kao @3rror :laugh:

p.s S II je stvarno najbolji u naredni nekoliko mjeseci, stoga nemojte se truditi traziti dlaku u jajetu :)
A posto navedena nokia ima samo tih 12mp bolje, mene ako kakav kolega se sjeti pozvati u svoju vikendicu, ja imam na gotovsu svoju Alphu tako da necu biti uskracen odlicnih fotografija ;)

@3rror iz vlastitog iskustva mogu ti reci da sliku kvalitetnom tj profi ne cine milioni pixela, pa ni neki blitz nego dobar objektiv. Baveci se poluprofi fotografisanjem i testirajuci nekoliko profi aparata, skuzio sam da je objektiv najvise kriv za fenomenalnu fotografiju... (sto ni na jedan tel naredni 5 godina nece biti instalirano, osim ako se neko nesjeti na nixon omoguciti sim karticu :icon_cheesygrin: ) Edited by scooby-doo

Galaxy S II je ko avion, ekran ko dobra pleska drvosjece :D sve ostalo tip top

Kad hos malo guglati ovako ti stoji brzina:

[img]http://www.speedtest.net/android/60841766.png[/img]

komentari su suvisni...
Sad kontam zasto je Apple tuzio Samsung :)

[quote name='3rror' timestamp='1308165748' post='430433']
Recimo da idem kod prijatelja u vikendicu na nekoliko dana, ponesem Nokia N8 i do vikendice lagano dodjem pomocu [b]Ovi Maps - najbolje glasovne real-time navigacije na svijetu[/b]. Tamo cu uzivat u prirodi i uslikati par slika s [b]najboljom smartphone kamerom na svijetu koja ima 12mpx, carl zeiss optiku i najveci [i]image [/i]senzor [/b]ikad ugradjen u mobitel (veci nego i kod vecine digitalnih fotoaparata) i najbolji Xenon flash dosad. Jos sam na Nokiji ponio i nekoliko filmova (zajedno sa prijevodom/podnatpisima) u HD rezoluciji na 16GB interne flash memorije, ukljucujuci i one sa sve popularnijim MKV formatom kojeg podrzava N8. Ali za slucaj da ni to nije dovoljno ponio sam jos "nekoliko" filmova na[b] MicroSD [/b]kartici od 32GB da mi mogu stati i oni nakvalitetniji filmovi velikih velicina. N8 ima [b]HDMI port [/b]preko kojeg cemo prikljucit mobitel na njegov TV i uzivat u pravom kucnom kinu s filmom u [b]HD video rezoluciji sa Dolby Digital Plus 5.1 Surround[/b] zvukom (prvi mobitel koji to podrzava). Da sam slucajno isao na duze vrijeme negdje i nije mi dovoljna interna memorija plus microSD kartica, Nokia N8 ima i [b]microUSB port "USB-on-the-go"[/b] i kabal koji dodje uz njega preko kojeg mogu prikljucit bilo kakav USB stick ili cak Externi Hard Disk na N8. Ako nam i uz to sve bude dosadno, mogu uz pomoc HDMI kabla i Bluetootha od N8 dobiti pravu malu igracu konzolu ili laptop u nekom smislu kao sto mozete vidjeti na [url="http://www.youtube.com/watch?v=SmwE_U3NtOM"]ovom videu[/url]. Kad smo se izrostiljali i sve ispucali, jos mozemo otici malo na net i pored youtubea i na neke zabavne stranice poput killsometime.com gdje cemo pogledati neke[b] flash [/b]videoe ili poigrati neke [b]flash[/b] igrice. Ako slusati muziku direktno na mobitelu ili reproducirati neki video, Nokia N8 takodjer ima jako kvalitetan i glasan zvucnik.

iPhone 4 osim slabije kamere, slabije navigacije, slabijeg zvucnika i interne memorije,[b] nema nista od gore navedenih stvari.
[/b]
Symbian je inferiorniji u odnosu na Android i iOS, nema sumnje ali Symbian^3 je daleko napredovao u odnosu starije Symbiane, pogotovo s novim i dugo ocekivanim Symbian Anna OS-om koji ce izaci ovaj mjesec i donijeti velika poboljsanja i nove mogucnosti. Nokia je jos najavila i treci veliki update - Symbian Belle i ko zna sta nas jos ceka do 2016 godine - Nokia ce najmanje toliko jos podrzavati i raditi na Symbianu. Nedavno su izbacili i Qt SDK 1.1 tool koji developerima omogucuje da puno brze i lakse razvijaju najnaprednije i najmodernije aplikacije za Symbian - vec ima takvih i vide se znacajna poboljsanja u smislu brzine, glatkoce i ponajvise u GUI-u (graphic user interface). Tu je jos i Nokia Beta Labs, koji se jako trude i konstantno izbacuju originalne i inovativne nove aplikacije i mogucnosti za Symbian poput [url="http://www.youtube.com/watch?v=Efg8x4oHRRA"]ovoga[/url] i [url="http://www.youtube.com/watch?v=uYmcjI_iIno"]ovoga[/url], a s tim se samo zagrebali povrsinu od svega sto se nudi i sto nas ocekuje.

Tako da, iPhone 4 najbolji smartphone? Malo sutra.

Druga stvar, zanimljivo je sto si rekao da ljudi koji se manje razumiju uzimaju Nokije. Naprotiv, upravo suprotno je tacno, iPhone je dizajniran za opcu populaciju, za mase a svi znamo kakav je danasnji svijet, pun plitkih i povrsnih ljudi koji se ne razumiju u tehnologiju i sto je gore, ne zele se razumijeti. Naravno, ne znaci da svaki iPhone vlasnik spada u tu kategoriju, ali velika vecina da.

Jedan [i]reviewer[/i] je dobro rekao:

"....Pogue makes a good point: Android has come to represent a kind of hacker counterculture, whose members [b]dismiss the iPhone as closed, proprietary, and designed "for dummies" and sheep.[/b] I thought Pogue's review was well done, but I'll admit it. When I go to a tech conference[b] I expect to see most people carrying an iPhone. But when I spot an Android handset (which I do more and more)? A small part of my brain assumes that person is someone with superior technical skill, someone who values openness, and someone who is ahead of the curve.[/b]" Taj clanak je usporedjivao Andoriod i iOS pa se samo oni spominju, ali iste navedene karakteristike vrijede i za Symbian.

Pozz ;)
[/quote]

Lijepo si ti to napisao. Ja probo sa Ovi maps doci do Sarajeva iz Kladuse, reko onako cisto da vidim kakav je. Karta`? Nula. Za Bosnu uopste ne postoje dobre karte, zna u sarajevu pet ulica.

Da si do vikendice doso ne vjerujem jer je fakat nemoguce ili si u nekoj drugoj drzavi koristio?

dalje symbian je napredovo, i sigurno je bolji nego sto je bio ali je opet kad se usporedi sa androidom nula. I sama nokia je rekla da nece dugo raditi na symbian, prema tome taj sistem izumire....

Kome treba samsung galaxy s2 otkljucati nek mi se javi :)
Neobecavam 100% da ce uspjeti jer razlicite mreze imaju i razlicite NCK code, ali 50% da prihvati unkriptirani kod. (iz svake drzave na nekoj mrezi upali na nekoj ne pa bom kakve ko srece bude :D)

Zauzvrat dobar tanjir janjetine negdje kraj une :icon_cheesygrin:

p.s ako vam ko slicno kaze da nije siguran da ce ga otkodirati, ako uspije nedajite neke basnosnovne cifre jer on je aplikaciju vjerovatno dzaba nasao ;)
Jer orginalni kodovi kostaju preko 100€ iz maticnih operatera

bila ona dobra ili ne ja sam sa svojom N8 prezadovoljan,,,nije skup kao ajfon al je meni dobar,,,neka priča ko šta hoće,nokia zakon,ubi čojek :D

moje mišljenje da je iphone čisto bacanje para i dokazivanje u okolini jer je to stvarno hrpa gvožđa koje nije nizašta nego za pokazivanje kako ja imam ajfon,,, pa androidi su bolji 50 puta da sad nebi bilo da hvalim samo nokiu,,,prije bi uzeo huawei nego ajfon

[quote name='udo' timestamp='1308356154' post='430679']
prije bi uzeo huawei nego ajfon
[/quote]
Za ovu recenicu sto si napisao vodim na banjalucke dok dodjem :yahoo:

[quote name='Focker' timestamp='1308294967' post='430603']
Lijepo si ti to napisao. Ja probo sa Ovi maps doci do Sarajeva iz Kladuse, reko onako cisto da vidim kakav je. Karta`? Nula. Za Bosnu uopste ne postoje dobre karte, zna u sarajevu pet ulica.

Da si do vikendice doso ne vjerujem jer je fakat nemoguce ili si u nekoj drugoj drzavi koristio?

dalje symbian je napredovo, i sigurno je bolji nego sto je bio ali je opet kad se usporedi sa androidom nula. I sama nokia je rekla da nece dugo raditi na symbian, prema tome taj sistem izumire....
[/quote]
Bosna je jedna od rijetkih drzava koja nije detaljno podrzana na Ovi Maps, to je do Bosne, a ne do Nokije. Sta ce ulagati u izradu mapa kad ce biti mozda 100 ljudi? Dok je u drugim zemljama standard da se ima internet flat paket na mobitelu koji je i povoljan zahvaljujuci dobrim provajderima, kod nas svi koriste ultra i sl bonove (iako Ovi Maps radi i bez interneta) i 90% ljudi sto i ima smartphone nikako ne znaju da je smartphone niti ga koriste kao takvog. Vjerovatno dok mi malo sustignemo ostale, doci ce i kod nas.

I da, u Hr sam trenutno tako da mi funkcionira savrseno i vidim svaku najmalju ulicicu, a navigacija ima i za pjesake. Edited by 3rror

[quote name='3rror' timestamp='1308492887' post='430768']
Bosna je jedna od rijetkih drzava koja nije detaljno podrzana na Ovi Maps, to je do Bosne, a ne do Nokije. Sta ce ulagati u izradu mapa kad ce biti mozda 100 ljudi? Dok je u drugim zemljama standard da se ima internet flat paket na mobitelu koji je i povoljan zahvaljujuci dobrim provajderima, kod nas svi koriste ultra i sl bonove (iako Ovi Maps radi i bez interneta) i 90% ljudi sto i ima smartphone nikako ne znaju da je smartphone niti ga koriste kao takvog. Vjerovatno dok mi malo sustignemo ostale, doci ce i kod nas.

I da, u Hr sam trenutno tako da mi funkcionira savrseno i vidim svaku najmalju ulicicu, a navigacija ima i za pjesake.
[/quote]

da tu si u pravu. posto sam ja koristio po bosni i nije islo. znaci samo za bosnu nema karta. eto ja ne znam za hrvatsku, ako ti kazes onda je to stvarno super stvar. ovi maps je itekako za preporuciti.

evo ja danas dobio galaxy 2. da vidim hocu li se moci priviknuti, ipak korisitio sam preko godinu dana iphone.

PS: ovaj sto kaze da je iphone sranje: nemoj tako, jer stvarno nije. zavisi sta hoces. ali recimo za email i za inernet po meni je jos uvijek najbolji od sviju. eto testiro sam par nokia, sad cu da vidim kakav je android detaljno.....

javim vam ;)

Vraćamo se na iMac vs PC. Mnogi će reći da je iMac bolji, al PC-a je više. Tako će jednog dana biti i sa iPhone vs Android.

[quote name='Focker' timestamp='1308561862' post='430817']
da tu si u pravu. posto sam ja koristio po bosni i nije islo. znaci samo za bosnu nema karta. eto ja ne znam za hrvatsku, ako ti kazes onda je to stvarno super stvar. ovi maps je itekako za preporuciti.

evo ja danas dobio galaxy 2. da vidim hocu li se moci priviknuti, ipak korisitio sam preko godinu dana iphone.

PS: ovaj sto kaze da je iphone sranje: nemoj tako, jer stvarno nije. zavisi sta hoces. ali recimo za email i za inernet po meni je jos uvijek najbolji od sviju. eto testiro sam par nokia, sad cu da vidim kakav je android detaljno.....

javim vam ;)
[/quote]
Opisi ga na temi android, tj kako radi 2.3.3 inacica.
Radi perfekt, ja se evo peti dan ibretim bez prestanka :)
Jutros me iznenadi Talk apps jer ide direkt chat sa gmaila, zatim imam i hotmail i gmail i fejs i sve mi dolaze notifikacije i sve je odjednom online.
bespotrebno je slati poruke preko mreze, jos da svi koriste skype svakim bi videocall mogao bilo kad...

PS: ovaj sto kaze da je[b] iphone sranje: n[/b]emoj tako, jer stvarno nije. zavisi sta hoces. ali recimo za email i za inernet po meni je jos uvijek najbolji od sviju. eto testiro sam par nokia, sad cu da vidim kakav je android detaljno.....

javim vam ;)
[/quote]

Tvoj ajfone :D nista ne valja. :icon_cheesygrin: Nikad mi se nije ni svidjao. :icon_cheesygrin:

[quote name='scooby-doo' timestamp='1308565826' post='430829']
Opisi ga na temi android, tj kako radi 2.3.3 inacica.
Radi perfekt, ja se evo peti dan ibretim bez prestanka :)
Jutros me iznenadi Talk apps jer ide direkt chat sa gmaila, zatim imam i hotmail i gmail i fejs i sve mi dolaze notifikacije i sve je odjednom online.
bespotrebno je slati poruke preko mreze, jos da svi koriste skype svakim bi videocall mogao bilo kad...
[/quote]

Instaliraj IMO, logira se na MSN, Yahoo, ICQ, GoogleTalk, MYSpace, Skype, Facebook i Jabber :) istovremeno. Ili KakaoTalk koji radi i na iPhone a vezan je za broj telefona, znači ne treba neka extra registracija.

PS:[size="3"] ovaj sto kaze da je iphone sranje[/size]: nemoj tako, jer stvarno nije. zavisi sta hoces. ali recimo za email i za inernet po meni je jos uvijek najbolji od sviju. eto testiro sam par nokia, sad cu da vidim kakav je android detaljno.....

javim vam ;)
[/quote]

kolega ako misliš na mene da ti kažem samo jedno,,,

nemam ja ništa protiv ajfona al stvarno zaista ljudi su napravili dobar touch screeeeeeen i to upakovali u finu plastiku i napucali cijenu do maksimuma,,,fakat niđe veze,,,kad pogledaš da je ajfon samo zato što ima jabuku na poleđini nekih 500 evrića (sad lupam,ne znam cijenu tačnu)

a isti takav huawei možeš dobiti za 150 eura mislim da nisam toliko lud da platim nacrtanu jabuku na poleđini mobitela 350 eura ipak me toliko pare ne žuljaju

[quote name='udo' timestamp='1308611256' post='430876']
kolega ako misliš na mene da ti kažem samo jedno,,,

nemam ja ništa protiv ajfona al stvarno zaista ljudi su napravili dobar touch screeeeeeen i to upakovali u finu plastiku i napucali cijenu do maksimuma,,,fakat niđe veze,,,kad pogledaš da je ajfon samo zato što ima jabuku na poleđini nekih 500 evrića (sad lupam,ne znam cijenu tačnu)

a isti takav huawei možeš dobiti za 150 eura mislim da nisam toliko lud da platim nacrtanu jabuku na poleđini mobitela 350 eura ipak me toliko pare ne žuljaju
[/quote]

to ne mozes uporediti. ja sam i sa huawei radio. medjutim 30 % je pokvarenih i stalno mjenjaj. to je isto kad bi poredio ficu i mercedesa. naravno onaj sto nema para ce reci da je fica sasvim dovoljna i da ne treba mu merceds.

eto onaj sto ima para a ne zna isto ce pricati da mu ne treba jer ne zna. evo u mene u firmi svi dobili galaxy s 2. a prije koristili neki krs od nokije. sef me sinoc u 9 sati zove i kaze ovo je pravo zanimljivo. da mi je neko reko prije ili dok si prico nisam vjeorvo.

tako i ti to poredis izgleda :icon_cheesygrin:

Evo i N9 s novim MeeGo OS-om je i sluzbeno najavljena... Jedna mala zanimljivost za primjetit je da nema [b]nijedne [/b] prednje fizicke tipke - "When you want to go back to the homescreen, you just have to swipe from the edge of the screen. Well, don’t you think it’s a perfect solution after removing any kind of home buttons?".

http://www.youtube.com/watch?v=LxUymqLGG-M&feature=mfu_in_order&list=UL

http://www.youtube.com/watch?v=gfE3B6L-Otw&feature=player_embedded

Takodjer se zna da postoje N9 sa fizickom querty tipkovnicom, ali navodno te su izdvojene za developere.

Vise info: http://www.gsmarena.com/nokia_n9_announced_based_on_the_meego_platform-news-2805.php Edited by 3rror

nokia? ne hvala. symbian? aaaa ni pokojem slucaju!!!!

medjutim meego je jako super. radio sam na meego vec jednom i super stvar nema sta. pogotovo za igrice. ne sjecam se koji je telefon od nokije bio ali grafika je bila fenomenalna!!

[quote name='Focker' timestamp='1308907467' post='431217']
nokia? ne hvala. symbian? aaaa ni pokojem slucaju!!!!

medjutim meego je jako super. radio sam na meego vec jednom i super stvar nema sta. pogotovo za igrice. ne sjecam se koji je telefon od nokije bio ali grafika je bila fenomenalna!!
[/quote]
Da nebi sad svi svog konja falili, postoje apps za takva testiranja :D
Kucajte ili na netu ili npr android marketu, sigurno su developeri uradili i za apple, zove se smartbench 2011, kad se instalira samo osnete Run smartbench i na kraju vam izbaci brojku, cak dva identicna telefona nikad nece imati isti score.
U mene s II ide do 3980 i neki.

Znaci svak moze svoj tel testirati i dokazano otici kolegi i reci: "dite zamotaj taj krs u cenera i baci ga" :icon_cheesygrin:

http://www.gsmarena.com/alien_dalvik_will_let_you_run_android_apps_on_the_nokia_n9-news-2813.php Nekome nece faliti aplikacija :D

I evo jos jedan quick review gdje se moze vidjeti po neki detaljcic vise o MeeGou
http://www.youtube.com/watch?v=Q6rgdu9eMoQ Edited by 3rror

ja skoro uzeo Sony Ericson xperia arc mogu reci da sam stvarno zadovoljan s njim
dobra kamera,,hitar brete neki dan ga update-ovo,,
sev u svemu jak je,,

bar za moje potrebe

Prodajem svoj galaxy sII jer je po citanju zastarjela tehnologija :D
evo nesto fulkul novo uskoro

[quote]Xperia Duo temelji se na dual-core procesoru, čipsetu NovaThor A9500 (ili U8500) s 1,4-GHz satom frekvencije.
Tu je 1,5 GB memorije i baterija s kapacitetom od 2500 mAh. Mora se priznati da nije mali kapacitet baterije ali s obzirom na procesorsku snagu i veličinu zaslona osjetljivog na dodir od 4,5 " to se i očekuje. Rezolucija zaslona je 960 × 540 piksela (QHD) s podrškom za tehnologiju, BRAVIA ENGINE. Treba još i spomenuti 12 MP kameru s CMOS senzorom iz linije Exmor R.[/quote]

napokon prvi profesionalni 12mp na jednom telefonu, a i ovi dual sledece godine prelaze uvjeren sam na ove intelove i procesore, samo neznam sto ce im ovako nabrijane stvari kad se nema u sta koristiti...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1310673110' post='433267']

napokon prvi profesionalni 12mp na jednom telefonu, a i ovi dual sledece godine prelaze uvjeren sam na ove intelove i procesore, [b]samo neznam sto ce im ovako nabrijane stvari kad se nema u sta koristiti.[/b]..
[/quote]

ma gluposti ja bi crko da nisam sebi nabavjo njesto dobro i sad ga moram svaki put traziti dje mi je,,eto kolko je to interesantno,,prvih 7 dana

[quote name='Focker' timestamp='1309153864' post='431403']
zna li neko dje skinuti tom tom za android ili iphone?? naravno besplatno ;))
[/quote]

Za Android ti je IGO najbolji, Tom Tom možda ni ne postoji za tu platformu.

[quote name='pirgo' timestamp='1310744208' post='433412']
Za Android ti je IGO najbolji, Tom Tom možda ni ne postoji za tu platformu.
[/quote]

ja sam skinuo tom tom, kaze ima karta za "eastern europe", bila je uslikana i bosna i hercegovina da radi navigacija kao i hrvatska isto. medjutim koristio sam je prije 2 sedmice kad sam bio u bosni, rezultat:

kroz hrvatsku radi super, bez problema i kroz one manje ulice me bez problema odveo. kroz bosnu boze sacuvaj. u banja luci uopste nije radio, gradiska jos manje. do travnika je totalno se zeznuo u broju kilometara. po meni totalno nepotrebljiv. da nije bilo naroda koji mi je pokazao put ja kroz bosnu koristeci tom tom nikad se nebi snaso.......

Samsung tj google nexus s je prvi telefon i smartphone koje je odletio sa NASA u svemir i koji ce biti instaliran na robote za ispitivanje svemira i samim time poboljsan nekoliko desetina puta ucinkovitost tih robota.
zatim samsung uskoro izdaje telefon pod nazivom galaxy Q. po mojim procjenama da ce kao galaxy s II pomaknuti granice telefonije i daleko biti ispred svih. sa ovim Q ako ga prihvati trziste bice kao iPhone u svom zlatnom dobu (koje je davno proslo :D)