Jump to content
Ljubica

Moje dete ne voli da čita

Recommended Posts

Svaki roditelj zna koliko je čitanje značajno i da je ono temelj svakog budućeg samostalnog učenja. Nije potrebno dodatno ubeđivanje.

Često čujem rečenicu : "Moje dete ne voli da čita", koja mo

Sto sam i ja primjetila kod djece je lijenost za citanjem....:( djeca su jedostvano takva, njih ne zanima knjiga i hrpa slova u njoj....njih zanima igra, TV, razne igrice, kompijuteri i svasta nesto....:D njih zanima zabava....:D

Ako se dobro sjecam, ni ja nisam bila "luda" za citanjem....sve dok nisam dobila na poklon zbirku bajki....:D eh pepeljugu sam naucila napamet....:D a danas citam sve "sto mi dodje pod ruke"...

[media]http://www.youtube.com/watch?v=t-kjup8JJsM&feature=related[/media]
  • Upvote 1

Moja starija kćerka voli da čita. :)

Pored redovnih školskih lektira, uvijek vuče još neku sa sobom.

Moja malena djevojčica voli knjige. Ona kad ide u kupovinu, pita može li kupiti knjigu (slikovnicu),

i najviše se zadržava pored slikovnica. :)

• Upvote 1

Dobro je lad djeca vole citati. Stariji stvarno cita puno nekad i previse da dodjem u situaciju da ga tjeram vani. A mladji u skoli najvise voli fizicko. Vazda borba sa njim da nesto procita. Kaze da su sve knjige glupe i da ga ne interesuju.
Da moze isao bi na dvadeset sportova. Za sad ide na tri. Slomi me zivu.

Moj zvrk ne voli citati jer mu, za razliku od matematike, citanje bas i ne ide od ruke. Sad ide na dopunsku iz engleskog i obavezno mu je da procita jednu knjigu dnevno (skola posalje knjigu kuci s njim) i polagano se poceo privikavati. Inace jako voli knjige i voli kad mu ja citam.

Mislim da je manjak samopouzdanja kriv sto ne zeli da cita sam, naglas, jer je inace navikao da mu sve ide od ruke na prvu.

Moja starija kćerka voli da čita. :)

Pored redovnih školskih lektira, uvijek vuče još neku sa sobom.

Moja malena djevojčica voli knjige. Ona kad ide u kupovinu, pita može li kupiti knjigu (slikovnicu),

i najviše se zadržava pored slikovnica. :)

I moja takoder uvijek volila da ostane u odjeljenju za knjige..i meni super bude; rahat pokupujem sto mi treba  a i njoj bude lijepo u "svom" prostoru"...Dok smo bile u Bosni kupila sam joj par knjiga na Bosanskom jeziku..tako da cita, pise Bos. bez problema..

( Jos nisam nasla Bosanski rijecnik )ako neko negdje vidio da ima kupiti , neka mi javi ! Hvala ...!

Herka, ni moj sin ne voli da čita.

Svaku lektiru ja moram pročitati (ako nisam prije, ili sam je čitala davno) da bih o njoj mogla s njim razgovarati tj. provjeriti je li je pročitao. Čita on, samo ono što ga zanima. Ako ima neka tema koja ga interesuje (npr. neko historijsko razdoblje, događaj i sl.) nabavit će literaturu net prevrnuti da nađe što više podataka, pročitatti i čitati sve što nađe, al' knjigu ne doživljava kao odmor i užitak. :)))

I sama sam citala sa ovim starijim a mladjem babo cita posta sam izkritikovana da sam ga razmazila. A nisam svegami nego jednostavno dijete je takvo. Ti mu citas a on razmislja o FIFI. Evo veceras on mu nesto cita i objasnjava i samo sto je napravio predah da prevrne list kaze mali " babo posvadjali se Ronaldo i jos neki (zaboravila sam kako se zove) na treningu danas" I sta bi mu covjek.

Šta da se radi, svako ima svoju nafaku. Neko voli da čita, neko ne voli, makar im čovjek pružio iste uslove i podsticao čitanje.

I kod mojih je tako, stariji nikad nije čitao više nego što je morao, često ni to, a mlađi temeljno "žvače"svaku knjigu koja mu dođe pod ruku. Neki dan smo ga žena i ja zezali da je njegova škola bez veze jer ne čitaju ništa od onog što smo mi čitali a on se vrati iz biblioteke sa Orwelom i Dostojevskim. Prvu je već pročitao, ali Zločin i kazna bi mogli biti malo previše. Vidjećemo šta će da bude.

Šta da se radi, svako ima svoju nafaku. Neko voli da čita, neko ne voli, makar im čovjek pružio iste uslove i podsticao čitanje.

I kod mojih je tako, stariji nikad nije čitao više nego što je morao, često ni to, a mlađi temeljno "žvače"svaku knjigu koja mu dođe pod ruku. Neki dan smo ga žena i ja zezali da je njegova škola bez veze jer ne čitaju ništa od onog što smo mi čitali a on se vrati iz biblioteke sa Orwelom i Dostojevskim. Prvu je već pročitao, ali Zločin i kazna bi mogli biti malo previše. Vidjećemo šta će da bude.

Pa ti'š u džehenem. De, ne zezaj dijete. Estakvirla.

Ja nemam djece, ali mogu napisati o sebi. Ne volim čitati knjige. I one što sam pročitao (morao sam), kajem se brete. To je bogu plakati koliko se vremena izgubi čitajući nečiju glupu maštu. Svom djetetu neću preporučiti da čita romane i ostale gluposti.

Ne daj bože da me ko nominira za onaj BookChallenge. Ne bih ga uradio kaj ni IceBucket. :P

Edited by Jiggy Bau

I sama sam citala sa ovim starijim a mladjem babo cita posta sam izkritikovana da sam ga razmazila. A nisam svegami nego jednostavno dijete je takvo. Ti mu citas a on razmislja o FIFI. Evo veceras on mu nesto cita i objasnjava i samo sto je napravio predah da prevrne list kaze mali " babo posvadjali se Ronaldo i jos neki (zaboravila sam kako se zove) na treningu danas" I sta bi mu covjek.

Njega je Ronaldo razbio.

Pa ti'š u džehenem. De, ne zezaj dijete. Estakvirla.

Pa da bude kao ti, taman posla. :D