Jump to content
Daisy

Sudbina ili slucajnost?!

Recommended Posts

meni se cesto desava neke nevjervatne stvari, kojima da se dese mogucnost je 1:1000 (najmanje), ugl. neki znakovi, slucajnosti koji ukazuju na nesto isl.

vjerujete li vi da su takve situacije sudbina, znak i sl, ili ih i dalje smatrate samo slucajnostima?

Cudne slucajnosti postoje u to sam se uvjerila x puta....ali kad malo prokontas neke stvari jednostavno se ne mogu izbjeci, to je definitivno sudbina...:)

Bas sam sinoc razmisljala o necemu slicnom, i skontala sam da samo jedna mala sitnica, promjeni cijeli tijek dogadjaja....dakle jedna mala stvar i nista nije onako kako bi trebalo biti ili kako smo mi to zeljeli...:)

Ja volim kad nesto vjesto izbjegnem jednom, ali opet to "nesto" me ceka kasnije.....to me nasmije...:)

[quote name='Ciklama' timestamp='1300369713' post='422348']
Moja mala životna priča:

Ratno doba, vrijeme prve autonomije, moja rodica i ja setamo dok ona jadikuje nad prekinutom vezom, žali za bivšim momkom i huli njegovu novu djevojku.
Spominjući tu novu djevojku, napominje da je ta djevojka imala momka koji je otišao sa Hegom (grupa Kladušana koja se suprostavila autonomiji, i na startu prešla na stranu 5.Korpusa), i kako je ta veza "pukla" zbog različitih političkih opredjeljenja.
Pošto je moja porodica ( i ja s njima), nosila etiketu "ekstrema 5.Korpusa", "korpusovci" itd. , te pri samom proglašenju autonomije momak me ostavio iz tih razloga :P , a ja "zahebant" kakav jesam, na tu njenu priču sam rekla "E, taj treba meni! Bar smo politički isto nastrojeni".

I znate šte je bilo? Taj za kojeg sam tada to rekla je moj suprug. :D
Sudbina ili slučajnost ????? :icon_cheesygrin:
[/quote]

Da ti nisi kojim slucajem vidovita....:D

Neku vecer kad si rekla:" Znala sam prije vas...." prvo sam pomislila da si vidovita...:) I sad mi ta tvoja recenica navuce osmjeh na lice...:)

[quote name='Amren' timestamp='1300379879' post='422370']
Da ti nisi kojim slucajem vidovita....:D

Neku vecer kad si rekla:" Znala sam prije vas...." prvo sam pomislila da si vidovita...:) I sad mi ta tvoja recenica navuce osmjeh na lice...:)
[/quote]
Nisam, gluho bilo, kako vidovita. :ap:

Mali savjet od mene je da pazite

Vjerujem u znakove,sitnice,i sudbinu.
Imam puno priča o tome,ali su mi nekako preosobne.
Sve se de

[quote name='Malina' timestamp='1300398262' post='422404']
Vjerujem u znakove,sitnice,i sudbinu.
Imam puno priča o tome,ali su mi nekako preosobne.
Sve se dešava s razlogom,i što Eci kaže,ne mogu se stvari izbjeći.
Važno je samo da ne zaboravimo da iako ne možemo izbjeći ružne stvari,isto tako su u lijepe stvari neizbježne. :)
[/quote]

I da covjek iz naj negativnije stvari i ono trun pozitivnog pokusa naci i vidjet ;) Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 1

u sudbinu ne vjerujem ...

covjeku je odradjen datum rodjenja i datum smrti ... ostalo su prazne stranice koje sam pise ...

[quote name='lucky' timestamp='1300435058' post='422426']
u sudbinu ne vjerujem ...

[b]covjeku je odradjen datum rodjenja i datum smrti .[/b].. ostalo su prazne stranice koje sam pise ...
[/quote]

Slazem se...:) ali neke stvari ma koliko mi htjeli vjesto izbjeci na kraju nas snadju....:D dakle sudbina....doduse do te sudbine nas dovode nase odluke i postupci....ali uvijek smo mogli nesto drukcije uraditi....i kasnije se pitamo "A zasto nisam???"

kazu da su to sejtanske rijeci "da mi je sad vratiti vrijeme", "ah sto nisam", "sta bi bilo da jesam" i ostalo... :D

a sta je ono sa onim da nas nesto "povuce" da uradimo nesto i na kraju ispadne da je to recimo vas potez zivota, a "pri zdravom razumu" to nikad ne bi uradili...

ili ono, bas od milion ljudi, recimo vi sretnete osobu koju ste zelji vidjeti, dva bosanca koja se nisu vidjeli godinama slucajno se sretnu u New yorku? slucajnost ili neko mozda ipak malo namjesta?

[quote name='Amren' timestamp='1300444358' post='422479']
Slazem se...:) ali neke stvari ma koliko mi htjeli vjesto izbjeci na kraju nas snadju....:D dakle sudbina....doduse do te sudbine nas dovode nase odluke i postupci....ali uvijek smo mogli nesto drukcije uraditi....i kasnije se pitamo "A zasto nisam???"
[/quote]

posto nije forum religija , usudit cu se napisati ovu recenicu ...

mada je u islamu zabranjeno raspravljati o sudbini ... ako je postoji sudbina kako da ja odgovaram za nesto pred Allahom dz. ako je bila sudbina da to uradim ...

mislim nezelim da se tema usmjeri u tom pravcu al samo potkrepljujem svoj stav da ne vjerujem u sudbinu i zasto ne vjerujem u nju ...

[quote name='Daisy' timestamp='1300465672' post='422538']
kazu da su to sejtanske rijeci "da mi je sad vratiti vrijeme", "ah sto nisam", "sta bi bilo da jesam" i ostalo... :D

a sta je ono sa onim da nas nesto "povuce" da uradimo nesto i na kraju ispadne da je to recimo vas potez zivota, a "pri zdravom razumu" to nikad ne bi uradili...

ili ono, bas od milion ljudi, recimo vi sretnete osobu koju ste zelji vidjeti, dva bosanca koja se nisu vidjeli godinama slucajno se sretnu u New yorku? slucajnost ili neko mozda ipak malo namjesta?
[/quote]

Egoiste misle drugacije.. Ljudi koji misle da se svjet oko njih vrti... Koji nis zivot jos osjetili pod noktima i kozom...

ne vjerujem da je sve unaprijed određeno, čemu onda na

[quote name='sof1a' timestamp='1300547241' post='422630']
ne vjerujem da je sve unaprijed određeno, čemu onda na

Recimo da sam imao dosta iskustva sa nevjerovatnim koincidencijama.

Ciklamina priča je u svakom slučaju filmska. :)

zivot cine neslucajne slucajnosti. i ostalo..

sve je unaprijed predodredjeno. i ovo sto lucky kaze da su prazne hartije koje cekaju da ih ispisemo ne stoji. one su vec ispisane, mozes ih malo preinaciti, ali nista 'sudbonosno'. covjek svakako nije prepusten samom sebi, iako cesto misli da radi onako kako hoce. imaju ti nazovi unutrasnji nagoni usadjeni u nama od samog stvaranja. ne sporim slobodnu volju, ali sporim slucajan odabir.

S vjerske strane, koliko ja znam, odredjeno je samo vrijeme kad ce se roditi i kad ce umrijeti. Znaci sve ono izmedju je slobodna volja, dakle slucajnosti, a ne sudbina.
Kad bi svaka stvar koja se desi i svaka odluka koja donesemo bila sudbina onda bi religija izgubila smisao. I ne, ne moze biti nesto "izmedju", npr. da su kao neki veliki dogadjaji u nasim zivotima odredjeni sudbinom, a da su sitnice prepustene slucanosti. Ili je sve sudbina ili "nista".

S logicke strane, ma koliko god nesto nevjerovatno se desilo i dalje je slucajnost. Nasi zivoti su relativno dugi i ljudska populacija je velika, za ocekivati je da ce se s vremena na vrijeme ljudima desavati nevjerovatne stvari. Jedina stvar apsurdnija od ideje da postoji sudbina, je ideja da covjek moze promjeniti svoju sudbinu. Tu se gubi sva logika i to je cista glupost. Edited by 3rror

[quote name='3rror' timestamp='1315279810' post='439652']
S vjerske strane, koliko ja znam, odredjeno je samo vrijeme kad ce se roditi i kad ce umrijeti. Znaci sve ono izmedju je slobodna volja, dakle slucajnosti, a ne sudbina.
Kad bi svaka stvar koja se desi i svaka odluka koja donesemo bila sudbina onda bi religija izgubila smisao. I ne, ne moze biti nesto "izmedju", npr. da su kao neki veliki dogadjaji u nasim zivotima odredjeni sudbinom, a da su sitnice prepustene slucanosti. Ili je sve sudbina ili "nista".

S logicke strane, ma koliko god nesto nevjerovatno se desilo i dalje je slucajnost. Nasi zivoti su relativno dugi i ljudska populacija je velika, za ocekivati je da ce se s vremena na vrijeme ljudima desavati nevjerovatne stvari. Jedina stvar apsurdnija od ideje da postoji sudbina, je ideja da covjek moze promjeniti svoju sudbinu. Tu se gubi sva logika i to je cista glupost.
[/quote]

Da ali kao je moj kcerki bilo sudjeno da umre sa 6 mj, onda je to i indirektno moja sudbina.. ili ne!!

[quote name='3rror' timestamp='1315279810' post='439652']
S vjerske strane, koliko ja znam, odredjeno je samo vrijeme kad ce se roditi i kad ce umrijeti. Znaci sve ono izmedju je slobodna volja, dakle slucajnosti, a ne sudbina.[/quote]

jednom je neko rekao: 'zivot cine neslucajne slucajnosti. i ostalo.' ako cemo bas sa 'vjerske' strane (inace, jednine objasnjive strane op.a.), onda cemo reci i da su stanovnici dzeneta pokazani ademu a.s. u desnoj, a stanovnici vatre u lijevoj mu ruci. (nadam se da je svima poznata ova vjerodostojna! predaja)
time ti je automatizmom odredjena sudbina i lisen si 'slucajnosti', odnosno 'slucajnog odabira'.
'slobodna volja' je onaj intelekt u nama koji razlikuje dobro od loseg, pa zbog nje nemas alibij pred Uzvisenim Stvoriteljem.
naravno, stoji da je svako 'kovac vlastite sudbine', ali nije svima dat isti alat u ruke.

[quote]Kad bi svaka stvar koja se desi i svaka odluka koja donesemo bila sudbina onda bi religija izgubila smisao. I ne, ne moze biti nesto "izmedju", npr. da su kao neki veliki dogadjaji u nasim zivotima odredjeni sudbinom, a da su sitnice prepustene slucanosti. Ili je sve sudbina ili "nista".[/quote]

i dalje ne shvatas osnovno: nema slucajnosti! u Casnom Kur'anu stoji da svi Svjetovi mirno plove. da nema slucajnosti svjedoci i to da Stvoritelj Uzviseni sve odrzava u harmoniji bez ikakvog zamora, i vjecno. oduvijek. i zauvijek.
nema slucajnosti, jer ona bi narusila taj sklad.

[quote]S logicke strane, ma koliko god nesto nevjerovatno se desilo i dalje je slucajnost. Nasi zivoti su relativno dugi i ljudska populacija je velika, za ocekivati je da ce se s vremena na vrijeme ljudima desavati nevjerovatne stvari. Jedina stvar apsurdnija od ideje da postoji sudbina, je ideja da covjek moze promjeniti svoju sudbinu. Tu se gubi sva logika i to je cista glupost.
[/quote]

s logicke strane, Apsolut je stvorio sve, a On kao Apsolut nije stvoren, oduvijek i zauvijek je tu. rekao je neko: 'da je mozgu da zamisli ono sto osjeti srce.. pregorio bi od emocije!'

[b]"Jedina stvar apsurdnija od ideje da postoji sudbina, je ideja da covjek moze promjeniti svoju sudbinu. Tu se gubi sva logika i to je cista glupost."[/b]
nema mijenjanja sudbine. onomad si se nasao u u desnoj insAllah, ili u lijevoj. to je sudbina, i nije slucajna, jer je djelo Apsoluta.

slusaj sad: smisao je u Besmislu. cim srcem spoznas da shavats kako postoji Neshvatljivo, shvatiti ces ustvari i zasto ne mozes da shvatis.
tamo gdje se izgubila tvoja logika vjera bi trebala da premosti vezu izmedju smisla i ne.smisla.
'.. da vidis kako nista tako savrseno popunjava pukotine izmedju smisla i ne.smisla..'

rekao je neko: 'zivot je rodio i smrt. ali smrt nikad nece unistiti zivot.'
obecana nam je vjecnost, i umires, da se slobodno izrazim, na trenutak. bas kako si i zivio samo trenutak.
sudbina je i nije nimalo! slucajno da se zivot nastavi i poslije smrti, za navijek.

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1315307605' post='439732']
Da ali kao je moj kcerki bilo sudjeno da umre sa 6 mj, onda je to i indirektno moja sudbina.. ili ne!!
[/quote]

sudbina je da joj ti budes majka i da ti ona bude kcer. vase su sudbine povezane, i povezane su sudbine svih ljudi. bas kao sto mahanje leptira negdje u nigdjezemskoj utjece na stvaranje vjetra u drugdjezemskoj.