Jump to content
makcode

Kljukusa

Recommended Posts

Krajiska kljukusa
Potrebno:
1kg psenicnog crnog brasna
1 jaje
200g maslaca
1/2 l kiselog mlijeka
1dl kiselog vrhnja
10g cesnjaka
soli po zelji

Priprema:
Brasno prosijemo, dodamo jaje i so i mlakom vodom lagano mutimo do gustoce meda, a onda smijesu izlijemo u vec pripremljenu pomascenu tepsiju. Smjesu pecemo pola sata. Kada je pecena, prelijemo smjesom ranije umucenog kiselog mlijeka, vrhnja i sitno skosanog cesnjaka. Prije posluzivanja kljukusu pomastimo ucvrcalim maslacem. Posluzujemo toplo.

Kakav je ovo recept hehehhe
Ja obozavam kljukusu ajjjj moglabije svaki dan jesti...moja omiljena je sa sampijonama/mushrooms kako vec .

Al kad djesto pravim samo stavim jaje ili dva sa malo mljeka i soli i to izmutim i onda dodam brasna i malo vode i to se izmti....i onda dodam isickane sampijone ili kromprir....kako kad koju pravim....ili batake postavim . I to se ispece i onda malo se zalije da se opusti i onda sa maslom se zamasti.( a vidla sam neko voli sa vrhnjom izmutis vrhnju i jaje i pospes po kljukusi kad bude gotava) isto nije lose.

Ma ja je volim najobicnije kakva daje i mladog luka presebe :D

ja stvarno nisam znao da ima toliko vrsta kljukuse :blink:

ova zadnja mi se bas svidjela zbog ovih sastojaka nabrojanih, ali nema brete nista bez kumpirove kljukuse ;):)

sitno se isjecka krompir i pomjesa se u tjesto(to se isto nekako zamjesa :D )kad se ispece iskomada se i prelije se domacim maslom i pospe se sirom...

aaaj ja neznam fui kljukusu sa sirom to nikad nisam volila jesti, meni mama uvjek posebno ostavi dio bez sira... a nevolim kljukusu bas.. ma ja nevolim nista... meni nikako udovoljiti...

ko ne voli kljukusu neka se pocipa
joj kad ja i micin sebi napravimo
bog te mazo
pa to prste da odhgrizes

Ja al' fakat ne volim kljukusu. To je meni bezveze skroz. Ja volim sirnicu :)

I usput to je meni kao pizza a ne volim ni pizzu .... daj ti meni dobar komad mesa
pozdrav

dobra kljukusa ona sa mesom :) a sirom bas ne nejedem sira nikako bljaki :) odvratno skroz :)

e vala ima ih stvarno od grada do grada,meni licno je sa krompirima sitnim i sirom pa se dobro zamasti pa jos ako ima domace povlake i mladog luka uh... pisaju mi se zubi!

Ima i ta sa piletinom ali malo je ko i zna napraviti!

Jer nije samo ubaci meso i gotovo!
Ja je bas i ne volim ali mi je ova prva njami...

Onda smo auslenderko isti :)
samo sto ja volim jos na to nabaciti sitno isjeckani (satrani) bijeli luk i meziti sa crvenim lukom :)
vec mi se zubi piskaju :)

a tu sa mesom, jel se ono zove batakusa?

u mene mati sto je moze napraviti, tacno po tevsije je vazda moje :)

Onda smo auslenderko isti :)
samo sto ja volim jos na to nabaciti sitno isjeckani (satrani) bijeli luk i meziti sa crvenim lukom :)
vec mi se zubi piskaju :)
a tu sa mesom, jel se ono zove batakusa?

u mene mati sto je moze napraviti, tacno po tevsije je vazda moje :)

<{POST_SNAPBACK}>

ehhehehe
ma meni je sladje s crvenim mladim a kad nema mladog moze i onaj zimski hehe luk normalno! :lol:

Hahaha, a ja vec kontam na velahavle :)

ma mladi je najbolji, ali tu vec ispadaju kombinacije sa jagnjetinom, ali nije ta tema :)

de bom kad jednom budes kljukusu rokala, pa zovi :)

Hahaha, a ja vec kontam na velahavle :)
ma mladi je najbolji, ali tu vec ispadaju kombinacije sa jagnjetinom, ali nije ta tema :)
de bom kad jednom budes kljukusu rokala, pa zovi :)

<{POST_SNAPBACK}>

ok posaljem ti putem e-mail hehe,kod mene je kljukusa svake druge sedmice! :D

et vidis pico da ima :D
haj drugi put kad dodjes na kafu jacunam napravt kljukusu...kakvu god volis :rolleyes:

kljukusa je fina na sve nacine...i brza za napravit....

Vrijeme pripreme: 45 min.

Sastojci:

# brasno, kumpir,so, biber, crni i bijeli kuk, prasak za pecivo, povlaka i jogurt, puter i ulje.

Priprema:
Oprati i oguliti veci kumpir tezine 20 dkg., izrendati ga u vecoj posudi u koji dodate 25 dkg brasna u koje prethodno stavite cijeli prasak za pecivo (kesica), posoliti umjereno i pobiberiti takodje po zelji, zatim izrendati jednu glavicu luka (crnog i 1 cesanj bijelog luka i sve izmijesati sa jednom soljicom vode da izgleda kao smjesa gusca od smjese za palacinke u tu smjesu dodati izmuceno jedno jaje i istopljene dvije kasike putera sa jednom kasikom ulja. Kad se sve izjednaci mijesanjem sipati u namasceni pleh i peci u prethodno ugrijanoj pecnici na 250 stepeni 20 minuta da bude rumeno zlatno. Izrezati dok je vruce u kvadratice po zelji i servirati na veci oval kao predjelo a odozgo preliti umjereno sa povlakom i jogurtom po vlastitoj zelji uz dodatak bijelog luka sitno izrezanog . Takodje mozete piti hladno kiselo mlijeko ili jogurt ili mlacance uz ovako vegetarijansko vruce pripremljeno jelo.

<{POST_SNAPBACK}>

Dostu, dje ti nadje tu kljukusu???? :lol:

Ja u svoju kljukusu nikad nestavljam bjeli luk i prasak za pecivo.

Znam da ima nekih koji u kiselo mljeko isjeckaju bjelog luka i onda premazu kljukusu (kad se ispece,vrucu) tako ali za prasak za pecivo hmmmmmm svako ima svoje :mellow:

Kljukuša kod mene je toliko često na meniju da bi bilo zastrasujuće sumirati koliko sam je dosad pojeo a aBd i pojest ću.

Normalno kljukuša oscilira :

kljukuša obična
kljukuša kompiruša
kljukuša sa gustim mlijekom
kljukuša sa sirom
kljukuša sa piletinom
kljukuša sa...

Svak je pravi razlicito. Neko voli da pliva u maslu, neko voli da pliva u povlaci, neko da se ne vidi kljukusa od povlake... Meni to sve pase. Kakvu god da mi mama ili neko drugi napravi, ja je volim. Kljukusa je kljukusa... Sto +MECA kaze, nikada ona iz mode nece izaci :)

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='256412' date='Aug 25 2008, 09:25']Svak je pravi razlicito. Neko voli da pliva u maslu, neko voli da pliva u povlaci, neko da se ne vidi kljukusa od povlake... Meni to sve pase. Kakvu god da mi mama ili neko drugi napravi, ja je volim. Kljukusa je kljukusa... Sto +MECA kaze, nikada ona iz mode nece izaci :)[/quote]

jednom sam pravio kljuku

[quote name='cazinski-sejtan' post='303812' date='19.01.2009, 15:50']kljuku

[quote name='ne_znam_ko_sam' post='256412' date='25.08.2008, 09:25']Svak je pravi razlicito. Neko voli da pliva u maslu, neko voli da pliva u povlaci, neko da se ne vidi kljukusa od povlake... Meni to sve pase. Kakvu god da mi mama ili neko drugi napravi, ja je volim. Kljukusa je kljukusa... Sto +MECA kaze, nikada ona iz mode nece izaci :)[/quote]

Ti i tvoja kljukisha.. cak imas i sliku.. you in the kljukusa.. :D

Ja sam se neki dan najela obaruse.. njami njami :D

prva kljukusa koju smo napravili u sarajevu hej iznenadjujuce dobra bila