Jump to content
makcode

Kljukusa

Recommended Posts

Vrijeme pripreme: 45 min.

Sastojci:

# brasno, kumpir,so, biber, crni i bijeli kuk, prasak za pecivo, povlaka i jogurt, puter i ulje.

Priprema:
Oprati i oguliti veci kumpir tezine 20 dkg., izrendati ga u vecoj posudi u koji dodate 25 dkg brasna u koje prethodno stavite cijeli prasak za pecivo (kesica), posoliti umjereno i pobiberiti takodje po zelji, zatim izrendati jednu glavicu luka (crnog i 1 cesanj bijelog luka i sve izmijesati sa jednom soljicom vode da izgleda kao smjesa gusca od smjese za palacinke u tu smjesu dodati izmuceno jedno jaje i istopljene dvije kasike putera sa jednom kasikom ulja. Kad se sve izjednaci mijesanjem sipati u namasceni pleh i peci u prethodno ugrijanoj pecnici na 250 stepeni 20 minuta da bude rumeno zlatno. Izrezati dok je vruce u kvadratice po zelji i servirati na veci oval kao predjelo a odozgo preliti umjereno sa povlakom i jogurtom po vlastitoj zelji uz dodatak bijelog luka sitno izrezanog . Takodje mozete piti hladno kiselo mlijeko ili jogurt ili mlacance uz ovako vegetarijansko vruce pripremljeno jelo.

ovo nije bas recept za kljukusu koju ja volim jesti :) nisam znao da se mjesa luk u tjesto :rolleyes: :blink:

ovo nije bas recept za kljukusu koju ja volim jesti :) nisam znao da se mjesa luk u tjesto  :rolleyes:  :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

ma kakav luk?? u mene je voll jednostavna i bude dobra hm :rolleyes:

a kad vidim recept od ove mujine kljukuse radije bih jeo janjetinu :)

i treba jos pomenuti da je kljukusa tipicno jelo za podrucje krajine, u drugim djelovima bosne cak ne znaju ni sta je to

Ja ti garantujem da citava Bosna zna sta je kljukusa samo sto je svi prave na razlicite nacine.Neko stavlja luk neko krompir neko piletinu zavisi od grada do grada ali ja mislim da je prava kljukusa bas ona bez icega od toga samo brasno voda i so mozda dodati malo ulja.Kad je pecena lomi se rukom na sitne komadice i preliva povlakom istopljenim maslacem sitno sjeckanim bijelim lukom i malo slatkog mlijeka i naravno posoliti bez dodatka bibera jer biber ili vegeta neidu u to.

hej hehe, to sam ja naso preko interneta. nisam ni cito :D
bas sad vidim da nevalja nista, da je gadna. nemojte mjesati luk ;)

poz
mujo

ehehe, jesu jes za kuhinju. ite kako, u danasnje vrijeme se mora znati kuhati, kad ni neke zene neznaju niti hoce da se uce.

U mene stari je kuhar, pa mi daje ponekad lesson's.

poz

ma kakav luk?? u mene je voll jednostavna i bude dobra hm 

Et ja nikad nisam jeo kljukusu sa lukom..nego naj bolje je kad se ima domaceg sira pa kad malo stavis ;)

a kad vidim recept od ove mujine kljukuse radije bih jeo janjetinu  :)

Znas ti staje dobro janjetina :lol: ...mada je bolja kljukusa sa sirom caba svo meso :D
Ja ti garantujem da citava Bosna zna sta je kljukusa samo sto je svi prave na razlicite nacine.

Pa i treba da zna to je bosansko jelo :) ...

Ja ti garantujem da citava Bosna zna sta je kljukusa samo sto je svi prave na razlicite nacine.Neko stavlja luk neko krompir neko piletinu zavisi od grada do grada ali ja mislim da je prava kljukusa bas ona bez icega od toga samo brasno voda i so mozda dodati malo ulja.Kad je pecena lomi se rukom na sitne komadice i preliva povlakom istopljenim maslacem sitno sjeckanim bijelim lukom i malo slatkog mlijeka i naravno posoliti bez dodatka bibera jer biber ili vegeta neidu u to.

mozda i znaju, samo je niko ne zove kljukusa. jedne prilike sam jeo kljukusu (razlijevusa - kako se kod njih zove) koju je pravila neka cura iz istocne bosne (ne znam tacno odakle). i nije to bas kljukusa, vise je licilo ovome po receptu od makcodea :)
nije lose staviti malo vegete, probo sam ;)

ehehe, jesu jes za kuhinju. ite kako, u danasnje vrijeme se mora znati kuhati, kad ni neke zene neznaju niti hoce da se uce.

U mene stari je kuhar, pa mi daje ponekad lesson's.

poz

ma moras znati kuhati, nikad ne znas u kakvoj se situaciji mozes zadesiti. da se pohvalim btw. ja znam napraviti kljukusu ;)

ma moras znati kuhati, nikad ne znas u kakvoj se situaciji mozes zadesiti. da se pohvalim btw. ja znam napraviti kljukusu ;)

pa da ;) i ja znam nasku napraviti. mislim ovaj recept ovdje je neki sa interneta nisam ga ni cito hehe.

znal ko sta je obarusa? :D

poz

Samo gledo naslov haa KLJUKUSA...vijerevatno je gadna ja samo znam da tu nisam nikad jeo :blink:

ma kazem ja njima da vecina ne zna sta je kljukusa. samo da pojedes pravu kljukusu znao bi da je to ukusno, a jednostavno za napraviti ;)

ha? ma ja nevolim kljukusu sa sirom meni mama uvjek ostavi cosak bez sira :-),

kod mene kljukusa okrugla, nema coskova :P :)

ma kazem ja njima da vecina ne zna sta je kljukusa. samo da pojedes pravu kljukusu znao bi da je to ukusno, a jednostavno za napraviti  ;)
kod mene kljukusa okrugla, nema coskova :P:)

<{POST_SNAPBACK}>

pa dobro rodjo zavisi kakvu tevsiju uzimas, ama meni mama uvjek napravi cosak pa bila okrugla ili kockasta ili kako se to vec kaze!

aj mujo brete ova tvoja kljukusa nije ni za cuke... :) kamoli za insana....ja sam brete duzna praviti kljukusu pojedinim forumasima... :lol: ...jeeeah kad ja nju zamutim pa je posirim pa zamastim pa luka mmmmmmmmmm prste bi pojoooooo...razumes :lol:

Guest Dzmrdz

<{POST_SNAPBACK}>

Prvi put cuo za kljukusu ...a kasnije prvi put jeo....kad sam doso u krajinu...to je bas tradicionalno kraisko jelo..

mozda i znaju, samo je niko ne zove kljukusa. jedne prilike sam jeo kljukusu (razlijevusa - kako se kod njih zove) koju je pravila neka cura iz istocne bosne (ne znam tacno odakle). i nije to bas kljukusa, vise je licilo ovome po receptu od makcodea :)
nije lose staviti malo vegete, probo sam ;)

<{POST_SNAPBACK}>

eee rodjo svaka ti cast kad znas napraviti kljukusu... :P

Kljukusa :) ... he he
Ja je wajk mogu jesti .... bosanska tradicija

Guest stella artois
Kljukusa  :)  ...  he  he
Ja  je  wajk  mogu jesti ....  bosanska  tradicija

<{POST_SNAPBACK}>

eee raideru ,nisam 100% da je mozes wajk jesti :):lol::P hehe