Jump to content
Sign in to follow this  
Clark Gable

fiskalizacija

Recommended Posts

Tema opcenito o fiskalizaciji..

Koliko je dobra ili nije, hoce li se stati na kraj nekim stvarima ili ce pak se samo zatvoriti firme koje su i onako jedva radile... Edited by mell

Nista se sa njom nece postici bolji prihodi osim sto ce pojedini distributeri opet pod necijom papucom dobro napuniti vlastiti budzet,

a drzava ce zaradit nesto malo vise nego do sad ali zbog fiskalizacije ce se zatvoriti dosta firmi i ista ta drzava ce samo dobiti vecu nezaposlenost

i te iste ljude na grbacu tj. biro. Bilo je jako bolji rjesenja od fiskalizacije ali eto hajmo napuniti dzepove sa opremom i ostalim vlastodrscima pa cemo je ukinuti

jer nece imati svrhe nikakve.

moze biti samo bolje s fiskalizacijom ...

normalno je da nece nikada se iksorijeniti prodaja robe na crno ... al se hoce smanjiti u velikoj mjeri ...

ostaje ista stvar, prije fiskalizacije trgovci su brisali racune prije zakljucivanja izvjestaja, sada sa fiskalizacijom ce kucati i prijavljivati isti pazar koji su do sada prijavljivali nakon brisanja i to je to..
okoristice se distributeri i bh telekom, drzava i dalje istaje u banani..
do nas je potrosaca da uvjek trazimo racun i time budemo sigurni da ce porezi naci svoje mjesto u drzavnoj kasi, medjutim ni od toga nema nista, tako da je fiskalizacija cisti promasaj..
po meni drzava treba sankcionirati rad na crno, tu se kriju prava bogatstva koja zavrse u privatnim dzepovima, a ne uvoditi sistem koji se danas prijavljuje u bjelosvjsetskim rupama od drzava, srbiji, bugarskoj i u nekoliko africkih zemalja.. Edited by snake
  • Upvote 2

@snake je dobro rekao,traziti racune za kupljeni produkt ,jedino tako mi potrosaci mozemo utjecati na kradju koja je u opticaju,krenut cu od pekare centar gdje sef prijavljuje 300 maraka pazara a ima 500,a takvih je mnogo,...

[quote name='x-men' timestamp='1299912442' post='421764']
@snake je dobro rekao,traziti racune za kupljeni produkt ,jedino tako mi potrosaci mozemo utjecati na kradju koja je u opticaju,krenut cu od pekare centar gdje sef prijavljuje 300 maraka pazara a ima 500,a takvih je mnogo,...
[/quote]

uh dobro je to..sakrio je 200, ja znam gdje prikazju 35 km a imaju pazara .... xD

[quote name='eclipsic' timestamp='1300041057' post='421872']
uh dobro je to..sakrio je 200, ja znam gdje prikazju 35 km a imaju pazara .... xD
[/quote]

ovo je zimi kd i nema nesto posla al uvjek imao nemao ima naj manje 500 km,zamisli da je tako i ljeti,da prikaze recemo 300 km a ima pazara pa ljeti dostigne i po 1500 km,kolika je to kradja,al haj mora se zivjeti i on bi jeo bijelog kruha hehe,,,

kao sto sam pisao vec ... fiskalizacija ce donijeti samo dobrog ...

samo treba inspektore da stoje pred radnjama i da cekaju kupce koji izadju iz radnji i da traze na uvid racun za kupljenu robu ... ako ga nema novcana kazna ...

to oko inspektora i njihovog stalnog monitoringa ce biti najteze ostvariti, zbog toga je fiskalizacija cisti promasaj..

ali, vec oeckujte frizirane statisticke izvjestaje poreskih uprava krajem godine kako su prikupljeni prihodi premasili sva ocekivanja :icon_cheesygrin:
  • Upvote 1

kada statisticki podatak pokazuje pozitivnu promjenu onda je friziran ili tacan zbroj netacnih podataka ...
al zato se ne ustrucavamo pozvati na statisticke podatke kada iskazuju nesto negativno ... tada su tacni i nisu frizirani niti su tacan zbroj ne tacnih podataka ...

fiskalizacija ce donijeti smanjenju prometu roba na crno a samim tim i dolazi do boljeg punjenja budzeta ...

[quote name='lucky' timestamp='1300345208' post='422288']
kada [b]statisticki podatak[/b] pokazuje pozitivnu promjenu onda je friziran ili tacan zbroj netacnih podataka ...
al zato se ne ustrucavamo pozvati na statisticke podatke kada iskazuju nesto negativno ... tada su tacni i nisu frizirani niti su tacan zbroj ne tacnih podataka ...

fiskalizacija ce donijeti smanjenju prometu roba na crno a samim tim i dolazi do boljeg punjenja budzeta ...
[/quote]
Kod statistike je matematička analiza je izvedena bez greske, ali rezultat ipak nemaju previse veze s realnoscu ili sto se u narodu cesto kaze "Statistika je skup netačnih podataka" :D osim u slucajevima uzorkovanja od 100%.

Ovako pise u knjigama a i praksa dokazuje isto :D Edited by pingvin

Ko nije kupio fikalnu kasu ima vremena do 15.07.

http://www.cazin.net/bih/produzen-rok-za-fiskalizaciju-u-federaciji-bih-do-15-7-2011-godine/

bez obzira na pohvale na racun fiskalnog sistema o uspjesnosti takve filozofije u borbi protiv sive ekonomije najbolji pokazatelj poraznosti takvog sistema je to da ga u praksi primjenjuju najneuredjenija drustva, uglavnom sa veoma visokom stopom korupcije, poput Bugarske, entiteta RS , sada i Federacija BIH, i tamo mozda neki Kongo i sta ti ja znam..

apsolutno nece smanjiti promet robe na crno a u vezi s tim popraviti budzet, ustvari popravice se budzet ali svih onih koji imaju tal u kompanijama za distribuciju fiskalne opreme..

budzet se popravlja boljim inspekcijskim nadzorom prometa roba i usluga, boljom drzavnom kontrolom tokova novca, budzet se sigurno ne popravlja odlukama vlade i donosenjem zakona koji omogucuju situaciju da svi rukovodeci drzavni sluzbenici i nakon godinu dana od prestanka rada na rukovodecim mjestima u upravi imaju punu platu, ne popravlja se ni enormno visokim primanjima zaposlenika u javnoj upravi, gdje cistačica ima dupla primanja u odnosu na radnika u privredi, budzet se ne moze trajno popraviti ni kreditnim angazmanima kod MMF-a narocito kad takvi angazmani nemaju razvojni karakter vec karakter krpanja dugova zbog preopterecnosti budzeta raznim neopravdanim socijalnim davanjima ( misli se na razno razne naknade socijalnim kategorijama u svrhu kupovine glasova ), itd, itd.. Edited by mell

Nije problem fiskalizacija vec administracija u BiH drzavanom apratu... tu treba o oko 40-50% manje radnika, ne u svim segmentima, u njekima ima manjka
ali opcine, katon, federacija tu ima previse fotelja.
Tu treba uvesti par dobih progama i i da rade 4 osobe umjesto 15 osoba.

Za mala preduzaca u EU nije potrebno to sto u BiH uvode.

da sam ja u BiH sad bi mogao da azradim para i par...
ali nema veze de vi meni napisite sta sve treba da radi ta kasa da napise free program za nju, dovljno vam je posle samo windows 98 ili linux na nekom pentijumu... i Barcode citac ili kamara....
moze se napraviti i App na Android i da njamu bude fiskalna kas aprikupcana na neki printer... Edited by Lirux

[quote name='Lirux' timestamp='1302680973' post='424643']
Nije problem fiskalizacija vec administracija u BiH drzavanom apratu... tu treba o oko 40-50% manje radnika, ne u svim segmentima, u njekima ima manjka
ali opcine, katon, federacija tu ima previse fotelja.
Tu treba uvesti par dobih progama i i da rade 4 osobe umjesto 15 osoba.

Za mala preduzaca u EU nije potrebno to sto u BiH uvode.

da sam ja u BiH sad bi mogao da azradim para i par...
ali nema veze de vi meni napisite sta sve treba da radi ta kasa da napise free program za nju, dovljno vam je posle samo windows 98 ili linux na nekom pentijumu... i Barcode citac ili kamara....
moze se napraviti i App na Android i da njamu bude fiskalna kas aprikupcana na neki printer...
[/quote]

Ne moze se koristiti nikakav drugi software ili hardware koji nije propisan od strane ministarstva. Samo ovlasteni servisi mogu instalirati sve, i to opremu (software, hardware) koja je odobrena.

to su sve dokazi o kakvim namjerama se radi, fucka se njima za drzavni budzet, prioritet su kucni budzeti distributera koji su sasvim "slucajno" u srodstvu onih koji su kreirali fiskalni zakon.. Edited by snake