Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Euribor

Recommended Posts

[quote name='MirzaM' timestamp='1308772642' post='431064']
To je suvereni kreditni rejting drzave, odnosno sposobnost DRZAVE kao subjekta, a ne njezinih gradjana da vraca kredit, i to ne kredit nego i druge oblike zajmova, npr obveznice koje drzava emituje i slicno. To nema nikakvog uticaja na kamatnu stopu koju zaracunavaju banke nekom stanovniku te drzave.
[/quote]

valjda to sve na kraju generalno gledajuci stvara neku sliku na osnovu koje se odredjuje kreditni rejting..
hoces reci da sad imaju nega dva kreditna rejtinga sto je polazna osnova i sto ima uticaj na visinu kamatnih stopa u nekoj zemlji..
uz svo uvazavanje smatram da vi bankari niste u mogucnosti da jasno i argumentirano objasnite odakle dolaze te razlike izmedju kamatnih stopa gldeajuci razlicite zemlje..
ono sto vrlo dobro znate je nekome drugom reci da nije komptentan da o bilo cemu raspravlja..

[quote name='snake' timestamp='1308809149' post='431117']
valjda to sve na kraju generalno gledajuci stvara neku sliku na osnovu koje se odredjuje kreditni rejting..
hoces reci da sad imaju nega dva kreditna rejtinga sto je polazna osnova i sto ima uticaj na visinu kamatnih stopa u nekoj zemlji..
uz svo uvazavanje smatram da vi bankari niste u mogucnosti da jasno i argumentirano objasnite odakle dolaze te razlike izmedju kamatnih stopa gldeajuci razlicite zemlje..
ono sto vrlo dobro znate je nekome drugom reci da nije komptentan da o bilo cemu raspravlja..
[/quote]

Malo sam istražio, pošto ova tematika oko Rejtinga nije bilska ni u kakvom obliku. Ovako, postoji suvereni kreditni rejting drzave koji ti sad navodis a koji odrazava rizik za investitora koji hoce da investira u nasu zemlju. Taj rejting je proizvod velkog broja faktora stvarno koji se gledaju, i da on se zaista koristi kada se utvrđuje kamatna stopa, ali u smislu kada banka uzima novac iz inostranstva, upravo taj novac je podlozan vecoj cijeni zbog rizika zemlje, koja se onda dodaje na kamatnu stopu. Znaci, da taj rejting što navodiš utiče na kamatnu stopu, ali na neki drugačiji način nego što sam ja mislio (pošto je to ustvari investicija al nebitno).

Međutim, rizik zemlje u Grčkoj, može biti jednak na primjer riziku zemlje u BiH, al da ZAJMOTRAŽIOCI IMAJU VEĆU SPOSOBNOST OTPLATE, što je će opet značiti da su kamatne stope niže u grčkoj iako je zemlja trenutno više "nemirna" od BiH.

I rejting grčke je BB + (27.04.2010), što i nije tako visok rejting. http://www.creditwritedowns.com/2010/04/all-sp-sovereign-credit-ratings-in-order-from-aaa-to-junk.html, tako da ne znam odkud ti podatak da ona ima neki visok rejting. Edited by MirzaM

pa naveo sam gore izvore Moody's Investors i ovaj standard & poor,
ne znam mozda se u medjuvremenu nesto i promijenilo , to me je i cudilo gledajuci izvjestaje ove dvije agencije da imamo skoro identicne kreditne rejtinge, tada je grcka imala za nijansu i bolji rejting uzimajuci u obzir da je ovod vec drugi put u posljednje 2 godine da ih MMF "spasava"..

sad sam skontao da je novi bankarski fenomen u igri oko formiranja kamata, sada na visinu kamatne stope komercijalnih banaka u jednoj zemlji utice pored medjunarodnog kreditnog rejtinga i rejting otplate njenog gradjanstva, iskreno nikad cuo za tako nesto i mislio sam da se to promatra kroz jedinstveni kreditni rejting zemlje plus kretanja euribora , plus bankarske marze itd..

u svakom slucaju meni je jasno da je utakmica sa bankama unaprijed izgubljena i ko to prihvati bice mu mnogo lakse..

[quote name='snake' timestamp='1308826287' post='431138']
pa naveo sam gore izvore Moody's Investors i ovaj standard & poor,
ne znam mozda se u medjuvremenu nesto i promijenilo , to me je i cudilo gledajuci izvjestaje ove dvije agencije da imamo skoro identicne kreditne rejtinge, tada je grcka imala za nijansu i bolji rejting uzimajuci u obzir da je ovod vec drugi put u posljednje 2 godine da ih MMF "spasava"..

sad sam skontao da je novi bankarski fenomen u igri oko formiranja kamata, sada na visinu kamatne stope komercijalnih banaka u jednoj zemlji utice pored medjunarodnog kreditnog rejtinga i rejting otplate njenog gradjanstva, iskreno nikad cuo za tako nesto i mislio sam da se to promatra kroz jedinstveni kreditni rejting zemlje plus kretanja euribora , plus bankarske marze itd..

u svakom slucaju meni je jasno da je utakmica sa bankama unaprijed izgubljena i ko to prihvati bice mu mnogo lakse..
[/quote]

Da se ne vrtimo stalno evo ti slika, ovdje ti je sve objasnjeno.

okej sve, ali ako nije promjenjen kreditni rejting BIH u zadnje 3-4 godine , a banke dizale kamatu pravdajuci to ciklicnim kretanjima tj rastu euribora, zasto iste nisu vratile na nivo do prije krize, jer sa ovakvim ponasanjem dizanja kamata automatski se vrsi pritisak na kredibilitet otplate kredita gradjanstva i rekao bih narusava kreditni rejting zemlje , ako me razumijes...

i dalje se vrtimo u krug, ja tvrdim da banke ne poznaju fair-play niti zele igrati na taj nacin, vi bankari naravno tvrdite drugacije..

[quote name='snake' timestamp='1308829388' post='431144']
okej sve, ali ako nije promjenjen kreditni rejting BIH u zadnje 3-4 godine , a banke dizale kamatu pravdajuci to ciklicnim kretanjima tj rastu euribora, zasto iste nisu vratile na nivo do prije krize, jer sa ovakvim ponasanjem dizanja kamata automatski se vrsi pritisak na kredibilitet otplate kredita gradjanstva i rekao bih narusava kreditni rejting zemlje , ako me razumijes...

i dalje se vrtimo u krug, ja tvrdim da banke ne poznaju fair-play niti zele igrati na taj nacin, vi bankari naravno tvrdite drugacije..
[/quote]

To fakat ne znam. Nisam uopste citao u vezi te teme nista. Koje banke? Jel neke konkretno, ili sve? Ovako kako ti kazes, to zaista nije fer i ja sam reko da se slazem sa tim, ali ja ipak mislim da su banke sigurno dale neko objašnjenje zbog čega se to dešava, tj zbog čega su kamate ostale iste i kad se euribor vratio.

Odnosno evo objašnjenja:

"Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, ističe da će pad Euribor-a i sniženje cijene nafte uticati samo na sprečavanje rasta kamatnih stopa.

„Postoje negativni parametri poput globalne finansijske krize, recesije, gubitaka vezanih za hipotekarne kredite i nedovoljno svježeg novca koji ne idu u prilog smanjenju kamatnih stopa. Kada se ukrste svi ti faktori, pozitivni i negativni, može se očekivati smirivanje i obustavljanje trenda rasta kamatnih stopa“, objašnjava Mišić. "
http://www.seebiz.net/financije/bankarstvo-i-osiguranje/dok-euribor-pada-komercijalne-banke-ne-smanjuju-kamate-na-kredite- Edited by MirzaM

[quote name='MirzaM' timestamp='1308829745' post='431145']
To fakat ne znam. Nisam uopste citao u vezi te teme nista. Koje banke? Jel neke konkretno, ili sve? Ovako kako ti kazes, to zaista nije fer i ja sam reko da se slazem sa tim, ali ja ipak mislim da su banke sigurno dale neko objašnjenje zbog čega se to dešava, tj zbog čega su kamate ostale iste i kad se euribor vratio.

Odnosno evo objašnjenja:

"Mijo Mišić, izvršni sekretar Udruženja banaka BiH, ističe da će pad Euribor-a i sniženje cijene nafte uticati samo na sprečavanje rasta kamatnih stopa.

„Postoje negativni parametri poput globalne finansijske krize, recesije, gubitaka vezanih za hipotekarne kredite i nedovoljno svježeg novca koji ne idu u prilog smanjenju kamatnih stopa. Kada se ukrste svi ti faktori, pozitivni i negativni, može se očekivati smirivanje i obustavljanje trenda rasta kamatnih stopa“, objašnjava Mišić. "
http://www.seebiz.net/financije/bankarstvo-i-osiguranje/dok-euribor-pada-komercijalne-banke-ne-smanjuju-kamate-na-kredite-
[/quote]

da ,jesu banke dale objasnjenje, -svjetska ekonomska kriza i rast euribora..

ova izjava Mišića samo konstatira trenutno stanje, tj kamate ostaju na ovom nivou , a ne bi bilo ni realno da rastu kad su ih pocetkom krize vec bili podigli..

ne znam, ja ne ulazim samo metodolski nacin formiranja kamatne stope ( tu su stvari jasne ) vec samo pokusavam ukazati na to da tu nisu bas cista posla i visina kamatnih stopa na finansijskom trzistu neke zemlje ne zaviei bas uvjek od parametara koje definiraju medjunarodne bankarske institucije ili ako zavise onda su u dobroj mjeri ti parametri "izazvani" nekorektnoscu stranih banaka i finansijskih instutucija..

za bankare i zaposlene u bankama :

ako niste onda biste trebali pogledati ovaj film http://www.imdb.com/title/tt1645089/

ne radi se o teoriji zavjere, vec o faktima i pravim razlozima finansijske krize 2008 ..
realno bankarstvo vec odavno ne postoji, dobro, mozda u europi jos uvjek postoji interes zajmodavca da mu zajmoprimac vrati dug, ali u americi takvo nesto ne postoji , cak se i prizeljkuje da se kreditni dug ne vrati , zvuci nevjerovatno ali u oba slucaja banke zaradjuju ogromne novce jer se radi o manipuliranju derivatima ( bankari znaju o cemu je rijec )..

u filmu su prikazane originalne snimke svjedocenja CEO najvecih americkih finansijskih institucija koje su glavni krivci ovakvog stanja danas,; primjer islanda kao stabilne demokratije visokog zivotnog standarda, zemlje stabilnih finansija i uopste idealnog mjesta zivot, koji preko noci postaje zaduzen 13 puta vise od vlastitog BDP-a, sloma takvog drustva, - taj primjer stvarno ledi krv u zilama..

a najsmjesnije u svemu da se otkriva sprega o kojoj sam vec govorio ovde i dosao na zub forumskih bankara , u vezi definiranja rejtinga, bilo rejtinga neke drzave , bilo nekog derivata ili drugog oblika finansijskih instrumenata..
dakle, sve je namjesteno, sprega tri najvece revizorske kuce na polju odredjivanja tih rejtinga su u svemu tome pomagac bankama koje kao daju realne slike necijeg rejtinga, sigurnosti ulaganja na odredjenim poljima i uglavnom sve ono sto su takve institucije definisale kao sigurno, vrlo brzo je postalo vrlo nesigurno i ljudi su gubili milione, svoje domove itd..

radi se o klasicnoj manipulaciji i zelenastvu od strane banaka i bankari u pravilu nemaju kontraargument kako kaze jedan lik iz ovog filma , vec konstataciju : "pa svi to cine, tu nema niste lose "
:drinks: