Jump to content
Sign in to follow this  
lucky

Euribor

Recommended Posts

[quote name='MirzaM' timestamp='1306916678' post='429223']
Kontam ja sta ti hoces da kazes. AL moras shvatiti da se kamata u BiH nikad i apsolutno nikad nece smanjiti dok se ne poboljsa sigurnost zemlje, prosperitet, razvoj i slicno. Ne postoji institucija u ovoj stvarnosti, banka, Chuck Norris ili bilo ko, ko moze smanjiti kamatne stope sa ovakvom situacijom u zemlji. Kad kazem sigurnost mislim na sigurnost vracanja nazad bankarskog kredita prije svega uz ostale vidove sigurnosti. Al to se ne treba usmjeriti ka bankama nego prema vlasti ove zemlje koje moraju da idu tim smjerom da BiH ucine prosperitetnom.

Mi imamo Centralnui banku, ali nijedna Centralna banka na nema funkciju da snizi kreditnu kamatnu stopu. To jednostavno tako ne ide i ona nema ovlasti za to. Ona snizava druge neke kamatne stope sto je dio monetarne politike, (i to je siroka prica i daleko i van ovog foruma i teme) no kod nas zbog Currency boarda ne moze ni to. Opet, znaci usmjeravas svoje "optuzbe" sa kojima se ja donekle i slazem na krivu adresu. Prava adresa je vlast, vlada i svi koji upravljaju drzavom.

Pa gledaj, kod nas je bio slucaj ili imas strani kapital odnosno strane banke ili ih nemas nikako. Mi imamo neke domace banke znaci nije sve crno-bijelo, iako su one manje i to sve al uspjesno posluju sto je ok. Znaci nije to da stranci nam uzimaju trziste, bore se tu i nase banke.
[/quote]

okej, jednostavna logika :
ako je rast euribora ( od 2008-2010 ako se ne varam ) bio glavni razlog, tako su tvdile banke kad su slale obavijesti svojim korisnicima o podizanju kamatne stope , i ja sam dobio takvu obavijest, zasto danas nas ne obavijeste da nam kamate vracaju na isti nivo kakve su bile prije rasta euribora ili da ih bar korigiraju prema njegovoj trenutnoj vrijednosti ?

mislim da je svima jasno na koji nacin funkcionira bankarski sektor u BH i ne postoji nacin da se on opravda u smislu da ga se definira kao podsticajno-razvojni segment i kao stub na koji se privrede moze osloniti..
privreda se [b]mora[/b] osloniti na njega, a velika razlika je izmedju pojma "mora" i "može ", i tu sad dolazimo do onoga o cemu se slazemo i ti i ja, da ne postoji adekvatna drzavna politika , niti ikad i postojala od kraja rata , koja treba da bude ono sto bi svaka drzava trebalabiti,- oslonac sopstvenoj privredi..

trzisna ekonomija je nametnuta i nasim domacim bankama , ali tek onda kad su dovedene u neravnopravan polozaj prema strancima, uostalom isto im je kao i ostataku privrednih kapaciteta.. Edited by snake

[quote name='snake' timestamp='1306918217' post='429226']
okej, jednostavna logika :
ako je rast euribora ( od 2008-2010 ako se ne varam ) bio glavni razlog, tako su tvdile banke kad su slale obavijesti svojim korisnicima o podizanju kamatne stope , i ja sam dobio takvu obavijest, zasto danas nas ne obavijeste da nam kamate vracaju na isti nivo kakve su bile prije rasta euribora ili da ih bar korigiraju prema njegovoj trenutnoj vrijednosti ?

mislim da je svima jasno na koji nacin funkcionira bankarski sektor u BH i ne postoji nacin da se on opravda u smislu da ga se definira kao podsticajno-razvojni segment i kao stub na koji se privrede moze osloniti..
privreda se [b]mora[/b] osloniti na njega, a velika razlika je izmedju pojma "mora" i "može ", i tu sad dolazimo do onoga o cemu se slazemo i ti i ja, da ne postoji adekvatna drzavna politika , niti ikad i postojala od kraja rata , koja treba da bude ono sto bi svaka drzava trebalabiti,- oslonac sopstvenoj privredi..

trzisna ekonomija je nametnuta i nasim domacim bankama , ali tek onda kad su dovedene u neravnopravan polozaj prema strancima, uostalom isto im je kao i ostataku privrednih kapaciteta..
[/quote]

Ja zaista ne znam oko te polemike sto se kamatne stope nisu vratile. Nisam to citao, al vjerovatno postoji neko objasnjenje od banaka. Sjecam se samo da je bilo nesto oko toga. Tako da ti ne mogu nista reci, ja se slazem da to nije uredu, ili da jednostavno to nisu transparentno objavile to sto su uradile ili je to protumaceno drugacije. Ne znam i ne branim ih. A za ovo ostalo se slazem. Sigurno je proizvodnja, usluzna djelatnost cak i turizam ono sto nama treba. Banke ce biti tu i tu ce pomagat, al bez toga Bosna ne moze nigdje kolko god mi imali razvijen bankarski sektor..

[quote name='MirzaM' timestamp='1306919828' post='429231']
Ja zaista ne znam oko te polemike sto se kamatne stope nisu vratile. Nisam to citao, al vjerovatno postoji neko objasnjenje od banaka. Sjecam se samo da je bilo nesto oko toga. Tako da ti ne mogu nista reci, ja se slazem da to nije uredu, ili da jednostavno to nisu transparentno objavile to sto su uradile ili je to protumaceno drugacije. Ne znam i ne branim ih. A za ovo ostalo se slazem. Sigurno je proizvodnja, usluzna djelatnost cak i turizam ono sto nama treba. Banke ce biti tu i tu ce pomagat, al bez toga Bosna ne moze nigdje kolko god mi imali razvijen bankarski sektor..
[/quote]

evo vidis u cemu se ti i ja razlikujemo, ti ocekujes objasnjenje banaka zbog cega nisu vratile kamatne stope na nivoe prije rasta euribora, dok je meni sasvim jasno da to ne zele jer im koncept po kojem posluju, skoro pa mozemo govoriti o monopol( mozda je oligopol najbolja rijec ), omogucava da se ponasaju kako zele..

to je sva sustina koju zelim reci a daleko od toga da mrzim ili zelim uvrijediti bankarski sektor, kao i bilo koga ko razmislja drugacije nego ja..

Znači bilo bi ok i da se npr. ljekari i medicinski radnici udruže, odvoje od države, osnuju svoju ljekarsku ustanovu i kažu obični pregled 500 eura + neki tamo postotak izjednačavanja s europom i svijetom + kamata + marža + rizik bosne = 1000 eura, specijalistički pregled 2000 eura. Dan lezanja u bolnici 700 eura + kamata. Operacija slijepog crijeva 20000 eura, može i u ratama, kamata 9,5 % itd...

I onda bi vidio koje poduzece najbolje posluje.

Naravno, svijet ne funkcionira po principima dobrote, ali imamo one koji savjesno i društveno odgovorno posluju, a imamo i one "druge".
  • Upvote 1

[quote name='MirzaM' timestamp='1306919828' post='429231']
Ja zaista ne znam oko te polemike sto se kamatne stope nisu vratile. Nisam to citao, al vjerovatno postoji neko objasnjenje od banaka. Sjecam se samo da je bilo nesto oko toga. Tako da ti ne mogu nista reci, ja se slazem da to nije uredu, ili da jednostavno to nisu transparentno objavile to sto su uradile ili je to protumaceno drugacije. Ne znam i ne branim ih. A za ovo ostalo se slazem. [b]Sigurno je proizvodnja, usluzna djelatnost cak i turizam ono sto nama treba.[/b] Banke ce biti tu i tu ce pomagat, al bez toga Bosna ne moze nigdje kolko god mi imali razvijen bankarski sektor..
[/quote]

zaboravio sam samo dodati na ovo, prioriteno nam treba proizvodnja , nerealno i neodrzivo je da odnos radnika zaposlenih u bankarsko-javno-usluznom sektoru naspram industrijskog bude 70 : 30... Edited by snake

[quote name='Incubus' timestamp='1306922040' post='429236']
Znači bilo bi ok i da se npr. ljekari i medicinski radnici udruže, odvoje od države, osnuju svoju ljekarsku ustanovu i kažu obični pregled 500 eura + neki tamo postotak izjednačavanja s europom i svijetom + kamata + marža + rizik bosne = 1000 eura, specijalistički pregled 2000 eura. Dan lezanja u bolnici 700 eura + kamata. Operacija slijepog crijeva 20000 eura, može i u ratama, kamata 9,5 % itd...

Naravno, svijet ne funkcionira po principima dobrote, ali imamo one koji savjesno i društveno odgovorno posluju, a imamo i one "druge".
[/quote]

Pa Isak ne moze se to desiti zato jer je to monopol. Kome bi u drzavi to odgovaralo? Drzava ne dozvoljava takve stvari. Pa bilo koja djelatnost to moze uraditi. I pekari se mogu udruziti tako i napraviti da cijena kruha bude 100KM. Kolko bi to se odrzalo u bilo kojoj drzavi? Pa samo bi oni bili na gubitku jer narod to ne bi htio da kupuje. Narod bi radije jeo sirov krompir nego dao 100 KM za taj kruh.

A u primjeru medicine i doktore se to ne moze nikad destii jer se bolnica ne osniva da ostvaruje profit i da se zaradjuju pare nego da se pomogne ljudima odnosno to je neprofitna javna ustanova.

Trece, pa nije dzabe ovolika kamatna stopa u BiH. Pa znas li koliko banke otpisuju kredita? Koliko ljudi uzme pare i ne vraca? Pa upravo zbog toga je visoka kamata a ne sto banka hoce da zaradi. Pa ne idu ove pare banci. Banci ide "profitna marza" odnosno to bogati vlasnike banaka. Ovi svi viskovi su tu zato sto moraju. Pa banka bi uz istu profitnu stopu vise voljela da ima nizu kamatnu stopu, jer ce narod uzimati vise kredita i povecavati profit banke a ne ovako, ista profitna marza a ostale stavke visoke samo odbijaju klijente.

Evo kako je u BiH, ovo je samo "na primjer":

Uzmi da je profitna marza 3%. (ono sto ide vlasnicima)
Rizik zemlje, 5% (ono sto ide u rezerve da kompenzuje gubike iz neplacanja kredita)
Euribor, 3% (cijena nabavljenog novca)
(ima tu jos stavki al ovo je najbitnije za primjer)
3% + 6% + 3% = 12%

Evo kako je u Svicarskoj na primjer;
Profitna marza 3%
Rizik zemlje 2%
Euribor 3%

3% + 2% + 3% = 8%

A u oba slucaja vlasnicima banke ide 3%. Pa sta je bolje onda za banku u pogledu koliko ce klijenata uzeti kredit? Hocel vise klijenata podici kredit sa 12% kamatom, ili sa 8% kamatom, a banka ce uvijek zaraditi 3%. O tome ti govorim. Ne ide u prilog da banka poveca profitnu marzu, zato sto dodje druga banka sa manjom marzom ili manjim troskovima i odvuce klijente.

Ne odredjuju to nikakvi bankarski konzorciji nego zato sto se to mora. Kako banka moze poslovat sa 2% rizikom zemlje u kamati a svaki treci klijent ne vrati kredit? Koja bi banka opstala tako?

jedna ispravka , kamata u primjeru za BIH bi trebala biti 11 % , a ne 12 ( 3+5+3 =11 ), vjerujem da je lapsus u pitanju prije nego ocita bankarska pogreska :icon_cheesygrin:

molim te ako imas taj podatak o otpisu tih kredita i o visini tog iznosa..
ipak nesto ne vjerujem da se radi i vrlo visokim iznosima..
jos nesto, da li banke osiguravaju te kredite ??

druga stvar, gledajuci kako su se krediti izdavali ranije dok taj famozni CRK nije zazivio , ne bih bas rekao da je rizik bio bas toliko o kojem se sada prica, jer maltene ko nije predao papire za kredit tada, nije ga ni dobio..

rizičnost po zemljama nedvojbeno postoji , ali ne mogu je prihvatiti kao realnu bez obzira koliko to nastojao, jednostavno mi se ne uklapa u cijelu pricu.. Edited by snake

[quote name='MirzaM' timestamp='1306926021' post='429240']
Pa Isak ne moze se to desiti zato jer je to monopol. Kome bi u drzavi to odgovaralo? Drzava ne dozvoljava takve stvari. Pa bilo koja djelatnost to moze uraditi. I pekari se mogu udruziti tako i napraviti da cijena kruha bude 100KM. Kolko bi to se odrzalo u bilo kojoj drzavi? Pa samo bi oni bili na gubitku jer narod to ne bi htio da kupuje. Narod bi radije jeo sirov krompir nego dao 100 KM za taj kruh.

A u primjeru medicine i doktore se to ne moze nikad destii jer se bolnica ne osniva da ostvaruje profit i da se zaradjuju pare nego da se pomogne ljudima odnosno to je neprofitna javna ustanova.

Trece, pa nije dzabe ovolika kamatna stopa u BiH. Pa znas li koliko banke otpisuju kredita? Koliko ljudi uzme pare i ne vraca? Pa upravo zbog toga je visoka kamata a ne sto banka hoce da zaradi. Pa ne idu ove pare banci. Banci ide "profitna marza" odnosno to bogati vlasnike banaka. Ovi svi viskovi su tu zato sto moraju. Pa banka bi uz istu profitnu stopu vise voljela da ima nizu kamatnu stopu, jer ce narod uzimati vise kredita i povecavati profit banke a ne ovako, ista profitna marza a ostale stavke visoke samo odbijaju klijente.

Evo kako je u BiH, ovo je samo "na primjer":

Uzmi da je profitna marza 3%. (ono sto ide vlasnicima)
Rizik zemlje, 5% (ono sto ide u rezerve da kompenzuje gubike iz neplacanja kredita)
Euribor, 3% (cijena nabavljenog novca)
(ima tu jos stavki al ovo je najbitnije za primjer)
3% + 6% + 3% = 12%

Evo kako je u Svicarskoj na primjer;
Profitna marza 3%
Rizik zemlje 2%
Euribor 3%

3% + 2% + 3% = 8%

A u oba slucaja vlasnicima banke ide 3%. Pa sta je bolje onda za banku u pogledu koliko ce klijenata uzeti kredit? Hocel vise klijenata podici kredit sa 12% kamatom, ili sa 8% kamatom, a banka ce uvijek zaraditi 3%. O tome ti govorim. Ne ide u prilog da banka poveca profitnu marzu, zato sto dodje druga banka sa manjom marzom ili manjim troskovima i odvuce klijente.

Ne odredjuju to nikakvi bankarski konzorciji nego zato sto se to mora. Kako banka moze poslovat sa 2% rizikom zemlje u kamati a svaki treci klijent ne vrati kredit? Koja bi banka opstala tako?
[/quote]

Pa i banke imaju monopol odnosno bolje reći oligopol.

I čitavu ja ovu priču s rizikom razumijem, ali nemoguće je da se priča o tome kako ljudi ne vraćaju kredite, kako su banke u problemima itd itd... a profiti banaka svake godine sve veći, znači da oni uopće ne posluju s rizikom.

I opet ponavljam ono što sam na početku rekao izgleda da se u današnjem svjetskom sistemu zaboravilo što je ustvari novac. Novac je samo zamjena za vrijednost robe ili usluge, ali da ja plaćam novac novcem uz tolike kamate je zaista nerealno i kažem bojim se da će dovesti u budućnosti do još veće krize gdje narod doslovno neće imati šta jesti, a tada obično dolaze i veliki ratovi, a to nas po mom mišljenju ako se ovakva svjetska financijska politika nastavi itekako čeka...

[quote name='snake' timestamp='1306926868' post='429242']
jedna ispravka , kamata u primjeru za BIH bi trebala biti 11 % , a ne 12 ( 3+5+3 =11 ), vjerujem da je lapsus u pitanju prije nego ocita bankarska pogreska :icon_cheesygrin:

molim te ako imas taj podatak o otpisu tih kredita i o visini tog iznosa..
ipak nesto ne vjerujem da se radi i vrlo visokim iznosima..
jos nesto, da li banke osiguravaju te kredite ??

druga stvar, gledajuci kako su se krediti izdavali ranije dok taj famozni CRK nije zazivio , ne bih bas rekao da je rizik bio bas toliko o kojem se sada prica, jer maltene ko nije predao papire za kredit tada, nije ga ni dobio..

rizičnost po zemljama nedvojbeno postoji , ali ne mogu je prihvatiti kao realnu bez obzira koliko to nastojao, jednostavno mi se ne uklapa u cijelu pricu..
[/quote]

Uh greska, dole sam promjenio na 6%, a nisam gore :)
Banke osiguravaju kredite u vidu rezervi koje pune upravo sa tim iznosom koji dobiju od te "povecane" kamate. To je i sustina svega, ne da one pune svoju kesu. To su predviđeni bankarski gubici u smislu da se mogu statistickim metodama relativno tacno predvidjeti.
Gledaj kad se govori o "riziku zemlje", u kontekstu bankarskih kredita, ne misli se to samo na opcenito stanje zemlje (politika, okruzenje, sistemski rizici, ratovi i slicno)i nego TAKODJER I NA KREDITNU SPOSOBNOST SVAKE INDIVIDUE KOJA TRAZI TAJ KREDIT. Stoga, se taj "rizik zemlje" koji sam ja naveo sastoji od "rizika zemlje + kreditne sposobnosti individualnog trazioca kredita". Ja sam to naveo sve pod rizik zemlje da to jednostavnije prikazem, ali su to zasebne i upotpunosti odvojene stavke.
Zamisli na primjer, ti pozajmis nekome 100 000 eura koje on moze u potpunosti vratiti i izbije rat, ruzenje, selidbe, I ti izgubis pare :) zar ne mislis da se to ne treba uvesti u kamatnu stopu? To se sve uzme u obzir kad se racuna. I ja opet kazem, nisu krive banke sto je kamatna stopa tolika, nego sto je zemlja nidje veze i sto ljudi ne mogu vratiti kredite. Jedini nacin da se snizi kamatna stopa jeste da se zemlja dovede u red.

http://www.capital.ba/alarmantno-nekvalitetni-krediti-u-rs-porasli-za-99/ Evo imam za RS :/ necemo sad biti nacionalisti :P

[quote name='Incubus' timestamp='1306928540' post='429245']
Pa i banke imaju monopol odnosno bolje reći oligopol.

I čitavu ja ovu priču s rizikom razumijem, ali nemoguće je da se priča o tome kako ljudi ne vraćaju kredite, kako su banke u problemima itd itd... a profiti banaka svake godine sve veći, znači da oni uopće ne posluju s rizikom.

I opet ponavljam ono što sam na početku rekao izgleda da se u današnjem svjetskom sistemu zaboravilo što je ustvari novac. Novac je samo zamjena za vrijednost robe ili usluge, ali da ja plaćam novac novcem uz tolike kamate je zaista nerealno i kažem bojim se da će dovesti u budućnosti do još veće krize gdje narod doslovno neće imati šta jesti, a tada obično dolaze i veliki ratovi, a to nas po mom mišljenju ako se ovakva svjetska financijska politika nastavi itekako čeka...
[/quote]

Ja ne znam koliki su profiti banaka zato sto to treba pratiti trendove u profitima svih banaka u BiH, da se moze reci dal rastu ili padaju. Sve se to moze posmatrajuci njihove finansijske izvjestaje naci, ali se meni to ne da, tako da o tome ne bi diskutovo.

Al upravo zbog toga sto je kamata visoka banka moze opstati i ostvarivati profite. Da je kamatna stopa manja, svaka banka bi se ugasila zbog tolike stope nevracenih kredita i ne bi bilo banaka u BiH. To je sustina svega. Da je bolja situacija kamata bi 10000% bila manja.

Pa onda predji na islamsko bankarstvo :) Kamata kao kamata je u mnogo cemu negativna ja se tu 100% slazem. Islamske finansije to lijepo objasnjavaju, i zaista kad poslujes sa islamskim bankama te se neke stvari zaobidju :)

[quote name='Incubus' timestamp='1306922040' post='429236']

[/quote]

ovo bi bilo super ...

jer bi mi plata bila još veća jer ne bih se odbijalo 17% za zdravstvo ...

a moralu ili bezobrazluku zarade se da diksutovati i van bankarskog sektora ... MirzaM je spominjao osiguravajuća društva ... ja bih dodao izmještanje proizvodnje izvan EU radi manjeg troška radne snage a cijena proizvoda se prodaje kao da je proizveden u EU i kao da je data plata radniku koju ima radnik EU ... a samo menadzeri imaju koristi od toga ...
  • Upvote 1

[quote name='lucky' timestamp='1306936948' post='429258']
ovo bi bilo super ...

jer bi mi plata bila još veća jer ne bih se odbijalo 17% za zdravstvo ...

a moralu ili bezobrazluku zarade se da diksutovati i van bankarskog sektora ... MirzaM je spominjao osiguravajuća društva ... ja bih dodao izmještanje proizvodnje izvan EU radi manjeg troška radne snage a cijena proizvoda se prodaje kao da je proizveden u EU i kao da je data plata radniku koju ima radnik EU ... a samo menadzeri imaju koristi od toga ...
[/quote]

Slazem se! U potpunosti!

Treba navesti i špekulacije sa cijenama nafte ili umjetno pumpanje cijena hrane i razna druga burzovna mešetarenja...da ne spominjem i velike farmaceutske tvrtke koje izmisljaju lijekove pa tek onda bolesti za te lijekove.

Ali zato sam i rekao - zato postoje ljudi i kompanije koje posluju odgovorno i savjesno, dok postoje i oni drugi.

[quote name='MirzaM' timestamp='1306930901' post='429248']
Uh greska, dole sam promjenio na 6%, a nisam gore :)
Banke osiguravaju kredite u vidu rezervi koje pune upravo sa tim iznosom koji dobiju od te "povecane" kamate. To je i sustina svega, ne da one pune svoju kesu. To su predviđeni bankarski gubici u smislu da se mogu statistickim metodama relativno tacno predvidjeti.
Gledaj kad se govori o "riziku zemlje", u kontekstu bankarskih kredita, ne misli se to samo na opcenito stanje zemlje (politika, okruzenje, sistemski rizici, ratovi i slicno)i nego TAKODJER I NA KREDITNU SPOSOBNOST SVAKE INDIVIDUE KOJA TRAZI TAJ KREDIT. Stoga, se taj "rizik zemlje" koji sam ja naveo sastoji od "rizika zemlje + kreditne sposobnosti individualnog trazioca kredita". Ja sam to naveo sve pod rizik zemlje da to jednostavnije prikazem, ali su to zasebne i upotpunosti odvojene stavke.
Zamisli na primjer, ti pozajmis nekome 100 000 eura koje on moze u potpunosti vratiti i izbije rat, ruzenje, selidbe, I ti izgubis pare :) zar ne mislis da se to ne treba uvesti u kamatnu stopu? To se sve uzme u obzir kad se racuna. I ja opet kazem, nisu krive banke sto je kamatna stopa tolika, nego sto je zemlja nidje veze i sto ljudi ne mogu vratiti kredite. Jedini nacin da se snizi kamatna stopa jeste da se zemlja dovede u red.

http://www.capital.ba/alarmantno-nekvalitetni-krediti-u-rs-porasli-za-99/ Evo imam za RS :/ necemo sad biti nacionalisti :P
[/quote]

jasna stvar, ali opet ne vjerujem da je masa nevracenih kredita toliko velika koliko to spominjes kao validan razlog kod kreiranja necijeg riziko faktora, pogotovo zbog toga sto postoje suduznici ili vec neki drugi oblik osiguranja takvih kredita, a i princip portfolia im omogucuje diverzificiranje rizika..
ne zelim opet zakuhavati diskusiju iliti sukob pa biti zrtva ruznih rijeci i uvreda , ali jos uvjek sam stanovista da gradjani trecih zemalja ( sirotinjske zemlje ) placaju dio cijene novca gradjanstvu i korisnicima kredita u zapadnim i visokorazvijenim zemljama..
opet i to mi je jasno jer tako funcionira nametnuti koncept trzisne ekonomije i upravo zbog ovakvih i slicnih stvari jaz na relaciji izmedju razvijenih i nerazvijenih zemalja nikad nece biti manji nego sto jest, moze se samo produbljavati, sto se i cini..

sto se tice dovodjenja drzave u red, taj red nikad nece biti ni blizu reda u zemljama iz kojih nam dolaze bankarski karteli i uvjek ce riziko faktor biti "dobar" argument za pravdanje visih kamatnih stopa ovde u odnosu na negdje drugdje..

mene je samo ponukalo to sto su nam u obavjestima o rastu kamata naveli da je osnovni razlog rast euribora, a nikad nisu uradili kontra stvar kad je euribor pao ili se vratio na polazne pozicije..
na tome je bazirana moja kritika i uvjek ce biti kritika dok ne promjene svoj monopolisticko-oligopolski koncept poslovanja..

[quote name='snake' timestamp='1307009268' post='429346']
jasna stvar, ali opet ne vjerujem da je masa nevracenih kredita toliko velika koliko to spominjes kao validan razlog kod kreiranja necijeg riziko faktora, pogotovo zbog toga sto postoje suduznici ili vec neki drugi oblik osiguranja takvih kredita, a i princip portfolia im omogucuje diverzificiranje rizika..
ne zelim opet zakuhavati diskusiju iliti sukob pa biti zrtva ruznih rijeci i uvreda , ali jos uvjek sam stanovista da gradjani trecih zemalja ( sirotinjske zemlje ) placaju dio cijene novca gradjanstvu i korisnicima kredita u zapadnim i visokorazvijenim zemljama..
opet i to mi je jasno jer tako funcionira nametnuti koncept trzisne ekonomije i upravo zbog ovakvih i slicnih stvari jaz na relaciji izmedju razvijenih i nerazvijenih zemalja nikad nece biti manji nego sto jest, moze se samo produbljavati, sto se i cini..

sto se tice dovodjenja drzave u red, taj red nikad nece biti ni blizu reda u zemljama iz kojih nam dolaze bankarski karteli i uvjek ce riziko faktor biti "dobar" argument za pravdanje visih kamatnih stopa ovde u odnosu na negdje drugdje..

mene je samo ponukalo to sto su nam u obavjestima o rastu kamata naveli da je osnovni razlog rast euribora, a nikad nisu uradili kontra stvar kad je euribor pao ili se vratio na polazne pozicije..
na tome je bazirana moja kritika i uvjek ce biti kritika dok ne promjene svoj monopolisticko-oligopolski koncept poslovanja..
[/quote]

Nije to razlog, nego sam ti to naveo da vidiš koliko se kredita gubi i kako je opravdana visoka kamatna stopa. Jer da nije, nijedna banka ne bi mogla opstati. Rekao sam da se taj rizik zbog kojeg je kamatna stopa visoka, sastoji od rizika zemlje i rizika svakog zajmotražioca ponaosob. Rizik zemlje se ne moze diverzifikovat. Uzme se u obzir naravno i kolateral, odnosno neki vid osiguranja koje prihvati banka i to se sve sračuna i dobije se takva kamatna stopa. To nema veze sa tim šta ti il ja vjerujemo, ili bilo ko to je tako i gotovo, i sasvim je logično onome ko nije zasljepljen mržnjom.
A ovo ostalo su teorije zavjere i to ne diskutujem.
A ovo u vezi ne vraćanja kamatnih stopa nakon pada euribora ne mogu diskutovat zato što zaista oko toga ne znam ništa, nisam to tad pratio, samo sam čuo negdje, i ako je to slučaj kako kažeš, sve to ima negativne posljedice za banku, i treba da ima ako se tako ponaša. Edited by mell
bespotrebno prozivanje

[quote name='MirzaM' timestamp='1307013008' post='429355']
Nije to razlog, nego sam ti to naveo da vidiš koliko se kredita gubi i kako je opravdana visoka kamatna stopa. Jer da nije, nijedna banka ne bi mogla opstati. Rekao sam da se taj rizik zbog kojeg je kamatna stopa visoka, sastoji od rizika zemlje i rizika svakog zajmotražioca ponaosob. Rizik zemlje se ne moze diverzifikovat. Uzme se u obzir naravno i kolateral, odnosno neki vid osiguranja koje prihvati banka i to se sve sračuna i dobije se takva kamatna stopa. To nema veze sa tim šta ti il ja vjerujemo, ili bilo ko to je tako i gotovo, i sasvim je logično onome ko nije zasljepljen mržnjom. Da manje imaš toliko mržnje u sebi prema bankama i finansijama i slično, možda bi objektivnije gledao na stvari. Ja ovo ne kažem da te uvrijedim, nego kažem šta primjetim kod tebe.
A ovo ostalo su teorije zavjere i to ne diskutujem.
A ovo u vezi ne vraćanja kamatnih stopa nakon pada euribora ne mogu diskutovat zato što zaista oko toga ne znam ništa, nisam to tad pratio, samo sam čuo negdje, i ako je to slučaj kako kažeš, sve to ima negativne posljedice za banku, i treba da ima ako se tako ponaša.
[/quote]

opet ti o mrznji, ja ne znam uopste sta je s vama novim generacijama i vasim pogledima na svijet..
kako mogu da mrzim nesto sto koristim kao korisnik kredita, neko treba da vas nauci da kritika nije jednako mrznja.. Edited by mell
bespotrebna zadnja recenica, prozivanje forumasa

[quote name='snake' timestamp='1307014886' post='429358']
opet ti o mrznji, ja ne znam uopste sta je s vama novim generacijama i vasim pogledima na svijet..
kako mogu da mrzim nesto sto koristim kao korisnik kredita, neko treba da vas nauci da kritika nije jednako mrznja..
[/quote]

Pa mrzis zasto sto pet puta se vrtimo oko jedne te iste svari koju sam ti objasnio i onda ti kazes, ok to je sve cool, al ja ne vjerujem u to i onda nastavis dalje istu pricu jer jednostavno mora postojati nesto sto ce potvrditi moju teoriju zavjere da banke su demonske institucije i da unistavaju nas male i siromasne Bosance. Jer to tu jednostavno mora biti da se ja mogu osjecat lakse kad pokazem kolko smo mi nemocni u kandzama velikih bankarskih sila i slicno.

opet ti sa teorijom mrznje !!

nista ti nisi objasnio osim sto si prepricavao bankarsku oficijelnu pricu oko formiranja kamatnih stopa, nista novo nisi rekao..

nisam nikad okarakterizirao banke kao nekakve demone ili ne znam ti sta vec, vec govorio ono sto mislim, ponavljao sam pricu upravo zbog toga sto tebi i slicnima treba nacrtati da vam bude jasnije da ponasanje banaka nije isto kad podizu kamatnu stopu zbog rasta naslova ove teme, i kad trebaju istu oboriti zbog njegovog pada..

nikoga nisam uvrijedio , ni direktno ni indirektno.. Edited by snake

koliko sam upoznat u BiH pravnim licima nije podizana kamatna stopa ...

i treba napomenuti kako se samo banke napadaju za dizanje kamatne stope za kredite a nigdje se ne spominje da je uporedo s dizanjem kamatne stope na kredite dignuta i kamatna stopa na depozite ...

[quote name='lucky' timestamp='1307337823' post='429593']

i treba napomenuti kako se samo banke napadaju za dizanje kamatne stope za kredite a nigdje se ne spominje da je uporedo s dizanjem kamatne stope na kredite dignuta i kamatna stopa na depozite ...
[/quote]

Zakljucujem da je to iz razloga sto vecina nema prostora za stednju, pa veliku ulogu i ne igra pasivna kta. Ali da to stoji, stoji, pa bi i to trebalo uzeti u obzir.

mene pasivna kamatna stopa ne interesira, mozda jedino kad bi duplo bila veca od aktivne :icon_cheesygrin: ..

[quote name='lucky' timestamp='1307337823' post='429593']

i treba napomenuti kako se samo banke napadaju za dizanje kamatne stope za kredite a nigdje se ne spominje da je uporedo s dizanjem kamatne stope na kredite dignuta i [b]kamatna stopa na depozite[/b] ...
[/quote]
Koja je 3 puta manja od kamate koju imamo na kredit :D

Matematicki gledano velika je razlika kad procentualno, istovremeno, raste kamata na kredit i kamata na stednju.Mozda bi ovo bilo jasnije ljudima kad bi se znao odnos iznosa kredita i iznosa stednje :D

ja ne razumijem sta je pisac htio reci ... [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

pa ako nije belaj napisati malo opsirnije ... ipak sam ja Bosanac ...

mozda vi bankari imate tacnije podatke u vezi sa kreditnim rejtingom grcke..

naime kolko vidim medjunarodni kreditni rejting BIH je po
Moody's Investors Service B2 ( BB )
Standard & Poor's B1 ( BB + ) ,
u oba slucaja radi se o visokom kreditnom riziku...

kolko vidim u isto vrijeme grcka ( mozda se i varam ) ima rejting bolji od BIH mada stoje daleko losije i u finansijskom i bezbjedonosno-politickom smislu..
to mi nema nikakve logike osim sto je dio EU pa to samo po sebi nosi i bolji kreditni rejting..

[quote name='snake' timestamp='1308207689' post='430481']
mozda vi bankari imate tacnije podatke u vezi sa kreditnim rejtingom grcke..

naime kolko vidim medjunarodni kreditni rejting BIH je po
Moody's Investors Service B2 ( BB )
Standard & Poor's B1 ( BB + ) ,
u oba slucaja radi se o visokom kreditnom riziku...

kolko vidim u isto vrijeme grcka ( mozda se i varam ) ima rejting bolji od BIH mada stoje daleko losije i u finansijskom i bezbjedonosno-politickom smislu..
to mi nema nikakve logike osim sto je dio EU pa to samo po sebi nosi i bolji kreditni rejting..
[/quote]

To je suvereni kreditni rejting drzave, odnosno sposobnost DRZAVE kao subjekta, a ne njezinih gradjana da vraca kredit, i to ne kredit nego i druge oblike zajmova, npr obveznice koje drzava emituje i slicno. To nema nikakvog uticaja na kamatnu stopu koju zaracunavaju banke nekom stanovniku te drzave.

Ja ne vjerujem da se rizik zemlje koji se dodaje na kamatnu stopu posmatra konkretno kroz ovaj standard jer kao sto sam rekao ovo je rejting drzave kao zajmotrazioca, tj njezina sposobnost da vraca kredite.

Isto tako ne zelim da te nikako napadam, ali ti jednostavno ne znas kako grcka stoji u finansijsko i bezbjedonosno-politickom smislu, jer ni ja ni ti nismo za to kompetentni da donesemo takvo misljenje. Postoje ljudi koji to analiziraju i koji donose rejtinge i odluke i koji su za to skolovani i koji primaju pare za to. To je problem sa danasnjim ljudima a posebno mladim ljudima sto misle da mogu donositi neke zakljucke pogotovo strucne zakljucke bazirane na tome sto OBN prenese da su neki nemiri u grckoj i prosvjedi.