Jump to content
analiticarka

Zašto je otvorena tema "Dijaspora" ?

Recommended Posts

Ja sama ne znam kako da shvatim ove teme. Mogu samo reći jedno, neka se stidi onaj koji razmi
  • Upvote 4

htijeli mi priznati ili ne ali da nije bilo dijaspore u perijodu od 92-95 tesko da bi usk sad i postojao.

p.s. mislio sam na finansijsku podrsku Edited by Perviz

Hajmo malo biti realni i pokusati sagledati obadvije strane price, moramo priznati da su i jedni i drugi djelomicno u pravu i djelomicno grijese!
Ako pogledamo stvari iz perspektive dijaspore onda je vrlo lako prepoznati neku vrstu "neprijateljstva" ( ne znam kako to drugacije da nazovem) od strane pojedinih ljudi koji zive u BIH prema ljudima koji su vani.. Sad sta su uzroci? Ja mislim da je jedan od glavnih razloga takvog ponasanja zavidnost na "dobrim autima i punim depovima" pogotovo ako uzmemo u obzir cinjenicu da mnogi se ponasaju "bahato" kada dodju u BIH o cemu smo imali prilike pricati na drugoj temi!

Sto se tice druge strane price mora se priznati da dijasporci nisu "neprijateljski" raspolozeni prema ljudima koji zivu dolje, ali se osjecaju "boljim" tim sto su u boljoj financijskoj situaciji i tim sto mozda imaju bolje auto i sto ce vise u zivotu ostvariti, sto je sto pogresno kao i neprijateljstvo ovih prvih naspram drugi, jer odjelo ne cini covjeka vec njegov krakter tako da "glumljenje paunova" po carsijskim ulicama i kaficima je isto ispod granice razumljivog..

Ja imam razumjevanje za probleme ljudi koji su ostali dolje, losa politicka i ekonomska situacija, lose sanse uspjeha (osim ako se ne bacis u politiku, sto je opet prolazno), imam razumjevanje jer sam svjestan cinjenice da ti ljudi nisu krivi za sudbinu koja ih je zadesila tj. da to nije odraz njihovih kvaliteta, niti je odraz kvaliteta bolji financijski status dijasporaca!

Svi smo mi isti samo sto su jedni imali srecu da ostanu dolje i prozive malo skormniji zivot ali u svojoj drzavi medju svojim ljudima i u svom gradu/selu, dok su drugi morali napustiti sve te pogodnosti i otici u strani svijet koji im je ponudio bolji financisti status ali u njihovim dusama to je ostvarilo neprestanu zudnju za onim pogodnostima koje pruza zivot u BIH, a to je biti svoj na svome i medju svojim narodom, svojim obicajima i kulturi..

Posto ljudi iz neznanja osudjuju jedni druge za sve moguce i nemoguce tako polako i na ovom forumu se rasplamsava vatra koja ce te razlike i osude uciniti jos vecima tako da cemo uskoro poceti jedni druge prozivati i vrijedjati samo sto su jedni dolje a jedni gore, sto po meni nema veze sa normalnim nacinom razmisljanja! Ja vidim sve te ljude iste i znam da ma koliko god se mi trudili da stvorimo razlike medju nama da smo isti pa bi se toga trebali i pridrzavati, a zanemarivati ljude koji svojim neznanjem pokusavaju i druge da jos vise polariziraju!
Peace!
  • Upvote 3

[quote name='MECA ' timestamp='1296859916' post='417507']
moje teme ulaze u raspravu jer nemaju svi misljenje ko ti, neomalovazavaju dijasporu svi, vec neki u kojima sam i ja, a postoje i drugi koji ih vole kao ti , zato su teme zanimljivije i vise ulaze u raspravu...

toliko od mene za dijasporu...
[/quote]
I gdje si ti skupio ovi 310 pluseva :P

I ja sam mislio da je dijaspora sve sto vidim u XL za subotu navecer, i bio mi je pun nos njih. Dok nisam dosao ovdje i shvatio da ovdje zive ljudi koji nikad nisu ni osli u taj XL, da po dijaspori prebivaju studenti, ljudi i porodice koji su otisli trbuhom za kruhom.

Diskusije koje si otvarao su stvarno za plakanje, pa vi neki niste ni svjesni kako su dobro organizirani svi ama bas svi u dijaspori.
Evo ja se upravo vracam sa zasjedanja odbora ( nesto slicno vasem udruzenj mladih ) gdje smo 8 sati nas 10 neprekidno stvarali plan i program za naredno vrijeme. Pa ja u 10 minuta mogu stupiti sa vecinom udruzenja iz svih gradova sirom evrope. Pa to su momci cure studenti koji su na nivou, koje treba traziti. Pa nama cesce dodje Bugari, Tule, Filipovic i neznam vise tko u posjete, za dzaba dodju predaju i uce nas, sretni su da mogu vidjeti toliko mladi lica negdje okupljeno i zeljno bosanske tradicije, zeljno pameti i Islama itd.

I vi ste se osudili biti nacionalisti prema vlastitoj braci i sestrama, vi ste se osudili reci da ima vas neki koje nas mrze, pa tko smo mi uopste a tko vi. zivim ovdje kratko vrijeme ali i za 10 godina cu biti veci bosanac od vecine :icon_cheesygrin:
Mislite da je otici poslikati se u carsiji i dobro se nasminkati da je to neznam beton svih betona, vrh i nesto najljepse. Ma briga me sta vi zelite i hocete, ali mi neide u glavu kad netko drugi dole se malo osvijesti i zeli nesto dobro uciniti, da ga ismijavaju, otezavaju, razdjeljuju, optuzuju, ama sve i hocete neke promjene???

4100 glasova je mislim doslo iz dijaspore. To je jedno manje selo, ali neznam kako vi niste svjesni sta znaci depopulacija, znatel vi kako je sramotan taj broj od 50 i nesto hiljada ljudi koji nezeli vise nas pasos. Pa vamo gore se ljudi ubise davajuci pare iz drzavni budzete djeci, skolati ih i neznam. A zasto se nasi ubise. Pa vamo narod pravi hmanitarne koncerte, ubise se saljuci pare, pa de pitajte u medresu u Cazinu koliko je izvana doslo uplata za kurban ove godine. Pa de se malo raspitajte o tim brojkama sta osvjesteni bosanci iz dijaspore cine za nasu Bosnu.

Ja cu se sutra vratiti dole u selu, i htjeti zavesti nesto, htjeti poboljsati nesto, ali ce mi svi redom jebat mater i govoriti sta ti cojece glumis.
ja sam zauvjek dio vas, a mi smo neodgojeni, glupi i nerazumni. i to je porazavajuca cinjenica i bice tako dok se i onaj najmanji neobuje u zelji da to promijeni.

Ovo sam pisao iz vlatitog repertoara osjecanja tako da se izvinjavam ako sam koga dodatno uvrijedio jer mi nije to bila namjera.
Mahsuz Selam ( oficialni pozdrav dijaspore :icon_cheesygrin: )
  • Upvote 3

Poznavajuci cijenjenog forumasa Mecu sigurna sam da s ovim temama ne misli nikako zlo...:)

On je jedna specificna dobricina....

Neka ljudi raspravljaju....bolje da ovdje saramo, nego da se bijemo....:D

[quote name='analiticarka' timestamp='1296849061' post='417495']
Ja sama ne znam kako da shvatim ove teme. Mogu samo reći jedno, neka se stidi onaj koji razmišlja o svome narodu na ovakav način. Imate ti oca, majku, brata, sestru u dijaspori? Da li ih zbog toga omalovažavate, ne volite ili mrzite?

Ove teme(by MECA) su sramota !!!
Osobito me zanima komentar uvaženog člana foruma @ MECA i administracije foruma.
[/quote]

ako si mislila na FORUM DIJASPORA ...

forum DIJASPORA je otvoren radi rasprave ...

zatim da nasi sugradjani iz dijaspore mogu dobiti informacije kojih ih interesuju ... da ljudi u BiH ukazu ljudima iz dijaspore sta im smeta kod njih ... da ljudi iz dijaspore ukazu na to sta im smeta kod ljudi u BiH kada dodju ... itd ...

uglavnom forum je jos uvijek u testnoj fazi ... ali opis foruma cemo uskoro postaviti ...

[quote name='lucky' timestamp='1296891526' post='417516']
ako si mislila na FORUM DIJASPORA ...

forum DIJASPORA je otvoren radi rasprave ...

zatim da nasi sugradjani iz dijaspore mogu dobiti informacije kojih ih interesuju ... da ljudi u BiH ukazu ljudima iz dijaspore sta im smeta kod njih ... da ljudi iz dijaspore ukazu na to sta im smeta kod ljudi u BiH kada dodju ... itd ...

uglavnom forum je jos uvijek u testnoj fazi ... ali opis foruma cemo uskoro postaviti ...
[/quote]

Vala samo pljucati znaju po nama :) nista fino jos nisu napisal a nismo svi isti ima nas koji smo dole bivali puno punooo vremena :) al de izgleda sa nama kafu piju iza ledja psuju i tablice i pare i nas :D

i jos nesto :D budes u Sloveniji npr ja licno tamo si cefur , odes u Bosnu janez si ... pa de se brete odlucite sta smo i ko smo :D vi sami ne znate sta bi :D Edited by Zelka
  • Upvote 1

ma nevazno...samo ako sebi dopustite da vas iznerviraju bezvezne stvari onda nastaje i problem...ponasajte se kao i ja kad dodjete u Cazin i necete imati nikakvih problema :icon_cheesygrin: ...znaci u te tri cetiri sedmice godisnje prva dva-tri dana obidjes rodbinu i odmah spiris na more i divljas tamo(tamo ti niko nista ne zamjeri,samo ponesi peneze :icon_cheesygrin: )...i prije na dva-tri dana neg`sto moras nazad u svit opet posjetis rodbinu i bjez` ko mile oci...znaci,sto manje znas i petljas se u tu svakodnevnicu bolje ti je ...eto

[quote name='lucky' timestamp='1296891526' post='417516']
zatim da nasi sugradjani iz dijaspore mogu dobiti informacije kojih ih interesuju ... da ljudi u BiH ukazu ljudima iz dijaspore sta im smeta kod njih ... da ljudi iz dijaspore ukazu na to sta im smeta kod ljudi u BiH kada dodju ... itd ...[/quote]

Ovi web portali dobro odradjivaju svoju funkciju tako da ovdje se moremo samo iskrviti ali koristi od rasprave dva razlicita svijeta, osoba X iz prvog i osoba Y koji su zaglavljeni izmedju tog prvog i drugog svijeta...
Primjer zovem dole one svoje u selu i velim zatvarajte radnju inspekcija dolazi ovi dana ( dje sam to cuo, pa brete na cazinnetu, fala vam dje culi i neculi :icon_cheesygrin: )

Pa cojek danas bratu, zeni djeci nemore ukazati sta mu smeta a kamoli cjelokupna drustvena zajednica...

Nego da skratim, de ljudi breco, udovice i snahe de da ukazivamo na slicnosti jer se tad zblizavamo ;)

[quote name='Zelka' timestamp='1296901334' post='417532']
Vala samo pljucati znaju po nama :) nista fino jos nisu napisal a nismo svi isti ima nas koji smo dole bivali puno punooo vremena :) al de izgleda sa nama kafu piju iza ledja psuju i tablice i pare i nas :D

i jos nesto :D budes u Sloveniji npr ja licno tamo si cefur , odes u Bosnu janez si ... pa de se brete odlucite sta smo i ko smo :D vi sami ne znate sta bi :D
[/quote]
pa treba dokazati da niko nije u pravo ko pravi sablone i okarakterise na osnovu toga ljude ...

[quote name='viking' timestamp='1296911302' post='417549']
ma nevazno...samo ako sebi dopustite da vas iznerviraju bezvezne stvari onda nastaje i problem...ponasajte se kao i ja kad dodjete u Cazin i necete imati nikakvih problema :icon_cheesygrin: ...znaci u te tri cetiri sedmice godisnje prva dva-tri dana obidjes rodbinu i odmah spiris na more i divljas tamo(tamo ti niko nista ne zamjeri,samo ponesi peneze :icon_cheesygrin: )...i prije na dva-tri dana neg`sto moras nazad u svit opet posjetis rodbinu i bjez` ko mile oci...znaci,sto manje znas i petljas se u tu svakodnevnicu bolje ti je ...eto
[/quote]

upravo zbog toga da nebi morao bjezati ...

treba razmjenjivati misljenja ... i ukazati jedni drugima da nema razlike medju nama ... sem te da kada dodjes da si doso na odmor i da se odmaras a ne da nekom se inatis ...

[quote name='scooby-doo' timestamp='1296911852' post='417551']
Ovi web portali dobro odradjivaju svoju funkciju tako da ovdje se moremo samo iskrviti ali koristi od rasprave dva razlicita svijeta, osoba X iz prvog i osoba Y koji su zaglavljeni izmedju tog prvog i drugog svijeta...
Primjer zovem dole one svoje u selu i velim zatvarajte radnju inspekcija dolazi ovi dana ( dje sam to cuo, pa brete na cazinnetu, fala vam dje culi i neculi :icon_cheesygrin: )

Pa cojek danas bratu, zeni djeci nemore ukazati sta mu smeta a kamoli cjelokupna drustvena zajednica...

Nego da skratim, de ljudi breco, udovice i snahe de da ukazivamo na slicnosti jer se tad zblizavamo ;)
[/quote]
nema potrebe za krvljenjem ... samo zdravom diskusijom ...

[quote name='lucky' timestamp='1296912949' post='417555']

treba razmjenjivati misljenja ..[b]. i ukazati jedni drugima da nema razlike medju nama[/b] ... sem te da kada dodjes da si doso na odmor i da se odmaras a ne da nekom se inatis ...

[/quote]

Tako je,svi smo mi ljudi,nema tu nikakve razlike,osim na

pa treba dokazati da niko nije u pravo ko pravi sablone i okarakterise na osnovu toga ljude ...

treba razmjenjivati misljenja ... i ukazati jedni drugima da nema razlike medju nama ... sem te da kada dodjes da si doso na odmor i da se odmaras a ne da nekom se inatis ...

[/quote]

more bit`da si i u pravu..al`sve sabirati,oduzimati ,dijeliti i pri tome patiti se...ne isplati se

meraba za meraba
haslame za pare
a spice dzabe

i mirna bosna a samim tim i hercegovina

meni je malo apsurdan citav podforum DIJASPORA... svi smo mi ljudi, bosanci, bez obzira koje nam je mtrenutno mjesto boravka. sto niko nije otvorio podforum "CARSIJSKA RAJA" recimo kako se carsijska raja odnosi prema ovom ili onom ili nesto tako... ovakav podforum samo nas jos vise kategorise i stvara tenzije koje prvobitno ne bi ni trebale postojati
  • Upvote 2

Pa ceri lipa i taj podforum carsijska raja bi isto razdjelilo cjelokupan forum, ovih momaka iz Slatine ovdje ko grozdja :icon_cheesygrin:
Da nenabrajam Coralice, Stijena, Ostrozac...

Respekt vama pismenim ali onim momcima sto kradu zeljezo po gradu za koji
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1297012326' post='417652']
Pa ceri lipa i taj podforum carsijska raja bi isto razdjelilo cjelokupan forum, ovih momaka iz Slatine ovdje ko grozdja :icon_cheesygrin:

• Upvote 1

Dobro ti ovo zboris, ako je zbog ljekova de dok ih nisi potrosio napisi jos koji post :)
Slazem se da sa ekonomske strane ima se visestruki znacaj

moj savjet je da ko moze nek se brete gramba dijaspore a ko ostane nek malo klimne glavom i skonta kako te tolike pare sto baustelci donesu, kako to izmusti :icon_cheesygrin:

[/quote]

Bosna i Hercegovina je svakako podijeljena,znajuci da u njoj zive tri razlicita naroda,jel.. taj svaki narod ima svoje prednosti i nedostatke.. vi se ne mozete jedni medju drugima, a doduse danas je to tako svugdje... krivo mi je zasto zapinjete za dijasporu, dijaspora ovakva i onakva... pogledajte kakvi ste vi, nista bolji od dijaspore niste, isti smo svi od krvi i mesa....
kazes ako si dosao na odmor dosao si da se odmaras a ne nekom inatis..ako je tvoje iskustvo licne prirode i individualno, nemoj blatiti nas sve. svako od nas zna vrlo dobro kako je zaraditi onaj euro.... u dijaspori nema ispijanja kafe po pola dana pa sa serije na seriju pola sela da se obigra... nije nam lako studirati raditi i ustajati rane zore i naraditi se posla i posla do podne.... a mnogi od vas dole tad ustaju..... zato nemojte molim vas zbog svojih iskustava na tim pojedincima, omalozavati nas ostale.

ove diskusije nisu zdrave nimalo, vrlo su neukusne. odvajate nas jos vise i dijelite na jos vise dijelova.... zagovarate da treba dokazati da nije u pravu onaj ko tako karakterise ljude? koga vi ovdje pravite ludim? POGLEDAJTE VAM TEME u ovom forumu.

[quote name='Daisy' timestamp='1297009775' post='417649']
meni je malo apsurdan citav podforum DIJASPORA... svi smo mi ljudi, bosanci, bez obzira koje nam je mtrenutno mjesto boravka. sto niko nije otvorio podforum "CARSIJSKA RAJA" recimo kako se carsijska raja odnosi prema ovom ili onom ili nesto tako... ovakav podforum samo nas jos vise kategorise i stvara tenzije koje prvobitno ne bi ni trebale postojati
[/quote]

tvoj post sam citirala, jer sam htjela u postu imati vizuelni kontrast suprotnosti u odnosu na citirani post iznad.
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1297012326' post='417652']

[quote name='Daisy' timestamp='1297066250' post='417692']
ja sam dala samo za primjer carsijsku raju jer znam da ima sa strane predrasuda o nama kao sto ima i o dijaspori :)
[/quote]

Pa zar i vi, mlada damo :ap: ,"upadate" u ove zamke glede dijaspore i tzv. "carsijske raje"?! Okey, tih predrasuda sigurno ima i nece se lahko iskorijeniti - ali kao sto ni materija ne moze nestati nego samo mijenja svoje stanje, tako i mi sami treba da se potrudimo i promjenimo to. Evo, sam cu dati svoj mali doprinos. Ako ga vec nisam i dao?! :D

[quote name='analiticarka' timestamp='1297031960' post='417680']
Bosna i Hercegovina je svakako podijeljena,znajuci da u njoj zive tri razlicita naroda,jel.. taj svaki narod ima svoje prednosti i nedostatke.. vi se ne mozete jedni medju drugima, a doduse danas je to tako svugdje... krivo mi je zasto zapinjete za dijasporu, dijaspora ovakva i onakva... pogledajte kakvi ste vi, nista bolji od dijaspore niste, isti smo svi od krvi i mesa....
kazes ako si dosao na odmor dosao si da se odmaras a ne nekom inatis..ako je tvoje iskustvo licne prirode i individualno, nemoj blatiti nas sve. svako od nas zna vrlo dobro kako je zaraditi onaj euro.... u dijaspori nema ispijanja kafe po pola dana pa sa serije na seriju pola sela da se obigra... nije nam lako studirati raditi i ustajati rane zore i naraditi se posla i posla do podne.... a mnogi od vas dole tad ustaju..... zato nemojte molim vas zbog svojih iskustava na tim pojedincima, omalozavati nas ostale.

ove diskusije nisu zdrave nimalo, vrlo su neukusne. odvajate nas jos vise i dijelite na jos vise dijelova.... zagovarate da treba dokazati da nije u pravu onaj ko tako karakterise ljude? koga vi ovdje pravite ludim? POGLEDAJTE VAM TEME u ovom forumu.

tvoj post sam citirala, jer sam htjela u postu imati vizuelni kontrast suprotnosti u odnosu na citirani post iznad.
[/quote]

1. Bosna i Hercegovina nije podjeljena

evo mog posta :

[/quote]

neznam gdje si iz ovog zakljucila da ja nekog omalovazavam ??? Ja sam lijepo napisao da nema nikakve razlike medju nama sem te da kada nasi ljudi iz dijaspore dodju u Bosnu da dodju na odmor i da tada nerade vec da trose zaradjeno ... znaci ljudi su dosli na odmor a ne kako neki dozivljavaju da im se inate ... jer kada i mi odemo negdje na odmor onda bi nas odmor ljudi u tom mejstu trebali dozivjeti kao inatenje ...

neznam sta bi rekla temama na ovom forumu ?

ima ih dobrih ima ih koje su skakljive ...
imam srecu pa sam te upoznao uzivo pa znam da si ovdje zavrsila skolu ovdje ... budi iskrena prema sebi pa reci nisi li nikad razmisljala o tome zasto dijaspora glasa kada nezivi u BiH ... ja opet napominjem da takvo razmisljanje nije ispravno al velika vecina je tome razmisljala ... i zar takva tema na kojoj se razgovara nepomaze da se takve predrasude otklone ???

pozz Lucky

[quote name='lucky' timestamp='1297102674' post='417773']
budi iskrena prema sebi pa reci nisi li nikad razmisljala o tome zasto dijaspora glasa kada nezivi u BiH ...
pozz Lucky
[/quote]

Gdje ce glasati ako nece u svojoj maticnoj drzavi cije drzavljanstvo nose u dzepu, a u drugim drzavama i tako nemaju prava.. znaci ako odes van ( neko samo na privremen rad) nebi trebao imati prava kao sav ostali narod na svijetu da glasas, posto neki se zale da im je dijaspora izabrala vlast (valjda sa svojih 36000 glasova ove godine)!? Takvo nesto bi bila diskriminacija

[quote name='Skrgan' timestamp='1297113049' post='417796']
Gdje ce glasati ako nece u svojoj maticnoj drzavi cije drzavljanstvo nose u dzepu, a u drugim drzavama i tako nemaju prava.. znaci ako odes van ( neko samo na privremen rad) nebi trebao imati prava kao sav ostali narod na svijetu da glasas, posto neki se zale da im je dijaspora izabrala vlast (valjda sa svojih 36000 glasova ove godine)!? Takvo nesto bi bila diskriminacija

[quote name='Skrgan' timestamp='1297113049' post='417796']

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Forum Statistics

• Total Topics
      24,065
    • Total Posts
      378,367
  • Create New...