Jump to content
Daisy

Smisao života?!

Recommended Posts

pitanje cesto postavljeno a nikad odgovoreno.
Svi se mi sa vremena na vrijeme pitamo zasto postojimo koji je nas cilj, da li postoji neki visi cilj od samo zivotarenja, ako mislite da ima sta je to onda po vama taj Visi cilj i da li je u redu zbog tog cilja zapostavljati svakodnevan zivot ili treba neki balans naci, kako, sta?

Ili je pak, po vama zivot besmislen, zivis, trudis se i na kraju umres, nema nastavka price

Tesko pitanje, niko ti ne odgovara :P

Mislim da to zavisi od osobe, nekom je vazno da postigne neshto u zivotu, da ga pamte po uspjehu ili necem, a nekog bas briga, samo da ga fino prozivotari i to je to.

Po meni, oboje je ispravno :)

Smisao zivota svih zivih bica je isti jer je i svrha svih zivih bica ista, ako vec govorimo o stvarnom prirodnom smislu i svrhi zivota!
Ako ne poznajemo taj prirodni smisao zivota, onda bi smisao zivota trebao biti ( ako zelimo da ispravno djelujemo) utemeljen u otkrivanju tog od prirode nametnutog smisla zivota, kroz proucavanje prirode tj. kompletnog procesa desavanja.
Traganje za vlastitim smislom zivota namece nasilno i proucavanje smisla i svrhe kompletnog postojanja jer nemoguce je shvatiti smisao vlastitog zivota ako ne poznajemo koju prirodnu svrhu i smisao imaju intelgentna bica u stvarnosti, tako da smo primorani proucavati kompletnu stvarnost kako bi jednog dana shvatili zasto postojimo. Kada shvatimo svrhu i smisao kompeltne stvarnosti i svrhu inteligentnih bica u toj stvarnosti onda ce nam i nasa vlastita svrha i smisao biti poznati i od tog trenutka smisao zivota postaje ostvarivanje te od prirode nametnute svrhe i smisla zivota, kao i u oblikovanju ovozemaljske stvarnosti prema tim kosmickim zakonima.
Svijesti bica koja shvate kompletni proces desavanja postaju savrsene jer su dostigli maksimum prirodnog razvoja u materijalnom postojanju, tj. saznale su sve sto je bilo potrebno da saznaju, a materijalno postojanje nije nista do jedna vremenski ogranicena utrka u ostvarivanju tih saznanja, tako da bi inteligentna bica trebala citav svoj zivot da potrose na otkrivanje tih saznanja dok ih ne shvate.. a ako ih ne shvate onda nisu u mogucnosti ni da shvate mogucnosti svijesti izvan materijalnog tijela i tako nakon smrti materijalnog tijela te svijesti bivaju izgubljene jer nisu na vrijeme prepoznale svoje mogucnosti, mogucnosti postojanja u savrsenom obliku, u obliku bez materijalnog i vremenskog ogranicenja! Edited by Skrgan

Najgore je traziti smisao zivota u svakodnevnim zbivanjima i misliti da se smisao zivota od covjeka do covjeka razlikuju, ne mogu se razlikovati jer smo svi nastali iz istih razloga i na isti nacin!
Zbog toga jos jednom ponavljam da je potrebno uloziti sve raspolozive snage da se jednog dana shvati visi "prirodni smisao" postojanja inteligentnih bica.. sve drugo je zapostavljanje prirode, boga , drugih ljudi, kao na kraju i samog sebe, jer sa tim saznanjima najvise pomazemo samima sebi i ne dolazimo u konfikt sa prirodnim zakonima, tako da iskljucije se mogucnosti zapostavljanja i gresnosti!

Znanje posjeduje najvecu vrijednost u kompletnoj stvarnosti a savrseno znanje je poznavanje apsolutne istine!

[quote name='mrs_muhamedagić' timestamp='1295718243' post='415889']
Vjerujem u taj spomenuti vi
  • Upvote 1

podforum filozofija, ne religija!

hajmo malo filozofirati :)

[quote name='Skrgan' timestamp='1295715315' post='415885']

Znanje posjeduje najvecu vrijednost u kompletnoj stvarnosti a savrseno znanje je poznavanje apsolutne istine!
[/quote]

?

Smisao zivota cine male stvari....neki bi rekli sitnice, ali te sitnice zivot znace....:D

Ipak smo ovdje samo u prolazu...zasto onda ne zivjeti zivot punim plucima....:)

[quote name='Clark Gable' timestamp='1295723971' post='415905']

?
[/quote]

Sve pozitivno sto je ostvarila ljudska civilizacija zasniva se na saznanjima o stvarnosti/prirodi, i iz toga je lako zakljuciti da znanje posjeduje najvecu vrijednost u kosmosu, jer samo kroz znanje se ostvaruje stvarni napredak!
Definicija "Apsolutne Istine" jeste kompletno znanje o stvarnosti ili poznavanje svih tajni prirode. Posto poznavanje "apsolutne istine" podrazumjeva kompletno znanje o stvarnosti moze se nazvati kao savrseno znanje, jer se dostigao krajnji moguci stepen razvoja svijesti, iznad kompetnog znanja o stvarnosti ne postoji daljnji cilj kojeg bi svijesti inteligentnih bica mogle dostici, tako da je savrseno znanje sinonim za poznavanje apsolutne istine.

[quote name='sof1a' timestamp='1295736540' post='415937']
Ja se sla

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1295771316' post='415961']
a sta mislite o teorije da se i jedni i drugi zavaravaju...
[/quote]

Ja bi samo tebi dao za pravo na ovoj temi, ako mene ne uzmem u obzir.. :)

[quote name='Skrgan' timestamp='1295736959' post='415938']
Dok god ljudi budu trazili smisao zivota u "malim stvarima" bice gresni i cinice nepravdu i sebi i drugima i ovaj svijet ce za mnoge prestavljati "pakao materijalizma" umjesto da prestavlja "raj na zemlji", koji je ostvariv ostvarivanjem bezgresnosti ljudske vrste!
[/quote]

lol. nije valjda da si doslovno shvatio riječ 'stvari', kad sam rekla da

[quote name='sof1a' timestamp='1295779931' post='415985']
lol. nije valjda da si doslovno shvatio riječ 'stvari', kad sam rekla da

[quote name='Daisy' timestamp='1295702638' post='415867']pitanje cesto postavljeno a nikad odgovoreno.
Svi se mi sa vremena na vrijeme pitamo zasto postojimo koji je nas cilj, da li postoji neki visi cilj od samo zivotarenja, ako mislite da ima sta je to onda po vama taj Visi cilj i da li je u redu zbog tog cilja zapostavljati svakodnevan zivot ili treba neki balans naci, kako, sta?
Ili je pak, po vama zivot besmislen, zivis, trudis se i na kraju umres, nema nastavka price[/quote]

U
  • Upvote 1

smisao se ogleda u vrijednosti ljudskog bića
smisao života je biti čovjek Edited by Soloy

Proces u kojem se neka forma nastoji očuvati u međudjelovanju s okolinom.
Očuvanje se odvija na dva načina: ugrađivanjem sebe zajedno s drugim formama u ne

[quote name='Skrgan' timestamp='1295727872' post='415925']
Sve pozitivno sto je ostvarila ljudska civilizacija zasniva se na saznanjima o stvarnosti/prirodi, i iz toga je lako zakljuciti da znanje posjeduje najvecu vrijednost u kosmosu, jer samo kroz znanje se ostvaruje stvarni napredak! Definicija "Apsolutne Istine" jeste kompletno znanje o stvarnosti ili poznavanje svih tajni prirode. Posto poznavanje "apsolutne istine" podrazumjeva kompletno znanje o stvarnosti moze se nazvati kao savrseno znanje, jer se dostigao krajnji moguci stepen razvoja svijesti, iznad kompetnog znanja o stvarnosti ne postoji daljnji cilj kojeg bi svijesti inteligentnih bica mogle dostici, tako da je savrseno znanje sinonim za poznavanje apsolutne istine.
[/quote]

Dakle, po tvom koliko sam ja shvatila, smisao zivota se sastoji o tome da zanemarimo vlastiti zivot i posvetimo se proucavanju, trazenju i istrazivanju? a za koga mi to istrazujemo? za sebe? za druge? za nekog/nesto VISE?
po tvom misljenju milijarde zivota je besmisleno, uzalud potroseno, samo je nekoliko tih koji su pronasli previ smisao samo zato sto su otkrili nesto, bilo to slucajno ili bas proucavanjem

[quote name='Perviz' timestamp='1295861077' post='416070']
Proces u kojem se neka forma nastoji očuvati u međudjelovanju s okolinom. Očuvanje se odvija na dva načina: ugrađivanjem sebe zajedno s drugim formama u ne

[quote name='Daisy' timestamp='1295702638' post='415867']
pitanje cesto postavljeno a nikad odgovoreno.

Ili je pak, po vama zivot besmislen, zivis, trudis se i na kraju umres, nema nastavka price
[/quote]

zivot je rodio i smrt, ali smrt nikad nece usmrtiti zivot. kad se umre ne prestaje se zivjeti. zive se u nekom drugo, vjecnom zivotu.

smisao zivota i jest da se skonta da postoji zivot poslije smrti, koji je vjecan. pa treba paziti u koje to fondove covjek da ulaze.
  • Upvote 1

[quote name='black tattoo' timestamp='1303677357' post='425684']
zivot je rodio i smrt, ali smrt nikad nece usmrtiti zivot. kad se umre ne prestaje se zivjeti. zive se u nekom drugo, vjecnom zivotu.

smisao zivota i jest da se skonta da postoji zivot poslije smrti, koji je vjecan. pa treba paziti u koje to fondove covjek da ulaze.
[/quote]

Bas procitao sve ove teorije ali tvoja mi se naj vise svidja i dok sam citao isto sam razmisljao o ovom sto si ti napisao,izadjes iz rupe zivis za rupu i vracas se u rupu,smijesno ali logicno a onaj kratki period na ovom svijetu je tesko objasniti,prekratak je zivot u ovom zivotu na zemlji da bi to bio smisao,,,,

[quote name='x-men' timestamp='1303734693' post='425746']
Bas procitao sve ove teorije ali tvoja mi se naj vise svidja i dok sam citao isto sam razmisljao o ovom sto si ti napisao,izadjes iz rupe zivis za rupu i vracas se u rupu,smijesno ali logicno a onaj kratki period na ovom svijetu je tesko objasniti,prekratak je zivot u ovom zivotu na zemlji da bi to bio smisao,,,,
[/quote]

ja prolaznost (ovaj zivot) definisem kao smisao, a vjecnost kao besmisao. prolaznost je odredjena pocetkom i prividnim krajem, a vjecnost.. nema kraja, zato nema smisla? kako god, zivjeti je, heh..

p.s. cak i kad budes dio vjecnosti (dio besmisla)) neces mu spoznati smisao.