Jump to content
Sign in to follow this  
Finii

DžUMA ILI POSAO??

Recommended Posts

[quote name='Themanwithoutfear' timestamp='1295397194' post='415494']
Po tvojoj eto logici ljudi bi trebali otici sa radnog mjesta na dzumaj,tako par petaka i

[quote name='Themanwithoutfear' timestamp='1295397194' post='415494']
Covjece ja ovo moram reci ali ti nisi dobar nikako,malo pretjerujes sa ovim temama,sta zelis da postignes sa tim?
Ako ti kojim slucajem u Bosni nije fino,idi brate u Iran,Irak,Egipat,... tamo ce ti biti bolje
[/quote]

Evo da ja objasnim pa da netreba Finii nikuda ici jer je on u Bosni svoj na svome...

Prvo sjecam se prije 17 il 18 godina ( ja sam samo gledao na kasetama jer sam bio previse mali da ucestvujem )

Ali sjecam se kad sam gledao i jedan sad covjek kaze tekbir, i onda njih nekolicina kaze Allahu Ekber, i tako ti momci i ljudi onako ratno obuceni sa onim puskama ko one moje plasticne i odese se igrati amarele...
Samo me zanima dali su se i oni igrali i zabavljali kao ja???
I tako svako malo vikali su Allahu Ekber, pa sam gledao kako su i svi zajedno znali klanjati na sred njiva kao moj dedo, i cak kad bi dosli u nase selo, isli su svi đuturile u dzamije i tad su bile dzamije pune i u Allaha se vjerovalo ko nikad.
Ahh da sjecam se Alije rahmetli i njegovi govora preko TV kako je cesto spominjao kako je ovo nasa Bosna, kako ce muslimani imati slobodu, ahh da sjecam se i svaki put da je on razgovor zavrsavao Fatihom i svi ostali bi isto ucili Fatihu i bili sretni iako su granate prolijecale svake noci kraj nasi kuca, nekad bi me neka i probudila ali sjecam se da je moja porodica i izbjeglice bile sretne kad bi mogli usporedo preko televizora kad i Alija rahmetli prouciti Fatihu i ponekad gladni ali sretni nakon te Fatihe, sretni zaspali...
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1295460863' post='415579']
Evo da ja objasnim pa da netreba Finii nikuda ici jer je on u Bosni svoj na svome...

Prvo sjecam se prije 17 il 18 godina ( ja sam samo gledao na kasetama jer sam bio previse mali da ucestvujem )

Ali sjecam se kad sam gledao i jedan sad covjek kaze tekbir, i onda njih nekolicina kaze Allahu Ekber, i tako ti momci i ljudi onako ratno obuceni sa onim puskama ko one moje plasticne i odese se igrati amarele...
Samo me zanima dali su se i oni igrali i zabavljali kao ja???
I tako svako malo vikali su Allahu Ekber, pa sam gledao kako su i svi zajedno znali klanjati na sred njiva kao moj dedo, i cak kad bi dosli u nase selo, isli su svi đuturile u dzamije i tad su bile dzamije pune i u Allaha se vjerovalo ko nikad.
Ahh da sjecam se Alije rahmetli i njegovi govora preko TV kako je cesto spominjao kako je ovo nasa Bosna, kako ce muslimani imati slobodu, ahh da sjecam se i svaki put da je on razgovor zavrsavao Fatihom i svi ostali bi isto ucili Fatihu i bili sretni iako su granate prolijecale svake noci kraj nasi kuca, nekad bi me neka i probudila ali sjecam se da je moja porodica i izbjeglice bile sretne kad bi mogli usporedo preko televizora kad i Alija rahmetli prouciti Fatihu i ponekad gladni ali sretni nakon te Fatihe, sretni zaspali...
[/quote]

Ima nas i koji ne mogu zaspati sretni samo od "fatihe" vec nam treba i nesto na prazan stomak.. al kako su gore nabrojani mislili da je dovoljna fatiha tako je danas mnogo ljudi osudjeno da prouce fatihu i idu na spavanej praznim stomakom!
Cinjenica je da smo muslimani ( oni koji se pridrzavaju religije i vjeruju u religijske teorije) i nebi trebalo nikog da smeta da ljudi zele da to i izivljavaju, ali isto tako ne treba da to postane apsolutno zaokupljanje uma, jer samo od "fatihe" niko nije prezivio.. Tako da je sasvim sigurno i "pred bogom" bolje otici petkom zaraditi svojoj djeci kruh, nego gurati se u prvi sef odmah do efendije! Edited by Skrgan
  • Upvote 1

[quote name='Skrgan' timestamp='1295463364' post='415580']
Ima nas i koji ne mogu zaspati sretni samo od "fatihe" vec nam treba i nesto na prazan stomak.. al kako su gore nabrojani mislili da je dovoljna fatiha tako je danas mnogo ljudi osudjeno da prouce fatihu i idu na spavanej praznim stomakom!
Cinjenica je da smo muslimani ( oni koji se pridrzavaju religije i vjeruju u religijske teorije) i nebi trebalo nikog da smeta da ljudi zele da to i izivljavaju, ali isto tako ne treba da to postane apsolutno zaokupljanje uma, jer samo od "fatihe" niko nije prezivio.. Tako da je sasvim sigurno i "pred bogom" bolje otici petkom zaraditi svojoj djeci kruh, nego gurati se u prvi sef odmah do efendije!
[/quote]
To sta cemo mi jesti nisu zaduzeni da brinu oni sto uce fatihu, ti se strucno zovu politicari i ekonomiste koji su na polozaju i posao im je misliti sta ce narod jesti. Te sam rijetko vidio da uce fatihu da ti kazem iskreno...
To da se mora ici zaraditi komad kruha je opravdano i stoji u Islamu, ako ce ti spasiti zivot onaj alkohol ili onaj komad svinjetine isto stoji...

Ovo ja kazem evo sa argumentima jer inace nista neiznosim ako sam nemam u glavi argumente za to:

- Islam tjera na milost, Serijet ( zakon/islamski ustav jedne muslimanske drzave ) tjera da obavezno dajes visak, i to ne samo drzavnim ustanovama nego i sirotinji i svima kojima je potrebno ( to su zloupotrebili i oni Sheici i svi ostali )
- Drugo vec odavno se krecem po ti udruzenjima omladine ( od Zagreba do Beca ) i svi oni koji predvode neke humane stvari ili zele ili su vec pomogli nesebicno nekom drugom bio on musliman ili ne, su pobozni i istinski su muslimani i to im se svima vidi na licu, na govoru dok stupis u kontakt sa nekom takom osobom, jednostavno mu vidis u ocima da je milosrdan i dobar...
( nisam jos upoznao neke druge koji se bave i pomazu sirotinji, osim onih voditelja sa TV-a ali opet njima je to posao jer cesto takve emisije privucu gledaoce i donacije )

- u ratnom stanju u nase cetir sobe osim nas 6 iz famelije bile su jos 2 druge famelije. A hodnik izmedju te 4 sobe su cesto koristile čete vojnika koji bi dosli preko noci prespavati, tad sam bio mali ali poslije mi je bilo cudno kad sam odrastao kako je u taj moj hodnik moglo stati 30 ljudi i zaspati i sutra se onako veseli probuditi. Tad je sa tom fatihom, sa tim sta si ti kad proucis fatihu, e sa tim si mogao dobiti komad kruha i prenociste bilo gdje u nasem kraju, to ti je bio kao neki bon...
- cinjenica je da smo muslimani ( oni koji se nepredrzavaju vjere )
- cinjenica je da onaj mali skrušeni posjedi starac i ćošku dzamije je nesto najblize tom sta znaci biti musliman, o takvom covjeku pricaju svi samo dobro, ali ti su izgleda ljudi izumrli...
- cinjenica je da se safovi moraju popunjavati a posto je danas toliko malo raje po dzamijama, tako da ti je lahko doci do prvog safa jer vise nije nitko ostao, moras ti...

Danas nema fatihe, i stim nema vise ti bonova ( bonove dijeli cesto i Mimar, i slicni njemu, svojim radnicima, od kojih cesto ni hranu nemores dobiti dok nedodjes na red ) Edited by scooby-doo
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1295465239' post='415584']
To sta cemo mi jesti nisu zaduzeni da brinu oni sto uce fatihu, ti se strucno zovu politicari i ekonomiste koji su na polozaju i posao im je misliti sta ce narod jesti. Te sam rijetko vidio da uce fatihu da ti kazem iskreno...
To da se mora ici zaraditi komad kruha je opravdano i stoji u Islamu, ako ce ti spasiti zivot onaj alkohol ili onaj komad svinjetine isto stoji...

Ovo ja kazem evo sa argumentima jer inace nista neiznosim ako sam nemam u glavi argumente za to:

- Islam tjera na milost, Serijet ( zakon/islamski ustav jedne muslimanske drzave ) tjera da obavezno dajes visak, i to ne samo drzavnim ustanovama nego i sirotinji i svima kojima je potrebno ( to su zloupotrebili i oni Sheici i svi ostali )
- Drugo vec odavno se krecem po ti udruzenjima omladine ( od Zagreba do Beca ) i svi oni koji predvode neke humane stvari ili zele ili su vec pomogli nesebicno nekom drugom bio on musliman ili ne, su pobozni i istinski su muslimani i to im se svima vidi na licu, na govoru dok stupis u kontakt sa nekom takom osobom, jednostavno mu vidis u ocima da je milosrdan i dobar...
( nisam jos upoznao neke druge koji se bave i pomazu sirotinji, osim onih voditelja sa TV-a ali opet njima je to posao jer cesto takve emisije privucu gledaoce i donacije )

- u ratnom stanju u nase cetir sobe osim nas 6 iz famelije bile su jos 2 druge famelije. A hodnik izmedju te 4 sobe su cesto koristile čete vojnika koji bi dosli preko noci prespavati, tad sam bio mali ali poslije mi je bilo cudno kad sam odrastao kako je u taj moj hodnik moglo stati 30 ljudi i zaspati i sutra se onako veseli probuditi. Tad je sa tom fatihom, sa tim sta si ti kad proucis fatihu, e sa tim si mogao dobiti komad kruha i prenociste bilo gdje u nasem kraju, to ti je bio kao neki bon...
- cinjenica je da smo muslimani ( oni koji se nepredrzavaju vjere )
- cinjenica je da onaj mali skru

[quote name='Skrgan' timestamp='1295465852' post='415588']
Sorry sto se moram upustati u ovu raspravu, nije mi cilj da te razuvjeravam u tvojim religijskim vidjenjima, ali zelim da dodam da danas u Cazinu sve i jedan celnik "vodece garniture" rado i u svim prilikama pred narodom "uci fatihu", dok im pred nosom djeca gladuju.. i cinjenica je da se bosnjacko politicko vodstvo za vrijeme rata i nakon rata najvise trudilo oko religije i islamiziranja stanovnistva, budjenja islama u narodu, dok je narodna dobrobit postala drugorazredna stvar ( sto je opet pretjerano reci, postala je trecerazredna..)
[/quote]
Celnici i vodeci ljudi svjetski korporacija su se potrudili radi profita i zarade nama nametnuti Bajramske partije ( i sam sam bio zarazen bajramskim lokanjem ) ti isti ljudi su se potrudili filmovima i serijama uciniti da se djevojcica od 14 godina zali drugoj jer je jos nevina, Opet isti ili njima slicni ljudi su dozvolili i
skolali druge ljude i dopustali da ako ti zelis ugraditi sebi sise da to mores i uciniti ako imas para, nije jos ali bice ti moguce se ozeniti svojim cacom, komsijom, ma brat brata more danas ozeniti, ili mores i svojim cukom sklopiti zaruke. Sve je to danas moguce...

A ovi nasi politicari su nazalost nase neuke i neobrazovane ljude vukli i vuku za nos, pale ih nacionalistickim zagovaranjima ili ako ni to neuspije onda se nekad ode i u dzamiju i prouci pred televizijom poneka i Fatiha...

Da istina je da bi rado otisao u Iran, iako nisam medju nikvom bracom, nemam nikvu bradu do stomaka i slicne stvari...

Ali sto bih tamo isao kad je za ovu Bosnu mnogi hrabri junaci prolili svoju krv, samo me cudi da se najvecim bosancima smatraju oni ljudi koji uz utakmicu reprezentacije Bosne pjani pored mali ekrana uz himnu Bosne zaklinju Bosnom da bih zivot dali za nju..
Spomen na te nase heroje jedino jos ona Turbeta, ma one gradjevine kraj dzamija, e jos jedino one pokojom slikom i imenom svjedoce sta je to Bosna, ali ljudi vise neprolaze ni pored dzamija pa kako ce se sjetiti tko smo mi i sta smo...

Ma predaleko ode, definitivno sam za Dzumaj
Im Out
:)

Ako je moguce dzuma, a ako ne ako stvara probleme na poslu onda je mislim prioritet zadrzati radno mjesto... Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 3

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1295469604' post='415598']
Ako je moguce dzuma, a ako ne ako stvara probleme na poslu onda je mislim prioritet zadrzati radno mjesto...
[/quote]
Odite u Tursku pa vidite ostavlja li se posao zbog dzume i namaza???

Ko ga i ostavi(ako je u mogucnosti) namiri sve i sekundu svog odsustva.

Kad dzumaj bude hranio mene i moju familiju ja cu mu dodati broj 1. na listi prioriteta.
  • Upvote 3
  • Downvote 2

Turska nije serijatska zemlja, koliko ja znam....u serijatskim zemljama sve se ostavlja i ide se klanjati namaz i dzuma....:)

Kod nas je to malo drukcije, vecina ljudi ne moze ostaviti svoje radno mjesto zaradi dzume, jer je tako kako jest...ali de svak svoje nosi sa sobom, pa tako i ovo....

[quote name='Amren' timestamp='1295525496' post='415665']
Turska nije serijatska zemlja, koliko ja znam....u serijatskim zemljama sve se ostavlja i ide se klanjati namaz i dzuma....:)

Kod nas je to malo drukcije, [b]vecina ljudi ne moze ostaviti svoje radno mjesto zaradi dzume, jer je tako kako jest...[size="5"]ali de svak svoje nosi sa sobom, pa tako i ovo[/size][/b]....
[/quote]
Ni BiH nije serijatska zemlja tako da ova tema nema smisla :P

Ovo boldirano bi trebalo ukazati pokretacu teme a pogotovo uvecani dio teksta :D Edited by pingvin

ODLIKE DžUME NAMAZA
Znaš li koliko imaš od svoje džume?

Allah dž.š. je odlikovao petak nad ostalim danima i u
njemu je prilika da svaki musliman zaradi više nego u
ostalim danima u sedmici, medjutim mnogi ljudi ili ne
znaju za te odlike ili su nemarni, pa olahko ispuštaju
veliku priliku da zarade velike nagrade koje su
obecane od strane najboljeg covjeka koji je hodao po
ovome dunjaluku, a koji kako kaže Uzvišeni Allah: „On
(Muhammed s.a.v.s.) ne govori po svome hiru, to
je
samo objava koja mu se objavljuje.“ (En-Nedžm, 3-4)
Spomenut cemo samo neke od tih odlika, a na nama je da
o njima razmislimo i popravimo svoje stanje i
iskoristimo ovu veliku priliku da zaradimo puno dobrih
djela za neznatan trud. Pa da vidimo prvo koje su
odlike džume i djela koja su preporucena da se rade.
1. Petak je najbolji dan u sedmici. Prenosi se hadis
od Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
„Najbolji dan u kome je granulo sunce je petak. U
njemu je stvoren Adem, u njemu je uveden i izveden iz
Dženneta, a Sudnji dan nece nastupiti osim u petak.“
(Muslim, Ebu Davud, Tirmizi..)

2. Džuma je prilika da nam Allah dž. š. oprosti neke
od naših manjih grijeha kako je došlo u hadisu koji
prenosi Ebu Hurejre r.a. da je Allahov Poslanik
s.a.v.s. rekao: „Ko se abdesti upotpunjujuci abdest,
potom ode na džumu, te bude pažljivo slušao i šutio
bice mu oprošteno što
pocini do naredne džume.“
(Muslim, Ebu Davud, Tirmizi, Ibn Madže, Ibn
Huzejme)...

3. Petkom ima cas u kome se uslišava dova kako se
prenosi u hadisu od Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik
s.a.v.s. rekao: „U njemu (petak) ima cas u kome
musliman ako zamoli svoga Uzvišenog Gospodara za nešto
dace mu.“ (Buhari, Muslim)

4. Odlazak na džumu se nagradjuje džennetom kako se
prenosi u hadisu od Ebu Seida el Hudrija da je
Poslanik s.a.v.s. rekao: „ Ko uradi sljedecih pet
stvari u jednom danu Alah ce ga upisati medju
džennetlije: ko posjeti bolesnika, prisustvuje
dženazi, posti, ode na džumu i ko oslobodi roba.“ (Ibn
Hiban, Ebu Jala, Hejsemi, hadis je dobar)

5. Svaki korak do džume vrednuje se kao djela ucinjena
u jednoj godini, a to se spominje u hadisu od
Evses-Sekafi r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: „Ko
opere svoju glavu i okupa se petkom, potom porani na
džumu namaz
iduci pješice, ne koristeci prevozno
sredstvo, zatim se približi imamu i pažljivo sluša,
imace nagradu za svaki korak godinu dana posta i
namaza.“ (Nesai, Tirmizi, Ebu Davud, Ibn Madže, Ahmed
i dr, hadis je po ocjeni Hakima sahih, a po ocjeni
Tirmizija, Nevevija i šejha Albanija dobar)

6. Onaj ko umre uoci petka ili u petak sacuvan je
kaburskih iskušenja, kao što je došlo u hadisu od
Abdullaha ibn Amr r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
„Svaki musliman koji umre petkom ili uoci petka bice
sacuvan kaburskih iskušenja.“ (Tirmizi, Ahmed,
Asbehani i po ocjeni šejha Albanija hadis je dobar)

7. Stepen vjernika na Sudnjem danu ovisi vremenu
njegovog odlaska na džumu. U hadisu od Abdullah ibn
Mesuda: r.a. se prenosi da je Poslanik s.a.v.s. rekao
„ Ljudi æe na Sudnjem danu biti u Allahovoj blizini
shodno odlasku na džumu. Prvo ko porani, potom
naredni, potom naredni.“ (Ibn
Madže, Taberani, i
drugi, neka ulema je prigovorila vjerodostojnosti ove
predaje, a neki su je ocjenili kao dobrom)

8. Džuma namaz je dokaz našeg imana ili licemjerstva
kao što je došlo u hadisu da je Poslanik s.a.v.s.
rekao „Ko ostavi tri džume bez opravdanog razloga on
je licemjer.“ (Ibn Huzejme, Ibn Hiban, Albani rekao da
je sahih). Abdullah ibn Abbas r.a. je rekao: „Ko
ostavi tri džume uzastopno taj je napustio islam.“

Neki od postupaka koje je lijepo raditi petkom, a
mnogi ih olahko shvataju i propuštaju, a u njima je
velika nagrada

1. Okupati se prije džume, namirisati se i oprati
zube, po mogusnosti misvakom, kao što je došlo u
mnogim hadisima, a jedan od njih je od Ebu Seid
el-Hudrija r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao:
„Kupanje petkom je obaveza svakom punoljetniku, te da
oèisti zube misvakom i da se namiriše ukoliko je
mogucnosti.“ (Buhari i Muslim)

2. Donositi salavat na Poslanika s.a.v.s kao što se
prenosi u hadisu od Enesa ibn Malik r.a. da je
Poslanik s.a.v.s. rekao: „Obilujte salavatima na mene
petkom i uoci petka jer ko donese na mene jedan, Allah
ce na na njega donijeti deset salavata.“ (Bejheki, sa
dobrim lancem prenosioca)

3. Prouciti suru El-Kehf (Peæina) kao što se prenosi u
hadisu od Ebu Seida el Hudrija da je Poslanik s.a.v.s.
rekao: „Ko prouci petkom suru El-Kehf bice mu svijetlo
do naredne džume.“ (Hakim, sahih)

4. Poraniti na džumu kao što se prenosi od Ebu Hurejre
r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: „Ko se okupa
petkom kao što se kupa od dženabeta, potom porani kao
da je prinio žrtvu deve, ko ode u drugom satu ima
nagradu kao onaj ko prinese kravu za žrtvu, a ko ode u
trecem kao da je prinio žrtvu ovce. Ko ode u cetvrtom
satu kao da je prinio žrtvu kokoši, a ko ode u petom
satu kao da je
oprinio jaje, pa kada se popne imam na
minber dodju meleki da slušaju opomenu.“ (Buhari i
Muslim).

5. Ici na džumu pješice i zauzeti prvi saff kao što je
došlo u hadisu koji smo vec citirali, a koji glasi:
„Ko opere svoju glavu i okupa se petkom, potom porani
na džumu namaz iduci pješice, ne koristeci prevozno
sredstvo, zatim se približi imamu i pažljivo sluša,
imace nagradu za svaki korak godinu dana posta i
namaza.“ (Nesai, Tirmizi, Ebu Davud, Ibn Madže, Ahmed
i dr, hadis je po ocjeni Hakima sahih, a po ocjeni
Tirmizija, Nevevija i šejha Albanija dobar)

6. Što više klanjati dobrovoljne namaze prije nastupa
džumanskog vremena, to jest prije nego što se prouci
ezan za džumu namaz, kao što stoji u hadisu koji
prenosi Ebu Hurejre r.a u kojem je Poslanik s.a.v.s.
rekao: „Ko se okupa potom ode na džumu pa klanja
koliko bude u mogucnosti i bude šutio dok imam
ne
završi sa hutbom, zatim klanja za njim , biæe mu
oprošteno ono što pocini izmedju dvije džume.“
(Muslima) – Imam Nevevi u komentaru citiranog hadisa
kaže: „U njemu je dokaz da je klanjanje dobrovljnih
namaza prije izlaska imama na minber sunnet i to je
mišljenje vecine ucenjaka.“ Na osnovu prethodno
spomenutog jasno se vide propusti klanjaca koji
razgovaraju ispred džamije i ne ulaze u nju sve do
ezana.

7. Za vrijeme dok imam drži hutbu, ne smije se
prièati, jer je to razlog da covjeku propadne džuma
namaz, kao što je došlo u hadisu od Ebu Hurejre r.a da
je Poslanik s.a.v.s. rekao: „Ko kaže svome
bratu:“Šuti!“ dok imam drži hutbu pocinio je legv
(besposlicu i besmiclicu)“ (Buhari i Muslim) Iz ovog
hadisa se vidi da cak i onaj koji kaže svome bratu da
šuti dok ovaj prièa da je pokvario svoju džumu, pa šta
je tek sa onim koji to radi?

8. Zabranjeno
je dici nekoga sa mjesta na kome sjedi,
a potom sjesti na njega. Ibn Omer r.a. je rekao:
„Poslanik s.a.v.s je zabranio da covjek digne svoga
brata sa mjesta na kome on sjedi, potom da sjedne na
njega.“ Nafia je rekao da se to odnosi na džumu i mimo
džume namaza (Buhari, Muslim) Znaèi da u džamiji nema
povlaštenog mjesta niti rezervacije za „povlaštene“ za
nikoga, vec se muslimani trebaju navikavati dolaziti
ranije i zauzimati prve saffove, jer kao što smo
vidjeli to je i bolje i vrednije.

Za kraj ovog našeg kazivanja navešcemo hadis koji je
naše mjerilo koliko nam je vrijedna džuma namaz i
koliko imamo od nje, a taj hadis prenosi Abdullah ibn
Amr r.a. da je Poslanik s.a.v.s. rekao: „Tri vrste
ljudi dolaze na džumu. Prvi je covjek koji beskorisno
prièa i on namaza nema ima ono što je pricao. Drugi je
covjek koji dodje, moli Allaha i doziva Ga. Ako hoce
Allah ce mu dati ono
što traži ili ce mu uskratiti.
Treci je covjek koji šuti i ne ometa druge muslimane
koracajuci preko njihovih glava. Tome ce njegova džuma
biti iskupina do naredne džume.“ (Ebu davud, Ahmed...)

Pa dragi brate vidi ima li išta što ti fali od tvoje
džume, pa je upotpuni, nemoj da budeš od onih koji ce
od svoga namaza imati samo izgubljeno vrijeme. Na
kraju naša dova je: „Hvala Allahu Gospodaru svjetova.“ Edited by Finii

Ne brane ni u bankama izlazak na dzumaj ...

sve je stvar da li se zeli ici ili ne ...
  • Upvote 1