Jump to content
Dobar_Los_Zao

Da li je dijaspora bahata kad dođe u Bosnu?

Recommended Posts

[quote name='Ciklama' timestamp='1298672206' post='419919']

A kad je to materijalno u pitanju, ima ih svakakvih, ba

nista nego bujrum i vama svima sad sto ste u Cazinu malo u dijasporu, odite ovdje u troginu, uzmite stosta stvari, vjerujte da cete se zacuditi kako ste prosli kod nekih stvarcica jeftinije nego u bosni, pa cete vi reci "uh kako je ovo jeftino".

fakat nemam sta puno reci na ovo, manje nekad zna biti i vise :P uglavnom, vasi smo mi svi koji zivimo vani, jedino sto poznajemo jos jedan drugi zivot, ne samo taj u Cazinu.

Radim sa narodom, iskustva su razno-razna, ali zaista je najte

Sto je ovo sad, narode?! :D Imam osjecaj da je, sa priblizavanjem godisnjih odmora i dolaskom dijaspore, vec pocela da se osjeca neka nervoza "dole" :D Bit ce da vise smeta cinjenica da su neki na odmoru dok drugima ni dvije smjene ne bi bile dovoljne da zavrse sustigle poslove. :D Salu na stranu; i meni kao okorijelom "dijasporasu" smetaju oni tako za njih specificni ispadi razlicitih vrsta: u svakoj prilici ponavljati da si trenutno negdje "vani...", upotrebljavati strani jezik u svojoj domovini i gdje treba i gdje ne treba, pitati konobara "kol'ko je to u eurima....." iliti slicni primjeri. Ali, sva sreca pa ni odmori ne traju vjecno. Zar ne? :D Morate im prici na jedan suptilniji nacin. Recimo: kada vam ponude 20-tak eurica za neku uslugu - kazete samo da je to malo, i gotova stvar. :D Posto je u danasnje vrijeme veca suma novca i za njih postala rijetka, udaljit'ce se od vas....neki sa psovkom a mnogi, bogami, i bez rijeci. :D Samo, svaka medalja ima dvije strane. Nedavno u sred Cazina, cekajuci nekog, pridje mi poznanik jos iz srednjoskolskih dana. Carsijska raja, sto bi se ono reklo. :D I trazi od mene 20 eura da ode do Krupe, jer ga tamo ceka covjek koji ce mu isplatiti zaradjeno. Na taj nacin bi on meni vratio posudjeno. Ali nema za benzin. :D :D nemojmo se, molim vas toliko srozavati.....pa nismo "cigani", majka mu stara. :D

Radim sa narodom, iskustva su razno-razna, ali zaista je najte
  • Upvote 1

Nemam namjeru ovdje da "branim" dijasporu jer je i ona sama dobrim dijelom kriva za stereotipe o njoj samoj. Ono sto mi bode oci je prikrivena netrpeljivost prema njoj. Zaista bez ikakve potrebe. Ma koliko mnogi to pokusali skriti, i mada uspijevaju u prvi mah, vrlo brzo se to da primjetiti. A ti ljudi toliko vole svoju domovinu i zive za onih par sedmica godisnjeg. Bez obzira na kojekakve kritike oko ponasanja opstinskih sluzbenika, i tome slicno. Jednostavno ( a najcesce nesvjesno) ti ljudi su navikli na to da je ta administracija tu da im pomogne....a ne odmaze na raznorazne nacine. Ima tu onog automatizma koji se javlja kada ljudi zaborave da su u BiH, a ne u nekoj zapadnoeuropskoj zemlji. Zato im to i ne treba uzimati za zlo. Jadnicima :D

[quote]Npr. postoje određene procedure, pravila po kojima mi moramo raditi, ali oni bi da budu "specijalni" slučajevi jer su došli na dva-tri dana, sedmicu. [/quote]

A bogati kakve su to vase procedure, ruku na srce, pola vas zenski koje ste zaposljenje po birovima, ispijate kafe, i dok pomaknete se ode 15.sec (citaj: vrijeme je novac) ...

[quote]Skoro sam imala slučaj kad je od mene traženo "ubrzavanje" postupka, pored moga objašnjavanja da nema šanse da bude ranije, tip izvadi 20 eura i baci mi na sto.[/quote]

Nemoj tako pisati, bacio kad je cojek 100% fino smoto i stavio na sto ....

[quote]Meni je to bila uvreda, i to sam tipu rekla, i zamolila da uzme svoje pare, ostavi broj na koji mu se možemo javiti kad se sve završi, i da napusti prostoriju. [/quote]
A da je izvadio 50 ili 100 eura ? oci bi se zacrvenile, svakom bi .... To si napisala sad kao primer, a jesi sigurna da u zivotu svom nisi primila onako krisom neki "mito" kad svak zajebava bosnu i otma, sto nebi i ti 20 eurica uzela, nije to nista .. uff

[quote]Otišao je psujući i vičući, a sigurna sam da u Austriji kad mu neki službenik objasni proceduru šuti, sluša i drži se pravila.[/quote]

U Austriji je tako napravito, da dodes, ides odma na salter (nema guzve) predas sta hoces,ako imas neko pitanje upitas, onda ce ti gospodja kulturno i fino objasniti i allaihmanet, nema ispijanja kafa i tipkanja na comp. sa pet prstiju.

[quote]Vrijeme godišnjih odmora i praznika, nama je posebno stresno raditi baš zahvaljujući dijaspori. Ne mogu generalizirati, ali 50 % komplikuje, traži posebne tretmane[/quote]
Ko ti je kriv, ako ti je muka u birou sjediti ti haj na "baustelu" umjesto olovke drzi cekic, i to je rijesenje :icon_biggrin:

[u]A sto nisi napisala, da se uzqur*e i oni koji dole zive u cazinu 12.mjeseci , pa bas kad ista ta dijaspora dode i oni hoce kao da predaju za pasose/licne/vozacke i sta sve jos ne, nije dijaspora toliko kriva za to sto je vama "stresno vrijeme" vec vi cazinjani sami sebi...[/u]

[quote]A kad je to materijalno u pitanju, ima ih svakakvih, baš kao i nas. Foliranje, gluma, "visina" ali da nemaju kome, ne bi se tako ponašali, bar je to moje mišljenje. [/quote]

Jadna ti, naizlazis uvijek na pogresne ..?
-----------------------------

[quote] zar je odmor najteravati autom kroz centar Cazina 80 km/h,[/quote]

Rupa do rupe i onda ce neko nacerati 80 km/h da satare citavo auto ...nije ti to mala logicki :icon_biggrin:

[quote] zar je odmor bacati smece kroz prozor od auta[/quote]

Nije to fino, ali za nesto postoji JKP, uzgred, ja moram placati smece uvijek, nema veze sto budem 1.mjesec kod kuce ...racunaju mi jos 11. mjeseci tako meni tako svakom drugom...

[quote] zar je to odmor hodati po Cazinu kao da su ga osvojili, po onoj paroli "ko sam ja sam, meni niko nista ne moze, niti se bojim policije, ni reda, ni zakona".... [/quote]
Sta treba uraditi, doci kuci zatvoriti se 3.sedmice i spavati ...kakva policija, vecine nigdje ni nema barem ih ne primjetim za 3.sedmice, osim toga gdje taj red i zakon kad svi kradu na sve strane ....

[quote]a znam i sigurna sam da 99% njih kad predje bosansku granicu je manje od makova zrna, mole Boga da ih ko sta ne upita... [/quote]

99% je puno mlada damo, sta meni ko more, ako ja ne nosim droge, ako nisam neki kriminalista ...onda mi se bas i je*e hocel me ko sta pitati, i da prolazim kroz vise granica, ako cemo pricati i o granicama, pa nekada i kazu: haj desno pa pregledaju citavo auto.

[size="4"]MISLJENJA SAM DA JE BOLJE 3.SEDMICE OTICI U TURSKU/SPANIJU NEGO DOLAZITI U CAZIN ...JE*O TI TAKAV GRAD I TAKVE LJUDE GDJE TI NABIJAJU NEKE TITULE I JE*U TE GDJE STIGNU - moguce je da ove godine necu vidjeti cazin, steta, velika steta ....ali je*o grad gdje te svako pegla kako stigne .....[/size]
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Mentalite se mjenja uticaj sunca i klime... radne navike su drugacije i to je glavni krivac nesporazuma...
I meni su gradjevisku razvuki na 8 mjeseci a po zakonu je 30 dana, i ako sam 10 puta nazvao pitao... haj ti zaj razlog
  • Upvote 1

[quote name='111111' timestamp='1301673926' post='423737']
A bogati kakve su to vase procedure, ruku na srce, pola vas zenski koje ste zaposljenje po birovima, ispijate kafe, i dok pomaknete se ode 15.sec (citaj: vrijeme je novac) ...

A da je izvadio 50 ili 100 eura ? oci bi se zacrvenile, svakom bi .... To si napisala sad kao primer, a jesi sigurna da u zivotu svom nisi primila onako krisom neki "mito" kad svak zajebava bosnu i otma, sto nebi i ti 20 eurica uzela, nije to nista .. uff

U Austriji je tako napravito, da dodes, ides odma na salter (nema guzve) predas sta hoces,ako imas neko pitanje upitas, onda ce ti gospodja kulturno i fino objasniti i allaihmanet, nema ispijanja kafa i tipkanja na comp. sa pet prstiju.

Ko ti je kriv, ako ti je muka u birou sjediti ti haj na "baustelu" umjesto olovke drzi cekic, i to je rijesenje :icon_biggrin:

[u]A sto nisi napisala, da se uzqur*e i oni koji dole zive u cazinu 12.mjeseci , pa bas kad ista ta dijaspora dode i oni hoce kao da predaju za pasose/licne/vozacke i sta sve jos ne, nije dijaspora toliko kriva za to sto je vama "stresno vrijeme" vec vi cazinjani sami sebi...[/u]

Rupa do rupe i onda ce neko nacerati 80 km/h da satare citavo auto ...nije ti to mala logicki :icon_biggrin:

Nije to fino, ali za nesto postoji JKP, uzgred, ja moram placati smece uvijek, nema veze sto budem 1.mjesec kod kuce ...racunaju mi jos 11. mjeseci tako meni tako svakom drugom...

Sta treba uraditi, doci kuci zatvoriti se 3.sedmice i spavati ...kakva policija, vecine nigdje ni nema barem ih ne primjetim za 3.sedmice, osim toga gdje taj red i zakon kad svi kradu na sve strane ....

99% je puno mlada damo, sta meni ko more, ako ja ne nosim droge, ako nisam neki kriminalista ...onda mi se bas i je*e hocel me ko sta pitati, i da prolazim kroz vise granica, ako cemo pricati i o granicama, pa nekada i kazu: haj desno pa pregledaju citavo auto.

[size="4"]MISLJENJA SAM DA JE BOLJE 3.SEDMICE OTICI U TURSKU/SPANIJU NEGO DOLAZITI U CAZIN ...JE*O TI TAKAV GRAD I TAKVE LJUDE GDJE TI NABIJAJU NEKE TITULE I JE*U TE GDJE STIGNU - moguce je da ove godine necu vidjeti cazin, steta, velika steta ....ali je*o grad gdje te svako pegla kako stigne .....[/size]
[/quote]

BRavo majstore... BRAVO.....

Meni je isto jdan strasan fenomen, idu u kupovinu za vrijeme radnog vremena... Kaze otisla je kolegica brzo a pijacu.. Sjedite saekajte sad ce ona doci :D Edited by lucky
izmjenjena boja slova u citatu

[quote name='111111' timestamp='1301673926' post='423737']

[/quote]
Oh, ti se nađe uvrijeđen, da te malo utješim moj se post odnosi na moje kladušane - dijasporce. :P

Meni tvoji komentari ni najmanje nisu zasmetali jer ima istine u napisanom, samo si se nažalost namjerio na pogrešnu "jadnicu". :D

Država i sve njene institucije da rade kako treba i drže se zakona i pravila ( a sigurno imamo i zakone i pravila dobre samo ih treba sprovoditi),

niti bi se dijaspora mogla ponašati "bahato" niti domaći, sve bi izgledalo drugačije.

Dok policajaci voze pod dejstvom alkohola, primaju mito, na prednjem sjedištu voze dijete od 2-3 godine, očekivati je isto da i dijasporci dok "uđu" u BiH, odkopčaju pojas, cepnu po gasu s pivom u ruci čiju limenku bace negdje uz put kroz prozor. Naravno ne svi, kao ni što svi uposlenici u raznim ustanovama nisu isti, nemaju isti pristup strankama i poslu, tako ni dijasporci nisu isti, uglavnom se radi o nekulturnim i izkompleksiranim osobama koje se dižu iznad drugih (mislim i na domaće i na "dijasporu" ) i imaju poremećaj životnih vrijednosti. :D

p.s. vjerovali ili ne na mom stolu ni čaša vode ne smije biti kamo li šalica kahve, za to postoji neplaćena pauza koja se provodi van firme, a isto kad moram nešto "ganjati" bilo sebi ili djeci, moram uzeti slobodan dan/dane (godišnji) da bih obavila šta trebam, i doživljavati i pozitivno i negativno po raznim institucijama baš kao i vi koji dođete iz vana. :D
  • Upvote 1

Ta bahatost nije nista, koliko su bahati (pojedinci da ne bi bilo da sve trpam u isti kos) u zemlji u kojoj borave, a primjeti da je gost Bosanac (ja moram ici u veseli centar i ismijati se....)

Ja sam dijete iz Bosne Bogami se ponosim time.....:D Nazalost moram reci mnogi misle da mi u Bosni nemamo kruha, oni ne znaju da se svugdje kruh jede....vidi se na meni, da mi nista ne fali, a tek kruha najmanje....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/ap.gif[/img]

[quote name='Amren' timestamp='1301746945' post='423811']
Ta bahatost nije nista, koliko su bahati (pojedinci da ne bi bilo da sve trpam u isti kos) u zemlji u kojoj borave, a primjeti da je gost Bosanac (ja moram ici u veseli centar i ismijati se....)

[b]Ja sam dijete iz Bosne Bogami se ponosim time[/b].....:D Nazalost moram reci mnogi misle da mi u Bosni nemamo kruha, oni ne znaju da se svugdje kruh jede....vidi se na meni, da mi nista ne fali, a tek kruha najmanje....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/ap.gif[/img]
[/quote]

I treba da se ponosite, Amren. Ali da nesporazuma ne bi bilo: svojom domovinom ponose se i mnogi iz dijaspore. Kao sto i vi rekoste: pojedinci mozda ne...ali to isto vrijedi i za poprilican broj onih koji su "dole", da tako kazem. :D Ako vec ima kritike, e onda je ona svedena na negativne stvari...sto ni u kom slucaju ne znaci da se time osoba "stidi" svog porijekla. To bi bilo isto kada bi se dijaspora stidjela onih koji i zive i rade u BiH (a kritikuju neprestano lose stvari) te optuzivali ih i govorili im "....da sam dijete iz Dijaspore :D koje se, bogami ponosi, cinjenicom da je iz Bosne....." I komplikovano i tako jednostavno u isto vrijeme. Kao sto smo i sami. :D Edited by Punisher

[quote name='Punisher' timestamp='1301904617' post='423969']
I treba da se ponosite, Amren. Ali da nesporazuma ne bi bilo: svojom domovinom ponose se i mnogi iz dijaspore. Kao sto i vi rekoste: pojedinci mozda ne...ali to isto vrijedi i za poprilican broj onih koji su "dole", da tako kazem. :D Ako vec ima kritike, e onda je ona svedena na negativne stvari...sto ni u kom slucaju ne znaci da se time osoba "stidi" svog porijekla. To bi bilo isto kada bi se dijaspora stidjela onih koji i zive i rade u BiH (a kritikuju neprestano lose stvari) te optuzivali ih i govorili im "....da sam dijete iz Dijaspore :D koje se, bogami ponosi, cinjenicom da je iz Bosne....." I komplikovano i tako jednostavno u isto vrijeme. Kao sto smo i sami. :D
[/quote]

PUnihser.. Mnogi svoje negativnosti prenose na druge.. to se vidi z pojeidni komentara.. nevrijedi nista pistai.. to su njihovi kompleksi manjevrijednosti i njima ih treba predeti...

Guest
ah sta da van kazem... ima i ovakvi i onakvi... netreba generalizirati...

narod iz dijaspore nesmi ni reci za nesto da mu je skupo. odmah se hvali. ponekad mi se cini, da neki narod sto zivi u bih, misli da ovi u dijaspori zgrcu pare grabljama, da him padaju s neba. ako him je nesto skupo odmah se kaze: radi u svicarskoj a stisno se. nije to fer... ko radi, taj ima. ja se njemcima nemoram dokazivati da zivim u svicarskoj pa nekad se zacudim kolike su cjene za neke stvari. al cula sam toliko puta: haj sta si se stisla, radis u svicarskoj, nije to za tebe nista. jos ja nevicem to i to mi je skupo, nego ako mi nepase ja kazem necu i zakrenem se. i kad kazem da je nesto skupo, nekazem skuplje je nego u ... il ... nego skupo je i tacka. i sto dlz rece za opravljanje auta. bas se je meni desilo da mi se je auto pokvarilo u bih. brava nesto nije bila u redu. i nisam mogla cekati da dodjem u ch da se opravi, zato sto auto nisam vise mogla upaliti. tako da je mi moro automehanicar doci kuci i opraviti ga i ako inace radim servize u ch.
sta isto nerazumjem sto se svima, koji su u dijaspori kaze "ah baustelac il ah baustelka". znaci svi sto su u dijaspori su neobrezovani? budale otisle u dijasporu a pametni ostali u bih? dajte narode...pojedini napadaju dijasporu i smatraju sebe boljim. a niko nece da prizna da je dijaspora bosnu izvlacila iz "loseg stanja".

a sad da malo hulimo dijasporce :D ima hi fakat sto se prave da neznaju bosanski. sto ovdje rade ko magarci da bi u bih placali cjeloj kafani pice, gradili vile itd. naravno da se jezik, koji se cesce prica i pise zna bolje. znaci ko se je rodio u njemackoj i cjeli dan se druzi samo njemcima, taj bolje prica i pise njemacki nego bosanski. bar u vecini slucajeva. ja se trudim da nezaboravim maternji jezik, al nemogu reci da bosanski znam dobro kao njemacki. kad bi to rekla, lagala bi. nervira me narod, koji se smatra boljim, samo sto zivi van bosne. svi smo mi od iste krvi. al kad vicete, da se mi dijasporci foliramo parama, nemojte onda i vikati da smo stisnuti, kad nam je nesto preskupo. uglavnom da opet ponovim, da nebi bilo da branim narod iz dijaspore. ima naroda bez karaktera, sto se mora dokazati na drugi nacin, s tim da se ponasa prema narodu, koji zivi u bih, nekulturno. s tim da rade ko magarci i u dijaspori sparaju na svemu, da bi se kad dodju u bih razbacivali, samo da se cuje i vidi. i s tim sto se hvale s time, da neznaju bosanski pricati.

al da i ja ovaj svoj roman zavrsim... svi smo mi ljudi. treba prestati osudjivati druge, i pustati svakoga nek zivi svoj zivot kako je njemu volja. Edited by _Sany_

Hemo se mi baustelci na ljeto skupiti u carsiji i istuci ove domoroce i preuzeti Cazin :icon_cheesygrin: ...ponesite sa sobom kisobrana da ih imamo s cim docekati...oni su ionako neorganizovani,nece biti tesko
  • Upvote 4

[quote name='viking' timestamp='1302212719' post='424269']
Hemo se mi baustelci na ljeto skupiti u carsiji i istuci ove domoroce i preuzeti Cazin :icon_cheesygrin: ...ponesite sa sobom kisobrana da ih imamo s cim docekati...oni su ionako neorganizovani,nece biti tesko
[/quote]
nemojte zaboraviti da sam i ja baustelac ... kada budete kisobrane upotrebljavali ... :icon_cheesygrin:
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[/quote]

Bas sam razmisljao o preduzimanju slicnih koraka. :D Ali se ovako originalne ideje nisam mogao dosjetiti. Aferim. :D

[/quote]

Ma svaka ti dala :) orginalan si i svoj ;)

al bolje bi bilo da ih j... sta ce ti ih tuci dotuceni su ionak sami po sebi... Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1302259321' post='424300']
Ma svaka ti dala :) orginalan si i svoj ;)

al bolje bi bilo da ih j... sta ce ti ih tuci dotuceni su ionak sami po sebi...
[/quote]

Prijedlog se usvaja. Vecina je odlucila :D
  • Upvote 1

[quote name='Punisher' timestamp='1302260447' post='424303']
Prijedlog se usvaja. Vecina je odlucila :D
[/quote]

cuvaj se sine necete odpacati :D ha ja isti zene :D citaj im komentare i sve ti je jasno [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/pleasantry.gif[/img][img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/pleasantry.gif[/img] Edited by scooby-doo
neprikladan text!

sta je neprikladno u tome sto sam napisala da ga neki vise vole primit nego svoju majku vidjeti.... jel??

ovdje niko nije doso da ga vi odgajate!!! niko uvijedjen nije i ostavi moje tekstove.. ovo je tip ubio boga unjemu vjernik ide i popravlja ubio tita u njemu.. molim te ostavi moje tekstove!!! ja nepsujem i nevrijedjam Edited by EcI PeCi PeC

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1302264765' post='424311']
sta je neprikladno u tome sto sam napisala da ga neki vise vole primit nego svoju majku vidjeti.... jel??

ovdje niko nije doso da ga vi odgajate!!! niko uvijedjen nije i ostavi moje tekstove.. ovo je tip ubio boga unjemu vjernik ide i popravlja ubio tita u njemu.. molim te ostavi moje tekstove!!! ja nepsujem i nevrijedjam
[/quote]
U ovom slučaju nismo mi nego ja :) i hajd bona nemoj se odma musiti, već si nekoliko puta spomenula j.... itd ali eci brete kad objasnjavas i kako ulazi malkice :D budimo realni i dokazimo da ovaj stereotip da mi iz dijaspore smo dosta kulturniji...

Sabura Eci samo sabura pa ćemo biti pravi evropejci :)

nije kriv narod ili baustela sto podmicuje,ja sma ocevidac dogadjaja da u opstini deru naj vise baustelce,jer baustelci slabo znaju nasu birokratiju pa sta god im doticni kazu ne moze to ici tako ili nesmim a ocekuje da joj das kovertu ili neki poklon,ali vecinom su to pare,u jednu ruku i narod je kriv je je ponudio ali vise su kriv oni koji zastrasuju narod koji ne zna biirokratiju pa podmazu sa kojim eurom ili markom,i onda ide sve kao po loju :icon_cheesygrin:i moze nije problem ali nemoj nikom reci ili cuti to sam ti ja sredio ili sredila,a koliko slucajeva je sredjeno i na koliko mjesta moras ici za neki papir,naravno nemoras svagdje podmazati ali podmazes na jednom mjestu i ta osoba dijeli sa onim ostalim mjestima gdje te posalje,sve je to dogovor,ja cu njega ovdje oderati a ti ga posalji meni pa cu mu reci ne moze to ali ja to mogu srediti na svoju ruku ali ocekuje valutu,,,istina je i da su mnogi bahati ali ko ono rece stvarno ispusni ventil im je tih par sedmica u Bosni ili Cazinu,rade skolaju se ni wikend nije odmor jer mnogi i wikendom rade i jedva cekaju odmor,pa naravno da ce imati eure u djepu jer ih ne trose jer nemaju vremena a dole kad se doje opleti po alkosu ili sta vec..policija za vrijeme ljetnih praznika vecinom zaustavlja auta sa stranim tablama,sto zbog dobrih zenskaca sto da te oderu :icon_cheesygrin: Edited by x-men