Jump to content
Dobar_Los_Zao

Da li je dijaspora bahata kad dođe u Bosnu?

Recommended Posts

Sutra kad krenem na kahvu, prvo kod braće žbirova, pa onda zadvoljan ili ne zadovoljan na kahvu.

A ja se ne slažem sa ovim ukoliko policija ne poduzme ništa, da ja slikam policajca koji je primio prijavu, pa opet problemi i sa tom bagrom i opet prekršajne prijave koje će me opet koštati... ako policija ne poduzme ništa, onda neka bacaju, izgleda da je dozvoljeno, as simple as that.

Nemoj ni pokušati da slikaš drota, imaćeš velikih problema i natovariće ti na leđa belaj. Ali...
Možeš da tražiš kopiju prijave (ako te pitaju što ti treba možeš reći da želiš znati kako će se stvar razvijati i da li će biti ikakvih posljedica po počinioce), a na njoj će biti ime osobe koja je prijavu primila. To onda ne ide u koš (niko nije lud da baci dokument na kome se nalazi vlastito ime, ako postoji u više primjeraka), već na sto onome ko je slijedeći u nizu odlučivanja, komandiru, tužiocu ili sudiji za prekršaje.
U principu, što je više papira u opticaju, to je teže da oni nestanu i "izgube se".
Pozivam i ostale forumaše da se priključe akciji očuvanja okoliša i da koriste kamere u svojim mobilima svaki put kada vide nekog da baca smeće gdje mu nije mjesto.
Cazin me je oduševio svojom čistoćom i uređenošću. Volio bih da me takva slika dočeka i slijedeći put kad dođem.

Nemoj ni pokušati da slikaš drota, imaćeš velikih problema i natovariće ti na leđa belaj. Ali...
Možeš da tražiš kopiju prijave (ako te pitaju što ti treba možeš reći da želiš znati kako će se stvar razvijati i da li će biti ikakvih posljedica po počinioce), a na njoj će biti ime osobe koja je prijavu primila. To onda ne ide u koš (niko nije lud da baci dokument na kome se nalazi vlastito ime, ako postoji u više primjeraka), već na sto onome ko je slijedeći u nizu odlučivanja, komandiru, tužiocu ili sudiji za prekršaje.
U principu, što je više papira u opticaju, to je teže da oni nestanu i "izgube se".
Pozivam i ostale forumaše da se priključe akciji očuvanja okoliša i da koriste kamere u svojim mobilima svaki put kada vide nekog da baca smeće gdje mu nije mjesto.
Cazin me je oduševio svojom čistoćom i uređenošću. Volio bih da me takva slika dočeka i slijedeći put kad dođem.

Biće valjda, viĐaj mene. :D

• Upvote 1

Guest

u kom smislu se popravila ? 

pa reko prosle godine se pricalo da su dijasporci bahati pa reko da upitam jel i ove godine tako. mozda su nesto naucili ;-)

problemi u bih nisu zbog dijaspore nego cijele drzave bosne i hercegovine!

dpk sam bio dole par dana sve je bilo ok i od strane policije a iskreno ima vala i te nase dijaspore gori seljacina nego nekih iz nekih dumacina,insan misli to se malo modernizovalo ovamo gore a ono jos vise poseljacilo,mene nije policija nijednom zaustavila niti sam platio koju kaznu cak su bili i tolerantni za jedno parkiranje tako da mogu reci svaka cast....

Dobro, nisam ni ja bas bukvalno mislio da se policajac uslika...

Jiggy: "samo da vas uslikam..."

Policajac: "ma sto to?"

Jiggy: "pa da stavim na net ako nista ne uradite..."

Ali u smislu, trebalo bi i njih pratiti i prijavljivati ukoliko vec hocemo da nam se narod ponasa kako treba i da se po tom pitanju poredimo sa drugim evropskim zemljama. A to mozemo samo ukoliko postoje potrebni mehanizmi za prijavu takvi slucajeva i da se takve prijave najozbiljnije prate. Nisam ni ja usliko ili prijavio "svog carinara", bas iz navodenog razloga. Oni su na to navikli i to im daje takve mogucnosti. A sa tim nama svima daju opet prostor za lose ponasanje. Nekulturan taj prostor iskoristi. Kulturnom to onda smeta. I kad mu dosadi mozda i on zaboravi svoju kulturu "kad mogu drugi..."

Ako prstom pokazujemo na one koji se lose ponasaju, trebali bi i na one koji bi to trebali i mogli sprijeciti ali to ne rade, znaci na sluzbe koje ne rade svoj posao i na nas koji ih ne prijavljujemo.

boce se i oni svakakvim insanima,nismo svi isti ima i teskih ljudi mislim karakterom i zadriti,problem na carini sto su nauceni na mnogo toga a naucio ih narod dijaspora...

pa reko prosle godine se pricalo da su dijasporci bahati pa reko da upitam jel i ove godine tako. mozda su nesto naucili ;-)

problemi u bih nisu zbog dijaspore nego cijele drzave bosne i hercegovine!

ma nema se dijaspora sta popravljati ... to nebitno odakle je treba svaka osoba da se educira o kulturnim normama ponasanja ...

u pravo tako ... nije dijaspora kriva za probleme nego sama drzava ... 

boce se i oni svakakvim insanima,nismo svi isti ima i teskih ljudi mislim karakterom i zadriti,problem na carini sto su nauceni na mnogo toga a naucio ih narod dijaspora...

A jel...? A sto ta ista dijaspora ne nauci i svicarskog carinara na tako nesto? Zato sto svicarski carinar/policajac nikad nece upitati "sta ce mo?", jer on vec zna sta ce.

Znaci ako se dijaposra ponasa pogresno, hajmo temu "kako je dijaspora bahata...", a kada se ostali ponasaju pogresno, naucila ih dijaspora.

To ti je prelagahno.

Jeli dijaspora naucila i nase politicare? A to spomenuto ponasanje carine mi dosta lici na vodstvo nase drzave. Prije bi to dvoje povezao. A dijaspora, kao sto sam napisao, kada se nekom pruzi prilika, neko je iskoristi a neko ipak odbije.

A jel...? A sto ta ista dijaspora ne nauci i svicarskog carinara na tako nesto? Zato sto svicarski carinar/policajac nikad nece upitati "sta ce mo?", jer on vec zna sta ce.

Znaci ako se dijaposra ponasa pogresno, hajmo temu "kako je dijaspora bahata...", a kada se ostali ponasaju pogresno, naucila ih dijaspora.

To ti je prelagahno.

Jeli dijaspora naucila i nase politicare? A to spomenuto ponasanje carine mi dosta lici na vodstvo nase drzave. Prije bi to dvoje povezao. A dijaspora, kao sto sam napisao, kada se nekom pruzi prilika, neko je iskoristi a neko ipak odbije.

To onaj nas mentalitet milosta... ponesi doktoru para kad se dijete rodi, daj i sestricama, peci onda janje... pocasti svakog, digni kredit ako treba, ko da ce to dijete sutra don'ti milijardu svicaraca...

Isto tako je i sa svim ostalim, carinici, policija, ma bilo kakav oblik posla. Mi smo uglavnom takvi gdje god zivjeli. Pa gdje moze, onda to i prolazi, gdje ne, onda ne prolazi. Necemo se mi nikad promjeniti.

Ja sam skoro isto bio nagovaran (neki dogadjaj je bio) na takve neke sobete, de pocasti poklonom, de casti ruckom/vecerom u restoranu, i to zovi apsolutno svakog... pa sam se zapito je li mi to poklonjeno, pa sam duzan vratiti uslugu kad mogu, ili sam ja rasuo se trudeci za to. Proslo sve bez ikakvi poklona, milosta, gala vecera, ali samo bio nagovaran na to kao da cu biti spaljen na lomaci ako to ne uradim. Mi smo jednostavno takvi.

Nekako jesmo nauceni na to i smatramo da nije pogresno ni jedne sekunde, et' samo ima taj zakon glupi koji kaze da ne bi trebalo tako.

• Upvote 2

Kakva su iskustva sa hrvatskim carinicima ovog mjeseca, pri izlasku iz Bosne, zakeraju li?

meni su dobra iskustva i sa Hrvatskim carinicima ,ljubazni su i nekompliciraju...@sead smio bih se kladiti da si iti ponekad nesto dao zato ,kazem boce se i oni svakvim narodom iz dijapsore,sad nece jer se boje za posao ali ja krivim dijasporu sto im nudi,i ima tu raznih dogovora sa carinicima kad treba nesto pretjerati pa neplatiti a ko ih je naucio nego dijaspora prvo ponudila probala a neki podobni tom i eto ga pocele igre ...nije bitno svicarac ili neko drugi kad nece i kad radi u skladu zakonom  ne prolazi nista,ali su izlazili mnogima u susret za nista 20 eura i to im je greska,ali platu naseg carinika i svicarskog kad uporedis svicarcu ni ne treba mito...

Edited by x-men

Zanimljivije je da pohlepnost ni pred Strancem zapadnjakom se nemjenja! Cuj naucila ih Diaspora . Samo se zna ko ima da ih podmaze.
Da Diaspore nema tek bi tesko bilo

Kakva su iskustva sa hrvatskim carinicima ovog mjeseca, pri izlasku iz Bosne, zakeraju li?

Malo više pregledaju ali je sve ok u globalu. Ja sam s tim hrvatskim carinicima imao dosta neugodnog iskustva jer stvarno svakakve idiote zapošljavaju ali nije da su naši nešto obrazovaniji mada će prije ispasti dobri ljudi u raznim situacijama

Zanimljivije je da pohlepnost ni pred Strancem zapadnjakom se nemjenja! Cuj naucila ih Diaspora . Samo se zna ko ima da ih podmaze.
Da Diaspore nema tek bi tesko bilo

ecika jesi ti kad potjerala nesto sto bi moralo po zakonu pa su ti progledali kroz prste a iti kroz prste progurala 20 eura ili 50,?sve ce to postati drugacije i postaje,pogotovo sad hr granicari nesmiju jer cuvaju ovaj dobar posao a tako i nasi sve manje ili nikako...

@sead smio bih se kladiti da si iti ponekad nesto dao zato

Ja sam naveo svoj primjer i sebe sam stavio pod kritiku. Ali nisam ja u tom slucaju ponudio, nego mi je jednostavno receno kako cu i sta raditi... "Seade za ovo ces morati platiti carinu...50 Eura.....ali parkiaraj tamo desno...stavi ih u pasos i donesi pasos, ali pazi da se nevidi". To mi je prvo takvo iskustvo i radio sam sve kako mi je receno jer sam nakon 11 sati voznje htjeo kuci i nisam znao sta me ceka ako se protivim. A nakon toga mi bilo krivo sto se nisam napravio "pametan" i trazio racun za tu "carinu". Da ga u tom trenutku prijavim...kome? Njegovom radnom kolegi? Priznajem, moja greska sto nisam dovoljno informisan o takvim stvarima.

kazem boce se i oni svakvim narodom iz dijapsore

Izvini, ali ko je od nas profesionalac? On ili ja? Onda nisu ni politicari nista krivi za stanje u Drzavi, nego narod, politicari samo naucili da kod naseg naroda mogu kako hoce. Sigurno ima naroda svakakvog i bezobraznog, iz dijaspore kao i medju domacima, samo sto u normalnom slucaju dijaspora ima deblji novcanik pa su kod ovakvih pitanja interesantniji. Ja takve iz dijaspore ne branim, nego trazim da se i protiv njih ide punom zakonskom snagom, pa i zatvorom i pendrekom, i za carinu, i za bacanje smeca, i za brzu voznju i za parkiranje...

Mislim da bas iz tog razloga imamo granicnu policiju i carinu kao i policiju! Pa zar nisu oni ti koji treba da se boce sa "svakakvim narodom" i da takvo ponasanje sprijece? Ako im ne pasu lisice i pendrek, neka se hvate metle i lopate, na pogresnom su poslu. Interes polije, vojske, carine treba da je zastita Drzave! A ne da se ja moram maksimalno truditi da oni nemaju sta raditi za onu platu. O vecini plate nebi, to je druga tema. Neznam sta je kod njih prosijek i vjerujem da za posao koji rade i rizik koji nose ne dobivaju odgovarajuce plate. Ali ipak to ne opravdava kriminal.

Kod prve ponude mita sa strane normalnog gradjana (dijaspora / domaci) treba da rade lisice i minimalno jedno nocenje u zatvoru, naravno uz snosenje svih troskova kao i novcane kazne. Pa da vidimo koji dijasporac ce onda biti frajer pa staviti sam od sebe "cvancigu" u pasos. Slazem se da ima tih ponuda, ali carinik, koji uzima, pljacka drzavu za koju radi. Neznam koliko drzava njega pljacka sa premalom platom, ali zakoni su nam takvi, drzava nam je takva.

sad nece jer se boje za posao ali ja krivim dijasporu sto im nudi,

Sta nece? Rade skriveno... 

i ima tu raznih dogovora sa carinicima kad treba nesto pretjerati pa neplatiti a ko ih je naucio nego dijaspora prvo ponudila probala a neki podobni tom i eto ga pocele igre ...

Znaci kada policajac popusti lopovu, odgovornost je kod lopova a ne kod policajca?? 

Ponudio neko ko je spreman krsiti zakone Bosne i Hercegovina. Taj je lopov, slazemo se.

Onaj sto je placen iz budzeta Bosne i Hercegovine da stiti zakone Bosne i Hercegovine, umjesto da kazni, pristaje da ucestuje u tom prekrsaju!

U tom slucaju pricamo o dva kriminalca koji rade skupa. I tu se ne postavlja pitanje ko je koga naucio, nego se pokrecu postupci protiv obojice.

nije bitno svicarac ili neko drugi kad nece i kad radi u skladu zakonom  ne prolazi nista,ali su izlazili mnogima u susret za nista 20 eura i to im je greska,ali platu naseg carinika i svicarskog kad uporedis svicarcu ni ne treba mito...

Naravno da su plate razlicite izmedju Svicarskog i BiH carinika. Ali to nije razlog da se pogresno i protivzakonito ponasanje granicne sluzbe tolerise i jos svali na narod iz dijaspore. Radi se o kradji i sa jedne i sa druge strane! O kriminalu prema kojem je nasa BiH trenutno top u evropi - korupcija. Nije ih dijaspora naucila nego su naucili jedni druge jer u ovom slucaju su potrebne dvije strane. Kada odgovara obima stranama, svi zadovoljni i rade.

Mene su jednom naveli na takvo nesto i danas mi krivo i sigurno vise nece. Jer ono sto ja vozim, za to sam spreman platiti carinu prema zakonu BiH i u kasu BiH. I u buduce trazim racun za sve sto placam. A nikad ne krijem sta vozim.

Prođe i ovaj odmor. Ne znam da li je neko moje ponašanje doživio kao bahatost. sada mi više nije ni važno.

U glavnom, primjetio sam da su Sarajlije mnogo bahatije nego bilo ko iz dijaspore, a dijasporu mrze više nego išta na svijetu (uključujući i četnike, ne Srbe generalno nego one prave četnike).

Banjalučani (ili tačnije oni koji se tako sada nazivaju) vole da im dođe dijaspora, jer to znači malo svježeg novca koji se troši po gradu, po kafićima, ćevabdžinicama, buregdžinicama, buticima i uopšte svim onim mjestima gdje se para može potrošiti. Rado napominju da od dijaspore očekuju da ulaže pare u privredu (kao da nismo već naučili lekciju) i trude se da objasne da ovo više nije ono vrijeme, da se moralo, i tako sve, kao da smo sami sebe otjerali. Rado bi se sa nama zamijenili, pa, vidjećemo, možda bude prilike, nikad se ne zna.

Ni jedne kazne nisam platio, vozio sam u okviru ograničenja, parkirao se na predviđenim mjestima i uredno plaćao parkinge.

Prođe i ovaj odmor. Ne znam da li je neko moje ponašanje doživio kao bahatost. sada mi više nije ni važno.

U glavnom, primjetio sam da su Sarajlije mnogo bahatije nego bilo ko iz dijaspore, a dijasporu mrze više nego išta na svijetu (uključujući i četnike, ne Srbe generalno nego one prave četnike).

Banjalučani (ili tačnije oni koji se tako sada nazivaju) vole da im dođe dijaspora, jer to znači malo svježeg novca koji se troši po gradu, po kafićima, ćevabdžinicama, buregdžinicama, buticima i uopšte svim onim mjestima gdje se para može potrošiti. Rado napominju da od dijaspore očekuju da ulaže pare u privredu (kao da nismo već naučili lekciju) i trude se da objasne da ovo više nije ono vrijeme, da se moralo, i tako sve, kao da smo sami sebe otjerali. Rado bi se sa nama zamijenili, pa, vidjećemo, možda bude prilike, nikad se ne zna.

Ni jedne kazne nisam platio, vozio sam u okviru ograničenja, parkirao se na predviđenim mjestima i uredno plaćao parkinge.

Ti i bahatost??? Šališ se. Iako te ne poznajem, kroz tvoje pisanje i ponašanje na Forumu, nikad nebih pomislila da bi sebi dozvolio bahato ponašanje. :)

Nadam se da si se ti odmorio i lijepo proveo. :D

Ti i bahatost??? Šališ se. Iako te ne poznajem, kroz tvoje pisanje i ponašanje na Forumu, nikad nebih pomislila da bi sebi dozvolio bahato ponašanje. :)

Nemoj ti driš'ti postove za korisnika. :P

Nikad ne znaš.

Nemora znaciti,kako sam ja na forumu bahat ali nisam platio nijedne kazne i bio ljubazan dok sam bio u Cazinu :-))

Nemora znaciti,kako sam ja na forumu bahat ali nisam platio nijedne kazne i bio ljubazan dok sam bio u Cazinu :-))

Ne mora značiti, ali ja poslušam malo i svoju intuiciju.:D

Neke žene tačno ne možeš prevariti. I moja spada u takve, čita me kao knjigu. :)

JA sam uvijek dijete ljubazno bila :P Evo me kod roditelja u Ljubljani i komsince sve vesele da me vide :P a bahata nisam :P bar ne da bi znala . Jesam mozda kad kazem da je ovdje sve skuplje nego u Njemackoj gledajuci na prosjecne plate i pemzije u Sloveniji. 

Dok god se table za saobracaj rucno Nekim bjelim lakom prepravljaju i netreba se nista ozbiljno shvatati...

Prvo se narod treba ozbiljno i odgovorno postaviti...