Jump to content
Sign in to follow this  
PacificHurricane

Bosna �vs� Dijaspora

Recommended Posts

ajjj nisam mogao odoljeti, morao sam prvi napisati i comment :P

Ja bih se opredjelio za ......... ( pomoc pri rjesavanju zagonetke : citat Dino Merlin - sreca je para puna vreca, to znaju oni sto je imaju ) :icon_cheesygrin:
  • Upvote 1

Najveci plus dijaspore je taj sto ne moram durati da se cobanska politika lomi preko mojih ledja..
Da je sve ok u BIH, naravno da nema draze i bolje zemlje za nas Bosance, ali kako su kola krenula (pogresna politika i pogresni politicari) niz brdo, sto dalje to bolje! ;)

Nije sve ni u parama, bio bi sretniji sa puno manje para kod nas, ali kakva je situacija samo politicari jos imaju posao i platu, tj. zemlja postoji i funkcionise samo za politicare, a narod kao i da ne postoji.. Edited by Skrgan
  • Upvote 1

[quote name='Skrgan' timestamp='1295190355' post='415210']
Najveci plus dijaspore je taj sto ne moram durati da se cobanska politika lomi preko mojih ledja..
Da je sve ok u BIH, naravno da nema draze i bolje zemlje za nas Bosance, ali kako su kola krenula (pogresna politika i pogresni politicari) niz brdo, sto dalje to bolje! ;)

Nije sve ni u parama, bio bi sretniji sa puno manje para kod nas, ali kakva je situacija samo politicari jos imaju posao i platu, tj. zemlja postoji i funkcionise samo za politicare, a narod kao i da ne postoji..
[/quote]
nije sve ali se nemore bez dobro situiranog stanja normalno zivjeti...
Evo primjer kad sam dole zivio, i Kinder Bueno mi je bio poslastica koja se jela u par dana i ta cokoladica mi je bila luksuz, sad evo ima se na izobilj :)

Ali neshvatam ni ja neke stvari dole kod nas :an:
Nikako nemogu shvatiti kako ovdje vecina svih namirnica i robe, cak vecina razne tehnike more biti dosta jeftinija naprema dole a ovdje *[size="6"]4[/size] puta plate vece nego dole... ( moš misliti )

Evo izrazicu se kulturno:
Uriniram na ekonomski i politicki sistem nase drzave :icon_cheesygrin: Edited by scooby-doo
  • Upvote 1

Meni je red dobar

NIje kad nesto trazis imas 80 saltera i 80 soba da obidjes...na 80 razlicitih strana

Prijaznost pri kupovini,sto u bh ne mozes naci prije ces i mozda fasovati kakvu rijec a mozda i pleske kakve :)

Ove dvije stvari su jedino sto se mogu porediti,pisati o parkovima,izletistima i hrpama stvari ne zelim jer je smijesno porediti cazin i okolinu na spram jednog veceg grada,a kamoli uredjenja drzave.

Da nebi bilo upitno oko glasanja na jednu sličnu temu, evo dodatak zakona za glasače u inostranstvu: Ili da netko stavku 7/ d iskoristi da bi dokazivao dali se smije glasali ili ne narodu privremenog prebivali
  • Upvote 1

[quote name='scooby-doo' timestamp='1297256646' post='417999']
Da nebi bilo upitno oko glasanja na jednu sličnu temu, evo dodatak zakona za glasače u inostranstvu: Ili da netko stavku 7/ d iskoristi da bi dokazivao dali se smije glasali ili ne narodu privremenog prebivali

Rece mi jedan dan forumas @111111 kako bih ja odmah otisao u Svicarsku, Austriju ili neku drugu zemlju kad bih imao sansu. Ne bih brate, ne bih se ubijao tamo da naucim jezik, da se naucim na njihov stil zivljenja, da promijenim sredinu pa nema ti para. Jedino ako nekad zagusti.

Definitivno BOSNA :)

[quote]Rece mi jedan dan forumas @111111 kako bih ja odmah otisao u Svicarsku, Austriju ili neku drugu zemlju kad bih imao sansu. Ne bih brate, ne bih se ubijao tamo da naucim jezik, da se naucim na njihov stil zivljenja, da promijenim sredinu pa nema ti para. Jedino ako nekad zagusti.

Definitivno BOSNA [/quote]

[b]Meraba [/b]

[quote name='BaroN' timestamp='1293149158' post='412606']
ukidanje viza i [b]nada da cu otici vidjeti "svit"[/b] i jos mnogo toga :)

[/quote]

[b]Pozdrav[/b]

Sta sad s tim? Jedno je otici zivjeti drugo je otici vidjeti Real kako igra, zar ne ? :) Zbog toga i jeste napisano sve za jezik i zivot i ostalo. Mislim da se gubis, tj, osjecam da se gubis

Pozdrav.
Pokusat cu da se ukljucim u neke diskuije oko teme Dijasporai Bosna.
Naime,zelim reci sljedece .Dijaspora nije dobro predstavljena u Bosni stoga je i problem na relaciji tzv Domaci i Diajspora .
Ko su to Domaci po cemu su oni Domaci a oni drugi nisu.

Drugo sto zelim reci a poslije postaviti pitanje je to da Dijaspora pp nekim Statistikama donos i u Bih oko 6 milijardi dolara .
Molim vas gospodo koja to Privredna grana donosi toliko prihoda .
dakle to su novi

ajjj nisam mogao odoljeti, morao sam prvi napisati i comment tongue.gif

Ja bih se opredjelio za ......... ( pomoc pri rjesavanju zagonetke : citat Dino Merlin - sreca je para puna vreca, to znaju oni sto je imaju ) :icon_cheesygrin:

Pa ni Dino nije dijaspora a ima "para punu vrecu" i sretan je covjek, sam je rekao da je sretan a i da je bogat.
Kako ono kazu "kad bijeda udje na vrata ljubav izadje kroz prozor" pa bilo gdje da si u svijetu, sreca ne zavisi od mjesta a ni vrece para nego od tebe samog tj. zavisi sta nad cini.sretnima.

Nema tu "vs", svako ide za svojom nafakom i tu nema pogrešnog izbora. Neki od nas nisu imali ni priliku da sami izaberu, već su to okolnosti odlučile.

Slovenija je inostranstvo, a Bosanci koji tamo žive su pripadnici bosanske dijaspore.

e onda ja navijam za dijasporu .......  uvijek sam se osjecao kao kod kuce

Nema tu "vs", svako ide za svojom nafakom i tu nema pogrešnog izbora. Neki od nas nisu imali ni priliku da sami izaberu, već su to okolnosti odlučile.

Vidis to kad kazes "da nismo imali priliku" odma ti kazu "pa eto imas sada"
Nekim ljudima prosto ne mozes objasniti da smo mi ovdje zivot "izgradili" i da nije lako opet sve ispocetka. Ljetos sa rodjakom sam danima diskutovala o tome. On je Sarajlija i prvo se satima zali na "pridoslice" u Sarajevu pa onda mene pita sto se ne vratimo. Pitam ga gdje jer tamo odakle sam otisla znas da je nemoguce. Kaze on pa u Federaciju u Sarajevo.
Pitam opet "a kako to u Sarajevo jer upravo si se zalio na nas "nesarajlije" i pitam ga "sta bi to ja tamo radila od cega bi zivjela, kako bih djecu skolovala i kako bi uopste moja djeca bila prihvacena dolje jer kad se igraju pred tvojom kucom sa tvojom djecom vama je smijesno sto oni ne znaju psovat, tuci se i sto ne znaju sta znaci "dijasporcad"
I jos mali milion stvari im covjek kaze onda oni kazu "navikli bi se"
Pa hocu li se cijeli zivot navikavati na nekoga i na nesto.
Najljepsa mladost "ostala" u ratu i azil centrima. Tri godine zivjela na brodu u Kopenhagenu. Kasnije skolovanje i navikavanje citaj dokazivanje poslje djeca i odgajanje i tako godina za godinom i sad treba da se vratim da mi neko kaze "ovo je moj grad" a nikad mi nijedan danac nije rekao da zivim u njegovoj drzavi ili gradu.
I to samo ima kod nas da se neko kad preseli iz mahale u mahalu zove doslo dok u normalnim zemljama je svejedno iz koga si dijela zemlje, to je tvoja zemlja.
Zato je i BiH moja zemlja jednako koliko i onih sto zive dolje pa svidjelo se to nekome ili ne. Gdje got bila i zivjela ja cu uvjek BiH svojom zvati.

Niko od nas ne mrzi Bosnu ali  od ljubavi se ne zivi. Meni je domovina tamo gdje mi je lijepo sva je zemlja Allahova dz.s.Sta bi mogli dobiti u Bosni?Mito,korupcija,nemoral...Problem je zavidnost domaceg stanovnistva a zavidnost radja mrznju.Mene licno ne interesuje nicje misljenje niti  obracam paznju na to sta ce ko rec.