Jump to content
PC_DoctorE

Avio Mozgalica

Recommended Posts

evo slucajno sam naletio na jednu mozgalicu, mozda se neko susretao sa istom ali ipak mislim da nema rjesenja bar ne meni poznata ili pak ima ali ne shvatljiva totalno, pa evo vas pitam sta vi mislite!!!

[size="3"]Dakle, avion stoji na pisti koja se može micati poput pokretne trake. Avion se kreće u jednom smjeru dok se pokretna traka ispod njega kreće u suprotnom. Traka ima kontrolni sustav koji trenutno prati brzinu aviona i podešava brzinu pomične trake tako da uvijek bude jednaka brzini aviona (ali u suprotnom smjeru).
[/size]
[size="4"]Da li će avion poletiti ili ne???[/size] Edited by PC_DoctorE

sto siroka i sto brza kad fino pise koliko se brzo krece avio toliko se krece i pista u kontra smijeru, tako da avio stoji u mjestu i razvija brzinu ali samo na kotacima, tako da avion ima potisak kojeg ostvaruju motori ali ne i otpor kojeg stavaraju krila pri paranju zraka, auto je auto pa od brzine poleti u zrak, tako i avionu pored potiska treba ubrzanje da ima otpor krila od zrak, sasto ima zakrilca nego da na tu tacku zrak ima vece dejstvo, to je opet moje misljenje a opet bi volio da se josh ko ukljuci u raspravu ko ima neke jace argumente od nasih nagadjanja!!!

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1294875239' post='414837']
sto siroka i sto brza kad fino pise koliko se brzo krece avio toliko se krece i pista u kontra smijeru, tako da avio stoji u mjestu i razvija brzinu ali samo na kotacima, tako da avion ima potisak kojeg ostvaruju motori ali ne i otpor kojeg stavaraju krila pri paranju zraka, auto je auto pa od brzine poleti u zrak, tako i avionu pored potiska treba ubrzanje da ima otpor krila od zrak, sasto ima zakrilca nego da na tu tacku zrak ima vece dejstvo, to je opet moje misljenje a opet bi volio da se josh ko ukljuci u raspravu ko ima neke jace argumente od nasih nagadjanja!!!
[/quote]
nisu to nagađanja nego je to tako, avion ne leti bez sile uzgona, tj. avion se mora kretati da bi zrak prelazio preko i ispod krila da bi nastala sila uzgona i da bi avion poletio, u ovom slučaju avion stoji na jednom mjestu, i poletjet će samo kad na vrbi rodi gro

[quote name='racing/7005/' timestamp='1294878731' post='414839']
nisu to nagađanja nego je to tako, avion ne leti bez sile uzgona, tj. avion se mora kretati da bi zrak prelazio preko i ispod krila da bi nastala sila uzgona i da bi avion poletio, u ovom slučaju avion stoji na jednom mjestu, i poletjet će samo kad na vrbi rodi grožđe :) .
[/quote]

ali u ovom slucaju postoji strujanje zraka i kod aviona i kod trake samo su suprotne sile pa sila uzgona bude F=0,to je neki moj zakljucak.

p.s.mislil da bi da te sile zraka samo zavrtjele oko ose Edited by Perviz

[quote name='Perviz' timestamp='1294907934' post='414849']
ali u ovom slucaju postoji strujanje zraka i kod aviona i kod trake samo su suprotne sile pa sila uzgona bude F=0,to je neki moj zakljucak.

p.s.mislil da bi da te sile zraka samo zavrtjele oko ose,ako bi doslo do centrifugalnih sila
[/quote]

ima razni aviona, naravno borbeni koji se dizu sa mjesta, ali oni imaju mogucnost okretanja motora ili pak smjernica, tako da potisak prave motori, ako stoji hirozntalno onda ga gura napred, ako je vertikalno onda u vis ali ovdje je rijec o obicno klasicno avionu, dal malom dal boingu ista je fora, ali mislim da je ovo nemoguce dokazati, jer gle!!!

Drugo je auto koje ima prenos na tockove i tako otvaruje ubrzanje, kada ga stavimo na valjak kao na tehnickom pregledu ili pak na dyno test ko zna sta sta je to, on stoji u mjestu i koliko god da ides brzo tj nastojis ici, ipak stojis u mjestu i brzina tockova moze ici 300 ali i dalje auto kao tijelo je brzina 0, medjutim kod aviona je drugacije, on svoju brzinu postize potiskom iz motora a ne prenosom na tockove, ako bi kojim slucajem traka bila slobodna kao ona na tehnickom pregledu avion bi poletio, jer ubrzanje aviona nije ovisno o tockovima koji njemu sluze samo kao oslonac o tlo, i ta brzina koju proizvedu avio motori bi bila brza od tockova te bi avion nesto sporije ufatio ubrzanje ali bi ipak uspio uzletiti, medjutim ako pak tu traku regulira senzor koji ocitava brzinu tockova aviona te se i ona krece istom ali u suprotnom smjeru, taj bi avio zavrsio na nosu, po meni je nemoguce napraviti takav test pa pritom i da se postavi takav zadatak!!!

avion ce poletjeti ... i to bez nekih vecih problema ... :icon_cheesygrin:

moj kolega PC je bio na dobrom tragu ... kod aviona na tockovima nema pogona ... znači kretanje se otvaruje na osnovu potiska motora ... a posto se traka krece u suprtonom pravcu od aviona , ta cinjenica ce samo ubrzati okretanje tockova al ne i vracanje aviona na pocetnu tacku ... cak ce avion na duplo kracem uzletistu uzletjeti nego da na obicnoj pisti uzlijece ...

[quote name='racing/7005/' timestamp='1294878731' post='414839']
nisu to nagađanja nego je to tako, avion ne leti bez sile uzgona, tj. avion se mora kretati da bi zrak prelazio preko i ispod krila da bi nastala sila uzgona i da bi avion poletio, u ovom slučaju avion stoji na jednom mjestu, i poletjet će samo kad na vrbi rodi grožđe :) .
[/quote]

Evo covjek odgovorio, a vi i dalje diskutujete.. :P
Avion se mora kretati kroz zrak da bi poetio, to je valjda jasno, a ako stoji nece nikad poletjeti! Edited by Skrgan

Evo kad volite mozgati ja imam jednu dobru..

Imate 9 stangi zlata i sve su iste tezine i izgleda, samo je jedna malo laksa, i imate vagu terazije tj. stavis lijevo stavis desno , i mozete samo da puta mjeriti da bi pronasli stangu koja je laksa od ostali! Kako to izvesti?

[quote name='Skrgan' timestamp='1294948892' post='414924']
Evo covjek odgovorio, a vi i dalje diskutujete.. :P
Avion se mora kretati kroz zrak da bi poetio, to je valjda jasno, a ako stoji nece nikad poletjeti!
[/quote]

[quote name='Skrgan' timestamp='1294949157' post='414927']
Evo kad volite mozgati ja imam jednu dobru..

Imate 9 stangi zlata i sve su iste tezine i izgleda, samo je jedna malo laksa, i imate vagu terazije tj. stavis lijevo stavis desno , i mozete samo da puta mjeriti da bi pronasli stangu koja je laksa od ostali! Kako to izvesti?
[/quote]

Podijeli pa vladaj...
1) stavi 3 na jednu i 3 na drugu stranu vage
2) ako je jednako onda se lak

pa ne stvara traka protok zraka, gledaj video, to je rc model tj igracka ali ipak je vjerodostojan test, iako je traka brza i svoju brzinu prenosi samo na njegove tockove on ipak sa svojim propelerom tj motornim potiskom stvara ubrzanje neovisno o tockovima, koliko kod traka bila brza ona utice samo na obrt njegovih tockova, nesto teze no ipak uspije se probijat napred i uzletiti...

evo mitbuster

[media]http://www.youtube.com/watch?v=IbRcg3ji_Pc&feature=related[/media]

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1294962979' post='414962']
pa ne stvara traka protok zraka, gledaj video, to je rc model tj igracka ali ipak je vjerodostojan test, iako je traka brza i svoju brzinu prenosi samo na njegove tockove on ipak sa svojim propelerom tj motornim potiskom stvara ubrzanje neovisno o tockovima, koliko kod traka bila brza ona utice samo na obrt njegovih tockova, nesto teze no ipak uspije se probijat napred i uzletiti...

evo mitbuster

[media]http://www.youtube.com/watch?v=IbRcg3ji_Pc&feature=related[/media]
[/quote]

Njegovo ubrzanje se mora prenijeti na tlo preko tockova, a kada bi traka se pomjerala kao sto si naveo "brzinom tockova" onda nikad nebi ni ubrzao tj. stojao bi u mjestu, jer njegovi propeleri prenose ubrzanje preko tockova na tlo.. i samo realnim ubrzanjem na odnosu na tlo moze poletjeti..

U ovom video se vidi jasno da se avion krece puno brze od trake, kao i njegovi tockovi, pa nista cudno da je poletio! Edited by Skrgan

pa upravo to, traka ce vrtiti kolika je i brzina tockova, cak i brze jer je slobodni hod, kako po tvom misljenju onda uzlecu avionu sa leda ili kanader mozda, on ima otpor mora ali ipak uspije razviti brzinu za uzlijetanje, a nema elisu u moru pa da mu struja olaksava odnosno otezava posao!!!

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1295044675' post='415066']
pa upravo to, traka ce vrtiti kolika je i brzina tockova, cak i brze jer je slobodni hod, kako po tvom misljenju onda uzlecu avionu sa leda ili kanader mozda, on ima otpor mora ali ipak uspije razviti brzinu za uzlijetanje, a nema elisu u moru pa da mu struja olaksava odnosno otezava posao!!!
[/quote]

Dok postoji kontakt sa tlom brzina okretanja tockova odgovara brzini ubrzanja ( sve drugo je nemoguce, jer onda bi avion ubrzavao brze od tockova tj. tockovi bi poceli kliziti po tlu, a to nije slucaj pri polijetanju), a ako se tlo krece u suprotnom pravcu neutralise to ubrzavanje i avion bi se nalazio uvijek na jednom mjestu, tako da bi poletio sa mjesta po toj teoriji, a to je nemoguce jer je potreban otpor vazduha za polijetanje.. Sto se tice polijetanja sa mora to nema veze sa ovim sto mi pricamo, jer more se ne krece u suprotnom pravcu vec miruje pa tako pogonska sila uspjeva ostvariti potrebnu brzinu i dovoljan otpor vazduha da bi avion poletio..

Bez kretanja kroz vazduh koje osigurava otpor vazduha nemoguce je poletjeti, bez obzira sa cega se polijece.. Aerodinamika aviona je odgovorna za polijetanje a ne pogon!

Jel tvrdis isto i za nosac aviona, koji se krece u suprotnom pravuc, oni imaju katapult, neznam kako se drugacije zove koji vuce avion na zeljenu brzinu, ali nosac se krece u suprotnom smijeru, mislim to je tvoje misljenje protiv mog, ali i dalje tvrdim da avion moze poletjeti, mozda ne boing je nema tako jake motore u odnosu na svoju masu ali neki manji putnicki sigurno DA

[quote name='PC_DoctorE ' timestamp='1295098121' post='415111']
Jel tvrdis isto i za nosac aviona, koji se krece u suprotnom pravuc, oni imaju katapult, neznam kako se drugacije zove koji vuce avion na zeljenu brzinu, ali nosac se krece u suprotnom smijeru, mislim to je tvoje misljenje protiv mog, ali i dalje tvrdim da avion moze poletjeti, mozda ne boing je nema tako jake motore u odnosu na svoju masu ali neki manji putnicki sigurno DA
[/quote]

Nosac aviona se krece totalno polako plus sa njih avionu bivaju katapultirani, govorimo o tome kada bi se tlo krecalo istom brzinom "kao tockovi" u suprotnom pravcu, onda bi sigurno svako ubrzanje postalo neutralizovano i avion bi stojao na mjestu.. zamisli nosac aviona krece ce istom brzinom u istom pravcu kao avion koji zeli da poleti sa njega onda bi taj avion ostao na mjestu na nosacu aviona ali bi ipak poletio sa mjesta jer krecu se kroz vazduh u istom smjeru pa bi doslo do otpora vazduha, ali kada se podloga krece u suprotnom pravcu svako ubrzanje bi bilo apsolutno neutralizovano i nebi doslo do otpora vaduha jer onda avion nebi se pomjerao sa mjesta a to je preduslov koji ostvarije mogucnost polijetanja , kretnja kroz vazduh.
Vasa je greska sto mislite da pogon ostvaruje mogucnost letenja ali to je uistinu samo aerodinamika.. aviom moze imati neograniceno jake motore al ako ne dolazi do otpora vazduha nema ni polijetanja. Edited by Skrgan

[quote name='Skrgan' timestamp='1295098692' post='415116']
Nosac aviona se krece totalno polako plus sa njih avionu bivaju katapultirani, govorimo o tome kada bi se tlo krecalo istom brzinom "kao tockovi" u suprotnom pravcu, onda bi sigurno svako ubrzanje postalo neutralizovano i avion bi stojao na mjestu.. zamisli nosac aviona krece ce istom brzinom u istom pravcu kao avion koji zeli da poleti sa njega onda bi taj avion ostao na mjestu na nosacu aviona ali bi ipak poletio sa mjesta jer krecu se kroz vazduh u istom smjeru pa bi doslo do otpora vazduha, ali kada se podloga krece u suprotnom pravcu svako ubrzanje bi bilo apsolutno neutralizovano i nebi doslo do otpora vaduha jer onda avion nebi se pomjerao sa mjesta a to je preduslov koji ostvarije mogucnost polijetanja , kretnja kroz vazduh.
Vasa je greska sto mislite da pogon ostvaruje mogucnost letenja ali to je uistinu samo aerodinamika.. aviom moze imati neograniceno jake motore al ako ne dolazi do otpora vazduha nema ni polijetanja.
[/quote]

po tvojoj teoriji onda muha koja bi bila autu ili autobusu recimo, kad bi vozilo ubrzalo napred muha koja se kretala u kontra smijeru bi se zalipila o zadnje staklo, neznam, ovo je zdrava debata ali mislim da ce ovaj teorija josh dosta dugo ostati ne dokazana... Edited by PC_DoctorE