Jump to content
Amel Meca Družanović

Zašto slavimo kršćansku novu godinu ?

Recommended Posts

Nekom nesto braniti ili mu svoje naturati neide nekako.
Ali smo mi barem sto se tice toga u KAKNJU,malo drugacije to napravili,za tu istu noc 31.12 organizujemo vece ucaca KUR"ANA. GDE u prosjeku skupi se oko 10.000 posjetilaca.To nam je vec u tradiciji 7,god.i jedini smo u BIH.po tom organizovanju jedini.
  • Upvote 1

Pa mogli bi ukinuti 31. decembar a uvesti 29. februar pa onda nebi bilo nove godine.. [img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/rolleyes.gif[/img]

[quote name='E77HZ' timestamp='1293319996' post='412821']
Nekom nesto braniti ili mu svoje naturati neide nekako.
Ali smo mi barem sto se tice toga u KAKNJU,malo drugacije to napravili,za tu istu noc 31.12 organizujemo vece ucaca KUR"ANA. GDE u prosjeku skupi se oko 10.000 posjetilaca.To nam je vec u tradiciji 7,god.i jedini smo u BIH.po tom organizovanju jedini.
[/quote]
svaka cast na ovoj ideji vec godinama nit slavim nit idem kud za novu godinu

za tu vece se potrosi ili bolje receno baco vise novaca nego sto je potrebno svim ustanovama za zbrinjavanje djece bez roditelja u bih, naravno svacije je pravo da sa svojim novcem radi sta zeli, veceras je planinarsko vece ulaz preskup 20,00 KM ali od ti para se financira dio potreba kluba pa m,i je malo ko opravdano

ljudi su uvijek za neku festu i lako ih je nagovoriti na to mozda je to razlog sto se sve slavi

slavi se i pobjeda kluba i svasta nesto samo to ne uzima razmjere nove godine al je po serijatskoj praksi zabranjeno isto ko nova godina

zato mozete reci da ima pametniji nacin za potrositi novac ako ce vas poslusati nek poslusa ako nece reko si

Ovo je vrlo osjetljivo pitanje na koje je vrlo tesko dati komentar u 2-3 rečenice i opet je malo ma koliko god se napisalo o ovome.

Da bi dobili odgovor na ovo moramo sebi,ponaosob,postaviti pitanje: koliko smo mi muslimani? Da bi sami sebi odgovorili na ovo,onda moramo imati na umu da za Allaha d

meni je do feste a ne do praznika,,,sto se mene tice nebitno je jel to nova godina il' neki obican dan samo nek se festa.Sto bi nasi stari rekli meni je nova godina svaki dan kad imam para..hahah :D ..a vjerovatni razlozi sto se kod nas slavi krs. nova godina je taj sto je kod nas krs. kalendar a ne lunarni kao sto je npr. u Islamskim zemljama (ja ne podrzavam lunarni kalendar jer je nepravilan,nema smisla...zato sto se za jedan te isti datum(mjesec) u 36 godina promjene sva godisnja doba po nekoliko puta npr. mama mi je pricala kad je bila mladja da je ramazan bio u augustu,a ja kad sam bio dijete bio je u februaru,a sad opet u augustu znaci ide u krug,a sto nije slucaj kod krs. kalendara jer je decembar uvijek zimi a august uvijek ljeti.. :D)
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Evo licno ja rijetko koju godinu da sam slavila, a kad jesam nisam slavila u "potcima alkohola" ja lijepo pijem caj i tako to, treba zagrijate stare kosti...:D

A ko slavi, zasto mu braniti da proslavi na svoj neki nacin, pa iako ce se ko piti, njegova stvar, ne moja....:D

[quote name='Legionar' timestamp='1293403997' post='412898']
Ovo je vrlo osjetljivo pitanje na koje je vrlo tesko dati komentar u 2-3 rečenice i opet je malo ma koliko god se napisalo o ovome.

Da bi dobili odgovor na ovo moramo sebi,ponaosob,postaviti pitanje: koliko smo mi muslimani? Da bi sami sebi odgovorili na ovo,onda moramo imati na umu da za Allaha d

[quote name='barca' timestamp='1293462209' post='412955']
Da ti nisi sta pobrko???
[/quote]

Mislim da nisam pobrkao. Bo

Ja jedva cekam novu godinu (krscansku novu godinu), ona muslimanska mi se ne svidja :P

• Upvote 1

[quote]ODGOVOR RIJASETA IZ NA PITANJA O DJEDA MRAZU: Djed Mraz je nametnut muslimanima u vrijeme jednoumlja i neslobode
Ponedjeljak | 27.12.2010.
Veći broj muslimana postavio je pitanje Fetva-eminu u vezi islamskog stava o tzv. Djeda Mrazu kao jednom od simbola svetkovine kojom se obilježava početak nove kalendarske godine te kako se musliman treba postaviti spram tog fenomena.

Poštujući pravo izbora svakog pojedinca i porodice da u konkretnoj situaciji postupi u skladu s vlastitom savješću i opredjeljenjem, Fetva-emin dr. Enes Ljevaković želi ukazati na sljedeće:

1. Djeda Mraz je izravno povezan s kršćanskom tradicijom i zapravo samo je drugo ime za ličnost iz te tradicije poznatu kao "Sveti Nikola". Oni koji prešućuju ovu činjenicu i pokušavaju da predstave, ustvari nametnu, Djeda Mraza kao općeprihvaćeni simbol darovanja djece povodom nove kalendarske godine, čije je obilježavanje, također, povezano s kršćanskim vjerovanjem u datum rođenja Isaa a.s., zamagljuju istinu i obmanjuju javnost, posebno muslimansku djecu nastojeći im poturiti jedan kršćanski simbol kao neutralan i kao općeprihvaćen i poželjan obrazac ponašanja.

2. Spomenuta svetkovina i njen simbol nisu poznat, priznat i prihvaćen element u islamskoj tradiciji Bošnjaka. Oni su pod/na/metnuti i promovirani muslimanima i njihovoj djeci u vrijeme jednoumlja i neslobode i muslimani bi ih, kao svojevrsne zaštitne znakove tog vremena i politike i kao simbole strane islamskom učenju i tradiciji, trebali ignorirati.

3. Pravo je svakog pojedinca i porodice da po vlastitoj savjesti i izboru prihvate ili ne prihvate spomenute simbole, ali je prema islamskom učenju svako i odgovaran za vlastiti izbor i postupke. Uzvišeni u Kur'anu kaže: "Svaki je čovjek odgovoran za ono što je uradio". (El-Muddessir,38). Poslanik a.s. u jednom hadisu naglašava: "Svako od vas je čuvar/pastir i bit će odgovoran za ono što mu je povjereno".

Posjetitelji oficijelne stranice Rijaseta IZ su ostavili i svoje komentare na ovu vijest, te vam iste također prenosimo u cijelosti.

- Meni je podjela paketića,od strane Djeda Mraza,ostala u sjećanju kao nešto lijepo čega ću se sjećati cijeli svoj život!

- Esselamu Alejkum ..Samo bih da se nadovezem na odgovor! Od kad je ovo postalo haram ili je vazda to bilo tako u Islamu...Zasto nam to nije receno '70,'80 '90 '00 god.Sta vas je sprecilo da nam to ne objesnite ranije ? . . Allah(dz.s. ) vas nagradio .Amin

- Meni je ovo u potpunosti jasno! Fakat ne razumijem ljude da pokušavaju zažmiriti na činjenicu da je "Djed Mraz" ustvari "sveti Nikola" i kao takav dio kršćanske tradicije i običaja! Šta bi to "sveti Nikola" trebao tražiti u muslimanskim kućama??

- Postovani Enes efendi, postujem Vase zaista kvalifikacije Deda-mraza i primjenjivacu ih u zivotu ali Vas stav mi je pobudio malu nedoumicu pa ako mozete da mi razjasnite, bez obzira sto se vec na kraju teksta rekli da svako ima izbor i ipak cu pitati ovako. Sigurno je Vas stav oko ovog ispravan ali zar to sto sto pisete kao preporuku da se odbaci Deda-mraz nije isto kao kada bi krscanski svestenici trazili od svojih vjernika da neprihvataju kurbane od muslimana, tako bi bilo naruseno onda ispunjavanje sunneta da se meso da i onima koji nisu muslimani ako su komsije isl. Znaci nase je da im dajemo kurbane-njihovo da Sveti Nikola svoj djeci diejli paketice, ne vidim razliku, niti vidim ista lose u tom da dijete muslimana primi poklon od Deda mraza pa makar se i ne zvao tako nego bas Sveti Nikola, svejedno ili da primi poklon od Svetog Ivana na Ivandan. Vjerujem da ima kvaka za to ali ja nisam sam u stanju to razliciti pa ako mi odgovorite mislim da cete zaraditi sevape kod Allaha dz.s Rijaset/DEPO/a.k.[/quote]

i ja sam misljenja da to nije niciji praznik nijedne vijere nego narodni praznik svih ljudi,treba onda i 1 maj ukinuti treba ukinuti zivjeti isto,joj Meca slikas se tamo sa onim pivaljkama i ocekujes broj od njih a nije ni to muslimanski hihi a sad bi glasao da se ukine slavlje nove godine,

Ljudi dajte sebi to vec jednom razgranicite .
DJED MRAZ JE NASTAO KAO PRODUKT COCA COLE ZA REKLAMU .
SVETI NIKOLA JE SVETAC , PREMA TOME TO DVOJE NIJE ISTO .
Ponekad slavim novu godinu , hidzretsku nisam nikad . Ni jedno ni drugo mi ne znace puno u zivotu . Krscanska nova godina je 31 . decembar to znam, za hidzretsku ne znam niti me kad zanimalo . Sve u svemu nije mi ni do jedne , pravo me u zadnje vrijeme ne zanima nista ...
  • Upvote 2

ja slavim i hidzretsku novu i novu godinu kako neko zove krscansku, jednostavno ja ne mogu se veseliti hidzretskoj kad ne idem po tom kalendaru, saznam za tu novu godinu noc prije i onda zovnemo uzu familiju te malo posjedimo i pocastimo se, ali za ovu novu godinu kako kazu krscansku uvjek se provedem, bilo je godina kad mi nije bilo do toga, ali kad god mogu rado je proslavim sa drustvom. Iskreno drazi mi je Bajram-ramazanski, ali draga mi je i nova godina, velika je godina i fino je kad je ispratis bar ikako!!!

Neko govori o zabranjivanju slavlja nove godine, pa eto meni je gore kad neko slavi Bajram koji sam sa razlogom spomenuo, kako ga slavi nek njemu ide na dusu, ali samo kazem da mi je ruznija slika kad nekog vidim sa pivom za Bajram nego za novu godinu, koja nije nasa ali nije ni njihova, svacija je ko ide po tom kalendaru, mi smo u ovom podnevlju i vremenu, ali sad su vize ukinute pa sretno za Arabiju ili neko drugo mjesto gdje vrijeme tece drugacije :rolleyes: Edited by PC_DoctorE
  • Upvote 2

A neka sam čuo i da je Nova godina rođenje Isusa, pa da sad mogu mirno leći i zaridati na zemlji balkanskoj...
:o
  • Upvote 1

U svemu se ravnamo prema gregorijanskom kalendaru tako da Novu godinu ne do

sta svasta nes procitat na ovom forumu covjece ... omg sve vjernici i pol! do juce saljevali pivu i slicno vise od vode same! neka slavi ko sta hoce! na kraju krajeva meco ti broj po onom kalendaru javi nam koje si godiste i tako odi promjeni u matecni ured i tako dalje!!!!!!!!!
  • Upvote 1

[quote name='Zelka' timestamp='1293608444' post='413139']
sta svasta nes procitat na ovom forumu covjece ... omg sve vjernici i pol! do juce saljevali pivu i slicno vise od vode same! neka slavi ko sta hoce! na kraju krajeva meco ti broj po onom kalendaru javi nam koje si godiste i tako odi promjeni u matecni ured i tako dalje!!!!!!!!!
[/quote]

Ama nije Meca napisao ovaj prvi post , to on kopira ili s nekog drugog foruma ili naleti na googlu to ste svi trebali zakljuciti . Najjace je kad napisao na jednoj vijesti u vezi neke pucnjave : '' Tu je bio sepet pistolja '' tako da ....

[quote name='Angel of Death' timestamp='1293617390' post='413150']
Ama nije Meca napisao ovaj prvi post , to on kopira ili s nekog drugog foruma ili naleti na googlu to ste svi trebali zakljuciti . Najjace je kad napisao na jednoj vijesti u vezi neke pucnjave : '' Tu je bio sepet pistolja '' tako da ....
[/quote]
men se sve cini da dole kod nas netko pocne neki "fazon" svi koji su labilni pocnu za njim titrat i igrat :D sigurno opet neka "moda" sve je to zalostno i jadno ...

Ja ne znam da li je papa Grgur bio musliman,budista,judeista ili mozda svjetovni čovjek?! I da,kada vi slavite Novu godinu,za