Jump to content
Daisy

Male tajne domacica :)

Recommended Posts

evo posto nema nijedne teme o savjetima u domacinstvu pa da otvorim. Ugl. bit teme je da podijelite neke savjete npr kako ocistiti mrlje sa odjece, kako kvalitetno ocistiti tepih isl. koristeci neke posebne tehnike ili ne koristeci standardna sredstva za ciscenje i sl.

recimo ja sam nedavno cula da soda bikarbona super cisti tepih, cini mi se da se soda pospe po tepihu o stavi preko noci ujutro usises i eto :D

Ili jedan jako zanimljiv savjet (jako cudno) da bi produzili vijek stramplama, kad ih kupite, operete ih i stavite u zamrzivac da se zalede, poslije izvadite osusite i nosite :D

eto, domacice podjelite mudrost sa nama mladim generacijama :D

jes da strample nemaju veze sa domacinstvom, al haj de :)
kad idete van, strample naspricati sa lakom po tabanima prije nego obujete cipele, jer ce to sprijeciti ono neudobro klizanje... isto tako, naspricati cipele ;) pogotovo ako su nove...

Evo ja sam čula prije nekoliko kako je dobro staviti list svje

Nesto sad kontam i ne mogu se sjetiti nijednog jedinog trika...:D Ipak nisam neka domacica....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/sad.gif[/img]

Ali evo kad perem prozore, uzmem vodu i uspem malo sampona za kosu i perem i tek onda tecnost za staklo, prozori sijaju...:D

I kad radim kolace sve sastojke stavim i izmjesam i tek na kraju brasno, ali njega ne miksam mikserom, nego rucno izmjesam...kora bude puno ljepsa...:)

Ako se sjetim jos neceg budem napisala...:D

evo jedan savjet, koji nije bas trik, ali nesto na sta ne obracamo mozda paznju, a to je da u kuhinji ima najvise bakterija u domacinstvu, cak vise nego u kupatilu, pa zato sam citala u nekim novinama da je preporucljivo radni stol nakon pripreme obroka oprati deterdzentom (posebno ako se pripremalo meso) a spuzvu za sudje da je vazno promjeniti ili bar oprati (otkuhati) svaka 2-3 dana :)

@Amren prozore je dobro cistiti cajem hehe :D jes da nisam pokusala al znam one koje jesu i kazu da je super pa cu i ja probati, pomijesati jednu supenu kasiku sirceta sa vodom i oprati prozore ( i za ovo sam cula ) ...

ja uvijek stavim sode u posudicu i stavim je u frizider jer onda nema nikakvi mirisa po frizideru :)

onaj ko se sam farba i ostane mu farbe po tijelu moze skloniti limunom ili pepelom :D ..

a za serpe kad hocete da vam blistaju skuhajte krompir u njima :) budu ko nove ...

et par savjeta za koje sam cula i koje radim inace :)

[quote name='selma90' timestamp='1291057428' post='408911']
[b]@Amren prozore je dobro cistiti cajem hehe [/b][b]:D jes da nisam pokusala al znam one koje jesu i kazu da je super pa cu i ja probati, pomijesati jednu supenu kasiku sirceta sa vodom i oprati prozore ( i za ovo sam cula ) ... [/b]

ja uvijek stavim sode u posudicu i stavim je u frizider jer onda nema nikakvi mirisa po frizideru :)

onaj ko se sam farba i ostane mu farbe po tijelu moze skloniti limunom ili pepelom :D ..

a za serpe kad hocete da vam blistaju skuhajte krompir u njima :) budu ko nove ...

et par savjeta za koje sam cula i koje radim inace :)
[/quote]

Nisam nikad pokusala, ali budem....hej nema mi gore nego prati prozore...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]

Da se farba otklanja pepelom, to sam vidjela u frizerskom....i ja kao ja znatizeljna lijepo pitala i zena sve lijepo objasnila...:)

Kako otklanjate mrlje s garderobe, cesto mi se desi...kupovala razna sredstva za mrlje, ali nista...pokusala domestosom cak (cula dobro) i upropastila odjecu...

fleke od crnog vina na odjeci najlakse se uklanjaju sa mineralnom vodom ;)

[quote name='divlji_andjeo' timestamp='1291068061' post='408953']
fleke od crnog vina na odjeci najlakse se uklanjaju sa mineralnom vodom ;)
[/quote]
Ma to je mit.Ja sam odmah nakon nastanka fleke nanijela litru mineralne,i ostala mi fleka.
Pa sam poku

mrlje od crnog vina se uklanjaju bijelim vinom :D provjereno :D al tjerba djevoati odmah a ne cekati da se mrlja osusi :D
  • Upvote 1

to u tebe izlapila ta mineralna :P
cula sam da se mrlje od krvi peru najbolje hladnom vodom..

ev jos mi je nesto nampalo :D ... kad hocete da vam svijeca duze gori oko fitilja staviti malo soli :)

vlaga ( odnosno ono crno na zidu sto se pojavi zbog vlage ) se moze skloniti ako se zid nasprica izbjeljivacem za ves, npr. varikina

Moja mama, inače hadžijaa je prije desetak minuta me nazvala da navratim kad pođem s posla po zdjelice sa hranom  povodom Ašure. ;)