Jump to content
Ciklama

Ručni rad .....

Recommended Posts

Mene su ko malu ucili i heklati i plesti, ali zaboravi se to kad to nije dio svakodvneg zivota... jel to znaci da sam ko manja bila spremna za udati se a sad nisam? :D
dobro, heklano je danas kao dio ukrasa u kuci postalo out, tako da heklanje i nije po meni nesto. Recimo mene vise zanimaju vezovi po odjeci, to mi je totalno cool. recimo od jedne obicne majice, suknje ili nekog drugog komada odjece napraviti unikat :D

Ja volim rucni rad, zanima me i lijepo mi je to vidjeti....vremena su neka druga, ali lijepo ostaje lijepo...

Dok sam bila dijete naucila sam plesti, onako iz igre...danas vjerovatno ne bi znala....:D zaboravila....:(

Heklati znam, tetka i mama me natjerale da naucim....i ja naucila....doduse s vremena na vrijeme izheklam nesto za mamine oci, ali to je to...:) (ali opet nisam spemna za udaju :D)

[img]http://engrishfunny.files.wordpress.com/2009/10/engrish-funny-hand-job.jpg[/img]

Da , to je to :icon_cheesygrin: !
  • Upvote 1

ja sam za maturu svoju dobila heklane crne rukavice, pravi unikat, bile su gotovo u raspadu jer im ima godina i godina ali, jako lijepo :D

>ja sam u zelji a i ne imanju,mobitela,teva,pc-a pocela da pletem

>dobro mi islo

>samo ono heklanje mi nije islo

>sitno tamo vamo

>odustala

>inace volim taj "nas ukras"

>danas sve tanki tevei pa ne moze se vise stavit na njega nista :ap:

>ali ako Bog da planiramo jedan dio tj jednu sobu da uredimo onako kao nekad

>veliki crveni cilim (cula sam da jedna zena to radi u sani)

>pa one niske secije,ukrasene se onom dugom heklarijom il jeoneo slingano sad ne znam (nije vazno)

>koji onaj predivno predivno izrezbareni stolic

>i jos neke sitnice :)

>tako da bi to "nakitila" s tim stvarima

>inace volim to

>imam jedan set s svilom sto mi je mama uradila,iako je to ne drzim nigdje (vidnom mjestu) drago mi je da ga imam

>kako se moda konstantno vraca bit ce i to hehe

>nazalost nisam se jos susrela s tim miksom s odjecom

>bilo bi to nesto bas za mene :) Edited by auslanderka zauvjek bosanka
  • Upvote 1

Ovo za sobu imam i ja u planu aBd, s tim što ćilim i serdžaze već imam, namještaj ću kupovati i neki praviti po narudžbi, a sve ostalo će biti djelo mojih ruku, jer znam sve raditi, ali imam i pozmašnu hrpu raznih radova od vezenih stoljnjaka do heklanih prekrivača i zavjesa. Nekad sam (dok sam bila podstanar, kuću pravila) na ručnom radu zarađivala lovušku.  :D Edited by Ciklama

Evo nesto sto sam zadnje radila...:D

[attachment=4472:271120101528.jpg]

[attachment=4473:271120101529.jpg]

Na ovom sam mogla zaraditi i to dobro, ali moji zivci i oci nemaju cijenu....:D

Ja imam po' salvete sto sam pocela heklati u cetvrtom osnovne na casu domacinstva. :icon_cheesygrin: I nikad je zavrsila nisam,i necu. :icon_cheesygrin: Proslo je vec pola mog' vi'ka,a ona i dalje stoji. :icon_cheesygrin: Edited by mecolynna

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1290868989' post='408244']
Danas je te

[quote name='Malina' timestamp='1290869964' post='408258']
Prije

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1290870181' post='408263']
Kako nije do tehnologije, neke

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1290870181' post='408263']
Kako nije do tehnologije, neke

[quote name='Malina' timestamp='1290870382' post='408266']
Ma mislila sam da nije to tehnologije zapostavljeno u smislu da neće cure radije visti na netu nego heklati.
A ti si mislio na industrijsku proizvodnju.NEsporazum. :D
[/quote]

:icon_cheesygrin: cccc bivša s eglena... dođeš mi plus :P

Ja znam neke ukrase, skapiro sam dobro, ev čim prvi napravim uslikam pa postavim kao poklon jednoj od forumašica... :angel:

[quote name='Dobar_Los_Zao' timestamp='1290870582' post='408270']
:icon_cheesygrin: cccc bivša s eglena...

Ja znam neke ukrase, skapiro sam dobro, ev čim prvi napravim uslikam pa postavim kao poklon jednoj od forumašica... :angel:
[/quote]
Pa super,možemo organizirati neku poduku.Ovi što znaju da nauče nas,jer sad je zima pa će biti dosadno,pa možda da mi forumašice sebi pripremimo miraz. :D

Ps.neće danas nikako da mi učita plus,kaže da sam dostigla kvotu,a nisam ni jedan stavila od jučer. :D Dođem ti. :D Edited by Malina
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='Malina' timestamp='1290870653' post='408272']
Pa super,mo
  • Upvote 1

Ručni rad.Volim arapsku kaligrafiju.Crtanje na platno,crna,siva,smedja,zelena pozadina,sa zlatnim slovima kaligrafije.Uljne boje,obični okviri.Ljepo i moderno izgleda,kad se okaći na zid ili se nekom pokloni.Dodatak u stanu moderne muslimanske porodice,pored ostalih ukrasa,hekle i slično.Pošto ne volim fiurice,slike po zidovima životinjskim likom,a nije ni po propisu.Mada se družim i pripadnicima druge vjere,ako oni tebi ne usiljuju svoje i ti poštuješ njihovu vjeru,zauzvrat dobiješ u istoj mjeri.

Vrlo je jednostavno,ako imalo znaš crtati i ako si precizan-na.[attachment=4818:Maa Shaa5 Allah Laa 9ouwwata 5lla billah-1.jpg]

[quote name='Ciklama' timestamp='1290707736' post='407859']
Ok .. heklanje nije vi�e popularno kao ukras u domaćinstvu kao nekad. Ali npr. metodom heklanja mo�emo same sebi izraditi prekrivače za namje�taj, police za neki poseban kutak u na�em domaćinstvu, ukrasne jastučiće, �upotrebom ne samo običnog konca za heklanje, nego i svile, debelim pamučnim koncem kojeg ima i u raznima bojama itd.�

Tu su i odjevni predmeti, moda u kojoj je prisutan ručni rad kao detalji, i metodom heklanja i pletenja.�

P.S. Skoro sam bila u Tuzli, i posjetila sam izlo�bu ručnih radova. Odu�evile su me torbe heklane i pletene, d�emperi, veste, �alovi, kapice itd. Ručni rad pretočen u modu, unikatne odjevne predmete. :D

[/quote]
Ako se ručni rad može ( a može) ukombinovati u modu, trend odjevanja zašto kod nas toga nema. Nema zainteresovanih ili se ne isplati pokušati tu vrstu "biznisa" kao zanata, nema podrške od vlasti, ili čekamo da nam drugi obezbjede posao i novac?

Ja sam jedan dobar period svoju ratu kredita plaćala sa novcem zarađenim od heklanja. Bila sam na trudničkom, pravili smo kuću, kao podstanari smo imali tri sobice, novca nikad dosta, a ja imala vremena i provodila sam ga u ručnom radu koji sam prodavala preko rodica u Njemačkoj i Austriji.

Rucni rad... Boze me zakloni... Znam kako se goblen veze, znam kako se hekla, al sta sma god zapocela prvo je islo pa onda u ladici bude, i na kraju bacim..
Jednostavno m nesmiruje nego me uzburkava ono nabadanje...

Dugme zasiti, nesto na masini sasiti to vec ide. Zavjese skrojiti i to ide .... I znam dosta sama. Ali samo ako moram....