Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Sebicno dijete

Recommended Posts

Mislim da se vecina nas vec susrela s ovakvim djetetom,prije ce uzeti igracku od drugog da se igra nego dati svoju.

Kako podstaci dijete da ne bude sebicno,ili pustiti tu "fazu" jer kazu proci ce :) Edited by auslanderka zauvjek bosanka

moj je od prvog dana takav. prv zivo unuce. jedino unuce 10 godina bio.. sin jedinac je jos uvijek.. os silne sebicnosti i ljubomore sepokvario u skoli kad je moja sestra rodila..

moze otvoriti cooladu pojesti je pored mene ili bili koga da neupita bil ti malo.. nema ot u njega..

mozes pricati, ako mu je to fundamentalni dio karaktera i ako g je bog takvog atvorio samo mozes ublaziti tu sebicnost i okreniti djete u pozitivan smjer.

A danasnji svjet kad gledam.. pa neka je i malo sebican...

meni je jedan doktor davno reko da je djete kad se rodi kao glina. glina je fundamnetalni karakter a do nas roditelja je kakva ce to firgura izaci.

I ja sam nekad bila sebicno dijete, pa sta mi danas fali....:D

Najgore mi je bilo kad me roditelji natjeraju da sve svoje igracke dam da se druga djeca igraju ...(znala sam reci imaju i oni mamu i babu neka im kupe) i ipak dam i onda mi puno toga razvale, razbiju pokavre i onda ja placem.....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/sad.gif[/img]

Mislim da su sva djeca takva, kad vidim svog stricevica kao da gledam sebe nista svoje ne da, ali s tudjim bi se igrao...:D...sve to prodje, mene jest....:D

da se kod mnogih javi ta sebicnost da,ali je to opet nesto sto moze se promjeniti.

moja sestra je svoju najstariju ucila da se igra i dijeli igracke,jer je na pocetku za sve plakala i ne bi dala nista da se ona pita :)

opet tu dodje jos jedno dijete sta onda,kako se onda postaviti tu?

ovo starije mora popustit, ili ce dobit po zicigu :)

Jedino dijete u roditelja 14.godina, jedino unuče 10, ali nikad nisam bila sebična, naprotiv, svi su mi dovlačili a ja djelila, i danas sam sretna kad mogu nekom ne

to je cesta pojava kod prvorodjene djece... navikli su da roditelji sve daju samo njima i nisu navikli da dijele nista pa tako ni igracke... ne treba pustiti da ostanu tako sebicni... puno je do stava roditelja...

mrzim one odgovore tipa najbolja mama na svjetu a djetetu 6 mj... ma nema covjek rijeci bolje i od svojih mama, a jadne smao progledale i same jos na majcinsko mlijeko mirisu, neznaju jos ni koliko se djetet tek zavoli a o ostalom da nepricam...

moj sin ima taj fundamentalnio dio karaktera da je sebi naprijeci, i ja se netrudim to puno da mjenjam..

jedino sto djetetu treba blize srcu privuci je da svoje zadovoljstvo i srecu nesmije na suzama tudjim, iskoristavanjem tudjim i i bezobrazuluku graditi.. i

Ovdje ima stariji i iskusiniji mama i tata.. ovim mladim mama bi ja proeporucila da ostanu na podu stvarnosti... Edited by EcI PeCi PeC
  • Upvote 1

[quote name='analiticarka' timestamp='1295216699' post='415248']
to je cesta pojava kod prvorodjene djece... navikli su da roditelji sve daju samo njima i nisu navikli da dijele nista pa tako ni igracke... ne treba pustiti da ostanu tako sebicni... puno je do stava roditelja...
[/quote]

da i jos se vade a to je faza,to ce proci

najvise mi ide na zivce: hoces dati ovo...? necu. hahhahah il kad onako u sali kaze dijete ovo je moje (a pripada toj familiji taj predmet) a oni kazu ne to je od tog i tog..weeee to je mojeeeee..

ne kontam to poguravanje te sebicnosti i smijanje na nju

To zaista jeste faza, kada dete postaje svesno svoga EGA, moja je preporuka da se bude vrlo oprezno.
Dete se mora pa

[quote name='Ljubica' timestamp='1302285541' post='424349']
To zaista jeste faza, kada dete postaje svesno svoga EGA, moja je preporuka da se bude vrlo oprezno.
Dete se mora pa
  • Upvote 1

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1290235807' post='406073']
moj je od prvog dana takav. prv zivo unuce. jedino unuce 10 godina bio.. sin jedinac je jos uvijek.. os silne sebicnosti i ljubomore sepokvario u skoli kad je moja sestra rodila..

moze otvoriti cooladu pojesti je pored mene ili bili koga da neupita bil ti malo.. nema ot u njega..

mozes pricati, ako mu je to fundamentalni dio karaktera i ako g je bog takvog atvorio samo mozes ublaziti tu sebicnost i okreniti djete u pozitivan smjer.

A danasnji svjet kad gledam.. pa neka je i malo sebican...

meni je jedan doktor davno reko da je djete kad se rodi kao glina. glina je fundamnetalni karakter a do nas roditelja je kakva ce to firgura izaci.
[/quote]

ja bi mu makar red otkino ne zvao se je Hogar Strasni...jos ako je cokolada od rize ne bi mu ostavio ni onaj papir sto pise mikado...pa bi vidjela kako drugi put pita hosh ti malo :icon_cheesygrin:

[quote name='analiticarka' timestamp='1295216699' post='415248']
[/quote]
ne mora znaciti da je prvo takov djete, prov cesto samo bude razmazeno pa to moze biti pojacano ako ima takav karakter...
sa djetetom drega razgovarati kako sa odraslim i objasnjavati mu stvari iz zivota, da on tu osobinu iskorsiti pozitvnom smislu, sebicnost pokazuje da je djete fiksirano na nesto
a to ogranicuje druge sposobnosti, to je nasuprot diplomatiji i economicnosti...
djecu treba uciti da postanu diplomati, i da zanju gdje trebaju da popuste i da saradjuju... ako zelite da djete bude uspijesno u zivotu, pokusaj te ih nauciti da budu diplomate da daju svoju igracku da dobiju nesto drugo... da zanju da vode biznis, a ne kako ce se sutra svadjati oko sitnica i da neznaju da saradjuju.
Kod bosaca je nazalost to najveci problemu da su tvroglavi, da ne svataju sta se zejdno moze postici,
Sa druge strane djeca su djeca... bez saradnje izmedju djece nema ni igre...