Jump to content
Daisy

Moral bez religije?

Recommended Posts

[quote name='lucky' date='25 October 2010 - 17:11 ' timestamp='1288019518' post='402665']
paganske religije , jesu li sve religije bile paganske ... mislim da nisu ...

[/quote]

cini mi se da su sve religije koje su prethodile trenutnim svjetskim monoteistickim religijama bile okarakterizirane kao paganske upravo zbog idolopoklonstva, obozavanja zivotinja, prinosenja zrtava raznoraznim bogovima i sl..

[quote name='snake' date='26 October 2010 - 14:10 ' timestamp='1288095000' post='402834']
cini mi se da su sve religije koje su prethodile trenutnim svjetskim monoteistickim religijama bile okarakterizirane kao paganske upravo zbog idolopoklonstva, obozavanja zivotinja, prinosenja zrtava raznoraznim bogovima i sl..
[/quote]
nisam ovaj podatak znao ...

[quote name='lucky' timestamp='1288105578' post='402857']
nisam ovaj podatak znao ...
[/quote]

[i]Dominacijom abrahamskih monoteizama (hrišćanstva, a potom i islama), „pagan", zbog činjenice da su se običaji stare religije najduže zadržavali na seoskim područjima, počinje označavati osobu koja nije pripadnik
a.) ni hrišćanstva ni islama,
b.) hrišćanstva u očima muslimana i islama u očima hrišćana.
Pod „paganizmom" je najčešće podrazumijevana religija klasične antike (grčki mythos i rimska religija), i još uvijek žive religije nehristijaniziranih naroda; odgovarajući engleski srednjovjekovni sinonim bio je heathen i označavao je, pored pripadnika nehrišćanskih religija, samo prividno hristijanizovano stanovništvo. Sve do perioda romantizma i generalnog prihvatanja slobode vjeroispovijesti u zapadnom svijetu, „paganizam" je nastavio biti pogrdni naziv za vjerovanja heroortodoksnih pokreta, koji se nisu uklapali u političku koncepciju hrišćanske crkve..[/i]

ovo je sa googla, mada nam je trebalo biti opstepoznato sta karakterizira i odvaja praganske religije od ovodanasnjih.. Edited by snake

[quote name='snake' timestamp='1288095000' post='402834']
cini mi se da su sve religije koje su prethodile trenutnim svjetskim monoteistickim religijama bile okarakterizirane kao paganske upravo zbog idolopoklonstva, obozavanja zivotinja,[b] prinosenja zrtava raznoraznim bogovima i sl..[/b]
[/quote]

Pa jos i danas koljemo zivotinje "kurbane" i ocekujemo nagradu od Allaha za to! Najveci grijeh je ubijati zivotinje (oduzimati zivot) i zbog toga sam bio godinu dana vegetarijanac, a namjeravam opet to biti posto sam se kao vegetarijanac osjecao moralno cist pred bogom i ljudima!
Biti vegetarijanac puno vise utjece na moral nego to cini bilo koja religija, tako da je cista glupost tvrditi da je moral bez religije nemoguc i da je moral plod religije! Edited by Amon Ra

Razlika između ljudskog morala koji je u njemu i onog u religijama je samo ta što je ovaj drugi moral negdje zapisan. Ja sam nekako u mnogim situacijama znao sam od sebe šta da uradim razmišljanjem bez da idem tražiti kakve molitve ili ajete.

[quote name='Amon Ra' timestamp='1287855188' post='402449']
Moral je puno stariji od svih religija ovog svijeta, a kroz istoriju neke religije su utjecale na razvoj morala ljudske vrste, mozda zbog same paralele izmedju borbe "dobra i zla" sa religiskog aspekta i pozitivnog ili negativnog odnosa prema prorodi sa psiholoskog tj. cisto moralnog aspekta, hocu reci radi se o istoj stvari.
Danas imamo bezbroj primjera da ljudi kao nevjernici i protivnici religija isto tako mogu biti moralni kao vjernici pa cak i moralniji sto samo objasnjava da u danasnje vrijeme religija nije neophodna za odrzavanje i daljnji razvoj morala tj. pozitivnog odnosa prema prirodi uopsteno.
Moral je plod drustva tj. organizovane zajednice u kojoj ovisimo o drugima i zbog toga spremni smo se staviti u zastitu tog drustva kako bi osigurali vlastiti opstanak, tako reci moral je nista drugo do mehanizam koji nam omogucuje opstanak kao zajednice a sve u smislu osiguravanja vlastitog opstanka kao individue. Sljedeci korak u razvoju morala bice stavljanje vaznosti opstanka kompletnog drustva ispred individualnog opstanka u svakog pojedinacnoj ljudskoj svijesti.
[/quote]

E i ti kad se prospes halal ti pura !!! [color=#ff0000]Moral je stariji od svih religija ovog svijeta !" [/color][color=#000000] Jel stariji od Adema a.s , koja je njega religija ucila moralu ? Ucio ga Allah islamskom moralu [/color]! A ti mi nadji jednog da je stariji od Adema a.s ja ti skidam kapu . Prvo ispeci pa reci -

Za tvoju informaciju i druge religije su imale moralne vrijednosti, a kao što znamo Judaizam niti Islam nisu najstarije religije na svijetu. Hoćeš reći da prije Islama nije bilo moralnih ljudi i moralnih religija ? :D Ti si smiješan, moram ti se nasmijati :D

[quote name='hanzonehatori' timestamp='1352633717' post='466431']
E i ti kad se prospes halal ti pura !!! [color=#ff0000]Moral je stariji od svih religija ovog svijeta !" [/color][color=#000000] Jel stariji od Adema a.s , koja je njega religija ucila moralu ? Ucio ga Allah islamskom moralu [/color]! A ti mi nadji jednog da je stariji od Adema a.s ja ti skidam kapu . Prvo ispeci pa reci -
[/quote]
Ne mozemo se ja i ti sloziti posto ja znam da je covjek nastao prirodnim putem, dok ti vjerujes u bajku o Adamu i Evi... :(
Vidis prije nekoliko desetina hiljada godina ljudi su zivjeli u zajednicama i pomagali jedni drugima da bi opstali kao zajednica sto im je opet osiguravalo opstanak kao individue, pa je i samim tim bilo neophodno da pomazu jedni druge a ta pomoc je opet nista nego moral, jer ako jedan spasi drugoga od sigurne smrti to je svakako moral a ne instikt! Prve religije su nastale prije 5000 godina tako da je glupost tvrditi da je moral nastao tek kroz religiju!

[quote name='Amon Ra' timestamp='1352572168' post='466408']
Pa jos i danas koljemo zivotinje "kurbane" i ocekujemo nagradu od Allaha za to! Najveci grijeh je ubijati zivotinje (oduzimati zivot) i zbog toga sam bio godinu dana vegetarijanac, a namjeravam opet to biti posto sam se kao vegetarijanac osjecao moralno cist pred bogom i ljudima!
Biti vegetarijanac puno vise utjece na moral nego to cini bilo koja religija, tako da je cista glupost tvrditi da je moral bez religije nemoguc i da je moral plod religije!
[/quote]

hahahahaha!

sram te bilo nisi mogoa izdržati duže od godinu dana :D !

ali ova je najjača:

zbog toga sam bio godinu dana vegetarijanac, a namjeravam opet to biti posto sam se kao vegetarijanac osjecao moralno cist pred bogom i ljudima!

:D

[quote name='Gorilla Biscuit' timestamp='1352637628' post='466432']
Za tvoju informaciju i druge religije su imale moralne vrijednosti, a kao što znamo Judaizam niti Islam nisu najstarije religije na svijetu. Hoćeš reći da prije Islama nije bilo moralnih ljudi i moralnih religija ? :D Ti si smiješan, moram ti se nasmijati :D
[/quote]

Gorilla , nemoj se puno smijati , bolje ti je da po nekad procitas sta sam ja napisao ,pa me kasnije pokusaj pobiti sa svojim kvazi argumentima iz svoje glave .
Citaj sad: "Adem prvi covjek koji je stvoren i smjesten na zemlju ... OK , je bio prvi covjek cija je vjera bila Islam. Opci Islam dakle vjerovanje u la illahe illallah ( da nema nikog dostojnog obazavanju osim Allaha)
a posebni Islam je u Muhammedu resulullah ... najbolje da ja stobom ne ulazim u ove teme ,posto vidim da ti sve udrobis i sto je najgore smatras da to sto si udrobio je ispravno

ps. ja sam samo odgovorio na izjavu AmonRa koji je tvrdio :" [color=#ff0000]Moral je stariji od svih religija ovog svijeta !" [/color] samo sam htio ukazati na cinjenicu da se moral veze usko uz vjeru i covjeka , dakle prvi covjek Adem je imao moral (lijep moral) koja je Ademova religija bila .. za one koji ne znaju ili okrecu glavu od ovog , njegova religija/vjera je bila ISLAM-

[quote name='doktoraider' timestamp='1352661596' post='466446']
hahahahaha!

sram te bilo nisi mogoa izdržati duže od godinu dana :D !

ali ova je najjača:

zbog toga sam bio godinu dana vegetarijanac, a namjeravam opet to biti posto sam se kao vegetarijanac osjecao moralno cist pred bogom i ljudima!

:D
[/quote]

To je za tebe visa matematika inace se nebi imao cemu smijati! Znas da vegetarijanci imaju moralne potrebe da budu to sto jesu ali nisi ti u stanju da shvatis takvo sto jer takve stvari neces naci u ilmeharu!

a bez alkohola:-d djes bez mesa u mesu je snaga hehe..ja sam probo jedan obrok bez mesa,pa izgladnio nakon 20 minuta haha..

Zdrav razum je osnova za postojanje morala. U zdravom razumu se lako razviju moralne vrijednosti i bez vjere, a tako i obratno. Vjera (Religija) je samo kao standard, potvrda o postojanju i kvaliteti istog. U razlicitim narodima, kulturam postoje i razliciti kriteriji o moralu. Covjerk vjernik (u idealnom smislu) bi trebao biti kao proizvodjac koji ima recimo ISO standard o kvaliteti. Medjutim na osobi ne pise da li je cestificiran ili nije pa se neki prodaju pod moralne promovisuci to svojim vjerskim gestama a upoznamo li ih bolje vidimo da su davno izgubili certifikat. Opet trebamo biti svjesni da mi nismo uvijek kompetentni da ocjenjujemo u detalje koliko je neko moralan ili koliko je vjernik.
  • Upvote 1

ima ona kad je jedan indijanac u isokoj starosti pred smrt reko.. sad kao kad gleda na zivot da zna da imaju dva psa u nama.. jedan los a drugi dobar... stali su a pitali koji je jaci bio... na to je stari indiijanac reko zavisi kojeg sam hranio.... koje vjere su indijanci?? :D

ima morala bez religijie.. i te kako da ima.. ni svjsni nismo koliko ateista zivi naookolo nas...i t su ljudi dobrii bez religije i boga nekoog...

Vjera bi trebala podrazumjevati moral kod ljudi, jer na moralu se i temelji, ali tvrditi da među ateistima nema moralnih ljudi za mene je glupost. Moj stric, moja tetka, moj diduška koji su ateisti su moralniji od mogih vjernika (mada samo Allah dž.š. zna ko je vjernik). Nerviraju me te svađe, nepodnošenja i uvrede između vjernika i ateista, kad iz prakse znam da može bez toga.

• Upvote 1

Nije svaki moralan čovjek vjernik.

Nije svaki vjernik moralan čovjek.

Moral i etika se uče cijeloga života, ali unatoč tome mnogi umru kao neznalice.

• Upvote 2

Pa bar mi koji smo zivi svjedoci '92 ne bi trebali mijesat moral i religiju, jer smo svjedoci sta sve covjek ili bolje receno ljudsko bice moze pa bio on vjernik ili ateista svejedno je.
I tacno moral se uci cijelog zivota i to je nesto sto se iz kuce nosi ma gdje bili. Kao dijete oca ateiste i majke vjernice naucila sam da razdvojim ovo dvoje.
  • Upvote 1