Jump to content
Daisy

Moral bez religije?

Recommended Posts

Ovako ovu temu sam stavila na forum filozofije i psihologije da bi naglasila da ovo nije striktno religijsko pitanje vec vise filozofsko.

Znaci, pitanje je da li je moral kao ljudska karetkeristika proizvod bogobojaznosti i vjerovanja u drugi svijet? Uzevsi u obzir istoriju i razvoj civilizacije, kao i mjesto koje je religija oduvijek imala u kulturi, razvoju i oblikovanju ljudskog bica, da li bi moral postojao i da nije bilo religije (Boga)?
  • Upvote 1

Moral bi postojao i bez religije mada se mo
  • Upvote 2

Moral je puno stariji od svih religija ovog svijeta, a kroz istoriju neke religije su utjecale na razvoj morala ljudske vrste, mozda zbog same paralele izmedju borbe "dobra i zla" sa religiskog aspekta i pozitivnog ili negativnog odnosa prema prorodi sa psiholoskog tj. cisto moralnog aspekta, hocu reci radi se o istoj stvari.
Danas imamo bezbroj primjera da ljudi kao nevjernici i protivnici religija isto tako mogu biti moralni kao vjernici pa cak i moralniji sto samo objasnjava da u danasnje vrijeme religija nije neophodna za odrzavanje i daljnji razvoj morala tj. pozitivnog odnosa prema prirodi uopsteno.
Moral je plod drustva tj. organizovane zajednice u kojoj ovisimo o drugima i zbog toga spremni smo se staviti u zastitu tog drustva kako bi osigurali vlastiti opstanak, tako reci moral je nista drugo do mehanizam koji nam omogucuje opstanak kao zajednice a sve u smislu osiguravanja vlastitog opstanka kao individue. Sljedeci korak u razvoju morala bice stavljanje vaznosti opstanka kompletnog drustva ispred individualnog opstanka u svakog pojedinacnoj ljudskoj svijesti.
  • Upvote 1

ne vjerujem da je bas moral stariji od religije jer je pracovjek kao sto vjerovatno znate hodao go,vukao zene za kosu po podu,ubijao bez grizje savjesti itd.dok se pojavom totema pojavljuje i odjeca od koze zivotinja(slucajno uzeo sam primjer odjece),...sto je religija postajala slozenija to su i pravila ponasanja i pravila koja nas cine moralnim ljudima postajala slozenija...
  • Upvote 1

apsolutno sam protiv te diskriminirajuce teze da je moral bez religije kao fotosinteza bez sunca ..
meni je mnogo opasnija situacija [u]religijskog nemorala[/u] jer to po defultu ne bi smjelo postojati ,medjutim nase drustvo je zivi dokaz da je tako nesto i vise nego moguce..

sto se tice veze paganske religije i morala, aludirajuci na to da je i takva paganska religija ipak korigirala i udarila temelje ponasanju ( moralu ) pracovjeka, zaboravljate da ih je bas ta vrsta religije tjerala na prinosenje zrtava bogovima i slicne stvari, sto je svakako daleko od bilo kakvog morala i pameti, tako da ne mogu prihvatiti tezu da je religija starija od morala ni po kojem osnovu.. Edited by snake

Ja smatram da odgoj igra najbitniju ulogu. Svaki roditelj
  • Upvote 1

[quote name='Vento' date='23 October 2010 - 15:32 ' timestamp='1287847972' post='402442']
Moral bi postojao i bez religije mada se može zahvaliti religiji za kvalitetan sparing. [b]Opresivnost i ograničenost religije je emancipirala moral, natjerala ga da postavlja hrabrija pitanja nego dotad.[/b]

Za razliku od religije u kojoj je moral uglavnom vezan za kaznu ili nagradu koja je obećana za poštivanje istog, u moralu van religije je poštivanje morala samo sebi cilj.
[/quote]

Naravno, u komunizmu je spas. Ne možeš generalno pričati o religiji. Ako su zbog jedne naučnici ubijani zašto to pripisuješ svakoj ? Edited by Cain

[quote name='sof1a' date='25 October 2010 - 14:04 ' timestamp='1288008295' post='402635']

Ljudi koji zasnivaju svoju moralnost na religiji se trude kloniti grijeha za koje ih niko vidljivo na ovom svijetu ne ka

[quote name='snake' date='25 October 2010 - 11:44 ' timestamp='1287999893' post='402610']
apsolutno sam protiv te diskriminirajuce teze da je moral bez religije kao fotosinteza bez sunca ..
meni je mnogo opasnija situacija [u]religijskog nemorala[/u] jer to po defultu ne bi smjelo postojati ,medjutim nase drustvo je zivi dokaz da je tako nesto i vise nego moguce..

sto se tice veze paganske religije i morala, aludirajuci na to da je i takva paganska religija ipak korigirala i udarila temelje ponasanju ( moralu ) pracovjeka, zaboravljate da ih je bas ta vrsta religije tjerala na prinosenje zrtava bogovima i slicne stvari, sto je svakako daleko od bilo kakvog morala i pameti, tako da ne mogu prihvatiti tezu da je religija starija od morala ni po kojem osnovu..
[/quote]
paganske religije , jesu li sve religije bile paganske ... mislim da nisu ...

[quote name='sof1a' date='25 October 2010 - 14:04 ' timestamp='1288008295' post='402635']
Ja smatram da odgoj igra najbitniju ulogu. Svaki roditelj

[quote name='Daisy' date='25 October 2010 - 16:59 ' timestamp='1288018751' post='402661']
Sta ima lose u ovom? Vjerovanje u nagradu/kaznu za dobro i lose ucinjeno je osnovna motivacija. Ne bi ni roditelji znali sta je moralnost i ucili djecu moralnosti kada ni njih samih ne bi neko naucio. Ovaj lanac je morao negdje zapoceti

Da li postoje dokazi da je moral stariji od religije?
[/quote]

Hm...cudno!
Sa tvojom prvom izjavom tvrdis da ljudi se ponasalju normalno tj. moralno prema drugim ljudima, zivotinjama, i kompletnoj prirodi samo iz razloga sto zbog toga ocekuju nagradu od boga za ta svoja " dobra djela".Ta svoja dobra djela su pak napravili samo iz razloga da bi bili nagradjeni od boga tj. iz vlastite koristi.. a to objasnjava onu najdubulju sustinu onog morala kojeg stvori religija a to je lazan moral jer ne dolazi zbog vlastitih uvjerenja da trebamo tako postupati vec zbog toga da nebi bili kaznjeni od boga.. Dok svaki ateist koji je moralan i dobra osoba to radi zbog toga da bi pomogao drugima a ne samom sebi, tj. zbog toga sto ima iskren osjecaj saosjecanja.
Dokazi da je moral nesto sto je nastalo neovisno o religijama su svakako mnogi primjeri u kojima zivotinje postupaju "ljudski" tj. sa suosjecajem. Ovdje samo da pomenem slonove koji kada umre neki clan krda kolektivno tuguju i cak i placu, a uginulu mladuncad nose sedmicama sa sobom kao sto i citavo krdo se brine za mladuncad.. pa ako to nije dovoljan dokaz da je moral moguc i bez religije i da nastaju jedno neovisno o drugom, i da moral nastaje puno ranije nego neka vrsta je u intelektualnoj mogucnosti da se zabavlja pitanjima religija, "onda sam ja traktor!"...
Bio bi zahvalan vjernicima kada nebi pripisivali moral religiji jer u religiji i nema istinskog morala jer sve sto se cini cini se iz vlastite koristi ili iz straha od boga, nazalost takva vrsta morala nebi se cak ni mogla nazvati moralom jer to uistinu i nije vec cisti strah za vlastitu kozu pred bogom. Edited by Skrgan
  • Upvote 1

[quote name='Daisy' date='25 October 2010 - 15:59 ' timestamp='1288018751' post='402661']
Sta ima lose u ovom? Vjerovanje u nagradu/kaznu za dobro i lose ucinjeno je osnovna motivacija. Ne bi ni roditelji znali sta je moralnost i ucili djecu moralnosti kada ni njih samih ne bi neko naucio. Ovaj lanac je morao negdje zapoceti

Da li postoje dokazi da je moral stariji od religije?
[/quote]

Znači, vjernici su moralnog pona
  • Upvote 1

[quote name='lucky' date='25 October 2010 - 17:11 ' timestamp='1288019518' post='402665']

jedinu pravu univerzalnost morala moze napraviti religija sa svojim moralom ... pod univerzalnoscu se misli da su iste moralne norme u bilo kom dijelu svijeta ...
[/quote]

Jedinu pravu univerzalnost morala moze napraviti znanje o stvarnosti tj. kompletnoj prirodi jer onda je ocito sto je ispravno a sto nije.. pod univerzalnoscu se misli da su iste moralne norme u bilo kom djelicu kosmosa tj. ovog organizma koji nam se emituje kao stvarnost.
Po vasim tvrdnjama ako postoje vanzemaljci onda su oni muslimani i moraju posjedovati "Kuran" i uzvikivati "Allahu ekber" isl. a to je prosto nemoguce pa zbog toga sam ja uvijek iznova zacudjen kako ne primjetite da su ovozemaljske religije tj. pokusaju objasnjenja ove stvarnosti cisti promasaji koje su ljudi cinili u proslosti, a zahvaljujuci tome da su mnogima dobar izvor prihoda i dan danas se pokusava covjecanstvo zadrzati na tom stadiju razvoja iako je cjelokupno vrijeme od kako postoji i hricanstvo i islam sekunda u odnosu na kompletno postojanje covjecije vrste.. Molim vas pustite nas da zakoracimo u buducnost koja je davno trebala postati sadasnjost, i odbacite mudrosti antickog doba jer su kroz razvoj nauke postale besmislice.

[quote name='Skrgan' date='25 October 2010 - 18:34 ' timestamp='1288024495' post='402682']

Bio bi zahvalan vjernicima kada nebi pripisivali moral religiji jer u religiji i nema istinskog morala jer sve sto se cini cini se iz vlastite koristi ili iz straha od boga, nazalost takva vrsta morala nebi se cak ni mogla nazvati moralom jer to uistinu i nije vec cisti strah za vlastitu kozu pred bogom.
[/quote]

A koliko bi bilo morala uopsteno u svijetu da nema religije? Treba gledati na opce dobro kada je ovo u pitanju. Daleko od toga da ja osudjujem nekog da ako ne vjeruje u boga da ne poznaje rijec "moral". Nikad nisam bila ekstremist ni po kojem pitanju pa ni po ovom.
Po mom licnom misljenju u svemu u svijetu pa tako i moralu vishe faktora igra ulogu, ne kazem da je samo religija zasluzna za to, ali da nema religije bilo bi moralnih ljudi, i sto ti kazes istinski moralnih ljudi, ali mislim da bi oni bili izumiruca vrsta, pogotovo u danasnjem materijalnom svijetu.
"Kad Bog ne bi postojao trebalo bi ga izmisliti." rece jedan pametan filozof :D
A sto se tice sebicnosti: Zar nije bolje biti sebican u smislu da cinis dobro sebi time sto cinis dobro drugima, nego biti sebican time sto gazis druge da bi ucinio dobro sebi?
  • Upvote 1

[quote name='Daisy' date='25 October 2010 - 18:59 ' timestamp='1288025988' post='402686']
A koliko bi bilo morala uopsteno u svijetu da nema religije? Treba gledati na opce dobro kada je ovo u pitanju. Daleko od toga da ja osudjujem nekog da ako ne vjeruje u boga da ne poznaje rijec "moral". Nikad nisam bila ekstremist ni po kojem pitanju pa ni po ovom.
Po mom licnom misljenju u svemu u svijetu pa tako i moralu vishe faktora igra ulogu, ne kazem da je samo religija zasluzna za to, ali da nema religije bilo bi moralnih ljudi, i sto ti kazes istinski moralnih ljudi, ali mislim da bi oni bili izumiruca vrsta, pogotovo u danasnjem materijalnom svijetu.
A sto se tice sebicnosti: Zar nije bolje biti sebican u smislu da cinis dobro sebi time sto cinis dobro drugima, nego biti sebican time sto gazis druge da bi ucinio dobro sebi?
[/quote]

Jos jednom: moral nije nastao zbog religija niti je potrebna religija za njegov razvoj, a mozda su religije imale nekog utjecaja na moral u pradavnim vremenima, ali sve ono sto smo od religija prozivjeli u srednjem vijeku dok se vodio jos otvoreni rat protiv nauke govori nam da tu nema vise istinskog morala i borbe za bilo kakvo dobro osim za dobro crkvenih i dzamiskih poglavara kojima naprosto nemozes napuniti dzepove koliko god da ih punis..
Sredni vijek je i najbolji primjer koliko je ocajno religija pokusavala da odrzi vlast pa nisu prezali ni pred tim da svakog za kog se dokaze, da ne prihvata njihove istine i bavi se naukom i istrazivanjem prirode, spale na lomaci i sl. tako da mi se zgadi i sama pomisao na moral kojeg propagira religija i religiski autoriteti! Sad ce se neko buniti i reci nema islam sa inkvizicijom nista zajednicko, naravno da nema jer su kriscani davno prestali javna smaknuca onih koji za koje se dokazalo da ne postuju "bozije zakone" dok u islamu se to i dalje prakticira svugdje gdje vladaju cisto "islamski zakoni".
Tako da je smijesno tvrditi da je moral stvorila religija a jos smijesnije je tvrditi da ga religija odrzava u ovom modernom dobu gdje se informacije dobivaju brznom svjetlosti i u beskrajnom izobilju, pa ko ne zeli da se prosvjeti i zna sta valja a sta nevalja onda je sam sebi kriv, a bio bi takvim ljudima onda zahvalan kada nebi svoje kvazi "mudorsti" pokusavali prenijeti na normalan svijet!

[quote name='Daisy' date='25 October 2010 - 18:59 ' timestamp='1288025988' post='402686']
[/quote]

Covjek je izmislio boga covjek ce ga i ubiti..

Sebicnost nije moralna osobina i sebicne osobe su nemoralne bez obzira o kakvoj vrsti sebicnosti se radi! Edited by Skrgan

[quote name='lucky' date='25 October 2010 - 16:11 ' timestamp='1288019518' post='402665']

normalno da religioznost nije pokazatelj moralnosti ... jer moras uzeti sve religije koje postoje danas na svijetu ... i svi se odmah slazu s tvojom tezom da religioznost nije pokazatelj moralnosti ...

al evo ti primjera odgoja ... jedno dijete raste u romskoj familiji ... sta mislis o njegovom moralu, a moralno je odgojeno po romskim svatanjima morala ?

sta mislis o moralu dijeteta odgojenog u Kini ili nekom drugom kraju svijeta ?

jedinu pravu univerzalnost morala moze napraviti religija sa svojim moralom ... pod univerzalnoscu se misli da su iste moralne norme u bilo kom dijelu svijeta ...
[/quote]

Granice morala su različite za različito dru

[quote name='sof1a' date='25 October 2010 - 19:13 ' timestamp='1288026785' post='402689']
Granice morala su različite za različito društvo, npr. u jednom društvu/državi neko ponašanje može biti smatrano moralnim dok se u drugoj državi ( ili drugim državama) takvo isto ponašanje osuđuje. Zato možemo govoriti o relativnosti morala.
eto, još jedan primjer su ti Romi i njihovo ponašanje koje mi osuđujemo, a njima je sasvim normalno. Možda i oni nas osuđuju. *-) Who Knows?!
Imaš tu i previše primjera, isto tako u nekim državama su legalizirani istospolni brakovi ( Argentina, SAD...), dok kod nas nisu.

Iste moralne norme u bilo kojem dijelu svijeta su : budi dobar, poštuj roditelje, ne ubij, ne kradi i sl.
Svako ( ko hoće ) može razlučiti dobro od lošeg, za to mu ne treba religija, samo što će neki biti dobri jer se boje kazne, a drugi su dobri zbog sebe.
[/quote]

da drago mi je da smo se razumjeli ... sto se tice relativnosti morala ... al eto navela si norme koju u svakom dijelu svijeta trebaju da si iste ... znas sta znaci za roma da bude dobar ? da postuje roditelje ?

a da je po religiji lako bi mogla znati sta znaci biti dobar a sta znaci postovati roditelje u bilo kom dijelu svijeta ...

jedni se boje kazne zato sto su vjernici a drugi se boje zatvora kao sankcije za nemoralnost ... i kod vjernika i kod nevjernika imas sankciju kao strah za svoja moralna odnosno nemoralna djela ...

[quote name='lucky' date='25 October 2010 - 18:21 ' timestamp='1288027303' post='402693']
da drago mi je da smo se razumjeli ... sto se tice relativnosti morala ... al eto navela si norme koju u svakom dijelu svijeta trebaju da si iste ... znas sta znaci za roma da bude dobar ? da postuje roditelje ?

a da je po religiji lako bi mogla znati sta znaci biti dobar a sta znaci postovati roditelje u bilo kom dijelu svijeta ...

jedni se boje kazne zato sto su vjernici a drugi se boje zatvora kao sankcije za nemoralnost ... i kod vjernika i kod nevjernika imas sankciju kao strah za svoja moralna odnosno nemoralna djela ...
[/quote]

Razilka :
vjernici su se klonili grijeha za koje ih niko vidljivo ne ka

[quote name='sof1a' date='25 October 2010 - 19:41 ' timestamp='1288028498' post='402702']
Razilka :
vjernici su se klonili grijeha za koje ih niko vidljivo ne ka

[quote name='lucky' date='25 October 2010 - 19:57 ' timestamp='1288029445' post='402714']
i oko toga da religioznost nije pokazatelj moralnosti smo se slozili ...

jel bitno je li institucija koja sankcionise vidljiva ili ne ako kod mene izaziva strah ?

stvar je o tome da je utopijsko razmisljanje o tome kako ce ljudi bez sankcija biti moralni ... sve mora imati sankcije a stvar je da vjernik (ovdje naglasavam da govorim o istinskom vjerniku a ne munafiku) ima dvije sankcije za svoju nemoralnost ... vjersku i svjetovnu ...
[/quote]
Pa cool da se smo se slozili i oko toga da postoji zakon i institucija izvan religije koja se brine o tome da ljudi ne cine sve sto im je ceif, tako da je to opet nista drugo do najaci dokaz da nam religije nisu potrebne da bi zadrzali moralna nacela na onom nivou na kom su danas.. a vjerujem tj. znam da je beskrajno puno i jako dobrih ljudi na ovom svijetu koji sve sto cine cine iskljucivo sto oni sami tako zele bez ikakva straha i koristi. Osobe koje su nemoralne sprijecene su da cine sve ono sto je zakonom zabranjeno ali zakon ih ne spotice na dobrotu vec ih sprjecava u njihovim losim namjerama, a da na svijetu se desava i dosta dobrih stvari dokaziva da postoje i iskreno dobri ljudi koji su takvi jer su se tako postavili naspram prirode a tako su se postavili jer su shvatili da je to najprirodniji nacin postojanja tj. da smo stvoreni da bi se bas tako ponasali.

[quote name='Skrgan' date='25 October 2010 - 19:11 ' timestamp='1288026711' post='402688']

Sredni vijek je i najbolji primjer koliko je ocajno religija pokusavala da odrzi vlast pa nisu prezali ni pred tim da svakog za kog se dokaze, da ne prihvata njihove istine i bavi se naukom i istrazivanjem prirode, spale na lomaci i sl. tako da mi se zgadi i sama pomisao na moral kojeg propagira religija i religiski autoriteti! Sad ce se neko buniti i reci nema islam sa inkvizicijom nista zajednicko, naravno da nema jer su kriscani davno prestali [b]javna smaknuca onih koji za koje se dokazalo da ne postuju "bozije zakone"[/b] dok u islamu se to i dalje prakticira svugdje gdje vladaju cisto "islamski zakoni".
Tako da je smijesno tvrditi da je moral stvorila religija a jos smijesnije je tvrditi da ga religija odrzava u ovom modernom dobu gdje se informacije dobivaju brznom svjetlosti i u beskrajnom izobilju, pa ko ne zeli da se prosvjeti i zna sta valja a sta nevalja onda je sam sebi kriv, a bio bi takvim ljudima onda zahvalan kada nebi svoje kvazi "mudorsti" pokusavali prenijeti na normalan svijet!
[/quote]

kojoj normalnoj osobi se to ne gadi! U srednjem vijeku nema nista moralno i dobro za nauciti. ne zove se to dzabe mracni vijek ljudske historije. Ono ti je cisti dokaz sebicnosti i pohlepe ljudskog roda prikrivene i fino upakovane vjerom i "bozijim zakonima". Muciti i spaljivati ljude samo zato sto zele da uce nije nikakav izgovor. To i danas ljudi rade, odnosno razni "titulasi" u religijskom svijetu, cisto radi svojih vlastitih interesa i da dobiju naklonost istih takvih ekstremista. Namecu ideju da su samo vjernici moralni ljudi, a da su ateisti amoralni. Cista glupost!
Opet govorim nikakva ekstremnost ne vodi dobrom, tako ni religijska.
Pokusaj zamisliti sami pocetak ljudske historije, jesu li ljudi tada znali sta je dobro a sta lose? kako su to naucili? kako se to nauceno odrzalo do dan danas? kako danas razdvajamo dobro od loseg? djeci se od malena govori "ne, nee to ne valja, nemoj tuci seku/bracu" itd. znaci to je nesto sto se uci i stice tokom zivota, a ne bi mogli uciti ako nas nema ko uciti. da, informacije se sire i prenose nevjerovatnom brzinom, ali kada ne bi bio toliko rasiren moral i teznja ka njemu ta informacija bi nam bila daleka i strana kao Indijcima teleci biftek za rucak :)... "sto bi bio moralan kad niko oko mene nije, bolje misliti na sebe" takvo bi otprilike bilo razmisljanje. sta god to danas odrzavalo moralnost u zivotu, bila vjera ili samostalno razlikovanje dobra i zla (sto nuzno ne znaci da ako si vjernik ne znas samostalno odvojiti dobro i zlo) religija je imala veliku ulogu u sirenju ove ideje moralnosti i nista to ne moze osporiti.

[quote name='Daisy' date='25 October 2010 - 20:20 ' timestamp='1288030824' post='402720']
religija je imala veliku ulogu u sirenju ove ideje moralnosti i nista to ne moze osporiti.
[/quote]

Naravno da su u prahistoriska vremena i religije bile izvori morala i spoticanja na njegovo sirenje i svakako tvrdim da je bilo dobro sto su ljudi pokusavali objasniti si svijet oko sebe tim da su smisljali bogove i sl. jer su kroz to kroz vjekove i milenije ljudi sirili vlastite horizonte u pravcu shvatanja svijeta oko sebe, ne osporavam prahistoriski pozitivan utjecaj religija na razvoj morala.. Ali zasto tvrdite da je danas neophodna religija za odrzavanja morala kada se islam oslanja na kriscanstvo a u kriscanstvu je jasno da su "Plodovi sa drva znanja zabranjeni od boga Adamu i Evi i da su oni istog trenutka kada su probali plod drveta znanja shvatili da su goli a onda ih je bog kaznio i protjerao iz edena", mislim samo glup covjek nemoze shvatiti ovu metaforu da kao vjernik treba slijepo da vjerujes i da ne smijes da trazis istine, pa zbog toga i moral kojeg nalazu religije vjernici nisu u stanju da procjene bio on dobar ili los jer im je proucavanje zabranjeno. Islam se nadovezuje na kriscanstvo priznavanjem Isusa Krista (iako je to samo metafora a ne stvarna istorijska licnost) kao profeta pa je tako i za muslimane zabranjeno jesti plodove sa drveta znanja!
Sve je to svojom nelogikom toliko zbunjujuce da je najbolje ne imati posla sa takvim zbonjujucim i paradoksnim pojavama. Edited by Skrgan

[quote name='Cain' date='25 October 2010 - 14:41 ' timestamp='1288010483' post='402642']Naravno, u komunizmu je spas. Ne mo
  • Upvote 1

Sta vam ja pricam nauka i religija ne ide jedno sa drugim:

[url="http://www.cazin.net/vijesti/svijet/12080-nisu-u-skladu-sa-islamskim-uenjem-iran-zabranio-pravo-i-filozofiju-na-fakultetima"]http://www.cazin.net/vijesti/svijet/12080-nisu-u-skladu-sa-islamskim-uenjem-iran-zabranio-pravo-i-filozofiju-na-fakultetima[/url]

[quote name='Vento' date='25 October 2010 - 22:18 ' timestamp='1288037900' post='402747']

Spominje

[quote name='Skrgan' date='25 October 2010 - 20:35 ' timestamp='1288031731' post='402726']
mislim samo glup covjek nemoze shvatiti ovu metaforu da kao vjernik treba slijepo da vjerujes i da ne smijes da trazis istine, pa zbog toga i moral kojeg nalazu religije vjernici nisu u stanju da procjene bio on dobar ili los jer im je [b]proucavanje zabranjeno.[/b] Islam se nadovezuje na kriscanstvo priznavanjem Isusa Krista (iako je to samo metafora a ne stvarna istorijska licnost) kao profeta pa je tako i za muslimane zabranjeno jesti plodove sa drveta znanja!
Sve je to svojom nelogikom toliko zbunjujuce da je najbolje ne imati posla sa takvim zbonjujucim i paradoksnim pojavama.
[/quote]

Meni je to cista glupost! Ne jesti plodove sa drveta znanja, kako postati istinski vjernik ako sebi prvo neces postavljati pitanja i traziti odgovore, pa doci do zakljucka.
svijet je pun istina, zavisi za koju cemo se mi opredijeliti i koju cemo smatrati pravom, univerzalnom istinom. Svakom njegovo, ali ja kombinujem i nauku i vjeru i svoju licnu intuiciju, proucavam, trazim istinu. Zasto odustajati od neceg sto nudi odgovore samo zato sto neko propagira da je nesto u vezi toga nelogicno? treba pogledati malo pod klupom i vidjeti zasto je to tako i kojoj mjeri je tako, mozda se samo na prvi pogled cini nelogicnim...