Jump to content
selma90

Prirodno ili carski rez

Recommended Posts

Kad bi mogli birati(mada vecina mogu birati) da li bi se porodili prirodno ili na carski rez i zasto ??

Za mame koje su radjale kako ste se porodile, da li biste voljeli da ste na drugi nacin umjesto na taj sto jeste ?

Ovo pitanje sam postavila iz razloga sto dosta sad zena cujem, vecinom su tu mlade mame, da zele carski rez iz razloga da se ne pate.Mislim da to nije dovoljan razlog, jest da se zena napati kad radja prirodno ali opet neke zene ne pate se bas puno, ali nije ni to bas tolika patnja, nekako se svi ti bolovi zaborave a i lakse se zena oporavi poslije poroda nego od carskog.

Sta vi mislite ??

Ja bih ipak prirodnim putem,osim u slučaju kakvih komplikacija...Tad' ako moram carski,pristala bih bez razmi

Prirodno sam rodila oboje djece, i treće planiram ako Bog da. Oba poroda su po dva-tri sata trajala, kratko a
  • Upvote 1

[quote name='kladusanka' date='03 October 2010 - 21:48 ' timestamp='1286138913' post='399564']
Prirodno sam rodila oboje djece, i treće planiram ako Bog da. Oba poroda su po dva-tri sata trajala, kratko a

moja mama je rodila brata carskim rezom jer je on bio velika beba (5,1 kg), a i nije htio izaci kad na vrijeme, pa su ga malo istjerali :D :) mada to nije bila neka njena zelja, al stas...
ja ne bi carski rez ako bas ne moram, nisam ni znala da se moze birati, bas sto neko spomenu zene su do sad bez problema radjale prirodnim putem, sto bi se ja pravila keljavom :D al eto vidjecemo sta ce biti :D ima vremena :D

Eh imam snahu koje je rodila oboje djece pomoc epiduralne tak da imamo iskustva i sa tim i nebi nikome priporucila ... ona je kao zadovoljna ali posljedice tih takvih sranja se poznaju na djeci nazalost ...

Eneja sam rodila prirodnim putem ... u 11 ujutro mi voda odtekla otisla u porodiliste u 13h usla u poroditeljsku sobu i u 16:17 se rodio Enej mali slatkis moj .. boli ne kazem boli nenormalno i molis boga da sto prije zavrsi ali da idem radjati na carski rez jer se bojim bola nema sanse tek kad bih znala da sam ja u opasnosti ili dijete onda bi se odlucila ako Bog da i ovo drugo planiram roditi normalnim putem ako Bog da sve bude islo kako treba ... zaboravi se bol i sve i kao sto je Selma rekla lakse se oporaviti od normalnog poroda nego od carskog ... u sloveniji ne mozes birati do zadnjeg te ipak muce i kad vide da neide drugacije onda na svoju odgovornost ides na carski rez ... da pokriju sami sebe vise ni oni nece da snose odgovornnosti ...
  • Upvote 1

[quote name='selma90' date='03 October 2010 - 17:20 ' timestamp='1286119208' post='399512']
Kad bi mogli birati(mada vecina mogu birati) da li bi se porodili prirodno ili na carski rez i zasto ??

Za mame koje su radjale kako ste se porodile, da li biste voljeli da ste na drugi nacin umjesto na taj sto jeste ?

Ovo pitanje sam postavila iz razloga sto dosta sad zena cujem, vecinom su tu mlade mame, da zele carski rez iz razloga da se ne pate.Mislim da to nije dovoljan razlog, jest da se zena napati kad radja prirodno ali opet neke zene ne pate se bas puno, ali nije ni to bas tolika patnja, nekako se svi ti bolovi zaborave a i lakse se zena oporavi poslije poroda nego od carskog.

Sta vi mislite ??
[/quote]

prirodno i samo prirodno,jedino ako se nedaj bo

Bome se more u BH

Koliko mi se cini da se carski placa?

Onako kako je i "napravljeno" da se radja, ima beba koje su prevelike pa se zena i ne otvori i hrpa tih stvari,pa se pristupi carskom rezu, a sad odmah o carskom razmisljat...blesavo.

Probaj prirodno pa se kasnije odluci sta ces..bjez bolan nit ti prave ravan rez ni nis,ko pokusnog te rezu... :icon_eek:

Ovdje se niko ne zali!

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' date='04 October 2010 - 14:22 ' timestamp='1286194966' post='399644']
Bome se more u BH

Koliko mi se cini da se carski placa?

Onako kako je i "napravljeno" da se radja, ima beba koje su prevelike pa se zena i ne otvori i hrpa tih stvari,pa se pristupi carskom rezu, a sad odmah o carskom razmisljat...blesavo.

Probaj prirodno pa se kasnije odluci sta ces..bjez bolan nit ti prave ravan rez ni nis,ko pokusnog te rezu... :icon_eek:

Ovdje se niko ne zali!
[/quote]

sve mi se cini da se u BH sve placa ... kad moras platit anesteziju i ako npr je djete vec umrlo u tebi onda jos moras cekat da ti dodje muz ili neko od rodbine da donese 300km za povratit to nema nigdje nego dole!

Da li neko ima iskustva sa porodjajem u vodi i ako ima kakvo je iskustvo :D

Kazu da je lakse roditi u vodi jer se misici svi opuste.

[quote name='selma90' date='06 October 2010 - 14:02 ' timestamp='1286366531' post='400005']

[/quote]

Ja nemam iskustva s tim...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img] ali sam gledala neku emisiju gdje zene masovno radjaju u vodu i kazu da je puno lakse i sva ste ne....eto ja ne bi se usudila...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]

Ali o tim stvarima cu razbijati glavu kad dodje vrijeme...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]

[quote name='Malina' date='07 October 2010 - 10:19 ' timestamp='1286443148' post='400114']
Moja kom

strah me porodjaja pri samoj pomisli na to... ali u svakom slucaju bih rodila prirodnim putem, osim u slucaju komplikacija...

[quote name='selma90' timestamp='1286366531' post='400005']

[/quote]

Kako kome.. to sa vodom polako iskusi.. meni nije godila nimalo..
najbolje je porod kao porod pustiti da tece prirodno.. svaki porod je poseban i za sebe, zato da je najbolje korak po korak...

bila sma na par poroda prisutna i znam da je to najbolje i opustana atmosfera...

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1295297643' post='415399']
Kako kome.. to sa vodom polako iskusi.. meni nije godila nimalo..
najbolje je porod kao porod pustiti da tece prirodno.. svaki porod je poseban i za sebe, zato da je najbolje korak po korak...

bila sma na par poroda prisutna i znam da je to najbolje i opustana atmosfera...
[/quote]

i ja mislim da je najbolje prirodno pustiti da sve prodje ali opet super sto voda nekima pomogne pa im bar malo olaksa sto se tice poroda ...

[quote name='selma90' timestamp='1295383551' post='415471']
i ja mislim da je najbolje prirodno pustiti da sve prodje ali opet super sto voda nekima pomogne pa im bar malo olaksa sto se tice poroda ...
[/quote]

u onim mukama vrijedi probati :D

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1295385458' post='415475']
u onim mukama vrijedi probati :D
[/quote]

tacno tako hehe :D ... meni su na porodu dali morfijum,pitali ako hocu mogu dati da mi bude lakse, ma reko dajte sto god hocete samo nek popusta imalo :D

ja sad imaju te neke inekcije sto ti u kicmu zabiju i onda ne osjecas bolove,i zavisi u kojoj ti kolicini daju mogu pojacati da nista ne osjecas a mogu da malo ipak osjetis,,
to moras potpisati prije poroda jer u nekih 10 000 slucajeva mozes imati posljedica kasnije sto se tice kicme,,
nisam puno upucen al znam da postoji to sad i zene cesto to koriste

[quote name='_Ne_VoLiM_jAnUaR_' timestamp='1295606582' post='415746']
ja sad imaju te neke inekcije sto ti u kicmu zabiju i onda ne osjecas bolove,i zavisi u kojoj ti kolicini daju mogu pojacati da nista ne osjecas a mogu da malo ipak osjetis,,
to moras potpisati prije poroda jer u nekih 10 000 slucajeva mozes imati posljedica kasnije sto se tice kicme,,
nisam puno upucen al znam da postoji to sad i zene cesto to koriste
[/quote]
ima to vec duze vremena ... od mog brata zena je rodila oboje na epiduralnu ... ja to nebih priporucila nikome jer su ustanovili da haj sto moze ostavit posljedice na kicmi ali valjda utjece i na djecu ostavlja posljedice .... mislim da ipak najbolje prirodno ... a zna se desit da samo ako pogrjesi milimetar ostanes invalid od pasa na dole ... no tnx radije radjam prirodno nedo samo Bog komplikacija pa ajde ides na carski rez ...

[quote name='Zelka' timestamp='1295607591' post='415747']
ima to vec duze vremena ... od mog brata zena je rodila oboje na epiduralnu ... ja to nebih priporucila nikome jer su ustanovili da haj sto moze ostavit posljedice na kicmi ali valjda utjece i na djecu ostavlja posljedice .... mislim da ipak najbolje prirodno ... a zna se desit da samo ako pogrjesi milimetar ostanes invalid od pasa na dole ... no tnx radije radjam prirodno nedo samo Bog komplikacija pa ajde ides na carski rez ...
[/quote]

Hej kad s esjetim koja je to muka, ali i kako se zaboravi na sve sa prvim bebinim plačem, a tek kad onako bebicu uzme
  • Upvote 2

[quote name='Zelka' timestamp='1295607591' post='415747']
[/quote]

za epiduralnu sam isto cula da nije dobra, prirodno je najbolje, ja sam imala uzasne bolove pa su mi morali nesto dati i tako da su dali morfijum ali isto brete neka hvala, ja sam mislila da sam poludjela :D ... stoji sat ispred mene, svaki minut imam bolove, zaspem taj jedan minut a sanjam svasta nesto i mislim da spavam 2h, otvorim oci pogledam u sat a ono proslo samo minuta i pravo mislila da sam vec poludjela od bolova,nije mi bilo jasno kako je na satu samo prosla minuta a ja spavam vec 2h, nisam znala sta mi se desava,otvorim oci vidim Muju i babicu hodaju po sobi i opet zaspem, kasnije kad sam rodila otisla u sobu sa bebom, sve zene spavaju, umorne od poroda, jos su imale dosta laksi porod od mene al spavaju ko top a ja nisam mogla ni zaspati, tek nakon 2-3 sata ... cudan osjecaj je bio, nedaj Boze opet onakav porod :D .... nadam se da ce ovaj biti laksi ;)