Jump to content
kupusar

Sta DNZ stvarno zeli postici ?

Recommended Posts

[quote name='kupusar' date='01 October 2010 - 23:21 ' timestamp='1285971702' post='399317']
Sta DNZ trazi:
1. Autonomija Zapadna Bosna
2. Republika Zapadna Bosna
3. Pripajanje i ujedinjenje sa RS
[/quote]

Nakon odrzavanja opcih izbora te formiranja skupstina i vlada na svim nivoima vlasti, neminovno ce biti nastavljen proces ustavnih reformi -kako u BiH tako i u Federaciji Bosne i Hercegovine. Usudjujem se tvrditi da ce taj proces vise teci u pravcu unutarnjeg uredjenja same Federacije dok ce dijelom doci i do reorganizacije samog ustrojstva BiH. To su neminovne reforme koje treba sprovesti kako bi cijela drzava bila funkcionalnija i odrzivija. Nemojmo zaboraviti da je cak i Dejton II moguc u dogledno vrijeme. Dosadasnje ustrojstvo je bilo privremeno i nuzno u posljeratnom periodu. Europska unija to od nas trazi i postavit ce kao uslov za priblizavanje BiH ka euroatlantskim integracijama. Necemo moci to izbjeci bez obzira na razlicite interese unutar same drzave. Sta je to sto nasem kantonu najvise odgovara?! Minimalni zahtjevi na drzavnom nivou ne bi,eventualno, trebali ici ispod zahtjeva jedne od federalnih jedinica -ma koliko ih bilo. Svako popustanje u tom pogledu bilo bi ravno gubitku za nas kanton. Da li ce doci do prenosa nekih ovlasti (obrazovanje, zdravstvo,..itd) sa kantonalnog na federalni nivo- pitanje je vise modaliteta nego principijelnosti. U svim ovim nadolazecim pregovorima, politickim subjektima sa naseg kantona je vise nego neophodna podrska DNZ-a. Sa nekoliko svojih poslanika u federalnom parlamentu i jednim (barem za sada) na drzavnom nivou, DNZ moze da odigra znacajnu ulogu.

Realno je ocekivati da predstavnici RS-a nece prihvatiti nikakvo preuredjenje ovog manjeg BiH- entiteta. S druge strane, hrvatski predstavnici vec u svojoj predizbornoj kampanji najavljuju kao sustinsko pitanje stvaranje jos jedne federalne jedinice. Federacija, ovakva kakva je, je vec pokazala da je nefunkcionalna sa obimnim administrativnim aparatom i da ce teziste ustavnog uredjenja biti preusmjereno na nju samu. Hocemo li mi (nas kanton) biti jedna od federalnih jedinica na drzavnom nivou- ostaje da se vidi. Za EU je prihvatljiva i regionalizacija, ali ce tesko do toga doci. Cak i da do toga dodje, nas kanton bi mnogo toga izgubio. Sa oko 300.000 stanovnika 'utopio' bi se u, recimo uslovno, Banjaluckom regionu sa vecinskim pravoslavnim stanovnistvom i centrom u samoj Banja Luci. Ne zaboravimo da je i SBiH, sa Harisom Silajdzicem na celu, kategoricki za regionalizaciju a protiv federalnog uredjenja BiH. Nama, po mom misljenju, upravo bi odgovarala federalizacija BiH u kojoj bi nas prostor cinio jednu od federalnih jedinica.

[quote name='kupusar' date='02 October 2010 - 00:21 ' timestamp='1285971702' post='399317']
Sta DNZ trazi:
[/quote]
A jadne teme, braćo draga... vidi se da nisi ni pogledao program stranke a nabijas tenzije, kao podizes rating foruma da se narod ukljuci i da komentarise... Bolje vidi sta ti hoces od svojeg zivota. Ako ti je zivot internet i komentarisanje onda si patetican i zao mi te.

[quote name='kupusar' date='02 October 2010 - 00:21 ' timestamp='1285971702' post='399317']
Sta DNZ trazi:
[/quote]

[b]Mi iz Demokratske Narodne Zajednice sanjamo dr
  • Upvote 1

Kakve lazne slike o vama , znate li vi koliko su ljudi autonomasi pobili ? Sta pricate vi , halo ?
  • Upvote 1

[quote name='Angel of Death' date='02 October 2010 - 19:03 ' timestamp='1286039029' post='399394']
Kakve lazne slike o vama , znate li vi koliko su ljudi autonomasi pobili ? Sta pricate vi , halo ?
[/quote]

Ti si taj koji puno brines o tome, takvi kao ti dozvolili ste da borci 5.korpusa idu na ulice i mole za komad kruha... jadno, bolje da se sikiras za takve stvari. DOK GOD TEMA RAT I UBIJANJE, MR

[quote name='adissami' date='04 October 2010 - 22:42 ' timestamp='1286224963' post='399727']
Ti si taj koji puno brines o tome, [b]takvi kao ti dozvolili ste da borci 5.korpusa idu na ulice i mole za komad kruha... jadno, bolje da se sikiras za takve stvari. [/b]DOK GOD TEMA RAT I UBIJANJE, MR

[quote name='kupusar' date='01 October 2010 - 23:21 ' timestamp='1285971702' post='399317']
Sta DNZ trazi:
[/quote]

Posto je moj komentar obrisan, a u njemu sam rekao neke ruzne stvari kupusaru, iako znam da se ne smije vrijedjati clan foruma, mislim da je to bilo opravdano i to cu obrazloziti. Prije svega, ovakva tendencija i stremljenje kupusara na ovakve ciljeve je ocigledan primjer xxxxxx. U vremenu u kakvom zivimo, a svi znamo kakvo je, gospodin Kupusar navodi ciljeve DNZ-a (a svi znamo da su to njegovi licni ciljevi, i njegove licne zelje prije svega) kao prvo: 1. i 2. Autonomija Zapadna Bosna/Republika Zapadna Bosna, što predstavlja ustvari jednako ono što Dodik radi sa RS-om, poziva na otcjepljenje, širi mržnju, ruši ustavnost BiH, i promovise netrepeljivost i stlicno. To je za mene ocigledan primjer xxxxxxx, koji tezi da ovdje iskaze "svoje" ciljeve, koji su njemu bitni, a koji podrazumjevaju stvaranje seoskih oblasti BiH, i sto dalje udaljavanje od Evrope i slicno. Jer on mrzi muslimane i sve sto je sa njima povezano. (vjerovali ili ne on uopste nije poseban u svojoj mrznji, nego je ustvari vrlo obican i prosjecan kao i ostali slicni) Treci cilj Pripajanje i ujedinjenje sa RS-om, je također još gori primjer, pogotovo ako se uzme cinjenica da je RS stvorena na genocidu i etnickom ciscenju (bice potvrda kada se osudi Karadzic, al ja sam ipak slobodan da o tome govorim, jer sam uvjeren da ce biti debelo osudjen), također kad se uzme cinjenica da RS koci razvoj BiH (uz ostale cimbenike naravno), te ustvari taj cilj nije nista drugo nego da se prikljucimo teroristi i fasisti Karadzicu, i njegovoj tvorevini. Zbog toga sam ga blago nazvao glupim i morbidnim. To je samo primjer opasnih ljudi kakvih ima i u "nasem komsiluku". Edited by barca
Vrijedjanje clana

Misljenja sam da ce odgovor na pitanje: "Sta DNZ stvarno zeli postici ?" trebati traziti u sferi pregovora oko ustavnih promjena koje ce nastupiti odmah nakon forrmiranja drzavnih, federalnih i kantonalnih vlada. Cak sam ubijedjenja da bi DNZ, pogotovo kada je buducnost naseg kantona u pitanju, mogla imati jednu od kljucnih uloga u ovim pregovorima. Izgleda da joj je ova "istorijska" uloga sudbinski namjenjena. :D Salu na stranu; pregovori oko ustavnog uredjenja su neizbjezni i oni ce, po mojoj procjeni, lakse ici na nivou Federacije BiH nego na drzavnom nivou. Ukidanje kantona kao administrativnih jedinica je prvi korak. Stvaranje treceg entiteta mozda vec drugi. S tim u vezi postavlja se pitanje teritorijalne jedinice sadasnjeg US- kantona.

[size="2"]Ne smijemo zaboraviti da Hrvatska demokratska zajednica BiH i Hrvatska demokratska zajednica 1990 u osnovi imaju istu poziciju naspram promjena Ustava BiH. Sjetimo se samo izjava čelnih ljudi ovih stranaka uoci i nakon posljednjih izbora. Riječ je o poziciji koja traži više federalnih jedinica u ustrojstvu države Bosne i Hercegovine. Jedna od tih jedinica pripadala bi hrvatskom narodu. Ne smijemo zaboraviti čvrst stav rukovodstva DNZ da svako preuredjenje BiH nebi smjelo ici na ustrb suverenosti drzave BiH i njenih granica. O modalitetima unutarnjeg uredjenja su sve opcije otvorene. O nekom "autonomastvu" ovdje nema ni rijeci. Iz prostog razloga sto postojeci US-kanton vec ima odredjene ingerencije koje ga cine vise drzavom u drzavi nego administrativnom jedinicom. Treba dobro voditi racuna da, kao eventualna buduca federalna jedinica,nas kanton dobije pripadajuca specificna ovlastenja koja ga nece spocitavati u njegovom daljnjem razvoju.[/size] Kao najjacoj lokalnoj politickoj stranci, DNZ bi zaista bilo tesko izbjeci u ovim nadolazecim pregovorima. Edited by Punisher

Naravno da ce Hrvati dobiti svoj entitet ito u iducih sest mjeseci.Evo pred nama je pa cemo vidjeti.Dakle cim oni naprave Entitet kantoni nemaju smisla vise a onda i USK moze da postane Federalna jedinica ili da nas opet potlace i iskomadaju ili pripoje nekoj drugoj regiji sto za nas apsolutno nije prihvatljivo.Za nas Autonomase svako diranje granica ili suvereniteta BiH je APSOLUTNO NEPRIHVATLJIVO ili podjela zemlje.Porazom Harisa Silajdzica je konacno stavljeno do znanja da projekat njegove i njemu slicne ELITE koja se zalagala za Centralizaciju zemlje je dokaz da gradjani BiH sada konacno uvidjaju da je taj projekat propao.Sto je vise Harisa i njemu slicni to je Dodik jaci i blizi svojim prljavim ciljevima.Dakle BiH moze opstati jedino ako se napravi regionalizacija zemlje a samim tim svaki dalji pokusaj podjele zemlje bi bio besmislen i cist promasaj.Neznam samo kako gradjani USK neshvataju da mi nesmjemo da se prepustimo da drugi odlucivaju o nasoj sudbini tako da Cazinska Krajina apsolutno mora biti REGIJA sa sjedistem u Bihacu.

[quote name='Angel of Death' date='05 October 2010 - 11:23 ' timestamp='1286270605' post='399793']
Prvo ja nisam kriv ni za sta jer nisam glasao nikad za SDA to neka ti bude jasno ;) . Drugo ja da sam predsjednik prvo bih se pobrinuo za borce , jer oni su ti koji su branili nase domove i nase guzice koje sad laju o glupostima . Mene je sramota sto su ti borci na ulici i boli me srce kada ih vidim kako prose . Ja nisam kriv ni za sta . DNZ je nas izdao poslije rata , nisu imali pravo ubijati nikoga pogotovo napasti 'svoje' . To ne treba nikad zaboraviti .
[/quote]

Na