Jump to content
safet susic

Od 1.10. Zabrana placanja eurom u BiH

Recommended Posts

aj majko pa s cim cu placati kad dodjem na urlaub :P ???
nidje veze...
tezimo evropi haha

Bas bezveze :/ I haj ganjaj mjenjacnicu i sl. Uvijek moraju nesto pametovati.

nije bezveze, u rs nece da primaju, sto bi se neko gnjavio da ide mjenjati, ovo podrzavam i to je korak vise za nasu drzavu a ne za eu, ajd svoje eure andjeo probaj trositi u svicarskoj, aaaa neces brale, kako bosna nije nikako clanica eu onda brale daj valutu kakva je takva je!!!

ja cuo samo da nece one sitne eure primati ,gvozdene,al de,,,,nek ga maknu brete nikad mi nije bio drag,kad imas 200km nemas 200km,kad imas 40 km nemas 40,bem ti to...haha,nemas ni 20,mora po marke faliti,ccc,ja bi volio da se ni ne primaju bas nikako vise :rolleyes:

Ali ima tu nesto korisno, necu se morati "saltati" cas primaju cas ne primaju :D Ko u sarajevu rekose irmi " ne primamo ovo" xD

nema bankarski lobi s tim nista ... vise imaju politicari koji zele napuniti prazne kase ...

pozitivno u tom je sto cemo vise cijeniti KM kao valutu ...

iz komentara nadleznih iz Centralne Banke jasno je vidljivo da je EUR i dalje platezno sredstvo ... al uz saglasnost obadviju strana u procesu ...

to sto je vlada svojim propisom natjerala jednu stranu da neprihvata placanje u EUR to je do vlade koja je donijela takav zakon ...

ovo da je zapad takva vlada koja je toliko promasila zakona u 4 godine a izglasala zanone glup gluplji siguirno nebi dobila povjerenje al jebaji ga euri ce se primati i dalje ko sto se primaju u hrvatskoj malo sa trane

Dobra tema. Provizija je kljucna rijec u svoj ovoj prici. Skoro sam negdje procitao da u BiH cirkulise na milijarde eura, pa se sad neko sjetio da donese ovakav propis. Ako se uzme u obzir da ce kroz nekoliko godina eur biti nametnut kao iskljucivo sredstvo placanja, onda su namjere potpuno jasne.

doctore, ja u ch mogu platiti s karticom ;)
a i zna se zasto ch nece eura...
ma ne trebaju mi ni jedni ni drugi, ode ja na dolare :)

Kad samo ovo cula nije mi bila drago, ali kad malo razmislim, htjela ja ili ne..to ce tako biti...samo da potrosim eure koje sam zastekala....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img] i briga mene....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]

[quote name='Amren' date='29 September 2010 - 08:45 ' timestamp='1285742717' post='398886']
Kad samo ovo cula nije mi bila drago, ali kad malo razmislim, htjela ja ili ne..to ce tako biti...samo da potrosim eure koje sam zastekala....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img] i briga mene....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]
[/quote]
Ne moras ih potrositi, jednostavno ih zamijeni u banci ili negdje na benziskoj pumpi :D

PS.Ovo sam napisao samo da ne bi sutra rekla kako te je drzava natjerala da potrosis ustedjevinu :D

Ovaj zakon je trebalo donijeti davno. Imamo svoju valutu, i treba biti jedino plate

[quote name='kladusanka' date='29 September 2010 - 08:35 ' timestamp='1285745739' post='398893']
[b]Ovaj zakon je trebalo donijeti davno. [/b]Imamo svoju valutu, i treba biti jedino plate

[quote name='Punisher' date='29 September 2010 - 10:33 ' timestamp='1285749202' post='398899']
Slazem se sa vama da je zakon vec od davna trebalo donijeti, ali se u isto vrijeme pitam zasto se ova mjera uvodi sa zakasnjenjem od deceniju i pol. Financijski lobi, kontramjera Europi zbog nejasnoca oko datuma ukidanja viznog rezima?! Mozda i nesto trece. Nije ni bitno. Vazno je uvidjeti da ce ovakva mjera sigurno napuniti odredjene kase i budzete deviznim sredstvima a narodu, pogotovo dijaspori, donijeti samo dodatni trosak u novcu i vremenu. [b]Guzve, nedostatak novca u mjenjacnicama pa i kradje i prepadi ce sigurno okarakterisati prvih nekoliko mjeseci nakon uvodjenja ove mjere.[/b]
[/quote]

Vidjet ćemo

[quote name='Amren' date='29 September 2010 - 09:45 ' timestamp='1285742717' post='398886']
Kad samo ovo cula nije mi bila drago, ali kad malo razmislim, htjela ja ili ne..to ce tako biti..[b].samo da potrosim eure koje sam zastekala....[/b][img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img] i briga mene....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]
[/quote]
ma ne sikiraj se ni

nista posebno il`negativno...samo cu sad kad dodjem kuci u dzepu umjesto 20 eura i 20 maraka imati 55 maraka i zvake i to je to

[quote name='pingvin' date='29 September 2010 - 09:20 ' timestamp='1285744833' post='398891']
Ne moras ih potrositi, jednostavno ih zamijeni u banci ili negdje na benziskoj pumpi :D

PS.Ovo sam napisao samo da ne bi sutra rekla kako te je [b]drzava natjerala da potrosis ustedjevinu[/b] :D
[/quote]

Ma ne bi ja to rekla...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img] Rijeseno...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/tongue.gif[/img]

@Racing jest vala, ko je ove zaradio, zaradit ce i druge....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

Samo se pitam sto je sa hrvatskom kunom kao plateznim sredstvom?! :D Da li ovaj, nedavno donesen, zakon uredjuje i ovu problematiku?! Eure ne mozemo koristiti ali hrvatske kune da. Pa neka mi cijenjeni finansijski strucnjaci obrazloze, ukoliko imaju vremena za to, svrsishodnost ove dopune zakona. Imam svoje misljenje o ovom, ali cu ga - iz meni samom poznatih razloga :D - zadrzati do daljnjeg za sebe.

evo obavijesti koju sam ja dobio od svoje banke :
[quote]
Poštovani,

Ovim putem Vas obavještavam da je u Federaciji Bosne i Hercegovine stupio na snagu novi Zakon o deviznom poslovanju ("Službene novine Federacije BiH" br. 47/10). Sukladno odredbama novog Zakona o deviznom poslovanju Vlada FBiH je donijela Odluke i Pravilnike ("Službene novine Federacije BiH" br. 56/10 i 58/10) kojima su ispunjeni svi preduvjeti za potpunu primjenu odredbi novog Zakona. U nastavku navodimo najvažnije odredbe novog Zakona o deviznom poslovanju

[b] Polog pazara u stranoj valuti[/b]

Člankom 4. Zakona o deviznom poslovanju definirano je sljedeće:

"Plaćanje, naplaćivanje, prijenos i isplata u Federaciji između rezidenata, između rezidenata i nerezidenata i između nerezidenata vrši se u konvertibilnim markama."

U skladu s odredbama članka 4. novog Zakona o deviznom poslovanju UniCredit Bank d.d. od 01.10.2010. godine neće više prihvaćati stranu gotovinu kao "polog pazara". Navedeno pravilo (sukladno odredbama "Odluke o načinu i uvjetima pod kojim rezidenti u poslovanju s nerezidentima mogu primati naplatu ili izvršenje plaćanja u stranoj gotovini i gotovini u konvertibilnim markama") ne odnosi se na rezidente koji su registrirani ili su njihovi posrednici:

a) za pružanje ugostiteljsko-turističkih usluga (usluga noćenja, pansiona, polupansiona i usluga prijevoza),
B) za pružanje usluga zračnih luka i autocesta te za opskrbu stranih zrakoplova gorivom i mazivom i drugom potrošnom robom,
c) za prodaju robe u konsignacijskim skladištima i u slobodnim carinskim prodavaonicama,
d) za prodaju putničkih i robnih voznih isprava, neposredno ili preko putničkih turističkih agencija, za račun nerezidenata.

Prethodno navedene pravne osobe prilikom pologa pazara u stranoj valuti dužni su Banci predočiti račun odnosno potvrdu kojom se dokazuje da je porijeklo pazara u stranoj valuti rezultat naplate za robe/usluge od nerezidenta. [color="#FF0000"]Radi lakšeg razumijevanja prethodno navedenu "Odluku o načinu i uvjetima pod kojim rezidenti u poslovanju s nerezidentima mogu primati naplatu ili izvršenje plaćanja u stranoj gotovini i gotovini u konvertibilnim markama" dostavljamo u prilogu.[/color]

[b] Transfer sredstava u inozemstvo[/b]

Člankom 32. Zakona o deviznom poslovanju definirano je sljedeće: "Nerezident može transferirati sredstva u inostranstvo nakon predočenja uvjerenja da nema neizmirenih carinskih i poreskih obaveza." Sukladno navedenoj odredbi prilikom transferiranja sredstava nerezidenta u inozemstvo, nerezident je dužan dostaviti banci uvjerenje odnosno potvrdu da je izmirio sve carinske i poreske obaveze kako bi Banka mogla pristupiti obradi ispostavljenog naloga za transfer sredstava u inozemstvo.

[b]Prijenos dobiti nerezidenata u inozemstvo[/b]

Člankom 16. Zakona o deviznom poslovanju definirano je sljedeće: "Prijenos dobiti u inozemstvo koju nerezident ostvari direktnim ulaganjem slobodan je pod uvjetom da su u Federaciji BiH podmirene sve porezne obaveze kao i sve obaveze po osnovu poreza i doprinosa." Izmirenje poreznih obaveza dokazuje se uvjerenjem o izmirenju poreza i doprinosa Porezne uprave Federacije Bosne i Hercegovine kao i uvjerenjem Uprave za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine.

[b] Isplata plaća u stranoj valuti[/b]

Odredbama novog Zakona o deviznom poslovanju definirano je da je konvertibilna marka BAM isključivo sredstvo plaćanja prilikom isplate plaća zaposlenicima. Iznimka od ovog pravila su međunarodne organizacije koje su sukladno odredbama Bečke konvencije oslobođene primjene novog Zakona o deviznom poslovanju i prema tome i dalje mogu isplaćivati plaću svojim zaposlenicima u stranoj valuti.

Stupanjem na snagu novog Zakona prestaje važiti Zakon o deviznom poslovanju ("Službene novine Federacije BiH" br. 35/98) i Zakon o kreditnim poslovima sa inozemstvom ("Službeni list RBiH" br. 2/94 i 13/94).

S poštovanjem,

[/quote]

spominjana odluka je takodje u prilogu ...

rezident= domace pravno ili fizicko lice
nerezident = strano pravno ili fizicko lice
  • Upvote 1