Jump to content
Daisy

Balans izmedju dobrog i loseg

Recommended Posts

Ne znam otkud sam to cula, ali ostalo mi je trajno u sjecanju i cesto mi se vrti po glavi:
Bog jednom rukom daje, jednom uzima!

vjerujete li vi u tu neku filozofiju zivota srece i nesrece, dobra i zla, da li postoji taj omjer dobrog i loseg u svemiru, u nasim zivotima? postoji li potpuna sreca, odnosno, nesreca?

I ja sam to cula i koliko je tacno ne znam....samo znam da niko nicije nafake nije vidio, i da se od sudbine ne moze pobjeci...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]

Na neke stvari mozemo utjecati i pokusati promjeniti...ali neke stvari su takve kakve jesu...

Niti postoji potpuna sreca, niti potpuna nesreca...ja sam sretna s onim sto imam....niti trebam, niti zelim vise....samo kazem Boze zdravlja, a svega ostalog ce biti...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]

[quote name='Daisy' date='25 September 2010 - 15:07 ' timestamp='1285420024' post='398303']Ne znam otkud sam to cula, ali ostalo mi je trajno u sjecanju i cesto mi se vrti po glavi:
vjerujete li vi u tu neku filozofiju zivota srece i nesrece, dobra i zla, da li postoji taj omjer dobrog i loseg u svemiru, u nasim zivotima? postoji li potpuna sreca, odnosno, nesreca?[/quote]

Vjerujem u Dobro i Zlo na malo drugačiji način jer to vjerovanje proističe iz prava na izbor. Svako od nas ima pravo da bude na strani Dobra ili na strani Zla, mijenjajući dresove od momenta do momenta.

Ne vjerujem da postoji mehanizam koji kontroli

[quote name='Malina' date='25 September 2010 - 21:39 ' timestamp='1285443570' post='398344']

[quote name='Daisy' date='26 September 2010 - 17:59 ' timestamp='1285516767' post='398426']
Jako cesto izgubim vjeru u ovo.. [b]Neki ljudi koji tako ne zasluze dobro u zivotu imaju ga[/b], a sa druge strane oni ljudi koji zasluzuju sve najbolje pate se u zivotu... :(
[/quote]

Mogu reci da ovo najvise mrzim....ali sta ces? Tako je kako jest...

Samo znam da svakog stigne njegovo, bilo dobro ili zlo....kako posijes, tako i zenjes...pravda je spora, ali dostizna...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]

[quote name='Amren' date='26 September 2010 - 18:19 ' timestamp='1285517960' post='398433']
Mogu reci da ovo najvise mrzim....ali sta ces? Tako je kako jest...

Samo znam da svakog stigne njegovo, bilo dobro ili zlo....kako posijes, tako i zenjes...[b]pravda je spora, ali dostizna[/b]...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]
[/quote]

Vjerujes da svakog stize ono sto zasluzuje?

[quote name='Daisy' date='25 September 2010 - 14:07 ' timestamp='1285420024' post='398303']

vjerujete li vi u tu neku filozofiju zivota srece i nesrece, dobra i zla, da li postoji taj omjer dobrog i loseg u svemiru, u nasim zivotima? postoji li potpuna sreca, odnosno, nesreca?
[/quote]

Zavisi kako osoba shvata (ne)srecu. Recimo nesto se desi i nekome je to lose u tom trenutku, misli da je najgore sto mu se ikad desilo a kasnije se ispostavi da se nije to desilo da zapravo ne bi doslo do neceg dobrog. Dakle, i ono lose ne mora nuzno biti lose. Ali isto tako ne mora sve sto je kao dobro stvarno i biti dobro. Uglavnom trudim se da se s tim ne zamaram i ne razmisljam previse da li je nesto dobro/lose i kako ce kasnije biti, neka bude sta bude...
A da li postoji omjer? Pa postoji, ali kakav hah. <_< Ali vjerujem eto ipak da pravda mora stici, uvjerila sam se u to x puta i nekako mi je i lakse zivjeti sa takvim vjerovanjem da svako dobije kad-tad ono sto je zasluzio. Sto moja mati kaze:''Mozes kako hoces ali neces dokle hoces.'' :D

[quote name='Malina' date='25 September 2010 - 21:39 ' timestamp='1285443570' post='398344']Život nas svako malo uvjeri da nema potpune i trajne sreće ili nesreće.
Bitno je da dobro i sreća imaju veći udio u našem životu,a da nas nesreća i zlo što manje posjećuju.
Ja vjerujemu sudbinu,i[b] vjerujem da svako dobije ono što zasluži.[/b]Ne volim čuti ono da se loše stvari dešavaju dobrim ljudima.Smatram da to nije istina,već da su ti ljudi zgriješili,pa karma došla naplatiti dug...Svaki put kad mi se nešto loše desi,uvijek se pitam zbog čega mi se to vraća,svjesna da sam zgriješila nekad prije..[/quote]

Da je ovo tačno, nijednoj bebi se nikad ništa loše desilo. Neke stvari se dešavaju zato što su drugi ljudi zli ili zato što su se poklopile nepovoljne činjenice i napravile bućkuriš zla - čovjek skrene desno umjesto lijevo i prolazi ispod zgrade u kojoj ženi koja ide na balkon da zalije cvijeće telefon skrene pažnju i ona odgurne saksiju koja padne pravo njemu na glavu.

Najčešće između zla koje učinimo i zla koje nam je počinjeno nema uzročno-posljedične veze.

[quote name='Amren' date='26 September 2010 - 18:19 ' timestamp='1285517960' post='398433']Mogu reci da ovo najvise mrzim....ali sta ces? Tako je kako jest...
Samo znam da svakog stigne njegovo, bilo dobro ili zlo....kako posijes, tako i zenjes...[b]pravda je spora, ali dostizna[/b]...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img][/quote]

Djelimično se slažem. Pravda je spora. Edited by Vento
  • Upvote 1

[quote name='Daisy' date='26 September 2010 - 19:49 ' timestamp='1285523361' post='398443']
Vjerujes da svakog stize ono sto zasluzuje?
[/quote]

Znam da zvuci nevjerovatno, ali da, vjerujem....uvjerila se x puta da vazi ona "radi sta hoces, ali neces dokad hoces..."

Evo i Vento se djelimicno slaze....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]
  • Upvote 1

[quote name='Amren' date='27 September 2010 - 09:10 ' timestamp='1285571427' post='398514']
Znam da zvuci nevjerovatno, ali da, vjerujem....uvjerila se x puta da vazi ona "radi sta hoces, ali neces dokad hoces..."

Evo i Vento se djelimicno slaze....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]
[/quote]
A Malina se u potpunosti sla

[quote name='Malina' date='27 September 2010 - 10:46 ' timestamp='1285577173' post='398542']
A Malina se u potpunosti sla

[quote name='Amren' date='27 September 2010 - 09:10 ' timestamp='1285571427' post='398514']Znam da zvuci nevjerovatno, ali da, vjerujem....uvjerila se x puta da vazi ona "radi sta hoces, ali neces dokad hoces..."
Evo i Vento se djelimicno slaze....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img][/quote]

Djelimično sam se slo

[quote name='Vento' date='27 September 2010 - 16:40 ' timestamp='1285598407' post='398613']
Djelimično sam se slo

[quote name='Daisy' date='25 September 2010 - 15:07 ' timestamp='1285420024' post='398303']
Ne znam otkud sam to cula, ali ostalo mi je trajno u sjecanju i cesto mi se vrti po glavi:

[/quote]

mislim da postoji omjer dobrog i loseg ... ako se misli na desavanja koja mogu strefiti cojka ...

tesko je ocekivati da ce omjer biti izbalansiran u tom smislu da ako smo radili dobro da se i nama sve mora biti dobro ... al se da pretpostaviti da ce omjer loseg i dobrog u tom slucaju biti u korist dobrog ...

[quote name='Vento' date='27 September 2010 - 16:40 ' timestamp='1285598407' post='398613']
Djelimično sam se slo

[quote name='lucky' date='27 September 2010 - 18:33 ' timestamp='1285605224' post='398632']
[b]mislim da postoji omjer dobrog i loseg ... ako se misli na desavanja koja mogu strefiti cojka ... [/b]

tesko je ocekivati da ce omjer biti izbalansiran u tom smislu da ako smo radili dobro da se i nama sve mora biti dobro ... al se da pretpostaviti da ce omjer loseg i dobrog u tom slucaju biti u korist dobrog ...
[/quote]

Mislis u jednom trenutku? Kao da u jednom periodu je nemoguce da ti bas sve ide od ruke ili sta?

[quote name='Daisy' timestamp='1285420024' post='398303']

[/quote]

Allah Uzviseni ima obje desne ruke. on ti daje. stoji u jednom ajetu ili hadisu koji je sahih (vjerodostojan) da je Allah Uzviseni toliko milostiv da sve sto je dobroga (ctaj srece) je od njega, a sve lose (citaj nesreca) je refleksija zivota kako zivis. pa sad pazi kako zivis, sto manje postujes pravila igre lakse ces zivjeti.

uvijek je neko sretniji, ali nema najsretnijeg. i obrnuto, sto se tice ove negativne varijante.

zar nije sreca nesto sto se nadje, a da bi se nasla mora se imati srece? zar nije nesreca ono nesto sto nadjes i kad ne trazis, a da nadjes ne trebas imati srece?

Zivot je sastavljen od srece i nesrece,dobrih i losih dozivljaja...

Postoje osobe koje prepoznaju srecu u sitnicama  , dok drugi opet ne vide bas ni ucemu, ili budu sretni kratkotrajno...Sve je to individualno..takoder postoje i oni  koji ispoljavaju svoje emocije suzama, dok druge opet...suze nemoze skoro nista pokrenuti...

Artur Shopenhauer je rekao  :

Izvor naše sreće je u subjektivnim osobinama: plemenitom karakteru, poduzetnom duhu, sretnom temperamentu, vedrom umu i zdravom tjelu.

Svi smo mi osjetili zlo, devedesetih nas je dosta toga loseg zadesilo, nekog manje nekog vise ali ziv covjek svasta izdrzi.
Bitno je zlo ne raditi, a ostalo je Bozija volja.

jedan moj prijatelj je uvijek govorio  "  ko zna za sto je to dobro" pa bilo sta da se desilo.....i gotovo uvijek je bio u pravu.....nije nase da sudimo o balansu posto ne vidimo cjelinu...a iz onoga sto vidimo (ako dobro gledamo) vise je dobrih ljudi samo zli su nekako "tezi" pa nam zlo izgleda vece,,,,valjda sto vise boli kad nas ocepe....a nepravda (zlo) uvijek vise boli

• Upvote 1