Jump to content
_women_

Biranje imena

Recommended Posts

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1291456256' post='409666']
[b]Pusti djete da prvo materni nauci.. Da zna koje mu je materni jezik i gdje pripada..
[/b]
OStali jezici dolaze sami po sebi... I koliko nasa djeca da se trudila nikad nece moci biti nesto drugo, sem BOSANCI**

[/quote]

Halal ti cufta,a i pita. :D Nisam mogla samo na plusu ostati,morala sam i dodati ovo. :)

Ja se vala svog' imena ne stidim,pa i da se HadzirE,MunirE,ma ne znam ti kako zovem,ne bih se stidjela.
Meni drago zensko ime je Merjem. :) Edited by mecolynna

Materni im je slovenski hahaha :D :P moj Enej isto prica bosanski sad bolje nego slovenski ... lako je svakome reci mene nebi bilo sram ... jel tko dobio viljusku u ledja zbog imena? jel netko mozda nije htijeo ici u skolu jer je svaki dan bio meta zajebavanja i podjebavanje tesko ... lako je pricat nekome ko kroz muke prolazio nije :) na kraju krajeva o ukusima se ne raspravlja :) i na kraju svak sebi rodi pa satavi ime koje njemu odgovara ...

Neira :D mene nemozes ubjedit da Dario je muslimansko ime nema sanse jer znam tri famelijarne prijatelje katolici sinovi krsteni u crkvi pod tim imenom da je muslimansko nebi htijeo pop krstit :) i joj izvini za ruzan copy paste :)

Gledajte, muslimanska imena nisu samo Hase, Mujo, Ibrahim....nego imena koja imaju lijepo znacenje, dakle kad se prevede na naski da nema neko ruzno znacenje...:)

Uostalom, svaki roditelj bira imena svojoj djeci...i nekada ce biti pitana za ta ista imena...:) pa bome ko voli neka izvoli....:D

Meni se svidja ime Medina, bas onako slatko ime...:)

[quote name='Amren' timestamp='1291460493' post='409680']
Gledajte, muslimanska imena nisu samo Hase, Mujo, Ibrahim....nego imena koja imaju lijepo znacenje, dakle kad se prevede na naski da nema neko ruzno znacenje...:)

Uostalom, svaki roditelj bira imena svojoj djeci...i nekada ce biti pitana za ta ista imena...:) pa bome ko voli neka izvoli....:D

Meni se svidja ime Medina, bas onako slatko ime...:)
[/quote]

ko je reko da su samo ta imena muslimanska :D i moja Zara je muslimansko ime :P tj arapsko :D

Da se ljudi ne svadjate evo vam copy/paste s jednog linka:

[b]Darija, [/b]latinski (mu
  • Upvote 2

Hajde da se manimo raspljavanja oko toga da li je neko ime muslimansko ili ne...:)

Ime Darija danas je jako popularno, ono sto je bitno kad se prevede nema ruzno znacenje, dakle ostaje lijepo ime, Zara isto jedno jako lijepo i neobicno ime, i ima lijepo znacenje...kad kazem Zara vec u glavi imam sliku plavkose kovrcave djevojcice s plavim ocima...:D (ne znam zasto mi se ta slika javlja)...:) ali eto...

Lamija -blistava....isto mi se svidja ime...:D

>Morala sam prelistat da vidim sta sam pisala,da bih vidjela dosta zanimljivih komentara a nigdje svog.

>Vazno mi je znacenje ali i samo ime da je lijepo.

>Nas bebac je dobio davno ime,jako davno :)

>Nema nikakvih anegdota vezano za to ime,osim sto se meni svidjelo da dam 2..jer su mi se 2 jednako svidjala al sam ostavila za drugo ako Bog da :)

>Zasto ispucat sve.

>Ko se malo vise pozabavi s imenima,nace dosta imena koja prije rata nisu bila muslimanska, recimo Sara to se ime pravo rasirilo nakon rata i Ema oba muslimanska.

>Ono ko bi reko :ap:

>Ima jedan zanimljiv clanak iz novina koji mozete procitat nije dug,svidja mi se sto su naveli par imena koja nemaju lijepo zancenje ali su jako cesto zastupljena kod nas.
http://www.bhdani.com/arhiva/182/t18208.shtml

>Ono sto sam ja pazila je to kako ce se ime izgovarat,nisam htjela da ja dam ime a izgovara kako nije,kao malo nece se znat izborit :am: za pravilno izgovaranje,a i da sama ne moram stalno trubiti nije tako vec ovako :)

Izazov je danas, a i uspjeh kada roditelj uspije djetetu dati ime koje će se zbilja koristiti i od kojeg se neće stvoriti 100 nadimaka, a imena nigdje.. :huh:
  • Upvote 1

[quote name='Angel of Death' timestamp='1294217967' post='413930']
Moj sin ce se zvati DAIR , meni je ok ime i zvuci dobro :D .
[/quote]

Zanimljivo i lijepo zvuči, ne znam od kud je značenje, ali ja znam da je irskog porijekla.. :icon_cheesygrin:

[b]Danasnja dijeca cim se rode zive ko carevi, ko je gledo na to prije 20-30... godina kako ce se dijete zvati, das ime koje ti prvo nampane npr: odma od djeda, nane,tetke i tako ti vragova.

Danas odlucuju roditelji kako ce im se dijete zvati (to je i ispravno) a kako je bilo prije 30 godina vecinom dijed/nane bubnu nesto neskontano i ostane na tome.

[quote]Moj sin ce se zvati DAIR , meni je ok ime i zvuci dobro :D [/quote]

Druze da nije to malo prerano,vec sad pricas a neznas sta ce biti i kako, nevalja unapred govoriti bit ce ovako nikad neznas sta nosi dan a sta noc osim toga, siguran sam da ce se i tvoja buduca zena nesto pitati, najbolje je naci neku alternativu da i jednom i drugom partneru pase.[/b]

:D aj men se jos malko blizi :P pa bom musko se zna Amon ce biti ako bude musko a za curu :D pa ja bi i dalje Zara a cojk bom nek napise sta bi on :P ako smije hahahahah

[quote name='ne_znam_ko_sam' timestamp='1221214729' post='264480']
Uz Merjem bi jos dodao i ime Sumeja koje je isto tako lijepo.
Jos dva imena zenska koja mi se svidjaju su Sara(h) i Inela. Nekako mi pravo lijepa ta dva imena. Ako budem imao kcerku, vjerovatno ce imati jedno od ta dva imena.
Sto se muskih imena tice, ime Hamza mi nekako mocno i snazno zvuci..
Samir i Amar su mi jako lijepa imena... Ako budem imao sina, vjerovatno ce imati neko od ta dva imena...
[/quote]

Hamza
odlicno ime

nemam nista protiv bilo kojeg imena
sva imena su lijepa ali.........
Kao muslimani trebamo nastojati davati svojoj djeci muslimanska imena sad ce neko reci nije bitno ime bitno je kakav si covjek i to i jest tacno
ali kao sto je vec jedan forumas naveo na sudnjem danu cemo biti prozivani po imenima s toga djetetu treba dati lijepo ''muslimansko'' ime.
U zadnje vrijeme stvarno nije lijepo ovo sto se desava kod nas ,narod gleda neke strane serije svidi im se neko ime i pocnu nadivati to ime svojoj djeci
Mozda neko jest ali ja nikad nisam cuo da neki nemusliman ima muslimansko ime zasto kao da nema lijepii muslimanski imena
Jednostavno dajimo svoja imena i ostanimo svoji molim vas
Nisam previse razmisljao o imenima ali od muski imena
Hamza, Abdullah prednjace
a sto se tice zenski nekako
Hana mi je zapelo za oko
ali opet neznam vidjecemo aBd sta i kako
  • Upvote 1

[quote name='111111' timestamp='1294344876' post='414122']
[b]Danasnja dijeca cim se rode zive ko carevi, ko je gledo na to prije 20-30... godina kako ce se dijete zvati, das ime koje ti prvo nampane npr: odma od djeda, nane,tetke i tako ti vragova.

Danas odlucuju roditelji kako ce im se dijete zvati (to je i ispravno) a kako je bilo prije 30 godina vecinom dijed/nane bubnu nesto neskontano i ostane na tome.

Druze da nije to malo prerano,vec sad pricas a neznas sta ce biti i kako, nevalja unapred govoriti bit ce ovako nikad neznas sta nosi dan a sta noc osim toga, siguran sam da ce se i tvoja buduca zena nesto pitati, najbolje je naci neku alternativu da i jednom i drugom partneru pase.[/b]
[/quote]

Pa gledaj , ako ne rodi musko zeni je opet radjati za devet mjeseci . I pitat ce se zena , pitat ce se u kuhini sta cemo jesti i tako to ... :icon_cheesygrin:

Cula sam za ime Lemana.

Pitam se koje li znacenje ima,osim ako se malo brze izgovori ispade "lemana" sto bi rekli pretucena,prebijena.

Bas ce fino proci jadno dijete u skoli.

Ja sam za fina imena,nasa starija su mi prefina a i ova "novo otkrivena" sve bolje.

Moja djeca imaju tipicna "bosanska" imena, koja imaju jako lijepo znacenje sto mi je bilo najvaznije kad smo birali imena. Tek kasnije sam skontala da mi djeca nose imena dvojice velikih legendi Bosne a mladji Hercegovine. 

Moj sin je dobio ime po Dariju Dzamonji, nije bilo rasprave, to sam odabrala godinama prije trudnoce i sreca po se rodi sincer da ga opecatim za vazda. :D