Jump to content
_women_

Biranje imena

Recommended Posts

[quote name='Zelka' timestamp='1291280610' post='409371']
musko Amon :) zensko Zara Nirvana :P mada cojk bi bez Zara :D
[/quote]

I Zara i Nirvana su ok meni pojedinacno . Moderna imena a ne previse napadna . Amon koliko toliko jer se vezuje uz Amona Ra , egipatskog boga , ali ima neku lijepu zvucnost i lako se izgovara pa je ok . Bar meni .
  • Upvote 1

Skontala sam da je bitno da ime ima lijepo znacenje...recimo moje znaci junakinja...:D

Ali neka imena imaju ruzna znacenje kao recimo wc i slicno....skoro je moje prijateljice brat mijenjao ime..bas zbog toga...:D

neke stvari stvarno ne mogu skontati. ne bi htio nikoga uvrijediti, ali pored toliko na
  • Upvote 2

[quote name='van gogh' timestamp='1291288563' post='409392']
neke stvari stvarno ne mogu skontati. ne bi htio nikoga uvrijediti, ali pored toliko na

[quote name='van gogh' timestamp='1291288563' post='409392']

[quote name='EcI PeCi PeC' timestamp='1285413503' post='398287']
nevolim ova nasa neka moderna imena...

Sin se zove Akim, neobicno je pretezno ga ljudi po drugi put pitaju kako se tacno zove! Predlog mu je od cace!
Voljea bi imati sina Ibrahima... To ime mi je pravo mocno.. Puna usta kad se izgovara
[/quote]

Halal ti ćufta Eci, ja sve čitam, sve ne

[quote name='altera_pars' timestamp='1291360333' post='409505']
A jeste li razmisljali o npr. muskim imenima: Nabukodonosor, Tutankamon, Ra, Euklid,... tos u vam bas moderna i mitolo

Hajda da lijepo pricamo o imenima....stvarno danas ima jako lijepi imena moderni, a opet "naski"...:D

Ja kazem da bi mama uvijek trebala birati ime, zato sto nosi bebu 9 mjeseci, poveca broj kilograma, izgubi liniju, pretpri muke dok se porodi, e onda dok dijete ne podigne da ne pricam...:)

Meni se svidjaju Emma, Sara, Iman, Emrah, Emina, Amina itd...ima ih jos...:)
  • Upvote 1

Svakodnevna imena meni nisu in :D Emma mi je lijepo ime koje bi dobio Enej da je bio curica ali nije tako da sad mi je postalo previse cesto ime ... kad odes u bosnu i viknes Emma pola se djece okrene :) ...

usput Orion .. odkad je Dario muslimansko ime? ja znam par njih koji su katolici i krsteni pod tim imenom i Darija isto tako bar koliko ja znam u sloveniji je to ime vise kriscansko nego muslimansko ... ispravi me ako grijesim

Duznost roditelja je da bira ime djeteta, oni ce ga odgajati, hraniti itd.mati ce ga nositi 9 mjeseci pa mislim da je glupo sad nekoga tamo " napadati " kakvo ime ce staviti, odakle potjece itd., nemamo svak isti ukus ...

@Zelka meni je isto lijepo ime Zara samo sto bi kod mene da je curica bilo Sara :D hehe ... ali cini mi se da imaju isto znacenje ;)

Ja jos razmisljam kako cu dati drugom djetetu ime, imam par imena na listi, djetetu ne bi dala imena poput ( ne kazem da nisu lijepa ) Amir, Samir, Emir, Alen, Anel .... bla bla da ne nabrajam jer stvarno u Bosni ih ima previse, treba malo promjene, toliko imena ima samo et ne znam zasto tih imena imas bas puno kad narod moze birati i ima puno izbora.

npr. zadnjih godina dosta narod stavio ime Selma, iz moje generacije nema bas puno s tim imenom ali mladji ima dosta, 2 male komsinice su po meni dobile ime pa tako da u 3 kuce 3 Selme :D .. al ajd vazno je da sam ja prva :P
  • Upvote 1

http://www.beepworld.de/members54/sampita-brcko/muslimanskaimena.htm

ja trazila orion i ne mogu naci stvarno nekih tih par imena pa sad kad vec se nebi mogla dati ne muslimanska imena :D ja onda ne znam imal kakva novija knjiga dje je i pola tih kriscanskih postalo muslimanskima :D ... ja bar otvoreno kazem da necu dati ime djetetu samo radi vjere dati cu ime kakvo se meni bude svidjalo pa nama mene osudilo milion ljudi ... mene niko ubjedit ne moze da sam trebala Eneju dati drugo ime :) neka mi netko nadje lijepse ime ja ode njemu mjenjat ime ... ali o ukusima se ne raspravlja ...

Selma Zara je meni lijepo ime ali posto muz hoce i Nirvana bice da ce curica imati dva imena :D kome se nesvidja nek ne cita ... a kontam metallica bas ccc nirvana nije samo naziv grupe vec to ime ima znacenje google postoji usput :D ...

steta sto se neki kriju iza duplih nickova :) pa samo tako uspiju reci svoje misljenje

Zara - arapsko ime a znači sjaj, bještavilo.
Izvedenice: Zaira, Zarah, Zaria, Zariah, Zarina, Zarinda, Zarria, Zary, Zayeera i Zayra

Nirvana je žensko ime, koje u Hrvatskoj češće nalazimo među Hrvatima te rijeđe među Muslimanima i Talijanima. Značenje imena dolazi od sind. nirvanah - utrnuće; blaženstvo; uto- nuće u ništavilo u budističkoj vjeri. Nirvana uopće nije rijetko ime i nalazi se među tisuću najčešćih ženskih imena

Amon je muško ime. Značenje imena dolazi od hebrejskog amon - iskusnik; iskusan obrtnik. Amon je rijetko ime Edited by Zelka

[quote name='Zelka' timestamp='1291374534' post='409532']
[b]Svakodnevna imena meni nisu in[/b] :D Emma mi je lijepo ime koje bi dobio Enej da je bio curica ali nije tako da sad mi je postalo previse cesto ime ... kad odes u bosnu i viknes Emma pola se djece okrene :) ...

usput Orion .. odkad je Dario muslimansko ime? ja znam par njih koji su katolici i krsteni pod tim imenom i Darija isto tako bar koliko ja znam u sloveniji je to ime vise kriscansko nego muslimansko ... ispravi me ako grijesim
[/quote]

Pa jesu stvarno svakodnevna, ali eto u tome je nihova car...kao ime Adam najstarije ime na svijetu, a opet lijepo zvuci...:D

Dok sam bila djevojcica imala sam prijateljicu po imenu Nudzeima, i uvijek sam govorila ako budem ikad imala curicu dobit ce to ime, eto danas vise ne mislim tako....vise mi se svidjaju kratka, ali slatka imena...:)

Mejrema isto jedno jako lijepo ime...:)

[quote name='Zelka' timestamp='1291310800' post='409439']
Moje starije dijete ima ime iz grcke mitologije... jedno od ljepsih imena za musko djete nikad naci necu i ... ja se ne stidim sta sam i ko sam ali nisam ni toliki vjernik da bi strogo se drzala davanja muslimanskih imena necu da mi djete ima ime kojeg ima pola krajine ili pola bosne ... svatko svome djetetu ime bira! i usput :) ja niti niko iz moje obitelji kopao nije vec puno toga se uci u skoli kod historije bar ja sam ucila :) tako da uvrijedit me ne mozes definitivno :)

imam sama staro muslimansko ime i voljela bi da nisam prolazila kroz vrijedjanja i zadirkivanja naroda kao sto sam morala u raniji dobi prolazit zato nikad ama bas nikad svom djetetu ime necu dati da ga netko ima razloga da prostite podjebavat i zajebavat :) ... radije dam ime sinu Amon :) i cerki Zara Nirvana ... imena su super i moderna i hvala Bogu nece imati razloga da rece kao sto sam ja svojima rekla zar mi gore ime niste mogli dati.

a i sorry kad u bosni daju imena ko sto su izabela anabela esmeralda kasandra i slicno vanesa i tako onda za nas koji smo odrasli u tudjini i rodjeni tamo to ni malo nije cudno bar ne planiram dati neko kriscansko ime vec ime koje ima svoju pozadinu!

ps. bez uvrede :)
[/quote]

očekivao sam ovakvu reakciju, ali, ponavljam, samo sam dao svoj generalni stav o ovoj temi. :)

shvatam ako ima
  • Upvote 2

[quote name='van gogh' timestamp='1291384425' post='409548']
očekivao sam ovakvu reakciju, ali, ponavljam, samo sam dao svoj generalni stav o ovoj temi. :)

shvatam ako ima

[quote name='zilho' timestamp='1291306671' post='409433']
stavrno si me uvrijedio i povrijedio al dao sam ti plus

salim se naravno, meni su dali ime zilhad niko se ni ne sjeca zasto i kako kolko im je bilo to bitno

moja djeca su dobila imena prvo je davala zena a drugo sam dao ja i emko nosi ime po jednom od najboljih mojih drugova a i zeni se svidjalo to ime

evo kako je meni to racunati imena sa tri slova su nekako kratka sa 4 taman sa 5 i vise su dugacka znaci onur je OK a seherzada je dugacka kontas
[/quote]

pa zilhad ba

ja sam svoje promijenio.....svidjalo mi se i staro al`iz principa ga nisam zadrzao.....i najzad sta meni ima moje ime neko davati...to je moje ime i ja cu se zvati kako ja hocu a ne kako neki tetak il stric odredi
  • Upvote 1

[quote name='Zelka' timestamp='1291374534' post='409532']
Svakodnevna imena meni nisu in :D Emma mi je lijepo ime koje bi dobio Enej da je bio curica ali nije tako da sad mi je postalo previse cesto ime ... kad odes u bosnu i viknes Emma pola se djece okrene :) ...

[/quote]

Ispravljam te jer grije

Gledacu da bude moderno i muslimansko ime

za musko Hamza,Ali,Kerim,Davud,

za zensko Adna,Sumeja,Ajsa,Esma,Dalila

Zena i ja smo dosta pricali o imenima za nasu djecu... Sto se zenskih imena tice, svidjaju nam se Lamija i Sara... A od muskih se meni najvise svidja ime Samir a njoj Dzenan... Tako da ce biti tesko za odluciti se kada dodje do trenutka da se djetetu dodijeli ime... :)
  • Upvote 1

[quote name='Orion' timestamp='1291405143' post='409600']
Ispravljam te jer griješiš, Dar na arapskom znaci drvo, praaaavo muslimansko ime, perz. podrijetla :D
[/quote]
Dario je muško ime.
Darija Latinski (muški) oblik imena Darius dolazi od grčkog Dariós, a svemu je početak staroperzijsko ime Darayavahuš.
Ime Dario do nas dolazi preko Italije i danas je vrlo popularno.
Kad je ime izvedeno iz stranog oblika imena, a Darije jest takvo, otpada prefiks dar
s istoimenim značenjem, Dario je u tom slučaju samostojno ime ( jer je dario nastao od: lat. darius, od grč. darios, od perzijske složenice darayavahuš /dârayavahush: gdje dâraya /daraja/ znači posjedovanje, držanje; vahu ima značenje dobra, bogatstvo, blago), pa bi mu značenje bilo dobrostojeći, bogat, bogataš. Edited by Zelka

[quote name='Zelka' timestamp='1291447448' post='409640']
Dario je mu

[quote name='Zelka' timestamp='1291385037' post='409550']
ne ljecim ja kompleks i nemam ga navikla sam na svoje ime :) sprijecavam da mi djete prolazi kroz nesto sto netreba da prolazi zbog mojih gluposti :) ....

moja djeca ce pricati jezikom gdje se nalaze i naravno znati ce bosanski koliko toliko ... ja sam prvo govorila jezik drzave u kojoj sam rodjena i zivjela i tek onda bosanski :) ...
[/quote]

Pusti djete da prvo materni nauci.. Da zna koje mu je materni jezik i gdje pripada..

OStali jezici dolaze sami po sebi... I koliko nasa djeca da se trudila nikad nece moci biti nesto drugo, sem BOSANCI**

MOj sin perfektno prica Bosnaski, bez zapinjanja. Znaci vodi konverzaciju normalno..
Zna sta je nasa hrana i obicaju... Zna da on mene mora spustiti u zemlju... Zna da mu je duznost da klanja dzenaze i da se neki stvari pridrzava..

Nemojte se asimilirati drage moje... Totalno mimo teme al i men nekako potaknu. Halalite

Sto se tice imena mog licno, nije ruzno al nikad sretna sanjim nisam bila. Meni zvuci skroz nemuslilamnsko.. :D

Trebala sam se zvati Zlata,po maminoj nani al et omaklo nazalost.. Iako se pitam dali je i Zlata nase muslimansko ime??
  • Upvote 1