Jump to content
Daisy

Lasersko otklanjanje dioptrije

Recommended Posts

sta mislite o top postupku?

da li ima neko ko je to uradio, ili poznajete nekog ko je na taj nacin popravio vid?

kakva su iskustva?

ja razmisljam o tome, al me zanima kakvi su rezultati pa eto ako ima ko iskustva u vezi s tim nek napise :D

jel bitna kolika je dioptrija ili rade bez obzira na dioptriju ja npr imam OD -1,50, OS -1,25 (daleko)

jedna moja kolegica ima -0.30, nosila je naocale pa odavno leće a kaze doktor njen da joj u ZG mogu to rijesiti, taj postupak je skup i u njenom slucaju je oko 5000 KM, i kaze ona da ce najvjerotnije ici na to, jer sa lećama je tesko a kosta isto dosta, i dosta treba brinuti oko toga, ovo je valjda rjesenje, a do sad neznam nikog da se podvrgnuo necem slicnom, drugo je kod starih osoba, skidanje mrene i sl, takodjer se te neke operacije rade laserom...

Radio je to moj stric , imao je tako los vid da gotovo nikoga nije moga raspoznati . Uradio je jedno oko , sada vidi na njega odlicno . Jos malo pa ce i drugo . Kaze da se bojao prije to uraditi jer je mislio da ce ostati slijep ali na kraju je zelja za savrsenim vidom presudila . Jedini problem je sto kod nekih moze ostati trajno crvenilo , nista posebno vidljivo da se zabrinjavate . On je radio u Zagrebu .

mene zanima da li je to otklanjanje trajno ili se opet vid pogorsa?

U sloveniji sam ja bila kod privatne doktorice za otklanjanje dioptrije jer imam stigmatizam i nikad mi se vid nije popravio skroz na desno oko vidim duplo bolje nego na lijevo ali u sloveniji bar kod te doktorice kod koje sam ja bila nije priporucljivo jos u mlado doba vrsiti tu operaciju jer vise nego u 60% posto slucajeva se vid u roku od 10 godina opet pogorsa ustvari vrati se u staro stanje. meni je rekla da se vratim za jedno 5 godina bolje tako nego da za deset godina opet moram platiti 3000eura ... a kolegica radna moja bivsa je to uradila i skroz je zadovoljna a bila je haman pa toliko da nije vidjela nista ...

Ja sam se navikla na naočale, ne bih se usudila otić' na operaciju.. :unsure:

Čula sam da jedan čiko iz Zagreba zna vje

[quote name='Angel of Death' date='22 August 2010 - 16:38 ' timestamp='1282487923' post='391806']
Radio je to moj stric , imao je tako los vid da gotovo nikoga nije moga raspoznati . Uradio je jedno oko , sada vidi na njega odlicno . Jos malo pa ce i drugo . Kaze da se bojao prije to uraditi jer je mislio da ce ostati slijep ali na kraju je zelja za savrsenim vidom presudila . Jedini problem je sto kod nekih moze ostati trajno crvenilo , nista posebno vidljivo da se zabrinjavate . On je radio u Zagrebu .
[/quote]

to je mislim radio u klinici Svjetlost u Heinzelovi ulici

http://www.svjetlost.hr/usluge

[quote name='Daisy' date='22 August 2010 - 17:16 ' timestamp='1282490172' post='391808']
mene zanima da li je to otklanjanje trajno ili se opet vid pogorsa?
[/quote]

u principu ti je trajno, ali s obzirom kako je to novotarija tek za 10g ce se znati posljedice i ostale stvari, nosim naocale vec oko 5g, mislio sam preci na lece medjutim te extra tanke i koforne kostaju oko 300KM i traju 3 mjeseca tako da sam davno odustao od toga, nekad sam se i raspitivao za lasersku operaciju, ali od dosta ocnih doktora sam dobio savjet da sacekam upravo zbog novosti u ovoj grani medicine, takodjer su mi rekli da male minuse u dioptriji ne treba operirati nego da je to vise za one koje imaju -4 ili pak -5 znaci ekstremno pa im je takav vid operacije ustvari spas, jer stakla i leca za velike dioptrije kostaju uzasno skupo jer neces nositi bocun na ocima :)

moja trenutna dioptrija je oko -3, tako da sam ja tu negdje blizu :D a naocale nosim jos od 4. osnovne samo sto ih stvarno ne podnosim pa ih i ne nosim (osim kod kuce i na faxu) .. jednostavno navikla sam se na ovakav vid, ali se cesto zapitam kako bi izgledalo da vidim ko i svi ostali :D :icon_cheesygrin:

ali eto vidim ima dosta ljudi koji su to radili i zadovoljni su, jes da kosta, ali za trajno uklanjanje dioptrije i nije skupo, mada kad bi to bilo na, recimo, 5 godina pa da se vid opet pogorsa onda ne bi bezveze mi je to...

[quote name='Daisy' date='22 August 2010 - 22:34 ' timestamp='1282512879' post='391875']
moja trenutna dioptrija je oko -3, tako da sam ja tu negdje blizu :D a naocale nosim jos od 4. osnovne samo sto ih stvarno ne podnosim pa ih i ne nosim (osim kod kuce i na faxu) .. jednostavno navikla sam se na ovakav vid, ali se cesto zapitam kako bi izgledalo da vidim ko i svi ostali :D :icon_cheesygrin:

ali eto vidim ima dosta ljudi koji su to radili i zadovoljni su, jes da kosta, ali za trajno uklanjanje dioptrije i nije skupo, mada kad bi to bilo na, recimo, 5 godina pa da se vid opet pogorsa onda ne bi bezveze mi je to...
[/quote]

Ja ih nosim od 5. ili 6. godine, i zamisli - nisu mi dosadile,, heh.. :)
I mene puuno zanima kako je gledati bez naočala i vidjeti sve, prepoznati ljude na daljinu, vidjeti

[quote name='Daisy' date='22 August 2010 - 23:34 ' timestamp='1282512879' post='391875']

[/quote]

u roku 5 godina nece ti se sigurno pogorsati

proguglajte malo iskustav su stvarno razna

raspon skidanja ide od -10 do +6 kazu da je trajno poboljsanje stim da cetso nije bas savrsen vid tj od 0 do 0,3 se namjesti i to ide kako kome

poznam jednog sto je to uradio zadovoljan je al isto tako sve doktora kolko znam nijedan nije skidaio dioptriju

prednost zivote bez dioptrije je sto nemozes zaboravii naocale i kad se probudis odma vidis da si zakasnio

prednost zivota sa naocalima je sto vazda imas skup modni detalj

cijena se krece od 1500-3500 eura

mnogi celebriti su skidali dioptriju bilo da su samo poznati il sportasi inace vrhunskim sportasima je dioptrija dodatno opterecenje tako sa oni najcesce to rade

kad sve uzmem u razmatranje drago mi je da jos ne trebam o tome razmisljati

iako u zadnje vrijeme zamijenim cesto stvari

[quote name='rockstar' date='22 August 2010 - 23:19 ' timestamp='1282511992' post='391867']
u principu ti je trajno, ali s obzirom kako je to novotarija tek za 10g ce se znati posljedice i ostale stvari, nosim naocale vec oko 5g, mislio sam preci na lece medjutim te extra tanke i koforne kostaju oko 300KM i traju 3 mjeseca tako da sam davno odustao od toga, nekad sam se i raspitivao za lasersku operaciju, ali od dosta ocnih doktora sam dobio savjet da sacekam upravo zbog novosti u ovoj grani medicine, takodjer su mi rekli da male minuse u dioptriji ne treba operirati nego da je to vise za one koje imaju -4 ili pak -5 znaci ekstremno pa im je takav vid operacije ustvari spas, jer stakla i leca za velike dioptrije kostaju uzasno skupo jer neces nositi bocun na ocima :)
[/quote]

neznam odkud ti to da su lece 300km i da traju 3 mj,ja sam nosio naocale 2 i po godine i presao sam na lece ima godinu i po dana,prezadovoljan sam,uopste nije zahtjevno za upotrebu,ujutro stavis navece izvadis stavis u posudice one i to je to,nema tu nekog posla,a o cjeni ovako,: pakovanje od 6 komada tj,3 para koje ti moze biti 6 mj,ili duze,meni bude duze uvijek,kosta nekih 100km manje vise koja marka,tako da uopste nije skupo,S tim da je puno lakse od naocala,ljeti pogotovo zbog sunca a zimi jer ne magli nista kad udjes u toplo s hladnog,hehe,eto toliko od mene,a sto se tice ovih operacija i ja bi to volio al strah me,nebi ja smio dati da mi ko oko ociju caprka,,pozz

imate link na jednom od mojih postova klinika u Zagrebu SVJETLOST

Hej

Sto se tice lasera i toga ima dosta osoba (svaba) idu u tursku i tamo poprave dioptriju puno puno jeftinije, posle toga vide opet sve, jedino sto posle lasera moraju se koristiti kapi za oci, sto se tice godina ispod 20 godina ne moze ...

Par minuta posla i sve je gotovo...

Takode nosim naocale, (najvise zbog voznje) probavao sam bas i lece, ali nisu za mene nazalost ..jbga...

Nisam pitao doktora,ali mozda neko od vas zna do koliko ide dioptrija tj. (- do koliko) bas me int.

P.S. danas je moderno nosati naocale :icon_cheesygrin:

[quote name='vibe' date='23 August 2010 - 12:17 ' timestamp='1282558627' post='391929']
neznam odkud ti to da su lece 300km i da traju 3 mj,ja sam nosio naocale 2 i po godine i presao sam na lece ima godinu i po dana,prezadovoljan sam,uopste nije zahtjevno za upotrebu,ujutro stavis navece izvadis stavis u posudice one i to je to,nema tu nekog posla,a o cjeni ovako,: pakovanje od 6 komada tj,3 para koje ti moze biti 6 mj,ili duze,meni bude duze uvijek,kosta nekih 100km manje vise koja marka,tako da uopste nije skupo,S tim da je puno lakse od naocala,ljeti pogotovo zbog sunca a zimi jer ne magli nista kad udjes u toplo s hladnog,hehe,eto toliko od mene,a sto se tice ovih operacija i ja bi to volio al strah me,nebi ja smio dati da mi ko oko ociju caprka,,pozz
[/quote]

te lece koje sam ja htio su u AT kostale 150€ jer su neke extra tanke komfor i trajale su 3 mjeseca, negovorim na pamet...naocale nosim 5god. Edited by rockstar
  • Upvote 1

[quote name='111111' date='23 August 2010 - 23:04 ' timestamp='1282597494' post='392035']

P.S. danas je moderno nosati naocale :icon_cheesygrin:
[/quote]

samo ih ti nosi, meni IDU NA ZIVCE! :D

[quote name='rockstar' date='24 August 2010 - 00:30 ' timestamp='1282602647' post='392054']
te lece koje sam ja htio su u AT kostale 150€ jer su neke extra tanke komfor i trajale su 3 mjeseca, negovorim na pamet...naocale nosim 5god.
[/quote]

pa ja kazem za ovdje,nisu ni moje ekstra debele da mi smetaju,koristim meka sociva za mjesecnu uporabu,mada ako ih cuvas i pravilno koristis i cistis mogu biti i duze,prosle lece su mi bile 2 mj i nesto,evo ove zadnje vec 4mj nosim iste jos se nisu obatalile,tako da nije to bas NE preporucljivo,a cjena je sasvim ok.

[quote name='Daisy' date='24 August 2010 - 00:57 ' timestamp='1282604275' post='392060']
samo ih ti nosi, meni IDU NA ZIVCE! :D
[/quote]

Pa ja sam poceo odprilike prije 2-3 god da nosim naocale, i nekad je malo teze ih nositi itd.. ali sa vremenom se naviknes i ne osjetis ih
Ja sam dobio komentara, da cak izgledam u naocalama ozbiljni :icon_cheesygrin:

[quote name='rockstar' date='24 August 2010 - 00:30 ' timestamp='1282602647' post='392054']
te lece koje sam ja htio su u AT kostale 150€ jer su neke extra tanke komfor i trajale su 3 mjeseca, negovorim na pamet...naocale nosim 5god.
[/quote]

Mogu samo potvrditi, da su ovde bas skupa sociva, a pored svega osiguranje malo plati ...

[quote name='vibe' date='24 August 2010 - 10:49 ' timestamp='1282639791' post='392118']
pa ja kazem za ovdje,nisu ni moje ekstra debele da mi smetaju,koristim meka sociva za mjesecnu uporabu,mada ako ih cuvas i pravilno koristis i cistis mogu biti i duze,prosle lece su mi bile 2 mj i nesto,evo ove zadnje vec 4mj nosim iste jos se nisu obatalile,tako da nije to bas NE preporucljivo,a cjena je sasvim ok.
[/quote]

Mislim da i nije bas preporucljivo 2-4...5 mijeseci nositi ista sociva, mozda kad-tad bude neki posledica...mozda :rolleyes:

Cuo sam da sociva "ne vole" prasinu, da nije opce dobro .... tako sam cuo - ima neko vise informacija <_<

Dzaba sve jbga, kad ih ja ne mogu podniti :an: :huh: Edited by 111111

[quote name='111111' date='24 August 2010 - 20:00 ' timestamp='1282672839' post='392263']
Pa ja sam poceo odprilike prije 2-3 god da nosim naocale, i nekad je malo teze ih nositi itd.. ali sa vremenom se naviknes i ne osjetis ih
Ja sam dobio komentara, da cak izgledam u naocalama ozbiljni :icon_cheesygrin:

[/quote]

E ne mozes ti meni sa 2-3 godine staza nosenja naocala reci da cu se navici, ja nosim naocale od svoje 10. godine i jos se nisam navikla i necu se ni navici. Dzaba svi komplimenti da sam ozibljnija, pametnija, ko profesorica i ti fazoni. one mene i dalje nerviraju. Ali evo ima dosta pozitivnih prica o tom otklanjanjju dioptrije pa vjerovatno cu ja to uskoro uraditi aBd

[quote name='Daisy' date='25 August 2010 - 10:18 ' timestamp='1282724336' post='392329']
E ne mozes ti meni sa 2-3 godine staza nosenja naocala reci da cu se navici, ja nosim naocale od svoje 10. godine i jos se nisam navikla i necu se ni navici. Dzaba svi komplimenti da sam ozibljnija, pametnija, ko profesorica i ti fazoni. one mene i dalje nerviraju. Ali evo ima dosta pozitivnih prica o tom otklanjanjju dioptrije pa vjerovatno cu ja to uskoro uraditi aBd
[/quote]

ja ih nosim vec 20godina tako da :) molim lijepo na sve se insan navikne :) ja nosim naocale ali nosila sam i sociva ... obadvoje skup modni detalj ali sa socivama je i jedna stvar ja koja sam nosila polutvrda sociva posle 4godine neprekidne nosnje morala sam prekinuti dati ocima "odmor" ne volim naocale ali ih nosim nije da ih mrzim kao djete sam ih mrzila nositi a sad neka ih ne smetaju mi a sociva jos manje dobro dodju ljeti .. mada tu operaciju cu u buducnosti ako Bog da odradit ali ne jos za jedni pet sest godina