Jump to content
Daisy

Šta je san?

Recommended Posts

zašto sanjamo i što su to uopće snovi? To je pitanje koje jako zanima i stručnjake i laike, a pravog i jednostavnog odgovora na ovo pitanje, nažalost, još uvijek nema. Freud smatra da su snovi zapravo potisnute želje (iz ove pretpostavke proizišle su zapravo mnoge teorije ili proročanstva o tome što znači sanjati određenu stvar)?

sta je po vasoj teoriji definicija sna? kako vi vidite san, da li kao vase potisnute zelje, strahovi, brige ili neke druge emocije? slazete li se sa Freudom?

"[font="Arial Black"]Snovi su kada neobavezne asosijacije vode tijek naracije logike emocionalnog mozga[/font]"
Znaci kada covjek spava njegov mozak radi totalno na emocionalnoj bazi nema tih kocnica koje ti trebaju kada si budan,kada si u realnosti.
Snovi jesu preneseno znacenje,ali to znacenje je ustvari logika emocija.
Uzet cu primjer knjigu koja govori sta znaci kada nesto sanjas "sanjarka ili tako nesto[img]http://www.forum.hr/images/smilies/wink1.gif[/img]".Znaci ta knjiga objasnjava sta si sanjao,sta ta asosijacija znaci.
Npr. ako sanjas krv,krv ne moze biti nikad nesto pozitivno,svi ljudi na krv reagiraju negativno(osim poremecajnih licnosti,mazohista itd. [img]http://www.monitor.hr/smilies/bonk.gif[/img]
Svi ljudi duboko u sebi su isti tako da snovi-emocije svima znace slicno,a cesto isto.
Normalno treba uzet u obzir ako si kao mali dozivio tragediju da te ugrizao pas,kad ces sanjat taj pas tebi nece predstavljat ugodnost kao kod drugih ljudi.
Snovi su odlicna psiho-analiza!
  • Upvote 1

dobro objasnjenje. ja cesto sanjam snove koji imaju odredjene detalje, obracam paznju na detalje i gledam u sanovnik :)

ali, to nije interpretacija onog sto osjecamo, gledaj npr.

karte-gledati igru: podvalom će

snovi su refleksija onoga sto nam se desilo, nasih briga i razmisljanja...

mozak je dovoljno sam za sebe neistrazeno podrucje i velika nepoznanica, kako on radi jos i veca, a snovi ipak najveca...
tumacenje snova je na bazi svjesnosti, a opet nikakve veze sa snovima nema...

nekad prije sam gledala u sanjaricu kad god se probudim, sad vise ne ( valjda sto je nemam hahahaha ) cisto iz znatizelje...
ali sam zato citala ibn sirin tumac snova, gdje stoji da su snovi do sabaha od Allaha dz.s. a oni poslije sabaha od sejtana...

cesto sanjam da ucim sure neke...

u zadnje vrijeme kako malo i brzo spavam nemam vremena ni sanjati :D

Anđeo je već objasnila. Snovi su odraz

[quote name='Daisy' date='21 August 2010 - 01:25 ' timestamp='1282346752' post='391459']
dobro objasnjenje. ja cesto sanjam snove koji imaju odredjene detalje, obracam paznju na detalje i gledam u sanovnik :)

ali, to nije interpretacija onog sto osjecamo, gledaj npr.

karte-gledati igru: podvalom će

hahah, sta sam ja tih vjencanja u snovima imala, hahaha,

ali ne kazem da je do toga da snovi su predvidjanje buducnosti, vec da ti detalji koje vidimo u snovima na neki nacin govore o nasoj buducnosti...

[quote name='Daisy' date='21 August 2010 - 15:29 ' timestamp='1282397346' post='391581']vec da ti detalji koje vidimo u snovima na neki nacin govore o nasoj buducnosti...[/quote]

Govore na isti način o budućnosti kao i na

snovi na malo drugaciji nacin interpretiraju proslost i sadasnjost, odnosno nase zelje i ono sto se desilo...
pa mi ustavri kad se probudimo imamo osjecaj da je to nesto vezano za buducnost...

recimo, ja sam jednom sanjala da je u mene sefica napravila belaj i da su je otpustili... a to je ustvari moja podsvjesna zelja bila, jer je ona mene doslovno maltretirala...

Ja se slazem sa Frojdom.

Npr. meni se desi neka nelagodna scena po danu, il na tv-u gledam, i ja je odmah navecer sanjam. I to komplet scenu koja se desila, ustanem umrem od straha haman.
Znaci bojala sam se te scene, a nisam ni skontala, naravno manifestiralo se u snu.

A tako isto i neke "lijepe" scene isto, il ako insan previse o necemu razmislja, odmah u snu se pocne vrtiti oko toga.

Znaci jednostavno ono sta mi se desava, ili ono u podsvijesti sto "čuči" uvijek dodje u snu.

A ima i onih glupih snova, majko moja, kad insan ustane i kaze HA ? Gdje je veza... :D Al nastavis dalje.

Ali kad je neki ovako bitan san, koji se bas ureze u mozak, onda fino tumac snova i laganini trazim :D

Meni su najzanimljiviji lucidni snovi. Par puta sam samo imala snove takvog tipa i to bez nekih tehnika (za koje sam tek kasnije cula) za postizanje toga. Ali razmisljam da se bacim i na to. :D Stvarno bi bilo odlicno stalno biti svjestan toga da sanjas a jos bolje bi bilo imati veci stepen kontrole nad tim. :)

[quote name='Frozen' date='09 September 2010 - 21:53 ' timestamp='1284062003' post='395406']
Meni su najzanimljiviji lucidni snovi. Par puta sam samo imala snove takvog tipa i to bez nekih tehnika (za koje sam tek kasnije cula) za postizanje toga. Ali razmisljam da se bacim i na to. :D Stvarno bi bilo odlicno stalno biti svjestan toga da sanjas a jos bolje bi bilo imati veci stepen kontrole nad tim. :)
[/quote]

Meni se to isto par puta desilo, iako ne bas "do kraja". Sanjam nesto i svjestan sam potpuno da je to san i da se ja nalazim u snu, ali nemam kontrole nad snom. Zanimljivo je to iskustvo i ev bas kad me napomenu, potrazit po netu te tehnike kako da namjerno izazovem takav san i da imam odredjenu kontrolu nad njim :D

[quote name='3rror' date='10 September 2010 - 13:46 ' timestamp='1284122770' post='395503']
Meni se to isto par puta desilo, iako ne bas "do kraja". Sanjam nesto i svjestan sam potpuno da je to san i da se ja nalazim u snu, ali nemam kontrole nad snom. Zanimljivo je to iskustvo i ev bas kad me napomenu, potrazit po netu te tehnike kako da namjerno izazovem takav san i da imam odredjenu kontrolu nad njim :D
[/quote]
Pa da i zanima me bas je li moguce s tim tehnikama to postici. Isto cu da isprobam. :) Inace dok mi se desi da sam svjesna da je san ubrzo se probudim, pogotovo ako je nocna mora. :D Ali kontrolisati onda to sto sanjas... Bilo bi zanimljivo. :)

Nekad mi je ljepse u snovima, nego u stvarnosti....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/wink.gif[/img]

Stvarno nekad imam tako bez veze snove i nemaju veze s vezom i onda kad se probudim kontam "sta je to bilo?" Mrsko mi je samo kad sanjam nesto tuzno i strasno pa placem i vrisitim.....

zašto sanjamo i što su to uopće snovi? To je pitanje koje jako zanima i stručnjake i laike, a pravog i jednostavnog odgovora na ovo pitanje, nažalost, još uvijek nema. Freud smatra da su snovi zapravo potisnute želje (iz ove pretpostavke proizišle su zapravo mnoge teorije ili proročanstva o tome što znači sanjati određenu stvar)?

sta je po vasoj teoriji definicija sna? kako vi vidite san, da li kao vase potisnute zelje, strahovi, brige ili neke druge emocije? slazete li se sa Freudom?

San je jedan Vir od elektromagneticnog nereda.

To znaci ovak:

U nasem Mozgu imaju isto elektromagneticni radova u mikrovoltacnog spektruma.

Ko puno misli,taj producira vise struje u glavi koja izdaje elektromagneticne valove.

Drugo:

Zemaljska Kugla ima isto elektromagnetisma koja je s nasim mozgom u sinkronizaciji.

Eh,sad zavisi u kojem cosku se nas Krevet nalazi,tako dobivamo i sanove.

Ako se nas krevet nalazi u cosku,gdje je troku Zida u putem North-West onda

ce biti positivni sanova.

Ako je prema South-West onda samo losi sanova,a North-East i South-East nemaju nista.

(ja sam to vec sve isprobavao i istrazivao)

Oti sanovi ce se pojacati ako se nalazi jedan strujni izvor u blizini glave koji producira

nered u sinkronisaciji.To moze bit jedna Stekdosa koja se nalazi u blizini manje od 50 cm ili

jedna Antena za Mobital signale.

Ako ne zeli te sanjavati onda morate Krevet staviti s ravnim zidom.

San je jedan Vir od elektromagneticnog nereda.

To znaci ovak:

U nasem Mozgu imaju isto elektromagneticni radova u mikrovoltacnog spektruma.

Ko puno misli,taj producira vise struje u glavi koja izdaje elektromagneticne valove.

Drugo:

Zemaljska Kugla ima isto elektromagnetisma koja je s nasim mozgom u sinkronizaciji.

Eh,sad zavisi u kojem cosku se nas Krevet nalazi,tako dobivamo i sanove.

Ako se nas krevet nalazi u cosku,gdje je troku Zida u putem North-West onda

ce biti positivni sanova.

Ako je prema South-West onda samo losi sanova,a North-East i South-East nemaju nista.

(ja sam to vec sve isprobavao i istrazivao)

Oti sanovi ce se pojacati ako se nalazi jedan strujni izvor u blizini glave koji producira

nered u sinkronisaciji.To moze bit jedna Stekdosa koja se nalazi u blizini manje od 50 cm ili

jedna Antena za Mobital signale.

Ako ne zeli te sanjavati onda morate Krevet staviti s ravnim zidom.

De ovo slikovito objasni...Lakse cu shvatiti... :postovanje_smile:

Ako shvatiš Remzudina, onda si fenomen.

ja ne sanjam...ili se bar niceg ne sjecam....

tako da nikako ne mogu shvatiti te orice o snovima ...znacenjima i sto ti ja znam sto sve ne...

jednostavno zaspim...i spavam

U zadnje vrijeme samo katastrofe sanjam... hem nuklearne, hem padovi aviona, pozari...

A san je vecinom projekcija nase duse odnosno naseg psihickog stanja...

Sanjam i ja takoder neke bez veze snove-nista ni sucim... Da je bar nesto dobro/lijepo pa ne bi bi zalila ono vrijeme, nego ovako ruzno mi bas se prisjetiti..cccccci onako kako lose spavam - jos ruzni snovi ...
:/

Sanjam i ja takoder neke bez veze snove-nista ni sucim... Da je bar nesto dobro/lijepo pa ne bi bi zalila ono vrijeme, nego ovako ruzno mi bas se prisjetiti..cccccci onako kako lose spavam - jos ruzni snovi ...

sramota me reci....

nikad nepricam sta sanjam,jako ruzni snovi....umori me.....

U zadnje vrijeme samo katastrofe sanjam... hem nuklearne, hem padovi aviona, pozari...

A san je vecinom projekcija nase duse odnosno naseg psihickog stanja...

Dobro je to,ti gledas u buducnost ! moras jos samo uciti da bolje svatas interpretaciju.

sta se tu ne svata ?
ja sam to simplo objasnio da bi to razumlo svaka budala ! ..i to jos pjano i u Begovim Kafanama.