Jump to content
Dobar_Los_Zao

Kvari li rukovanje post

Recommended Posts

[quote name='PC_DoctorE ' date='20 August 2010 - 01:14 ' timestamp='1282259649' post='391229']
de izracunaj koliko je to 30 dana u tvom zivotnom postojanju, [b]jel bolje biti i tih 30 dana po godini nego nikako, jeli bolje uci jednom u dzamiju il nikako,[/b] jel bolje izgovoriti jednom ime Allaha dz.s il nikako, jel dosta, svi mi grijesimo a Allah dz.s je milostiv i On uistinu prasta...

P.S. istina da ti koji prelaze iz krajnosti u krajnost malo nerviraju i onda uzimas sve to njihovo po upitnik, ali takodjer smatram da svak treba da mete ispred svojih vrata...ali opet takodjer mislim da taj bar nekad udje u dzamiju pa kako tako ili posti kako tako pa i spomene Allaha opet kako tako a na Allahu je da to uzme ili odbaci, a sta ce uzeti ili odbaciti od onih koji nisu nikad!!!
[/quote]

Najbolje je biti dobar , pravedan i cestit covjek . Nije bolje biti 'ikako' vec ako ce biti vjernik tih 30 dana neko onda neka to uradi na nacin kako je propisani i kako to spada . Neka ide i u dzamiju tih 30 , pa neka mu se crveni obraz kad se sjeti koliko je on nju puta opsovao i sad glumi tu nekoga vjernika , a ista ce stvar biti kad prodje Ramazan i Bajram .

hadis koji prenosi Ahmed ibn Hanbel

''kada bi neka od medinskih robinja uzela Poslanika a.s. za ruku, ne bi izvlačio svoju ruku iz njene dok ga ne bi odvela gdje

jednostavno ne razumijem logiku religije koja tako mali , u smislu tjelesnih dodira, kontakt dvije osobe suprotnog spola uzdize na takav nivo da se covjeku - vjerniku, postacu, postenjacini, moralnoj vertikali , sve to ponistava cim iz kurtoazije dotakne ruku druge zene, iz ciste kolegijalnosti recimo..

naravno nije definirano da li ti se gubi post ako ne platis porez drzavi ili ti radnik potpise da je primio recimo topli obrok, a u stvari nije..
naravno nije definirano ni to da vjecito kao politicar - postac obmanjujes narod, lazes ga i krades, segregiras ljude na ove ili one, a sve radi licne koristi..
niti se zeli o tome pricati..

samo svinjetina, alkohol, rukovanje; to je nas najveci problem..to ce nas kostati dzehenema,za sve ostalo tu je mastercard Edited by snake
  • Upvote 2

[quote name='snake' date='24 August 2010 - 14:15 ' timestamp='1282652121' post='392157']
jednostavno ne razumijem logiku religije koja tako mali , u smislu tjelesnih dodira, kontakt dvije osobe suprotnog spola uzdize na takav nivo da se covjeku - vjerniku, postacu, postenjacini, moralnoj vertikali , sve to ponistava cim iz kurtoazije dotakne ruku druge zene, iz ciste kolegijalnosti recimo..

naravno nije definirano da li ti se gubi post ako ne platis porez drzavi ili ti radnik potpise da je primio recimo topli obrok, a u stvari nije..
naravno nije definirano ni to da vjecito kao politicar - postac obmanjujes narod, lazes ga i krades, segregiras ljude na ove ili one, a sve radi licne koristi..
niti se zeli o tome pricati..

samo svinjetina, alkohol, rukovanje; to je nas najveci problem..to ce nas kostati dzehenema,za sve ostalo tu je mastercard
[/quote]

Snaske, vidno je da ti ne razumijes logiku religije, i to ide u beskonacnost, i nimalo se ne ustrucavas osuti drvlje i kamenje po necem sto je uredio Onaj koji je i tebe tako skladnog stvorio ... ako pomnije pogledas odgovore vidjet ces da rukovanje ne kvari post, ali je grijeh, a covjek dok posti treba se jos vise kloniti grijeha..
svako pita ono sto ga se na neki nacin tice..nekog alkohol, nekog rukovanjenekog svinjetina, nekog poricanje Svemoguceg, nekog politika, nekog radnicka prava.
nije definirano da li ne placanje poreza kvari post, jer u Islamskoj drzavi se ne placa porez, osim neke kategorije stanovnistva,( koje nisu zaduszene postom by the way).. sto se tice ucjenjivanja pomenutog ucjenjivanja radnika, a da ne pominjemio laznjake politicara navest cu dva hadisa pod koja i ovi slucajevi podpadaju:
[font=sans-serif][size=2]
[/size][/font]
[font=sans-serif][size=2]"Ko ne ostavi laz i ne prestane djelovati na osnovu nje nema potrebe ni da sotavlja hranu i pice svoje radi Allaha. Ili, ko ne ne napusti ruzan govor i nevaljale poslove uz ramazan, za vrijeme posta, nema potrebe ni da posti, a Allahu nije potrebno njegovo gladovanje." (Buhari, Ebu Dawud, Tirmizi)

"Koliko i koliko ima postaca a da od svoga posta nemaju nista drugo osim gladovanja i zedji." (Nesai, Ibn Madze) [/size][/font]
[/size][/font]
[font="sans-serif"][size=2]Es-selam[/size][/font]

[quote name='Maqdisi' date='01 September 2010 - 00:46 ' timestamp='1283294770' post='393848']
Snaske, vidno je da ti ne razumijes logiku religije, i to ide u beskonacnost, i nimalo se ne ustrucavas osuti drvlje i kamenje po necem sto je uredio Onaj koji je i tebe tako skladnog stvorio ... ako pomnije pogledas odgovore vidjet ces da rukovanje ne kvari post, ali je grijeh, a covjek dok posti treba se jos vise kloniti grijeha..
svako pita ono sto ga se na neki nacin tice..nekog alkohol, nekog rukovanjenekog svinjetina, nekog poricanje Svemoguceg, nekog politika, nekog radnicka prava.
nije definirano da li ne placanje poreza kvari post, jer u Islamskoj drzavi se ne placa porez, osim neke kategorije stanovnistva,( koje nisu zaduszene postom by the way).. sto se tice ucjenjivanja pomenutog ucjenjivanja radnika, a da ne pominjemio laznjake politicara navest cu dva hadisa pod koja i ovi slucajevi podpadaju:
[/size][/font]
[font=sans-serif][size=2]"Ko ne ostavi laz i ne prestane djelovati na osnovu nje nema potrebe ni da sotavlja hranu i pice svoje radi Allaha. Ili, ko ne ne napusti ruzan govor i nevaljale poslove uz ramazan, za vrijeme posta, nema potrebe ni da posti, a Allahu nije potrebno njegovo gladovanje." (Buhari, Ebu Dawud, Tirmizi)

"Koliko i koliko ima postaca a da od svoga posta nemaju nista drugo osim gladovanja i zedji." (Nesai, Ibn Madze) [/size][/font]
[/size][/font]
[font="sans-serif"][size=2]Es-selam[/size][/font]
[/quote]

naravno da ne razumijem, konkretno u ovom slucaju , niti zelim, ali da osipam drvlje i kamenje to sigurno ne, i ocito ti ne razumijes moju logiku pisanja i percepcije stvari oko nas, jer da razumijes skontao bi da ja u stvari izmedju redova zelim naglasiti ili postaviti jedno pitanje :

- [i]kako to da iako danas zbog inflacije religioznih ljudi, religiozne propagande, toliko vjernika koji se ne ustrucavaju reci za sebe bez da ih pitas da poste ili obavljaju neki drugi cin propisan od Boga, kako to da iako su dzamije i crkve toliko upletene u funkciju drustva , imamo toliko nepravde, nemorala, lopovluka, lazi, marifetluka, licemjera , cijelo drustvo nam klizi ka anarhiji posebnog tipa gdje vlast vlada po principima kako to njoj odgovara a ne po princima ustavnosti ili zakona, dok obicni radnik nema nikakvih prava , gdje mu se oduzima dostojanstvo od onih koji svakodnevno ili selamaju ili su po dzamijama , gdje isti takvi poslodavci godinama ne placaju porez drzavi
( ne interesira me prica o tome da u islamski drzavama nema poreza, jer ovo nije islamska drzava ); dakle nikad u isto vrijeme nije bilo toliko emancipovanih vjernika, nikad vise nije bilo uticaja klera na ovim prostorima a da je istovremeno stanje katasrofalno svuda oko nas[/i]

zbog toga mi preostaje da izvucem zakljucak da religija , ovakva kakvu je predstavljaju religijske zajednice ne donosi nista dobro , ne kazem da izvorno religija ne predstavlja pravu stvar za sve nas, ali ju ljudi definitvno koriste u najgorem mogucem obliku za zadovoljavanje svojil licnih potreba i bogacenja, propagirajuci boziju rijec na jedan nacin a prakticno djeluju sasvim drugacije..

to je ono sto stalno pokusavam potencirati izmedju redova, ali vi to ne vidite , vodite se dobro poznatom bosnjackom uzrecicom , parafraziram : brata po vjeri ne smijes otkriti ni kad zulum cini..

e pa ja se ne uklapam u takav , reisovski mentalni sklop, mene je moj rahmetli did ( efendija ) ucio malo drugacije, usadio mi je poseban " kod postenja" , i veoma mi je drago zbog toga.. Edited by snake

rukovanje moze pokvariti post jedino ako neko nekome prilikom tog rukovanja otkine ruku i pojede je

Po mom da to nema veze sa postom i da to nema utjecaj na kvalitet posta,e jedino ako joj/mu prilikom rukovanja ne pokaze srednjak ko preko filma Gori Vatra pa da.
Post se moze izgubiti od djeciju suzu.(ako ucvilis djete)

Evo jedan koristan PDF o postu, ramazanu i pogotovo o tome sta kvari post. Na pitanja odgovara prof. iz Rijaseta BiH. Dosta stvari nisam ni sam znao, kao npr. "Iftar u restoranu u kojem se prodaje alkohol", "Ogovaranje, lazi, gledanje u zene", "Ljubljenje sa partnerom tokom posta",.... Sve te stvari ne kvare post, ali umanjuju njegovu vrijednost. Tako da nema smisla da rukovanje prekida post.

http://bosnamuslimmedia.files.wordpress.com/2009/08/post-i-ramazan_pitanja-i-odgovori.pdf

da , konkretno neke ozbiljnije stvari nisu kategorizirane kao " kvarioci posta " , tako da ispada da svi oni koji su tvrdili da i rukovanje kvari post, mogu slobodno reci, nemaju blage veze o Islamu ili jos bolje o Islamskoj logici..

naime ,sto vise diskutiram na ovim temama, bez nekog narocitog poznavanja islamskih propisa osim onih standardnih koje svi znamo, sve sam vise ubjedjen da Islam posjeduje jednu svojevrsnu zivotnu logiku koja je tako ocita i jednostavna , da ON sam kao takav uopste nije tako komplikovan kako ga neki zele predstaviti...

ova tema je nepotrebna i apelujem na moderatore religije da je zakljucaju jer nema smisla raspravljati o necemu sto apsolutno nije utemeljeno u Islamu..

dok god neki sebi budu davali za pravo ( posto poznaju nekoliko ajeta i procitali su par knjiga o islamu ) da poznaju logiku islama u punom kapacitetu i zapocinju ovakve rasprave, teme poput ove ce uvjek biti aktivne..

moj porijedlog je da se kompetentni moderatori religije ( a oni to jesu ) ukljuce aktivnije u ovakve rasprave oko banalnih stvari i svojim znanjem opovrgnu one iz zagrade na pocetku ovog posta..