Jump to content
Daisy

Govor mrznje u BiH medijima

Recommended Posts

Krivični zakon Federacije zabranjuje govor mržnje, a Krivični zakon RS-a ne. I Pravilima o djelovanju radio-difuznih kompanija također je regulirano pitanje govora mržnje na radiju i televiziji.

Medjutim, Vlada nije ograničavala pristup internetu, niti je zabilježeno da vlada prati e-mail i komunikaciju preko internet pričaonica (chat room). Pojedinci i grupe su se mogli uključiti u mirno izražavanje stajališta putem Interneta i elektronske pošte. Prema statistici Međunarodne unije za telekomunikacije, postotak korisnika interneta u populaciji Bosne i Hercegovine je oko 35 posto.

zato su danas forumi, blogovi, kontakt programi i web portali samo su dio medijske scene u Bosni i Hercegovini, koja je zatrpana govorom mržnje punim nacionalizma, rasizma, homofobije i mizogenih ksenofobnih poruka.

zato npr. danas imamo grupe na Facebooku kao sto su ove

http://www.facebook.com/pages/NOZ-ZICA-SREBRENICA-/139465799414488?ref=search

http://www.facebook.com/pages/NOZ-ZICA-SREBRENICA-/139465799414488?ref=search#!/pages/Znamo-za-NOZ-Pamtimo-ZICU-Jebemo-vam-majku-za-SREBRENICU-/139370156089640?ref=ts

http://www.facebook.com/pages/NOZ-ZICA-SREBRENICA-/139465799414488?ref=search#!/group.php?gid=52298129083&ref=ts

(vjerovatno postoji i grupa "da sam musliman ubio bi se")....

kako uticati na vlast da pocnu biti svjesni interneta kao medija koji bi takodjer trebao biti kontroliran i ociscen od mrznje na raznim osnovama? Edited by Daisy

[quote name='Daisy' date='12 August 2010 - 03:46 ' timestamp='1281577564' post='389077']
a kako to uraditi?

kao prvo veliki broj informacija na internetu je netocno, pocevsi od imena ljudi, znaci svako ko zeli moze se predstaviti kako god zeli...
kao drugo, ako su vec osnovane takve grupe na fb, a po pravilu facebooka nema vrijedjanja na bilo kakvoj osnovi, medjutim napravljene su grupe za zatvaranje tih grupa, ali bezuspjesno.
kao trece, ne postoji (koliko ja znam) zakon koji regulise izrazavanje mrznje putem interneta
[/quote]

na internetu ne postoji anonimnost, iako ljudi misle da postoji, imas ip adresu, mac adresu ... uglavnom ako hoce, nadju te.

ja bi ih novcano, medijsko i zatvorski kaznio.

[quote name='VIZIOS' date='12 August 2010 - 03:50 ' timestamp='1281577800' post='389078']
na internetu ne postoji anonimnost, iako ljudi misle da postoji, imas ip adresu, mac adresu ... uglavnom ako hoce, nadju te.

[/quote]

heheh i ja bi deset hiljada maraka pa nemam. treba to sve regulisati prvo zakonom pa onda naplacivati kazne :D ali kako? nema zainteresovanosti za to

[quote name='Daisy' date='12 August 2010 - 19:18 ' timestamp='1281633501' post='389202']
heheh i ja bi deset hiljada maraka pa nemam. treba to sve regulisati prvo zakonom pa onda naplacivati kazne :D ali kako? nema zainteresovanosti za to
[/quote]

Nema zainteresovanih da rje

Ja sam na to prestao obracati previse paznje . Sve su to gluposti , lako je lajati preko interneta , prekjucer smo ja i

[quote name='VIZIOS' date='12 August 2010 - 03:50 ' timestamp='1281577800' post='389078']

[/quote]

Dragi prijatelju,
IP Adresa: Proxy ... (Socks5, VicSocks, VPN etc.)
Mac Adresa: Se moze promjeniti za manje od 15 minuta. (Ako neznas kako, PM me, i ja cu ti rasloziti.)
To sve se moze skrivati / zamjeniti vrlo jednostavno, tako da je moguce ostati 99% Annonym na Internetu.

pozdrav
-Azdaha.