Jump to content
doktoraider

"Nema prisile u vjeru, Pravi put se jasno razlikuje od zablud"

Recommended Posts

"Nema prisile u vjeru, Pravi put se jasno razlikuje od zablude! Onaj ko ne vjeruje u Taguta, a vjeruje u Allaha, dr
  • Downvote 2

Ne znam ko pravda svoje postuple s tim ajetom, ali ja kako znam Poslanik s.a.w.s. nikoga nije macem ili prijetnjom tjerao u vjeru, nego bas lijepim postupcima ih privukao u Islam.
  • Upvote 2

[quote name='doktoraider' date='28 July 2010 - 19:44 ' timestamp='1280339075' post='386308']
svi oni koji se pozivaju na slobodu kada je riječ o hid

[quote name='veritas' date='28 July 2010 - 20:03 ' timestamp='1280340235' post='386312']
Svi mi znamo da je zenskoj osobi u Islamu obaveza da se pokriva, ali kako nekome reci MORAS NOSITI MARAMU ILI CES U DZEHENNEM, zar nije lakse na neki nacin koji je lijep, koji nema zastrasujuceg sadrzaja, npr. AKO STAVIS MAHRAMU ALLAH DZ.S. TE MOZE NAGRADITI DZENNETOM, pa polahko priblizavati maramu osobi da joj se svidi, znaci postepeno i polahko, a ne odmah napadati.
[/quote]

mo

[quote name='veritas' date='28 July 2010 - 20:03 ' timestamp='1280340235' post='386312']
Svi mi znamo da je zenskoj osobi u Islamu obaveza da se pokriva, ali kako nekome reci MORAS NOSITI MARAMU ILI CES U DZEHENNEM, zar nije lakse na neki nacin koji je lijep, koji nema zastrasujuceg sadrzaja, npr. AKO STAVIS MAHRAMU ALLAH DZ.S. TE MOZE NAGRADITI DZENNETOM, pa polahko priblizavati maramu osobi da joj se svidi, znaci postepeno i polahko, a ne odmah napadati.
[/quote]

svakako veritas. ljude na na

[quote name='doktoraider' date='29 July 2010 - 10:22 ' timestamp='1280391762' post='386390']
svakako veritas. ljude na na

[quote name='doktoraider' date='29 July 2010 - 10:22 ' timestamp='1280391762' post='386390']
[b]s[/b]vakako veritas. ljude na na

[quote name='šaban' date='29 July 2010 - 12:03 ' timestamp='1280397833' post='386399']
e još da nam je znati gdje da tražimo ILM....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]
[/quote]

u Mekki i Medini.

eh šabo šabo. dokle ćeš NAPADATI sa svojim indirektnim komentarima saudiju i njene učenjake. Nije li davno rečeno: „Mesno učenih je otrovno, i koga pomiriše, oboljet će, a ko ga pojede, umrijet će.“

Jest dragi čitaoče, to je baš ono poluostrvo gdje je rođen i preselio naš Poslanik Muhammed saws., gdje hadžije svake godine izvršavaju jednu od 5 osnovnih obaveza, svakog punoljetnog muslimana. Mjesto gdje bi volio živjeti svaki musliman. Mekka i Medina. Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.: [b]"Namaz u ovoj mojoj džamiji je vrijedniji od hiljadu namaza u nekoj drugoj džamiji, osim Mesdžidul-Harama. Namaz u Mesdžidul-Haramu je kao stotinu hiljada namaza u nekoj drugoj džamiji."[/b] (Ibn Madže, 1406.) pa dobro, kako da Arabijsko poluostrvo bude bez bereketa, kad nas Allahov Poslanik s.a.w.s. podučava o njegovom vrijednostu, i vrijednostu dva sveta grada, Mekke i Medine.

Dovio je naš Poslanik saws za Medinu i njene stanovnike. Od Enesa ibn Malika, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., pogledao Medinu, a zatim rekao: [b]"O moj Bože, učini blagoslov u našim plodovima i blagoslovi nam naš grad i blagoslovi u našem sa'u i muddu. Zaista je Ibrahim Tvoj rob, Tvoj prijatelj i Tvoj poslanik, a i ja sam Tvoj rob i Tvoj poslanik, a on Te je molio za Mekku, a ja Te molim za Medinu isto onako kao što Te je on molio za Mekku i još jednom toliko."[/b] (Buharija, br. 2893; Muslim, br. 1365) , pa kako nakon ovog možemo da napadamo učenjake Medine?

Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je rekao: Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: [b]"Na ulazima Medine su meleki, ne ulazi u nju kuga niti Dedždžal."[/b] (Zabilježio Buharija, br. 1880; Muslim, br. 5731)

Podučio nas je najbolji Allahov rob koji je ikad kročio zemaljskom kuglom da Medina izbacuje sve što ne valja. Od Džabira ibn Abdullaha, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: [b]"Uistinu je Medina poput mijeha, otpuhuje jalovinu i bistri što valja."[/b] (Buharija, br. 7211; Muslim, br. 1383)

Ponekad se čuje od ljudi koji nemaju znanja pa to rade nezlonamjerno, ili od onih koji su veliki protivnici islamu kako iz Medine i Mekke dolazi "novi islam". Znaj poštovani čitaoče da je Allahov Poslanik s.a.w.s. zaprijetio svakoj "novini" u vjeri. Kao što se prenosi od Alije ibn Ebi Taliba da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: [b]"Medina je harem između Ajra i Sevra (dva brda) pa ko uvede u nju kakvu novotariju ili podržava novotariju, na njega je prokletstvo od Allaha, meleka i svih ljudi i Allah od njih neće primiti na Sudnjem danu niti farz niti nafilu."[/b] (Zabilježili Buharija i Muslim)

Jedna od velikih koristi Medine oslikava se jasno kao dan na jarkom suncu riječi našeg Poslanika, s.a.w.s., Od Abdullaha ibn Omera, r.a., prenosi se da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao: [b]"Ko može da umre u Medini neka to uradi, jer ja ću se zauzimati za onoga ko umre u njoj." [/b](Imam Ahmed 47/2, Tirmizi, br. 3917, Ibn Madže, br. 3112)

[b]Postoij jedan hadis, ja kad sam ga čuo, odnosno pročitao odmah sam ga zavolio. Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s., najbolji Allahov rob i najodabraniji poslanik. Pečat svih poslanika i vjerovjesnika: Prenosi se od Ebu Hurejre, r.a., da je rekao: Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Zaista se iman povlači u Medinu isto kao što se povlači zmija u svoju rupu/leglo." (Buharija, br. 1876; Muslim br. 147)[/b]

i za kraj, znaj cijenjeni čitaoče, da je Allahov Poslanik s.a.w.s. zaprijetio onom ko želi zlo, stanovnicima Medine. Od Ebu Vekkasa, r.a., prenosi se da je rekao: čuo sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s., da kaže: "Ko bude želio stanovnicima ovog grada (Medine) zlo, istopit će ga Allah kao što se istopi so u vodi." (Zabilježio Buharija)

neka je slavljen Allah koji iz svoje milosti šalje učenjake, nasljednike poslanika, kako je došlo u hadisu Poslanika s.a.w.s. a bilježe ga sabirači sunena sa dobrim lancem prenosioca.

Moja posljednja dova je: Hvala Allahu Gospodaru svjetova, salavat i selam neka je na Njegovog Poslanika s.a.w.s.! O Uzvišeni Allahu, pouči nas našoj vjeru. Počasti nas da budemo u društvo poslanika, vjerovjesnika, šehida i dobri, sa našim Poslanikom s.a.w.s, a divno li je ono društvo. Uzvišeni Gospodaru pouči nas Svojoj vjeri i uči nas da budem na putu na kojem je Poslanik s.a.w.s. ostavio svoje ashabe i prve generacije islama, neka si zadovoljan sa svima njima. Učini nam dobra naša zadnja djela. amin!

[quote name='doktoraider' date='29 July 2010 - 15:42 ' timestamp='1280410965' post='386451']
u Mekki i Medini.

eh
  • Upvote 1

[quote name='doktoraider' date='29 July 2010 - 21:20 ' timestamp='1280431234' post='386511']
Boj se Allaha! Pa kako mo

ma daj molim te.. pa koliko si puta do sada imenično ogovorio šejh BinBaza rhm. Pitaš li se samo za to, kako ćeš odgovarati pred Allahom subhanehu ve te'ala. Onda o onim pričama za Buhariju. Preporučujem ti toplo da čuvaš svoj jezik. Bolje ti ga je pregriziti nego ogovoriti islamskog učenjaka. (i znaš šta ja ne volim kod tebe? - ti si ovako malo bezobrazan ili ti je to u naravi-pa ako jest, promjeni se, ili bar to meni 'djeluje' tako. služiš se trikovima, ali ne bilo kakvim, nego onim prljavim, dok pišeš komentare. odgovaraš npr meni na moj post a ustvari krojiš komentar kojim će kada neko pročita od članova koji ne razumiju neke stvari reći: jes jes, upravu si, i stvoriti averziju prema nečem što ne postoji).

Baš slično onom što židovi cijeli život žele povezati islam i terorizam. To me ne čudi. Oni su prokleti. I oni znaju da je islam prava vjera dok su kršćani recimo u zabludi. I na to sve naši neki biseri podržavaju u tome židove, a ne znam jesu li se ikada zapitali svi ti isti koji su pomoćnicima njima, bi li kad dođe konac-koncu židov ubio samo muslimana s bradom ili će svakako svakog s reda.

"Ni jevreji, ni kršćani neće biti tobom zadovoljni sve dok ne prihvatiš vjeru njihovu." (Kur'an, Bakara, 120.) , znači, taman bošnjo što napadaš na svoju braću muslimane, s bradom, neće to njima biti dovoljno. Taman bošnjo da ostaviš svu svoju vjeru tamo negdje u svijetu bijelom i od nje ti ostane samo ime, znaj da ni kršćani ni židovi neće biti zadovoljni s tim dok ne prihvatiš njihovu vjeru i ne staviš krst na prsa.

čitam ovo što sam napisao i biva mi jasno zašto je imam Ahmed rhm govorio: hvala Allahu na Kur'anu i Sunnetu. Jer Kur'an razdvaja istinu od ne istine. Dobro od lošeg. Jednostavon čovjeka stjera u ćošak i mora priznati ako nikom, bar sebi, da je to tako! Da se prepoznaje i nekim riječima.

[quote name='doktoraider' date='30 July 2010 - 10:29 ' timestamp='1280478579' post='386612']
ma daj molim te.. pa koliko si puta do sada imenično ogovorio

Vas dvojica ste bili vrlo bliski, sta vam je odjednom :D

http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahronika/clanak/100730027

samo da ne zavrse kao ovi na ovoj dzenazi..
inace ovako novopeceni muslimani - bosnjaci rjesavaju svoje nesuglasice, ne bira se ni mjesto ni vrijeme

Ovi ljudi nemaju trunke mozga sto su ovo uradili , nista im nije sveto , i to nema veze s vjerom .

[quote name='doktoraider' date='30 July 2010 - 12:23 ' timestamp='1280485436' post='386621']
khm?! tekfir? ma znam da nije, nego mo