Jump to content
Daisy

Inteligencija i spol

Recommended Posts

Prica se o tome da postoje razlike izmedju muskaraca i zena u inteligenciji zavisno od vrste inteligencije (verbalna, vizuelna, matematicko logicka, fizicka, muzicka, interpersonalna, intrapersonalna) mada je tesko naci na interneetu sigurne dokaze o tome, jedino sto sam pronasla jeste ovo:

Najznačajnije razlike u testovima inteligencije:

u korist

mah ja brete znam da ima zena ko KKKKK..... a isto tako da ima muskih.... nema dokaza :D

Jedino sto se moze na ovakvoj temi uraditi je da svaki pojedinac demonstrira svoju inteligenciju a onda da to povezemo sa spolom :icon_cheesygrin:

Muskarci su inace hladnije glave dok vecina zena (ne sve) dopuste da im osjecaji zasjene razum, cesto sam imala priliku upoznati zene koje su ponasaju ko kokosi a bogami i muskaraca koji se ponasaju ko majmuni, sve je to individualno.

Zene recimo nemaju potrebu da grade mostove, smisljaju izume etc. sto dokazuje cinjenica da su vecina naucnika muskarci, dok su zene emocionalno inteligentnije.

A opet postoji i ono da je jedna stvar biti inteligentan a druga stvar imati mogucnost iskazati tu inteligenciju, zenama prije nije bilo dostupno obrazovanje kao muskarcima,nisu imale pravo glasa itd.
  • Upvote 1

Smatram da su zene privrzenije ucenju . A ko je inteligentniji , zena ili muskarac to zavisi od induvidue posebno .
  • Upvote 1

Nema tu dokaza.
Kako dokazati ko je pametniji ? Ankete koje ukljucuju 0,1% svijetske populacije (ili mozda jos manje) ?
Moze se dokazati ko je pametniji izmedju dvije osobe, ali na isti nacin "dokazati" koji spol je pametniji .... cisto sumnjam.To su vise oni "otprilike" podaci.

nije stvar u tome ko je pametniji, nego koji spol ima koju inteligenciju vise izrazenu, evo uzecemo cinjenicu da su zene opcenito losi vozaci (cast izuzecima :) ) to ima veze sa tim da opcenito imaju manji IQ sto se spacijalne ili prostorne inteligencije tice...

nije dokazano, ali je opce poznato :D

[quote name='Daisy' date='15 July 2010 - 19:48 ' timestamp='1279219701' post='383715']
nije stvar u tome ko je pametniji, nego koji spol ima koju inteligenciju vise izrazenu, evo uzecemo cinjenicu da su zene opcenito losi vozaci (cast izuzecima :) ) to ima veze sa tim da opcenito imaju manji IQ sto se spacijalne ili prostorne inteligencije tice...

nije dokazano, ali je opce poznato :D
[/quote]

A gdje je to dokazano da smo mi losi vozaci...

Ima i ludi zena za volanom... I pored tih par ludi moram reci da zene pazljivije i sigurnije voze od muskaraca.. Ta teorija nestima...

[quote name='EcI PeCi PeC' date='16 July 2010 - 01:18 ' timestamp='1279235909' post='383793']

Ima i ludi zena za volanom... I pored tih par ludi moram reci da zene pazljivije i sigurnije voze od muskaraca.. Ta teorija nestima...
[/quote]
kolegice necu se sloziti s tobom sigurno da ima zenskih bisnih ali jedna lasta ne cini proljece... puno ih je vise koje neznaju voziti pa koliko god one bile pazljive i "sigurno" vozile..

sve se to nekako izdrzati,kada su mladje osobe za volanom,ali ovdje kad sjedne osoba od 90 godian za volan i jos je unesu u auto na sic da sjedne i da moze voditi i tamo gdje vozi jos je doceka osoba koja c je izneti iz auta,to je pretjerano,u holandiji kad vidis ama stariji od grcke za volanom bio to starac ili starica pa bojis se ici za njim ,ili ge pretices ili bjezi sto dalje od njega,a iskreno da kazem ima mulaca muskaraca koji vozi ispod dovoljene brzien ,ito muskaraca a znam dosta zenskih vozaca sa kojima bih u svako doba smio sjesti u auto,kako su sposobne za volanom i koju moc zapazanja imaju,,[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

[quote name='EcI PeCi PeC' date='16 July 2010 - 01:18 ' timestamp='1279235909' post='383793']

[/quote]

Statistike pokazuju da
  • Upvote 2
  • Downvote 2

[quote name='x-men' date='16 July 2010 - 11:39 ' timestamp='1279276749' post='383857']
sve se to nekako izdrzati,kada su mladje osobe za volanom,ali ovdje kad sjedne osoba od 90 godian za volan i jos je unesu u auto na sic da sjedne i da moze voditi i tamo gdje vozi jos je doceka osoba koja c je izneti iz auta,to je pretjerano,u holandiji kad vidis ama stariji od grcke za volanom bio to starac ili starica pa bojis se ici za njim ,ili ge pretices ili bjezi sto dalje od njega,a iskreno da kazem ima mulaca muskaraca koji vozi ispod dovoljene brzien ,ito muskaraca a znam dosta zenskih vozaca sa kojima bih u svako doba smio sjesti u auto,kako su sposobne za volanom i koju moc zapazanja imaju,,[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]
[/quote]

:icon_cheesygrin: ...sto se ne moze vise od jednog plusa dati...halal ti patispanja :icon_cheesygrin:
najbolje je kad baba od 170 godina sa naocalama od 4 kile sjedne na zadnje sjediste i hoce da ga krehne :icon_cheesygrin: ...prva pomisao,dje volan :icon_cheesygrin:

[quote name='x-men' date='16 July 2010 - 12:39 ' timestamp='1279276749' post='383857']
[/quote]

Edo potpisujem, takodjer i ovdje, stariji su najgori za volanom. Znas da kad predju 60tu godinu idu svake godine na testove isponova polagati da im obnove vozacku a isto idu ocnom doktoru po potvrdu da je s vidom sve uredu da mogu upravljati vozilom.
Ali samim time najgori su i Azijatci, pa to je nesta najgore sto mzoe da te snadje na autoputu ili uskoj ulici. Opasnost predstavljaju kada voze ispod ogranicenja, po autoputu voze 60/80km/h . Nezamislivo.
Inteligencija zene i muskarca zavisi od same osobe. Mi svi imamo siti mozak, svi imamo iste funckije i svi smo rodjeni bez znanja aa kroz zivot ga sticemo i ucimo, sada ko se vise trudi da zna i postigne je njegova stvar.
Ima zena arhitekti ima muskaraca arhitekti ima svega, nema razlike u inteligenciji. Mi smo svi isti, samo ko vise razvija svoj mozak i trenira ga citanjem, ucenjem, pricanjem etc. sebe vise obrazuje. Nigdje veze da je muskarac bolji ili zena jedno od drugog.

[quote name='kladusanka' date='16 July 2010 - 13:32 ' timestamp='1279279964' post='383865']
Statistike pokazuju da

[quote name='kladusanka' date='16 July 2010 - 13:32 ' timestamp='1279279964' post='383865']
Statistike pokazuju da žene imaju manje saobraćajki, te plaćenih kazni od muškaraca :icon_cheesygrin: .
A žene su sigurno inteligentnije i pametnije od muškaraca :P .
[/quote]
pa morate imati manje kad vozite 20 km/h privucete sic do volana obje ruke na volan i glavu na šajbu :D izivcirate normalne vozace i onda oni se zalete i bum :D :D ---

[quote name='BeLaY' date='17 July 2010 - 11:28 ' timestamp='1279358920' post='384007']
pa morate imati manje kad vozite 20 km/h privucete sic do volana obje ruke na volan i glavu na

i mene je zenska udarila zato sto je bila strana i nije znala krenuti pod rucnom i vratilo je nazad pa cutim :D :lol:

al slazem se s tobom da inteligencija nemora imati veze s spolom, jedna lasta ne cini proljece :D

Ne moze se reci uopste MUSKARCI SU PAMETNIJI ili ZENE SU PAMETNIJE. Mjerenje inteligencije i ti testovi nisu savrseni, mogu dati neki uvid u sposobnosti osobe ali ne vjerujem da je taj uvid potpun.
Ako muskarci pokazuju bolje karakteristike jedne vrste inteligencije a zene neke druge, to ne znaci da je ijedno pametnije, odnosno, gluplje. Zar se na kraju visina inteligencije ne svodi na isto? Ako ja npr., imam bijelu i crnu korpu i u bijeloj imam pet jabuka a u crnoj dvije dok neko drugi u crnoj ima pet a u bijeloj dvije, zar nemamo oboje isti broj jabuka? :) Samo onda zavisi kome je koja korpa bitnija. :D

"Prema Belkinu i Wittigu usporedbe visine inteligencije između mu

nemoze se reci , al statistika tako kaze ... da od sto muskaraca i zena ima vise pametnih muskaraca ... :P
  • Upvote 1
  • Downvote 1

[quote name='lucky' date='09 September 2010 - 14:49 ' timestamp='1284040144' post='395358']
nemoze se reci , al statistika tako kaze ... da od sto muskaraca i zena ima vise pametnih muskaraca ... :P
[/quote]
Jao jake su mi te statistike bas. :) Ti bi sigurno bio u toj manjini posto ne znas ni da se negacija uz glagole pise odvojeno. :P

[b]''Iako se na velikim uzorcima dobivaju statistički značajne razlike u pojedinim testovima i faktorima inteligencije, te razlike nisu brojčano velike i ne dopu

Ja i dalje kazem da se vi zamarate glupostima . Individualnost je glavni faktor i presudni . To je TO .
  • Upvote 1

[quote name='Frozen' date='09 September 2010 - 16:50 ' timestamp='1284043835' post='395362']Jao jake su mi te statistike bas. :) Ti bi sigurno bio u toj manjini posto ne znas ni da se negacija uz glagole pise odvojeno. :P
[b]''Iako se na velikim uzorcima dobivaju statistički značajne razlike u pojedinim testovima i faktorima inteligencije, te razlike nisu brojčano velike i ne dopu

[quote name='Vento' date='09 September 2010 - 18:55 ' timestamp='1284054944' post='395384']
Ovo boldovano je tačno, ali...dvije stvari.

1.Kakve veze ima nepoznavanje pravopisa sa inteligencijom?

2.Otkad je Wikipedia pouzdan izvor? :unsure:
[/quote]
1. Koliko ja znam, ispravi me ako grijesim, postoji 7 vrsta inteligencije od kojih je jedna i verbalno-lingvisticka. :) Sigurna sam da znas sta ona predstavlja, stoga nema potrebe da pisem sve. A najzad malo sam se i zezala, inace stavim '' :P '' kada je ono ''u sali pa opali''. :D

2. Nisam rekla da je pouzdan izvor, ne mora znaciti da jeste ali sam navela da je to izvor onog sto sam napisala i sa cim se slazem, za razliku od njega koji je napisao samo, citiram: ''statistika tako kaze ... da od sto muskaraca i zena ima vise pametnih muskaraca ...''

Uglavnom ne volim to generaliziranje i te razlike koje su znacajne statisticki ne opravdavaju tu generalizaciju. To sam samo htjela reci. :) Edited by Frozen
  • Upvote 1

Ma sve OK, razumijemo se. :) Nekakvo moje tumačenje verbalno-lingvističke inteligencije je malo drukčije (ili da napi