Jump to content
lucky

Opste diskusije o religiji

Recommended Posts

evo da moderatori religije imaju temu na koju mogu premjestiti postove koji nisu za brisanje al nisu ni u skladu s temom na kojoj se nalaze ...

[quote name='Angel of Death' date='12 April 2010 - 20:03 ' timestamp='1271095410' post='369738']
Stari ja se vodim ovom recenicom u zivotu

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful.

S prvom recenicom se ne bih slozio , jer ti ponavljam po ko zna koji put da ne znas nista o sotonizmu osim onoga sto je vidjeno u filmovima i medijima i u pricama ' rekla - kazala' . Ako vec razmisljas tako da treba objasniti prirodu u svojoj drugoj recenici tu bi se ja vec slozio i podupirem te . To su stvari o kojima se zapita svaki razuman i NEzatucan covjek , i treba da se o tome govori i misli a ne da bude taboo tema , jer mora biti onako kako Reis kaze ili neko drugi . Samo i da se dotaknem Katolicke / Hriscanske/ Pravoslavne crkve , svi koji su ucili historiju i koji su razmisljali o tome znaci da je crkva ustanova koja je osnovana u cilju bogacenja , institucija u kojoj su se 'ubirale' pare od budala kroz vjekove.
P.S. NE gledam ta smeca od potera , i za razliku od nekih ja sam ovdje ODRASTAO i ne bojim se reci sta mislim .
[/quote]
Gledaj, ja bi rekao da je za obicne ljude religija istina, za mudre neistina, a samo za zlobne ljude ona je korisno orudje kojim se dolazi lakse do cilja, i naravno vijerskim sluzbenicima izvor eksistencije!
Satanizam je nista drugo do suprotnost kriscanstvu! O inteligenciji sljedbenika satanizma dovoljno govori cinjenica, da su oni jednini na ovom svijetu koji si nisu uspjeli cak izmisliti nesto novo, nesto nevezano za druge religije! Samo kriscansto je krivo za nastanak satanizma, jer nastankom kriscanstva su tvrdili da svako ko se imalo cudno ponasa je zaveden od djavola ili sam djao, kao sto su propagirali sami da postoji pakao i satan, a to je jedini razlog iz kojeg su se oni najgluplji a zbog toga i najzlobniji ljudi dosli na ideju da to pretvore u stvarnost, jer su bili dovoljno glupi da povjeruju kriscanima u njihove price!
A da je kriscanstvo i sve druge religije iskljucivo istrument za pravljenje novca varas se! Mozda je to danas slucaj, ustvari danas je to slucaj... Ali u proslosti dok je vladala apsolutna neprosvjecenost i nepismenost ljudi religije su bile jedine pojave koje su u drustvu se zalagale za moral i reforme drustva, makar za vrijeme nastajanja monoteistickih religija! A da bi ti bilo jos jasnije potrebno je da ti je poznata cinjenica da su religije nastale samo iz jednog cilja i potrebe ljudskog duha a to je potreba da se objasni svijet oko sebe i da se shvati smisao vlastitog postojanja, da bi mogli se osjecati sigurno i neugrozeno! Posto ljudi nisu mnogo toga mogli objasniti ljudi su poceli izmisljati duhove i bogove, pa su tako nastale i religije, a njihovim razvijanjem se razvijao i proces objasnjenja svijeta, tako da danas ko imalo ukljuci mozak moze shvatiti!
Religija je majka filozofije a filozofija je majka nauke..

[quote name='Skrgan' date='12 April 2010 - 22:17 ' timestamp='1271103451' post='369758']
Gledaj, ja bi rekao da je za obicne ljude religija istina, za mudre neistina, a samo za zlobne ljude ona je korisno orudje kojim se dolazi lakse do cilja, i naravno vijerskim sluzbenicima izvor eksistencije!

Religija je majka filozofije a filozofija je majka nauke..

[/quote]

malo si mi nejasan ... ocigledno je da nisi religiozan covjek ... i postujem to tvoje ... sta znaci to za mudre ljude da je religija neistina ... to nemogu svatiti nikako sta si htio reci ...

za zlobne ljude sve je orudje s kojim se dolazi lakse do cilja ...
[quote name='Skrgan' date='13 April 2010 - 17:15 ' timestamp='1271171728' post='369830']
Pa da, kad su usko povezane, sve te pojave prozimaju jedna drugu.. neke stvari je moguce shvatiti samo kao cjelinu.. a tako je sa prirodom!
Jedostavno receno, htio sam reci da je svakakav vid vjreovanja na ovom svijetu stetan, jer se kosi sa prirodnom svrhom postojanja inteligentnih bica,i zalazu se za zaledivanje stanja u pravcu shvacjanja kompletne stvarnosti, a posebno satanizam je stetan jer se kosi sa svim sto je pozitivno na ovom svijetu! Zato bi bilo lijepo kada ih nebi branio tj. kad nebi pokusavao da ih prikazes pozitivnijima nego sto oni jesu!
[/quote]

vjera nikako nije stetna ... stetna je ljudska psiha koja nezeli se otvoriti i prihvatiti razlike ... nebitno radilo se o vjerskim razlicitostima ili nekim drugim razlicitostima ... i covjek treba biti istinski upoznat sa svojom religijom da ga zlobnici nebi iskoristili za svoje neke ciljeve ...

evo ti dokaza u ovoj temi ... momak otvara temu copy/paste clanka i otvara diskusiju da se prije toga nije ni pokusao informisati o tome sto je procitao i o cemu zeli da mi ovdje diskutujemo ...

[quote name='lucky' date='13 April 2010 - 17:47 ' timestamp='1271173647' post='369839']
malo si mi nejasan ... ocigledno je da nisi religiozan covjek ... i postujem to tvoje ... sta znaci to za mudre ljude da je religija neistina ... to nemogu svatiti nikako sta si htio reci ...

za zlobne ljude sve je orudje s kojim se dolazi lakse do cilja ...

vjera nikako nije stetna ... stetna je ljudska psiha koja nezeli se otvoriti i prihvatiti razlike ... nebitno radilo se o vjerskim razlicitostima ili nekim drugim razlicitostima ... i covjek treba biti istinski upoznat sa svojom religijom da ga zlobnici nebi iskoristili za svoje neke ciljeve ...

evo ti dokaza u ovoj temi ... momak otvara temu copy/paste clanka i otvara diskusiju da se prije toga nije ni pokusao informisati o tome sto je procitao i o cemu zeli da mi ovdje diskutujemo ...
[/quote]
Lucky, rekao sam zasto tvrdim da je religija stetna, nisam pricao o razlikama i o ovom sto se danas na svijetu desava zbog religija i u ime religija, pricao sam uposteno kako religija djeluje na neko drustvo, zamrzava stanje! Nije potrebno tragati dalje za nekim istinama ako vjerujemo, onda smatramo da je to u sto vjerujemo apsolutna istina, a ocito je da ni jedna religija na ovom svijetu nije objasnila prirodu onakvom kakva ona u stvari jeste..

Opet moram se nadovezati, kad vidim u sto ljudi sve veruju i sta sve ljudi obozavaju, opet su mi najdrazi vjernici monoteistickih religija jer opet su oni najblize istini, i makar koliko toliko je podnosljivo takvo vjerovanje jer ima i pozitivnih stvari u takvim religijama, ako nista drugo sto odvracaju ljude od sekti i slicnih sranja! Sad sta se sve desavalo u istoriji i kakav je bio utjecaj religija, bio je pozitivan i negativan kao sto je to i danas..al nebi o tome!

[quote name='TequilA' date='13 April 2010 - 17:50 ' timestamp='1271173820' post='369840']
znaci za tebe nema nacitani i uceni vjernika, nego smo svi zalupani a samo ateisti pametni ?
[/quote]

Ima! Ali neki to rade zbog drustva da nebi odudarali , ili jednostavno zele da uzivaju u "blagodatima religije", mozes se prepustiti i vjerovati i biti siguran da ce biti tako.. To je veoma primamljivo, jer sa druge strane pretesko je koliko toliko sam sebi stvoriti realnu prestavu o svijetu a gotovih zvanicnih objasnjenja nema, a puno je i do tradicije i okoline! Zbog toga smatram da nisu mudri, jer da jesu bili bi ono kakvim ih je priroda stvorila!
Ali ako cemo biti iskreni, ljudi su jos daleko od istine!?

[quote name='Skrgan' date='13 April 2010 - 17:56 ' timestamp='1271174202' post='369841']
Lucky, rekao sam zasto tvrdim da je religija stetna, nisam pricao o razlikama i o ovom sto se danas na svijetu desava zbog religija i u ime religija, pricao sam uposteno kako religija djeluje na neko drustvo, zamrzava stanje! Nije potrebno tragati dalje za nekim istinama ako vjerujemo, onda smatramo da je to u sto vjerujemo apsolutna istina, a ocito je da ni jedna religija na ovom svijetu nije objasnila prirodu onakvom kakva ona u stvari jeste..
[/quote]

gresis ... Islam nije religija koja zamrzava stanje ... Islam je naprotiv , religija koja tjera covjeka da uci ... svi znamo kojim je rijecima i pocela objava casnog Kurana ... istina je jedna i to je da je Allah dz. gospodar svih svjetova ... a sto se tice prirode i prirodnih pojava, ostavite su da ih covjek tumaci i uci o njima i da ih podredjuje da mu sluze ... u tom da lakse zivi ...
  • Upvote 1

[quote name='lucky' date='13 April 2010 - 19:56 ' timestamp='1271181366' post='369858']
gresis ... Islam nije religija koja zamrzava stanje ... Islam je naprotiv , religija koja tjera covjeka da uci ... svi znamo kojim je rijecima i pocela objava casnog Kurana ... istina je jedna i to je da je Allah dz. gospodar svih svjetova ... a sto se tice prirode i prirodnih pojava, ostavite su da ih covjek tumaci i uci o njima i da ih podredjuje da mu sluze ... u tom da lakse zivi ...
[/quote]

Lucky sto da istrazivas sta kad vec znas sve? sve pise u kuranu kako je sta.. nema smisla sta dalje prpoucavati!

[quote name='Skrgan' date='13 April 2010 - 20:44 ' timestamp='1271184249' post='369863']
Lucky sto da istrazivas sta kad vec znas sve? sve pise u kuranu kako je sta.. nema smisla sta dalje prpoucavati!
[/quote]

ja tebe nerazumijem nikako ... evo de mi reci kolika bi knjiga bila casni Kuran da su u njemu objasnjene sve prirodne pojave i procesi koje je covjek izucavajuci sam otkrio ???

a sada o tome sto se u casnom Kuranu spominju neke stvari koje neke tek danas moderna nauka (ako se moze nazvati moderna nauka) otkriva to je druga stvar ...

[quote name='lucky' date='13 April 2010 - 20:53 ' timestamp='1271184809' post='369866']
ja tebe nerazumijem nikako ... evo de mi reci kolika bi knjiga bila casni Kuran da su u njemu objasnjene sve prirodne pojave i procesi koje je covjek izucavajuci sam otkrio ???

a sada o tome sto se u casnom Kuranu spominju neke stvari koje neke tek danas moderna nauka (ako se moze nazvati moderna nauka) otkriva to je druga stvar ...
[/quote]

U istinu se nevjeruje, istina se zna! Istine su toliko jasne da tu nema sumnje!

ja u istinu zvanu Allah dz. vjerujem ... potvrdu o njegovom postojanju nalazim u casnom Kuranu ... ti nisi religiozan covjek i u nauci trazis za svoje misljenje uporiste ...

da bi ti nesto pojasnio navest cu jedan primjer ... znas sta je daltonista ... osoba koja nerazlikuje boje ...

e sada ja svijet vidim saren u desetak boja a daltonista samo u dvije boje ... i ja i on smo u pravu kada govorimo kako svijet vidimo ... sta je tu istina ?

[quote name='lucky' date='13 April 2010 - 21:09 ' timestamp='1271185741' post='369868']
ja u istinu zvanu Allah dz. vjerujem ... potvrdu o njegovom postojanju nalazim u casnom Kuranu ... ti nisi religiozan covjek i u nauci trazis za svoje misljenje uporiste ...

da bi ti nesto pojasnio navest cu jedan primjer ... znas sta je daltonista ... osoba koja nerazlikuje boje ...

e sada ja svijet vidim saren u desetak boja a daltonista samo u dvije boje ... i ja i on smo u pravu kada govorimo kako svijet vidimo ... sta je tu istina ?
[/quote]
Hehe cool,
samo sam htio skrenuti paznju da su sve religije plod ljudskog napora da otkrije apsolutnu istinu o procesu desavanja, i veliki je znacaj religija po tom pitanju, ali sta se desilo, desilo se to da religije su pocele iskljucivati mogucnost svakog drugog objasnjenja svijeta i tvrde svaka za sebe da je njihova istina prava istina, i da sve druge religije nisu u pravu sa svojim istinama, tako da je postala bila skroz tabu tema o postanku i nastanku, dok su jos religije imale veceg utjecaja do kraja srednjeg vijeka, pa su cak mnogi neduzni ljudi platili glavama jer su pokusali da otkriju istinu o nasem postojanju! Vidis ja dok sam rekao nesto protiv te vase teorije, vi ste spremni na sve da odbranite tu teoriju, bez obzira ko je u pravu, tako ce biti svaki drugi vjernik spreman da se zalaze za istine koje nalaze njegova religija.. Nema veze dali sam ja sad u pravu ili ti, problem je sta god da je protiv religije, otpor vjernika je prevelik cak i ako bi to bilo i za njihovu dobrobit, sto se pokazalo kao pogresno kroz istorju bezbroj puta! Tako da su religije zaustavile onaj proces iz kog su iznikle a to je pokusaj objasnjenja kompletne stvarnosti/prirode onakvom kakva ona jeste, a iz jednog jedinog razloga jer zele da njihova istina vrijedi kao konacna, ikako ni jedna istina na ovom svijetu jos nije konacna.. Pretesko je covjecanstvu ostvariti napredak po tom pitanju u ovakvoj situaciji gdje velik postotak ljudi je spreman pa cak i zivot dati za vjeru, ako ne to onda braniti je gdje god stigne i umije!
Ne zelim nikog razuvjeravati da ne bude vjernik, pa se tako za mene ovdje ova diskusija i zavrsava, ne zelim da se neprijateljski raspolozite prema meni, jer nisam vam ni mislio nista lose, kako se vi to izgleda procjenili..

Skrgan, mozda jesi stariji ali si jako neobrazovan. Vidi se da ne znas uopce znacenje tvog avatara, a preporucio bih ti da pogledas 51 dio serijala The Arrivals :) Da malo pogledas neke stvari i skontas. Pogledaj to molim te i javi se ovdje, pa pogledaj kakvu moc ima Kabba, pogledaj malo sta to tvoj avatar znaci itd.

[quote name='Skrgan' date='13 April 2010 - 21:31 ' timestamp='1271187067' post='369876']
Hehe cool,
samo sam htio skrenuti paznju da su sve religije plod ljudskog napora da otkrije apsolutnu istinu o procesu desavanja, i veliki je znacaj religija po tom pitanju, ali sta se desilo, desilo se to da religije su pocele iskljucivati mogucnost svakog drugog objasnjenja svijeta i tvrde svaka za sebe da je njihova istina prava istina, i da sve druge religije nisu u pravu sa svojim istinama, tako da je postala bila skroz tabu tema o postanku i nastanku, dok su jos religije imale veceg utjecaja do kraja srednjeg vijeka, pa su cak mnogi neduzni ljudi platili glavama jer su pokusali da otkriju istinu o nasem postojanju! Vidis ja dok sam rekao nesto protiv te vase teorije, vi ste spremni na sve da odbranite tu teoriju, bez obzira ko je u pravu, tako ce biti svaki drugi vjernik spreman da se zalaze za istine koje nalaze njegova religija.. Nema veze dali sam ja sad u pravu ili ti, problem je sta god da je protiv religije, otpor vjernika je prevelik cak i ako bi to bilo i za njihovu dobrobit, sto se pokazalo kao pogresno kroz istorju bezbroj puta! Tako da su religije zaustavile onaj proces iz kog su iznikle a to je pokusaj objasnjenja kompletne stvarnosti/prirode onakvom kakva ona jeste, a iz jednog jedinog razloga jer zele da njihova istina vrijedi kao konacna, ikako ni jedna istina na ovom svijetu jos nije konacna.. Pretesko je covjecanstvu ostvariti napredak po tom pitanju u ovakvoj situaciji gdje velik postotak ljudi je spreman pa cak i zivot dati za vjeru, ako ne to onda braniti je gdje god stigne i umije!
Ne zelim nikog razuvjeravati da ne bude vjernik, pa se tako za mene ovdje ova diskusija i zavrsava, ne zelim da se neprijateljski raspolozite prema meni, jer nisam vam ni mislio nista lose, kako se vi to izgleda procjenili..
[/quote]

prvo nema nikakvog razloga da se neko neprijateljski raspolozi prema tebi ...

a sada idemo dalje ... a nek moderator uredi temu ... :P

sasvim normalno je da svaka religija svoju istinu brani kao pravu istinu ... ako nebi se tako ponasala sta bi se desilo ... e sada je druga stvar sto su zlobnici u religiji religiju zloupotrebili za svoje vlastite ciljeve i zadovoljstvine pa su sve i svakog s drugacijim misljenjem osudjivali na smrt ...

sasvim je normalno da ja kao vjernik branim svoja vjerska ubjedjenja kao sto je i men normalno da ti kao ateista branis svoja uvjerenja ... mislim da nijedna religija nije teila sprijecavanju napretka covjecanstva koliko su sami zlobnici koristili religiju za usporavanje napretka covjecanstva ... Islam kao religija jasno priznaje vjerske knjige zidova i krscanja al u njihovo pocetnom izdanju ... a ne sa ljudskim dodacima ... sami vidimo da ima ranih izdanja biblija ... Islam kao religija je za napredak covjeka u svakom smislu ... u smislu izuma raznih tehnickih pomagala koja bi mu olaksala rad ... a i duhvnom napretku ...
i jos jednom na kraju da kazem nema nista lose u branjenju religije dok postujem tvoj stav i misljenje ...

P.S. zlobnici je namjerno upotrebljavano u postu , jer ljudi bi se ponasali u skladu kako im religija nalaze ...

[quote name='TequilA' date='13 April 2010 - 22:10 ' timestamp='1271189416' post='369885']
Skrgan, mozda jesi stariji ali si jako neobrazovan. Vidi se da ne znas uopce znacenje tvog avatara, a preporucio bih ti da pogledas 51 dio serijala The Arrivals :) Da malo pogledas neke stvari i skontas. Pogledaj to molim te i javi se ovdje, pa pogledaj kakvu moc ima Kabba, pogledaj malo sta to tvoj avatar znaci itd.
[/quote]

Dobro ako ti to tako vidis, onda ce valjda biti da je tako u tvojim ocima..
Mislim da svako ziv zna da je moj avatar prestvalja oko vrhovnog boga u egipatskog mitologiji, egipatskog boga sunca Amon ili Amon Ra.. Eto ako to nije znacenje mog avatara, de ga ti pojasni da bi mi znali sta ti to znas sto mi ne znamo, isto to se odnosi i na ovo sto navodis iz ovog serijala, i ostalo, pojasni mi sta si mislio , tj. dokazi mi sta u cemu ja to grijesim, i sta ti to znas bolje!? pa se onda pravi razlozno pametan,a ne ovako da pokusavas se profilirati na moj racun, iako pojma nemas!
Raumijes li zasto sam tvoj predhodni post ignorirao? Zbog toga sto pricas besmislene stvari, ali ti nisam htio skrecati paznju..

[quote name='TequilA' date='13 April 2010 - 22:10 ' timestamp='1271189416' post='369885']
[/quote]

Sve u svemu nisi na mom nivou da bi tebi bilo sto dokazivao.. pricaj sa sebi ravnima, njima mozda uspijes prodati svoje fazone!

škrgo tebe je buš zatrovo i sad je tebe i slične tebi, u štrangama, poreuzeo obama i goni samo.. :) ajde pravi websajtove... liskovac, skokovi.. itd, pusti ove ljude tu.. jer ta bolest može, nedo Allah, biti prelazna

[quote name='doktoraider' date='14 April 2010 - 19:28 ' timestamp='1271266082' post='369997']
škrgo tebe je buš zatrovo i sad je tebe i slične tebi, u štrangama, poreuzeo obama i goni samo.. :) ajde pravi websajtove... liskovac, skokovi.. itd, pusti ove ljude tu.. jer ta bolest može, nedo Allah, biti prelazna
[/quote]
hehe doktore, ma nije bush, niti sam ateista niti vjernik ( ne mogu se odluciti posto nista nije dokazano a hocu da znam, a ne da vjerujem) , samo govorim na sto se trebamo skoncentrisati kao drustvo!

Nemoj me molim te dovotiti u bilo kakvu vezu sa americkom vladom.. makar ne nakon toga sto su srusili WTC, tu su dokazali koliko im je stalo do naroda i demokratije!

[quote name='Skrgan' date='14 April 2010 - 18:38 ' timestamp='1271266724' post='369999']
hehe doktore, ma nije bush, niti sam ateista niti vjernik ( ne mogu se odluciti posto nista nije dokazano a hocu da znam, a ne da vjerujem) , samo govorim na sto se trebamo skoncentrisati kao drustvo!
[/quote]

kao

[quote name='doktoraider' date='14 April 2010 - 21:16 ' timestamp='1271272587' post='370015']
kao

[quote name='lucky' date='13 April 2010 - 18:56 ' timestamp='1271181366' post='369858']
[/quote]

Jeste ISLAM.. al pogledaj neke stavove od MUSLIMANA...

[quote name='EcI PeCi PeC' date='16 April 2010 - 14:39 ' timestamp='1271421586' post='370220']
Jeste ISLAM.. al pogledaj neke stavove od MUSLIMANA...
[/quote]

mislim da nam je svima jasno da se islam ne mo

[quote name = 'Šaban' date = '16 travnja 2010 - 15:51 'timestamp = '1271429485' post = '370249 ']
mislim da nam je svima jasno da se islam ne može ocjenjivati po djelima pojedinih skupina muslimana ili muslimana
[/quote]
Da Sabane a bas ti sto govore za neka nelogicna tumacenja Islama stavljaju sve ljude koji se pridrzavaju te vijere u te pojedince koji pokusavaju iskrenut ISLAM u krivom smjeru.ako 500 ljudi od 5 milioona Muslimana radi nesto pogresno odma ce svi okrivit vijeru ISLAM,.a onih 5 miliona koji rade kako treba i ponizni su kako treba niko nevidi.dok neke vijere vrse bludne radnje nad dijecom nasu vijeru je sjebalo nekoliko incidenata od kojih nam je vise nametnuto i sa jako dobrom propagandom dovedeno u visok nivo straha od Islama,bolje da te neke vijere sacuvaju svoju dijecu od popova pedofila nego da sebi razbijaju glavi kad vide zavijenu zenu na ulici dal nosi bombu.