Jump to content
Sign in to follow this  
divlji_andjeo

staracki dom

Recommended Posts

sta mislite o starackim domovima? da li bi smjestili svoje najblize, kada vise ne biste imali vremena da se brinete za njih?

ako bi im tamo bilo bolje znaci ako nitko od blize familije nebi mogao da se brine za njih....

ovdje diduke i nene su osvjestene, pa sami sebi penziju ostavljaju i uplate staracki dom...

a djeca ih posalju tamo kad nemaju vremena da oko njih igraju...

sto je jako interesantno, sto godina zive, a pokretni heheeheheh :D

[quote name='BeLaY' date='10 April 2010 - 10:43 ' timestamp='1270892604' post='369386']
ako bi im tamo bilo bolje znaci ako nitko od blize familije nebi mogao da se brine za njih....
[/quote]
slazem se sa belayom ako nebi imao ko vise brinuti se o njima bi sto da ne... :)

[quote name='kladusanka' date='10 April 2010 - 22:16 ' timestamp='1270930604' post='369461']
Moj otac ima stare roditelje, jo

ja bi sad tamo isho....kad bi me pustili

[quote name='viking' date='13 April 2010 - 13:36 ' timestamp='1271165793' post='369819']
ja bi sad tamo isho....kad bi me pustili
[/quote]

De snimi pjesmu pa te mozda i puste ;) odnosno pu

normalno da u tim domovima pretezno nije lose,ali nikada nebi dozvolio da nekoga svoga posaljem tamo,a nadajuci se da ni mene nebi poslali.

[quote name='E77HZ' date='14 April 2010 - 08:35 ' timestamp='1271230502' post='369947']
normalno da u tim domovima pretezno nije lose,ali nikada nebi dozvolio da nekoga svoga posaljem tamo,a nadajuci se da ni mene nebi poslali.
[/quote]

To je u na
  • Upvote 1

[quote name='kladusanka' date='14 April 2010 - 19:37 ' timestamp='1271266644' post='369998']
To je u našem mentalitetu, dio tradicije, porodica na prvom mjestu.
Taj osjećaj obaveze da dohranimo svoga, ma nije obaveza više naša potreba,
bez obzira kroz šta prolazili, zbog posla i obaveza, ali smo na tu žrtvu spremni.
Navela sam primjer moga dide i nane, koji ne žele ni u drugu kuću preći,
i sigurno ćemo njihovu želju ispoštovati, olakšati im strost, bez obzira kako nama bilo.
Iako su stari ( osamdesete ), moja djeca rado kod njih ostaju, slušaju njihove priče,
pomognu im što starima pričanjava zadovoljstvo,
roman bih mogla napisati o njihovim zajedničkim zgodama i nezgodama,
tako nešto sigurno ne bi mogli doživljavati u staračkom domu.

Ja ne bih mogla u takvu ustanovu ( i kad bi bila u kategoriji hotela sa pet zvijezdica ) ostaviti ikog svoga.

[/quote]
svaka cast na razmisljanju,sa starima nije lako ali su ipak to nasi.,a i nas sleduje starost. A sigurno si cula kao i ja za onu nekadasnju pricu, molim te sine nemoj tu jeli sam i ja to isto napravio svome ocu.

Uskoroj buducnosti takva privilegija nece biti toliko opticajna u Bosni,jer sa takvim penzijama nasi staqrci nemogu ni jesti kako treba a kamoli da zive u starackim domovima,dok je to u evropi toliko dobro regulisano,ali ima i ovdje staraca koji zive u svojim kucama do smrti i ne zele ici u staracke domove,ali bio sam par puta u starackim domovima i vidio sam da im nije lose,napravili su im programe kao da su mladi,imaju zabave imaju druzenja imaju sve zivo i vijerujte da se zaljubljuju i pronalze u tim starim godinama svoje neke ljubavi u tim domovima pa cak i sexualnih odnosa haha,evropa je hladna za svoje stare i svi bi ih slali naj radiej u domove.od mog brata sef imao majku u domu i kad je umrila njemu lipo pao kamen sa srca a brat kaze pa vise zale za cukom i macom nego sa materom .haha..balaknski narod nas doel je puno osjecajnini sto se tice porodice,ali nismo dobri sto se tice uredjenja mezara,to je jedini nas problem,ja nisam mogao svog Oca i Majku jedno kraj drugog zakopat jer nam je da izvinete sranej sa tim mezarijem a pored glavnog mezarja bogatuni neki cazinbski uzeli sebi zemlju da mogu svoje mrtve zakopavat jedne kraj drugi..na to se gadim dok ovdje kad vidim groblje pa uredjeno im bolje nego nase ulice u cazinu,pravi grad mrtvih ali tako lijepo uredjeno....a ja kad pogledam nase mezarije pa to je gore nego u horor filmovima.

mislim da bi takva institucija trebal biti barem jedna manja u gradu jer licno poznajem nekoliko osoba koje zive potpuno sami u zivoti nisu imali djecu a bracni partneri im pomrli
vecina njih ni ne pomislja na dom niti neku drugu opciju recimo da se sami udruze njih par kod jedne osobe pa da barem iznajme te prazne kuce vec ovako svoje kuce nedaju triskovi im veliki a oni i dalje samuju

al sigurno bi se neko nasao da bude u domu

problem finansiranja doma u Bih bi sigurno postojao jer ko i ima penziju ona je mala a ko ima veliku za njega se otimaju

pozz

staracki dom je dobar za ljude koji su sami..nemaju porodice bas a i ako imaju ta porodica nema vremena da se brine za njih....zato je bolje da odu u taj dom gdje ima puno staraca sa kojima ce se druziti i u svakom slucaju ce im biti ljepse neg da kod kuce sami bogu krate dane..pda :icon_cheesygrin:

ja radim u firmi koja se bavi udomljavanjem i kucnom njegom starijih osoba... imamo par starackih domova, kako za one dubljeg dzepa, tako i za one hajmo reci normalnog dzepa... ja sam u kucnoj posjeti, od vrata do vrata, djes majka, sta ima, jesi se naspavala i to...
drago je tim ljudima kad imaju nekog po kuci makar i tih 10tak minuta dok im udje neko... isla sam i u staracke domove, tu su vecinom ljudi koji stvarno ne mogu se brinuti o sebi i o kojima se najblizi ne mogu brinuti, ali im dolaze u posjetu...
ti ljudi u starackim domovima imaju drustvo, oni igraju sah, karte, pricaju, generacija njihova...

sta cu ja sad npr cijeli dan sjediti kod neke bakice ili dide, da on meni prica i zali za zivotom?! deprimirajuce!

moj sef planira otvarati par starackih domova u bosni, jedan je planiran za bihac, srednjeg kapaciteta, jedan za sarajevo, veceg kapaciteta i jedan za krupu manjeg kapaciteta, do 20 kreveta...

ja kad ostarim nek me strpaju u neki i cao dovidjenja :D ne bih se zalila da neko oko mene igra cijeli dan hehe

[quote name='divlji_andjeo' date='18 April 2010 - 11:20 ' timestamp='1271582416' post='370504']
ja radim u firmi koja se bavi udomljavanjem i kucnom njegom starijih osoba... imamo par starackih domova, kako za one dubljeg dzepa, tako i za one hajmo reci normalnog dzepa... ja sam u kucnoj posjeti, od vrata do vrata, djes majka, sta ima, jesi se naspavala i to...
drago je tim ljudima kad imaju nekog po kuci makar i tih 10tak minuta dok im udje neko... isla sam i u staracke domove, tu su vecinom ljudi koji stvarno ne mogu se brinuti o sebi i o kojima se najblizi ne mogu brinuti, ali im dolaze u posjetu...
ti ljudi u starackim domovima imaju drustvo, oni igraju sah, karte, pricaju, generacija njihova...

sta cu ja sad npr cijeli dan sjediti kod neke bakice ili dide, da on meni prica i zali za zivotom?! deprimirajuce!

moj sef planira otvarati par starackih domova u bosni, jedan je planiran za bihac, srednjeg kapaciteta, jedan za sarajevo, veceg kapaciteta i jedan za krupu manjeg kapaciteta, do 20 kreveta...

ja kad ostarim nek me strpaju u neki i cao dovidjenja :D ne bih se zalila da neko oko mene igra cijeli dan hehe
[/quote]

i sad ispade po tvome,sto ste igrali ,igrali vise nemojte........

[quote name='divlji_andjeo' date='18 April 2010 - 10:20 ' timestamp='1271582416' post='370504']

[/quote]

Sla

dobra penzija i bit ce vise starackih domva a onako ni po klubovima starci enmaju ni za cigare neki,i ja bi vise volio biti u starackom sa svojim generacijama koje su dozivjele tu starost nego sjedit kod kuce i biti dosadan mladima.to je istina.