Jump to content
Sign in to follow this  
BeLaY

Hitna Pomoc u cazinu

Recommended Posts

Sinoc sam imao priliku biti u HP Doma zdravlja zbog povrede noge mog sina. Dezurni tim je najuljudnije izvrsio pregled i poduzeo sve sto je potrebno, a i u prijasnjim mojim susretima sa ljudima u HP je bilo sve u granicama korektnog ophodjenja.
Mene interesuje nesto sto pise na vratima ordinacije HP. Odnosi se na obavjest o tome da ce pacjentima koji nisu hitan slucaj naplatiti pregled u HP bez obzira imali taj pacjent zdravstveno osiguranje ili ne. Kojim je to pravilnikom regulisano ko je hitan slucaj a ko nije? Koliko to tlak, temperaturu, povredu trebas imati da bi bio slucaj za HP? Sticem dojam da je prepusteno dezurnim ljekarima da po svom nahodjenju prosudjuju kome ce naplatiti pregled po ovom osnovu, a kome ne. Mislim da ovakvo postupanje menadzmenta DZ nema bas neko jako uporiste u zakonu.

[quote name='hacy' date='15 March 2010 - 21:02 ' timestamp='1268679729' post='365448']
to onda znaci da su oni zasticeni ko polarni medvjedi,e onda nek nas jebu kako im se prohtije,pa da
[/quote]

Nema zakona koji to regulise na takav nacin. U slucaji da se jedan strana slaze sa tim da snima a da pri tom to druga strana sazna na kraju pravo smetra da je norma ispostovana. O svemu ovom ce se ocitovati sud ako se kao dokaz iznese taj materijal.

Misljenja sam da treba javno govoriti o stvarima i problemima.

Ipak ja ovo otvoreni forum a mogucnost zloupotrebe podataka je velika. Dok mi nepocnemo govoriti kome smo MORALI dati mito nemozemo se ni nadati da se nam biti bolje.

Dok god sutimo ne mozemo ocekivati bolje,zato recite i neka se zna.

Mozda je ovo prilioka da se nesto mjenja. Mozda ce ovo neko procitati...

[quote name='casanova_bih' date='17 March 2010 - 13:52 ' timestamp='1268830330' post='365713']

Ipak ja ovo otvoreni forum a mogucnost zloupotrebe podataka je velika. Dok mi nepocnemo govoriti kome smo MORALI dati mito nemozemo se ni nadati da se nam biti bolje.

Dok god sutimo ne mozemo ocekivati bolje,zato recite i neka se zna.

Mozda je ovo prilioka da se nesto mjenja. Mozda ce ovo neko procitati...
[/quote]

Pa dajte slobodno te primjere, ali nemojte navoditi imena ako nemate nikakve dokaze. Nemojte da vam dokazi budu komsija, rodjak ili prijatelj, kao sto sam rekao, jer je to smijesno.

Ovako pricati bezveze o tome ko prima mito, a bez dokaza, ili ko je trazio mito, to vodu ne pije, ili ti ga, to nista ne mijenja

Ja mislim da je Fredi zaradio vise pohvala nego kritika,a vjerovatno svaka njegova odluka o sanitetskom vozilu da da ili da ne da je sasvim ispravna.

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 13:30 ' timestamp='1269171015' post='366340']
Ja mislim da je Fredi zaradio vise pohvala nego kritika,a vjerovatno svaka njegova odluka o sanitetskom vozilu da da ili da ne da je sasvim ispravna.
[/quote]
ova je onda bila "ispravna" :D

nazalost imao sam veoma loseg iskustva sa hitnom pomoci, kada su odbili doci po osobu kojoj je bila neophodna brza pomoc

[quote name='_haRY_[garronja]' date='21 March 2010 - 15:36 ' timestamp='1269178602' post='366365']
nazalost imao sam veoma loseg iskustva sa hitnom pomoci, kada su odbili doci po osobu kojoj je bila neophodna brza pomoc
[/quote]

doktrina DZ Cazin je tako naredila da se ne ide na kucnu adresu po pacijente,izuzev ako zove policija,na njihov poziv salju vozilo.
Znaci nema mo se sta ljutiti na dezurne ljekare u HMP DZ Cazin.

[quote name='_haRY_[garronja]' date='21 March 2010 - 15:36 ' timestamp='1269178602' post='366365']
[/quote]

vozila sa kojima raspolaze DZ Cazin nisu opremljena za takve slucajeve.
Znaci pacijenta u vlastito vozilo i via Cazin

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 15:56 ' timestamp='1269179785' post='366369']
vozila sa kojima raspolaze DZ Cazin nisu opremljena za takve slucajeve.
Znaci pacijenta u vlastito vozilo i via Cazin
[/quote]
a ako nema nek umre ?? jel to tako treba znaciti???

[quote name='BeLaY' date='21 March 2010 - 15:57 ' timestamp='1269179859' post='366370']
a ako nema nek umre ?? jel to tako treba znaciti???
[/quote]

uvjek se nadje neko da doveze do bolnice
p.s.Sta ti znaci da ti posalje vozilo i vozaca,bil to nesto pomoglo bolesniku,a ako vozilo nije adekvatno opremljeno i nema medicnskog osoblja u njemu.

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 15:59 ' timestamp='1269179978' post='366371']
uvjek se nadje neko da doveze do bolnice
p.s.Sta ti znaci da ti posalje vozilo i vozaca,bil to nesto pomoglo bolesniku,a ako vozilo nije adekvatno opremljeno i nema medicnskog osoblja u njemu.
[/quote]
al sta ako bas nitko se ne nadje..... recimo kod nas ima komsija koji govori s 2 covjeka u vrh glave u selu, sta kad njega zaboli mislim po meni bi mogao umrijeti sto bi mu ja pomogao....

a znaci druze vise nego da se sam doveze ili da ga netko dovozi ko nema pojma sta mu je....

[quote name='BeLaY' date='21 March 2010 - 16:19 ' timestamp='1269181170' post='366372']
al sta ako bas nitko se ne nadje..... recimo kod nas ima komsija koji govori s 2 covjeka u vrh glave u selu, sta kad njega zaboli mislim po meni bi mogao umrijeti sto bi mu ja pomogao....

a znaci druze vise nego da se sam doveze ili da ga netko dovozi ko nema pojma sta mu je....
[/quote]

A jel ti mislis da onaj vozac ima veze sa medicinom hahha.

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 16:21 ' timestamp='1269181272' post='366373']
[/quote]
nema al ima sigurno jedna teta u bolnici koja bi mogla da podje s vozacom da ne sjedi dzabe u kancelariji..

[quote name='BeLaY' date='21 March 2010 - 17:03 ' timestamp='1269183805' post='366379']
nema al ima sigurno jedna teta u bolnici koja bi mogla da podje s vozacom da ne sjedi dzabe u kancelariji..
[/quote]

jel ti mislis da je to bas tako,haj ti malo tamo pa hajd malo ovamo,dobro se zna gdje ko radi i sta je cije sta raditi.
to je kao kad bi tebi neko rekao hajd malo konobari pa hajd malo u prodavnici radi,:D

pa meni to nije problem, u sta god se razumijem ja radim :D.... i klime sam postavljo po dzamijama u cazinu.....

al to opet nije razlog da covjek zena umre sto nema scim do bolnice :D

[quote name='BeLaY' date='21 March 2010 - 17:23 ' timestamp='1269184995' post='366385']
pa meni to nije problem, u sta god se razumijem ja radim :D.... i klime sam postavljo po dzamijama u cazinu.....

al to opet nije razlog da covjek zena umre sto nema scim do bolnice :D
[/quote]

al ja ti opet kazem nije to do samih ljekara,takva je doktrina.
Zakon je tako propisao

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 17:26 ' timestamp='1269185172' post='366387']
al ja ti opet kazem nije to do samih ljekara,takva je doktrina.
Zakon je tako propisao
[/quote]
znam sta hoces reci i ne kazem ja njima nista sad doktorima,al smo skrenuli s teme, samo hocu reci da to nije posteno i da je glupo nazoves bolnicu velis mati mi umire a oni kazu de ti nju dovozi vamo nedaju nama auta , ali dokotre nemamo auta, haj nek onda umre takav je zakon :D

[quote name='BeLaY' date='21 March 2010 - 17:31 ' timestamp='1269185466' post='366388']
znam sta hoces reci i ne kazem ja njima nista sad doktorima,al smo skrenuli s teme, samo hocu reci da to nije posteno i da je glupo nazoves bolnicu velis mati mi umire a oni kazu de ti nju dovozi vamo nedaju nama auta , ali dokotre nemamo auta, haj nek onda umre takav je zakon :D
[/quote]

al doktor ne smije napustati ordinaciju to mu je podvuceno sa 2 debele crte

[quote name='111111' date='13 March 2010 - 13:46 ' timestamp='1268484380' post='365119']
Stvarno sramota, ako je Hitni Slucaj tu su Hitna Kola, kako bi prevezli sa svojim Autom, sa Plavim Svijetlima i ako je potrebno Sirenom

[b]P.S. Jel mi neko moze reci koliko ima u Cazinu Hitni Kola (Hitna pomoc) u DZC[/b]

I jos nesto, za ono vreme kad ja budem u Bosni,k od kuce ni jednom ne cujem niti vidim Hitnu da prode, pa cemu sluze onda Hitne ili je narod "zdrav" i nema "nesreca" cccc
[/quote]

22
6 lezecih i 2 sa osam sicOva :)
ostalo su kediji za razlicite potrebe :)

[quote name='hacy' date='21 March 2010 - 15:21 ' timestamp='1269181272' post='366373']
[/quote]

A jel ti mislis da je Vozac tu samo ko kakva "trulja" ?

[b]Vozac mora znati sta da uradi u Odredenim situacijama, ako je to potrebno tj. obucen je za ono osnovno, ali smije npr. dati Inekciju tek onda kad dobije dozvolu/naredenje Bolnicara/Bolnicarke[/b] (neznam kako se tome kaze kod nas)

Ovde u Svicarskoj, prije nekoliko Godina Vozac Hitne Pomoci je iskljucivo sluzio za Voznju,i njegovo je bilo da se skoncentrise na Voznju, sto znaci da nema neke pune veze kad dode na odredenom mijest (npr. kod saobracajne nesrece itd...)

Ali od sad novo Pravilo kaze: Vozac hitne pomoci mora biti obucen, i mora moci u svakom trenutku reagovati, dati Inekciju, prikljuciti Infuziju, ali samo kad mu kaze i dozvoli Bolnicar/Bolnicarka (.......opet ja sa ovim Bolnicar/ka)

EDIT: Samo malo, a jel mi neko moze reci kako kod nas to Funkcionise, kad zovnes ....normalno bi bilo nazoves 92 (mislim da je to Hitna) i oni te prebace...ili ima neki poseban normalni Broj, pa kad i nemas na Racunu/prazna Baterija nemozes zovanti ccc :o

Sve Najbolje

[quote name='111111' date='23 March 2010 - 21:15 ' timestamp='1269375338' post='366685']
A jel ti mislis da je Vozac tu samo ko kakva "trulja" ?

[b]Vozac mora znati sta da uradi u Odredenim situacijama, ako je to potrebno tj. obucen je za ono osnovno, ali smije npr. dati Inekciju tek onda kad dobije dozvolu/naredenje Bolnicara/Bolnicarke[/b] (neznam kako se tome kaze kod nas)

Ovde u Svicarskoj, prije nekoliko Godina Vozac Hitne Pomoci je iskljucivo sluzio za Voznju,i njegovo je bilo da se skoncentrise na Voznju, sto znaci da nema neke pune veze kad dode na odredenom mijest (npr. kod saobracajne nesrece itd...)

Ali od sad novo Pravilo kaze: Vozac hitne pomoci mora biti obucen, i mora moci u svakom trenutku reagovati, dati Inekciju, prikljuciti Infuziju, ali samo kad mu kaze i dozvoli Bolnicar/Bolnicarka (.......opet ja sa ovim Bolnicar/ka)

EDIT: Samo malo, a jel mi neko moze reci kako kod nas to Funkcionise, kad zovnes ....normalno bi bilo nazoves 92 (mislim da je to Hitna) i oni te prebace...ili ima neki poseban normalni Broj, pa kad i nemas na Racunu/prazna Baterija nemozes zovanti ccc :o

Sve Najbolje
[/quote]

cisto sumnjam da su kod nas vozaci obuceni za takvo sto, kao sto je davanje injekcija, ali mislim da su neke ispite morali polagati kako bi upravljali vozilom hitne pomoci, ali sad nek me niko ne drzi za rijec...

uostalom, kad polazemo vozacki ispit obavezno je polaganje prve pomoci ;)

34 je hitna :D ja mislim ;) a 112 je onaj univerzalni poziov :D

34 hitna ....hmm cini mi se da je to bas mali broj :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin:

nego da se vratim na vozaca hitne

to kad polazes normalno je da moras ici na kurs za prvu pomoc, ali ruku na srce ko jos zna od toga nesto vijerovatno niko odradis to zato sto moras

a sad vozac hitne pomoci nikad nebi mogao dobiti posao ne obucen za takve stvari ....... a kakva je situacija kod nas u cazinu to neznam <_<

[quote name='111111' date='24 March 2010 - 20:47 ' timestamp='1269456430' post='366798']
34 hitna ....hmm cini mi se da je to bas mali broj :icon_cheesygrin: :icon_cheesygrin:

nego da se vratim na vozaca hitne

to kad polazes normalno je da moras ici na kurs za prvu pomoc, ali ruku na srce ko jos zna od toga nesto vijerovatno niko odradis to zato sto moras

a sad vozac hitne pomoci nikad nebi mogao dobiti posao ne obucen za takve stvari ....... a kakva je situacija kod nas u cazinu to neznam <_<
[/quote]

124 HMP