Jump to content
pristina

LA ILAHE ILALLAH

Recommended Posts

Selamun 'alejkum Muslimani

Dali je dovoljno da covjek kaze LA ILAHE ILALLAH (nema boga osim Allaha) da izgovori te rijeci i da po tom radi sta hoce i kako hoce,dali je to dovoljno da ga spasi od Allahove dz.s kazne i dali je to dovoljno da moze da se nazove MISLIMANOM.
Ima mnogo ljidi koji sa svojim djelima i svojim jezicima pokazuju da tako misli.Ili mozda postoje neki uslovi koji su obavezni da be te rijeci uopste imale vrednost i valjanost.
Bilo bi svakako zanimljivo a vjerujem i korstno vidjet vase misljenje svakako bi nesto mogli naucit i naucit cemo insa'allahu te'ala iz ove teme.

Eu'dhubillahi mines-sejtanir-radziim
Bismillahir-rahmanir-rahiim
Elhamdulillahi rabbil a'lemin wes-salatu selamu a'la sejjidina Muhammedin we a'la a'lihi sahbihi edzmei'n
Es-selamu a'lejkum we rahmetullahi we berakatuhu
Kao sto je vec receno mnogi ljudi misle da je dovoljno da kazu
LA ILAHE ILALLAH i da poslije tog mogu radit sa i kako hoce da im je to dovoljno za spas od vatre i da su Musliman-i.
Oslanjaju se na hadis:Bolje rec na dio hadisa:KO JEDNOM U ZIVOTU KAZE LA ILAHE ILALLAH UCI CE U DZENNET>
Original hadisa u cjelostije:MEN KALE LA ILAHE ILALLAH MUHLISEN MIN KALBIHI ZEKALE DZNNEH.(Ko kaze nema Boga osim Allaha ISKRENO SRCEM uci ce u dzennet)
Obratite paznju na rijeci MUHLISEN MIN KLABIHI (ISKRENO SRCEM)
U prvoj varijanti hadisa tog nema.Znaci moglo bi se rec bilo kako i ok?E'udhubillah.
La ilahe ilallah su rijeci koje garantuju sigurnost,mir,srecu i blagostanje na ovom svijetu,garant su sigurnosti i zastitie od kazne u kaburu garant su sigurnosti od vatre dzehennemske na sudnjem danu,garant su ulaska u Dzennet.
Na tim rijecima pocivaju nebesa i zemlja radi tih rijeci je Allah dz.s slao Poslanike a.s. da u njih pozivaju.
La ilahe ilallah su rijeci radi kojih je Allah dz.s stvorio sva stvorenja,te rijeci su Allahovo dz.s. apsolutno pravo kod ljudi i Dzinn-a.Radi tih rijeci su se ljudi podjelili na sretne(vjernike i nesretne (nevjernike-one koji su protjerani iz Allahove dz.s milosti) radi tih rijeci su vodjeni ratovi izmedju Allahovih dz.s prijatelj(vjernika i njegovih dz.s. neprijatelja (nevjernika)
Ima li iko ko cuje koristi i blagodati ovih rijeci a da ne pozeli da ubire plodove i blagodati koje te rijeci donose?
Ali kao sto sam rekao na pocetku teme DALI JE DOVOLJNO TEK SUHOPARNO IZGOVARANJE TIH RIJECI?
NE,SVAKAKO DA NE.Rijeci la ilahe ilallah imaju svoje surute(uslove) dabi uopste bile valjane znaci dabi vredile inace ako i jedan od tih uslova nije ispunjen tad su to tek prazne rijeci,suplja fraza koja ne vrijedi ni koliko falsifikovan novac.
Kad bi na jednu stranu bila stavljena NEBESA I ZEMLJA I SVA STVORENJA NA DRUGU STRANU RIJECI LA ILAHE ILALLAH OVE RIJECI BI PRETEGLE.
ove rijeci imaju malo slova ali su po znacenju ogromne.
Kao sto sam rako za sve sto tvrdimo moramo iznijeti jasne DOKAZE IZ KUR'ANA I SUNNETA.Pa da vidimo sta se kaze u Kur'anu i u sunntu na tu temu.
PRVI OD USLOVA VALJANOSTI LA ILAHE ILALLAH JE:

EL-I'LM (Znanje)

Onaj ko izgovara ovo rijeci on mora znati njihovo znacenje.On mora znati:Da nema istinskog bozanstva koje zasluzuje da se obozava osim Allaha dz.s.Ljudi na ovom svijetu od vremena Nuh-a a.s pa do danas obozavaju sve svasta:Kipove,zlato,srebro,novac,licnosti(pjevace,glumce,zene...)razno razne ideologije isiteme,rijeke,zivotinje,nebeska tijela...Sta u stvari znaci obozavati negok?DA MU POSVECUJES NAJVECU PAZNJU,STO JE NAJ VELICANSTVENIJE U TOM SRCU CEM SE BEZ REZERVNO POKORAVAS,KOG BEZ-POGOVORNO SLIJEDIS TVOJIM SRCEM I U ZIVOTU e to je tvoj bog.
Allah dz.s. je naredio ljudima da kad kazu La ilahe ilallah da NEGIRAJU SVA OVA LAZNA BOZANSTVA koja ne zasluzuju da budu obozavana samo Allah dz.s. je dostojan tog prava i da covjek potvrdi dostojnost tog prava samo Allahu dz.s. TO JE DAKLE ZNACENJE LA ILAHE ILALLAH.Svaki covjek koji izgovori ove rijeci on MORA DA NAUCI I UPOZNA NJIHOVO ZNACENJE I ONDA DA IH IZGOVORI jer to nam je FARZ NAREDBA STROGA OBAVEZA.
Allah dz.s nam naredjuje kad kaze:
فَاعْلَمْ أَنَّهُ لَا إِلٰهَ إِلَّا اللَّهُ -Znaj da nema boga osim Allaha!(Muhammed:19)
Ovdje je upotrebljen naredbodavni oblik imperativ:F'ALEM ENNEHU LA ILAHE ILALLAH.Znaj spoznaj nauci nema Boga osim Allaha dz.s.
Muhammed s.a.w.s.u je rekao u hadisu kod imama Muslim-a prenosi Osman r.a. ko umre a on zna (bude znao sta znaci La ilahe ilallah on ce uci u Dzennet.Onaj ko ne zna i ne bude znao znacenje tih rijece nece uci u dzennet i nece se spasit od Allahove dz.s kazne.

Elhamdulillahi rabbil a'lemin wes-salatu selamu a'la sejjidina Muhammedin we a'la a'lihi sahbihi edzmei'n
Drugi uslov za valjanost rijeci LA ILAHE ILALLAH JE:

EL-JEKIN-ubjedjenje

Da covjek bude ubjedjen u sve ono u sto pozivaju i sto znace ove rijeci da bude ubjedjen da samo Allah dz.s zasluzuje dabude obozavan i niko drugi pored njega,da bude ubjdjen u sve cinjenice i istine ove vjere koju je Allah dz.s objavio da bude u postojanje Dzenneta i dzehennema,nastupanje sudnjeg dana,da je Allah dz.s opisan njegovim savresenim svojstvima kao sto je ubjedjen u sred bjela dana da je dan da nije noc.
Allah dz.s. je opisao vjernike da oni vjeruju kad prihvate vjeru i d ane sumnjaju pa kaze:
إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتَابُوا -Pravi vjernici su samo oni koji u Allaha i Poslanika Njegova vjeruju, i poslije vi

Sledeci uslov za valjanost rijeci LA ILAHE ILALLAH JE:

EL-IHLAS-ISKRENOST

Tj cisto iskreno ispovjedanje vjere Allahu dz.s. da covjek kad kaze La ilahe ilallah i kad udje u vjeru da mu je cilj samo zadovoljanvanje Alaha dz.s. i postizanje zadovoljstva gospodara svjetova i nista drugo, da nema nikakvih drugi potreba niti interesa kad obozava Allaha dz.s.
Ne obozava vjernik Allaha d.s. da bi ga neko vidio i da bi ga neko cuo,da ga hvale kako je on bogobojazan.Kad mu dodju gosti ili kad se nalazi u gostima gdje se klanjaju i on klanja a kad je kod kuce sam kad nema gostiju namazi mu prolaze.To pravi vjernik ne radi.Vjernik obozava Allaha dz.s. da bi stekao njegovo zadovoljstvo i nista mu drugo nije bitno.
Allah dz.s. kaze:
وَمَا أُمِرُوا إِلَّا لِيَعْبُدُوا اللَّهَ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ حُنَفَاءَ -a naređeno im je da se samo Allahu klanjaju, da Mu ISKRENO, kao pravovjerni, vjeru ispovijedaju,...
Muhammed s.a.w.s. je rekao:Men kale La ilahe ilallah muhlisen min kalbihim zekale Dzenneh.-Ko ISKRENO srcem kaze La ilahe ilallah uci ce u dzennet.
.Kao sto vidimo ISKRENOST JE neizostavna.pogledajmo sta Allah dz.s za munafike koji izgovaraju drugi dio sehadeta.
إِذَا جَاءَكَ الْمُنَافِقُونَ قَالُوا نَشْهَدُ إِنَّكَ لَرَسُولُ اللَّهِ وَاللَّهُ يَعْلَمُ إِنَّكَ لَرَسُولُهُ وَاللَّهُ يَشْهَدُ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ لَكَاذِبُونَ -Kad ti licemjeri dolaze, oni govore: "Mi tvrdimo da si ti, zaista, Allahov poslanik!"

Sledeci uslov za valjanost LA ILAHE ILALLAH JE:

EL-KABUL

Da covjek prihvati sve propise ove vjere bez obzira da li mu se to cinilo tesko ili lahko i bez obzira o kakvim se propisima radilo.A svi Allahovi dz.s. propisi su vrhunac lahkoce.
Allah dz.s kaze:
يُرِيدُ اللَّهُ بِكُمُ الْيُسْرَ وَلَا يُرِيدُ بِكُمُ الْعُسْرَ ...Allah

pristina ALlah zna najbolje... Mozda je enko ko neprakticira cinio manje grijehe nego neko ko je 5 puta na dan na sedzdi.. prepustimo te poslove Uzvisenom.. A mi ostanimo smao obicni Insani sto i jesmo..

Halali... niej napad. nego onako cisto iznosenje misljenja..

Kaže Uzvišeni Allah s.w.t. u Časnom Kur'anu: "U mjesecu ramazanu počelo je objavljivanje Kur’ana, [b]koji je putokaz ljudima i jasan dokaz Pravoga puta i razlikovanja dobra od zla. ... [/b] (Kur'an, El Bakara, 185.)

Ko god uspije da vam provuče priču kako je u Islamu nešto nejasno ili postoji još nerazriješeno, vi mu uzmite ovaj ajet. Tako da, zna se šta će biti sa čovjekom koji bude imao trun oholosti - taman da je klanjao pet dnevni namaza.. no isto tako još gore je, a Allah najbolje zna, što se ljudi pokušavaju opravdati time da će možda bolje proći jer je on u suštini dobar.. (i stvarno jest dobar). Niko ne kaže da mu ta njegova dobrota neće koristiti no Poslanik s.a.w.s. je rekao: Razlika između nas i njih (muslimana i nevjernika) je namaz, pa ko ga ostavi nije od nas (nije od muslimana). Našao sam jednu verziju koju bilježe imam Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i drugi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: "Razlika izmedju vas i njih je namaz. Ko napusti namaz, taj prestaje biti musliman."

Pogledajmo šta Allah s.w.t. kazuje o Poslaniku Muhammedu s.a.w.s.: "On ne govori po hiru svome, to je samo Objava koja mu se obznanjuje." (Prijevod značenja, Kur'an, En-Nedžm, 3-4. ajet)

stoga, popratimo: Nema Boga osim Allaha s.w.t. s dijelima.. namazom, postom, zekatom, hadžom.. inšaAllah.

molim Allaha da nas učini od oni koji poznaju svoju vjeru. Smiluje nam se i učini nas od oni koji slijede Kur'an, i Sunnet, kao putokaz i jasan dokaz, kako i kaže Allah tebareke ve te'ala u Kur'anu.

esselamu alejkum Edited by doktoraider
  • Upvote 2

[quote name='EcI PeCi PeC' date='09 March 2010 - 06:16 ' timestamp='1268115384' post='364450']
pristina ALlah zna najbolje... Mozda je enko ko neprakticira cinio manje grijehe nego neko ko je 5 puta na dan na sedzdi.. prepustimo te poslove Uzvisenom.. A mi ostanimo smao obicni Insani sto i jesmo..

Halali... niej napad. nego onako cisto iznosenje misljenja..
[/quote]

Ti kazes mozda znaci u samom startu je sumnja u ispravnost tvog stava.
Halal ti je nisam ni mislio da je napad.
No da vidimo sta kaze Allah dz.s i njegov poslanik.

فَخَلَفَ مِن بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا -A njih smijeni

Sledeci uslov za valjanost LA ILAHE ILALLAH JE:

EL-INKIJAD

Znaci da se u potpunosti pokori Allahu dz.s. i njegovom poslaniku jer rijeci LA ILAHE ILALLAH zahtijevaju od covjeka da kad ih izgopvori da se potpuno i bez-pogovorno i bez-rezervno pokori Allahu dz..s i poslaniku s.a.w.s.
Allah dz.s. kaze:
وَمَا أَرْسَلْنَا مِن رَّسُولٍ إِلَّا لِيُطَاعَ بِإِذْنِ اللَّهِ-A Mi smo poslali svakog poslanika zato da bi mu se, prema Allahovom naređenju, pokoravali.(An-Nisa:64)
OBAVEZNI SMO POKORITI SE POSLANIKU A.S.(SLIJEDIT SUNNET A NE NOVOTARE I NOVOTARIJE)
Allah dz..s dalje kaze:

وَأَنِيبُوا إِلَىٰ رَبِّكُمْ وَأَسْلِمُوا لَهُ مِن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ الْعَذَابُ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ I povratite se Gospodaru svome i pokorite Mu se prije nego

Sedmi i uslov za valjanost rijeci LA ILAHE ILALLAH
I- 7-mi uslov je:
EL-MEHABE (LJUBAV)

Da covjek voli ove rijeci,da voli ono u sto ove rijeci pozivaju,da voli sljedbenike ovih rijeci,da mrzi sve ono sto je suprotnosti ovim rijecima i sa ovim rijecima.Istinski znak ljubavi prema ovoj vjeri je:da das prednost onom sto je Allah dz.s. propisao pa makar ti to privremeno ne odgovaralo,makar ti to bilo tesko i tvoja dusa trazila i zahtijevala nesto drugo od tebe.
Nemoze se biti MUSLIMAN mrziti sledbenike ovih rijeci,nemoze se biti Musliman a izrazavati neprijateljstv prema sljebenicima ovih rijeci.Nemoze se biti Muslimana a otvorene ili prikriveno napadati Allahove dz.s. propise i izrazavati mrznju prema tim propisima bilo da se radi o naredbama ili zabranam(Alkohol,kocka,bludnicenje(vanbracne veze)hidzab,dzilbab,brada,namaz...Znajte da izrazavanje neprijateljstva i mrznje prema bilo kom od Allahovih dz..s propisa vodi u KUFR.NEMOJTE MISLIT DA ONO STO JE NAREDIO POSLANIK A.S. NIJE OBAVEZA.Allah dz.s. kaze:وَمَا يَنطِقُ عَنِ الْهَوَىٰ -On ne govori po hiru svome

čuo sam jednom hafiza Bugarija kad je citirao jedan hadis:

dva ashaba su razgovarali i jedan je rekao da je čuo od Poslanika a.s. da će se ahiri zemanu biti skupina ljudi koji će samo puko izgovarati riječi [color=#6D6D6D][font=arial, verdana, tahoma, sans-serif][size=2]LA ILAHE ILALLAH a da neće ni

prenosi Omer ibn Hattab da je Allahov Poslanik s.a.w.s rekao: "Dijel se cijene prema namjerama." (hadis bilje

Hadis nikad nije u kontradiktornosti sa kur'anom niti je moguce da hadis derogira neki Kur'anski ajet.
pogledajmo naprimjer:
وَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ آمَنَّا بِاللَّهِ وَبِالْيَوْمِ الْآخِرِ وَمَا هُم بِمُؤْمِنِينَ - Ima ljudi koji govore: "Vjerujemo u Allaha i u onaj svijet!"

[quote name='šaban' date='11 March 2010 - 16:34 ' timestamp='1268325248' post='364828']
ti stvarno imaš problema ''BRATE'', posjeti što prije nekog ko dobro uči rukju da rastjera to iz tebe i oko tebe[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

tema je LA ILAHE ILALLAH koliko sam vidio a hadis govori upravo o tome

a s obzirom da sam ja neznalica i glupak ne mogu sebi dozvoliti da tefsirim hadise samo sam parafrazirao tekst samog hadisa

jedno pitanje za tebe šejhul-islam: ako dijete npr. od nekoliko godina izgovori LA ILAHE ILALLAH a znamo da su djeca iskrena i neznaju ''podmotavati'' jel se to pika ili moraju ipak LA ILAHE ILALLAH izgovoriti iskreno u starijoj dobi??

uh, zar si ti ovo upravo citirao poznatog sufiju Hasana Basrija[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

ne bih se to nadao od tebe, ipak će biti nešto od tebe brate[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/ap.gif[/img]
[/quote]

ZASTO LAZES HASAN EL BASRI NIJE BIO SUFIJA.U 3-cem i 4-tom hidzretskom stoljecu Sufije su bili SAMO perzijanci NI JEDAN JEDINI ARAPIN NIJE BIO SUFIJA.
Ja sam tebi lazovu jos davno rekao da nadejs makar jedan jedini dokaz za potpouru sufizma u Kur'anu ili sunnetu,da nadjes u Kur'anu gdje se to pominje TEKIJA.ILI NADJI MAKAR JEDAN AJET ILI HADIS U KOM SE POMINJU SUFIJE .
Saban priznaje:a s obzirom da sam ja neznalica i glupak ne mogu sebi dozvoliti da tefsirim hadise samo sam parafrazirao tekst samog hadisa.
S'obzirom na tvoj krajnji inetelkutalni domet (copy and paste) se ne ocekuje da LICNO TEFSIRIS HADIS NITI AJET VEC SI TO TREBAO COPY AND PASTE sto ti jedino i znas.
Saban kaze:tema je LA ILAHE ILALLAH koliko sam vidio a hadis govori upravo o tome. Tema je uslovi valjanosti LA ILAHE ILALLAH.Doduse dabi rasteretio "necji"mozak receno je u uvodu LA ILAHE ILALLAH.Sufija pita(provocira):
jedno pitanje za tebe šejhul-islam: ako dijete npr. od nekoliko godina izgovori LA ILAHE ILALLAH a znamo da su djeca iskrena i neznaju ''podmotavati'' jel se to pika ili moraju ipak LA ILAHE ILALLAH izgovoriti iskreno u starijoj dobi??
Procitaj posts od pocetka razumije se provjeri dokaze iz kur'ana koje sam iznio a potom svakako procitaj i FIKHUL'IBADAT.
Ucinit ces uslugu prstanes li mi se obracat.
Ja ne samo da mrzim vec prezirem novotare i one koji u novotarije pozivaju.
A ti si jedan od njih.
Tvoj cilj je izvrtanje i pokusaj fuilozofiranja rijetko kad nesto kazes da to nije sufijka i li tvoja laz.
Meni je dovoljan Kur'an i sunnet a SUFIJSKE LAZI I FILOZOFIJA MI NE TREBAJU.
وَإِنَّ الشَّيَاطِينَ لَيُوحُونَ إِلَىٰ أَوْلِيَائِهِمْ لِيُجَادِلُوكُمْ وَإِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّكُمْ لَمُشْرِكُونَ -A šejtani navode štićenike svoje da se s vama raspravljaju, pa ako biste im se pokorili, i vi biste, sigurno, mnogobošci postali. (A-lAn'aam:121) Edited by pristina

pristina nemoj nasjedati na ovakve stvari. Pa mene srce boli kad vidim, šabane, da si Hasana el Basrija svrstao u sufije. Ali iz poštovanju prema nauci, ja se neću spustati na tvoj nivo i dokazivati suprotno, jer kada bi to uradio, ponizio bi islamsku nauku. Edited by doktoraider

[quote name='pristina' date='12 March 2010 - 00:05 ' timestamp='1268345142' post='364879']
ZASTO LAZES HASAN EL BASRI NIJE BIO SUFIJA.U 3-cem i 4-tom hidzretskom stoljecu Sufije su bili SAMO perzijanci NI JEDAN JEDINI ARAPIN NIJE BIO SUFIJA.
Ja sam tebi lazovu jos davno rekao da nadejs makar jedan jedini dokaz za potpouru sufizma u Kur'anu ili sunnetu,da nadjes u Kur'anu gdje se to pominje TEKIJA.ILI NADJI MAKAR JEDAN AJET ILI HADIS U KOM SE POMINJU SUFIJE .
Saban priznaje:a s obzirom da sam ja neznalica i glupak ne mogu sebi dozvoliti da tefsirim hadise samo sam parafrazirao tekst samog hadisa.
S'obzirom na tvoj krajnji inetelkutalni domet (copy and paste) se ne ocekuje da LICNO TEFSIRIS HADIS NITI AJET VEC SI TO TREBAO COPY AND PASTE sto ti jedino i znas.
Saban kaze:tema je LA ILAHE ILALLAH koliko sam vidio a hadis govori upravo o tome. Tema je uslovi valjanosti LA ILAHE ILALLAH.Doduse dabi rasteretio "necji"mozak receno je u uvodu LA ILAHE ILALLAH.Sufija pita(provocira):
jedno pitanje za tebe

[quote name='pristina' date='12 March 2010 - 00:05 ' timestamp='1268345142' post='364879']

Ja ne samo da mrzim vec prezirem novotare i one koji u novotarije pozivaju.
A ti si jedan od njih.
Tvoj cilj je izvrtanje i pokusaj fuilozofiranja rijetko kad nesto kazes da to nije sufijka i li tvoja laz.
Meni je dovoljan Kur'an i sunnet a SUFIJSKE LAZI I FILOZOFIJA MI NE TREBAJU.
وَإِنَّ الشَّيَاطِينَ لَيُوحُونَ إِلَىٰ أَوْلِيَائِهِمْ لِيُجَادِلُوكُمْ وَإِنْ أَطَعْتُمُوهُمْ إِنَّكُمْ لَمُشْرِكُونَ -A

ha ha ha  :taunt:  ich amüsiere mich köstlich.

Was für eine illusionierte Einbildung ?

Svak misli kad zna par Sure uciti,da zna sve o Koranu ! i odmah se pohvali sa svojom intelektualcijom.

A oni koji su ucili sve Sure iz Korana,smatraju se s kontaktom sa Allahom.!!

• Downvote 2

ha ha ha  :taunt:  ich amüsiere mich köstlich.

Was für eine illusionierte Einbildung ?

Svak misli kad zna par Sure uciti,da zna sve o Koranu ! i odmah se pohvali sa svojom intelektualcijom.

A oni koji su ucili sve Sure iz Korana,smatraju se s kontaktom sa Allahom.!!

google translate bolje prevode radi :D intelektualcijom

Našao sam jednu verziju koju bilježe imam Ahmed, Ebu Davud, Tirmizi, Nesai i drugi da je Allahov Poslanik s.a.w.s. rekao: "Razlika izmedju vas i njih je namaz. Ko napusti namaz, taj prestaje biti musliman."

esselamu alejkum

" pa ko ga ostavi nije od nas "

Alejkumu selam.

Spomeni doktore da je samo hanbelijski mezheb uzeo stav da onaj ko ostavi namaz nevjernik, dok ostala 3 mezheba kazu da nije izisao i tumace ovaj hadis kao "opasnost ostavljanja namaza"

Ova legenda sto pise da je Hasan Basri sufija se napio rakije izgleda. Svaki covjek koji god je imao malo duhovnosti i blagosti sufije sebi prisvajaju.

Onaj sejtan je sufija sejh Nazim sto je rekao da ne mora vise klanjati.

Selamun 'alejkum Muslimani

Dali je dovoljno da covjek kaze LA ILAHE ILALLAH (nema boga osim Allaha) da izgovori te rijeci i da po tom radi sta hoce i kako hoce,dali je to dovoljno da ga spasi od Allahove dz.s kazne i dali je to dovoljno da moze da se nazove MISLIMANOM.
Ima mnogo ljidi koji sa svojim djelima i svojim jezicima pokazuju da tako misli.Ili mozda postoje neki uslovi koji su obavezni da be te rijeci uopste imale vrednost i valjanost.
Bilo bi svakako zanimljivo a vjerujem i korstno vidjet vase misljenje svakako bi nesto mogli naucit i naucit cemo insa'allahu te'ala iz ove teme.

Ko si ti, sta trebamo ovdje diskutovati ? Hoces se predstaviti pa reci od koga si ucio znanje da siris dalje, sa koje stranice si kopirao tekstove ???