Jump to content
Sign in to follow this  
EcI PeCi PeC

"obrazovana" tj. visoko skolovana nekultura

Recommended Posts

[quote name='Skrgan' date='28 February 2010 - 11:19 ' timestamp='1267352399' post='363096']
Ja najvise tezine vidim u samoj prirodi covjeka, najvise ovisi o tome kakve smo gene naslijedili kakvi cemo ljudi biti..
[/quote]

Si siguran u tu teroju kolega skrgan??

[quote name='veritas' date='28 February 2010 - 14:01 ' timestamp='1267362117' post='363115']
Bas tako TREBAO, medjutim malo je takvih, kazem svi idu po svom nekom putu nit' koga vidi nit' ista. Zalosno, ali mnogo je takvih primjera danas. Ni jedna obrazovna institucija tebe ne moze nauciti kucnom odgoju, ako nije mama ili babo dok si odrastao i bio kod njih nisu to "usadili" u glavu. :)
[/quote]

za ovo si u pravu jo

ja koliko se sjecam svaka osnovna i srednja skola nosi u svom planu rada ODGOJNO OBRAZOVNA USTANOVA ?!?!

a sada, taj odgojni dio ne mogu nastavnici i profesori sprovoditi ako djeca nemaju osnovu neku, dakle kucni odgoj...

velika greska roditelja je ta da mole Boga da dijete posalju u ruke, i ono uh jedna briga manje, a to sto nastavnici i profesori imaju problema sa malim delinkventima to ih briga, jos nabijaju nastavnicima na nos: pa to vam je posao...

nekultura je nedostatak bontona, a bonton stjeces kroz kucni odgoj... stoga ako nema odgoja nema ni bontona!

neke osobe zavrse silne fakultete, i sto se kaze zaprde godine, a kultura na nivou jednog cobanina... tako da bonton u kulturu ponasanja ne mozes dobiti ni na jednom fakultetu!

Guest
nemora znacit da je taj koji je obrazovan i kulturan...
desi se to ito cesto sto je eci rekla, da neko dodje pozdravi se s jednom il dvije osobe koje su u nekoj grupi i druge ignorise. al ima i osoba, koje kad kraj tebe prodju okrecu glavu od tebe. nit ste se svadjali, ni nista. jednostavno ignorise te. bilo bi kulturno da se pozdravi ta osoba s tobom i ako ti nije najbolji prijatelj. ima tu mnogo razloga sto ta osoba u tom trenutno postaje nekutulturna...licemjerstvo, ljubomora itd...ma da ja u takvim postupcima nevidim samo nekulturu nego te osobe nemaju karaktera!

ma i bolje im je da neznaju kakvim ocima ih covjek gleda.. to njihov ionako narusen ego i samouvjerenje nebi nikako podnijelo.

Sam naziv teme me isprovocirao i neki postovi

Ne volim formalnost i stvari reda radi tako da i ne uzimam za zlo kad me netko u datoj situaciji ne pozdravi,a i sama nekad znam iz nekih razloga da postupim isto, kao npr. kad je u drustvu neka osoba koja mi se ne svidja ili nekad sam previse fokusirana na osobu kojom se pozdravljam. Vise me nervira kad ljudi se razmecu kulturom, bontonom i moralom a sami ih ne praktikuju, nego im kultura i bonton sluze kao argumenti i to najcesci kad hoce da nekog "oblate" u stilu kao "on je ne kulturan". Svi smo mi svjedoci da ljudi koji se razmeću kulturom najmanje je imaju. Bonton i sva druga PRAVILA ponasanja su nastala od covjeka, kao nametnute drustvene norme..a sve sto je nametnuto nije prirodno nego se samo uzima za bitno , mene sto se licno tice, malo i previse bitno, jer zasto bih ja neku osobu smatrala ne kulturnom ako me ne pozdravi, kako ja mogu uopste zakljuciti da je ta osoba ovakav ili onakva samo iz tog gesta.Iskreno ja bih radije da me neki ljudi ne pozdrave uopste. Kad bi ljudi manje bili licemjerniji, vise prirodniji, i ponasali se onako kako se osjecaju , mislim da bi svi bili sretniji.