Jump to content
Sign in to follow this  
EcI PeCi PeC

"obrazovana" tj. visoko skolovana nekultura

Recommended Posts

Covjek se ponekad zatrefi u drustvu i u nekim cudnim situacijama..

U mojim ocima je pozdrav i pristup drugim ljudima jako jako bitan i pokaziva dosta o covjeku.
Nekad se iznenadim koliko skolovani a nekulutrnih Insana ima. Nikako nemogu da shvatim da neko moze prici drustvu od 5 osoba. Pozna znaci skoro pa sve i samo jednu ili dvije pozdravi. Ostalima nit dobar dan nit pomoz bog nit eselamu alejkum.. Cak ni pogled.. Ili ipak to kod nas nije bitno kako se pohodimo sa ljudima?? NIje sad da je ta osoba toliko bitna i znacajna da se njen pozdrav ocekuje, nego mi je to tako ruzno i neotesano izgledalo.

Sta mislite da li je to do kucnog odgoja?

Ili takve osobe ipak misle da su nesto bolje?

I sta dovede jednu osobu da se tako ruzno i nekulturno ponasa?

Ja kao majka bi se zaprepastila kad bi moj sin sutra tako postupio... Edited by EcI PeCi PeC

[quote name='EcI PeCi PeC' date='27 February 2010 - 04:58 ' timestamp='1267243080' post='362927']

U mojim ocima je pozdrav i pristup drugim ljudima jako jako bitan i pokaziva dosta o covjeku.
Nekad se iznenadim koliko skolovani a nekulutrnih Insana ima. Nikako nemogu da shvatim da neko moze prici drustvu od 5 osoba. Pozna znaci skoro pa sve i samo jednu ili dvije pozdravi. Ostalima nit dobar dan nit pomoz bog nit eselamu alejkum.. Cak ni pogled.. Ili ipak to kod nas nije bitno kako se pohodimo sa ljudima?? NIje sad da je ta osoba toliko bitna i znacajna da se njen pozdrav ocekuje, nego mi je to tako ruzno i neotesano izgledalo.

Ja kao majka bi se zaprepastila kad bi moj sin sutra tako postupio...
[/quote]
Obrazovanje na brzinu + komplex manje vrijednosti do prije diplome = dokazati okolini da on "neko"

PS.Mozda je mislio da cete se vi posvetiti njemu :D

Mozda se u tom trenutku ne obracamo na takve stvari pa se desi lapsus, ili je stravno namjera.. ko zna. Ako je drugi slucaj onda vjerovatno znaci da mi nije stalo da se pozdravim s tom osobom. Ja u tom trenutku nebi ni prilazio grupi ljudi ukoliko je tu osoba s kojom ne zelim kontaktirati...

Ili kad sjedi grupa ljudi, a neko pošalje piće samo jednoj osobi. Taj neko nema pojma o bontonu. Edited by security

[quote name='Dobar_Los_Zao' date='27 February 2010 - 08:23 ' timestamp='1267255383' post='362935']
Mozda se u tom trenutku ne obracamo na takve stvari pa se desi lapsus, ili je stravno namjera.. ko zna. Ako je drugi slucaj onda vjerovatno znaci da mi nije stalo da se pozdravim s tom osobom. Ja u tom trenutku nebi ni prilazio grupi ljudi ukoliko je tu osoba s kojom ne zelim kontaktirati...
[/quote]
Slazem se radije ako se neko nalazi u tom drustvu sa kime ja nisam dobra onda nebi ni prilazila se pozdravljati ;)

meni je najjace kad konobar dodje i onda pocne od muskaraca :D
malo ja nesto drugo ovamo...

[quote name='EcI PeCi PeC' date='27 February 2010 - 05:58 ' timestamp='1267243080' post='362927']

Ja kao majka bi se zaprepastila kad bi moj sin sutra tako postupio...
[/quote]

Hm, nije mi jasno sto dovodite u vezu obrazovanost i kulturu :S
govorite o nekim ljudima koji su umisljeni, koji ne pozdravljaju, govorite o njihovim kompleksima i odgoju.. a istu stvar radite..
Imate diplome u dzepovima i pgledate od gore na one sto ih nemaju, podjelili ste drustvo na obrazovane i neobrazovane, i po vasem pravilu oni obrazovani su dobri i kulturni ( ili bi to makar trebali biti), a oni neobrazovani su nekulturni i ne znaju cak da se treba pozdraviti sa svim ljudima kada prilaze manjoj grupi..
Mene vise cudi rasprostranjenost ove pojave od toga o cemu vi pricate.. svako ko ima diplomu u dzepu misli da je pametniji od onih koji nisu imali srecu da se obrazuju.. sto samo pokaziva koliko smo loseg karaktera jer za nas nisu svi ljudi isti, pravimo klase ljudi, dijelimo na dobre i lose po onom sto su uspjeli u zivotu.. kako materijalizam zna biti odvratan!
Sve dobre ili lose odlike nekog covjeka su najvecim dijelom genetski urodjene, ili su se oblikovale u ranoj mladosti, tako da u vrijeme kad treba zavrsavati fakultete, vas karakter je vec godinama vec preorjentisan na na pozitivnu ili negativnu stranu, vec godinama te ili dobar ili los covjek, i nema nikakvog utjecaja na vas karakter da li ste visoko obrazovani ili ne..
Tako da vas ja vidim u istoj grupi ljudi sa tim ljudima o kojim pricate!

[quote name='pingvin' date='27 February 2010 - 08:09 ' timestamp='1267250982' post='362929']
Obrazovanje na brzinu + komplex manje vrijednosti do prije diplome = dokazati okolini da on "neko"

PS.Mozda je mislio da cete se vi posvetiti njemu :D
[/quote]
pingvin smatrao sam te pametnijim...

[quote name='Dobar_Los_Zao' date='27 February 2010 - 09:23 ' timestamp='1267255383' post='362935']
Mozda se u tom trenutku ne obracamo na takve stvari pa se desi lapsus, ili je stravno namjera.. ko zna.
[/quote]

Moguce!
Mislim da bi mi se to moglo tekso desiti da jednostavno zaboravim nekog,jer pridajem veliku vaznost ophodjenu sa drugim ljudima ( ne zelim da povrijedim nikog, ko to nije zasluzio) , ali i to se moze desiti, er sam vec dosta puta se zatekao u slicnoj situaciji, kad jednsotavno ne mozemo misliti na 5 stvari od jednom, pa tako da neke stvari jednostavno ne primjetimo.. Edited by Skrgan

[quote name='Skrgan' date='27 February 2010 - 13:09 ' timestamp='1267272599' post='362975']
pingvin smatrao sam te pametnijim...
[/quote]
Bez obzira kakvim me ti smatrao ja sam rekao istinu.Ja sam samo skrenuo paznju na model ljudi koji danas sebi pripisuju neke vazne osobine koje je "odjednom" stekao a nije svjestan da to ne ide tako.

O tome kako to ide ne bih pisao jer si ti vec rekao u prethodnom postu, dijele ljude na obrazovane i neobrazovane a to nema nikakve veze sa karakterom i odgojem ljudi jer se to pokaze vec puno ranije.Ali vjeruj da su upravo zbog tih neosnovanih podjela ljudi iskompleksirani.

PS.Meni pasu svi koji ne vrijedjaju i ne ponizavaju, a isto tako kod mene svako ima pravo na jos jedan popravni :D

PS2. Diploma je komad papira koji covjeku moze otvoriti neka vrata a sposobnost i rezultati su nesto sto ce covjeku kljuceve tih vrata preseliti u dzep. Edited by pingvin

[quote name='pingvin' date='27 February 2010 - 14:25 ' timestamp='1267273525' post='362977']
Bez obzira kakvim me ti smatrao ja sam rekao istinu.Ja sam samo skrenuo paznju na model ljudi koji danas sebi pripisuju neke vazne osobine koje je "odjednom" stekao a nije svjestan da to ne ide tako.

[color="#FF0000"]O tome kako to ide ne bih pisao jer si ti vec rekao u prethodnom postu, dijele ljude na obrazovane i neobrazovane a to nema nikakve veze sa karakterom i odgojem ljudi jer se to pokaze vec puno ranije.Ali vjeruj da su upravo zbog tih neosnovanih podjela ljudi iskompleksirani.

PS.Meni pasu svi koji ne vrijedjaju i ne ponizavaju, a isto tako kod mene svako ima pravo na jos jedan popravni [/color]:D
[/quote]
oki sad si se popravio :P
ali opet to nema sa obrazovanjem nikakve veze, sve je to do karaktera tog covjeka a ne do toga koliko poznaje matematiku ili fiziku i sl.
Ja dijelim ljude na lose i dobre, za dobre bi uradio sve, a losim bi najradje vratio sva njihova losa djela :) pa da vide kako je ;)

Edited by Skrgan

[quote name='Skrgan' date='27 February 2010 - 13:28 ' timestamp='1267273728' post='362979']
oki sad si se popravio :P
ali opet to nema sa obrazovanjem nikakve veze, sve je to do karaktera tog covjeka a ne do toga koliko poznaje matematiku ili fiziku i sl.
Ja dijelim ljude na lose i dobre, za dobre bi uradio sve, a losim bi najradje vratio sva njihova losa djela :) pa da vide kako je ;)
[/quote]
Obrazovan covjek je prosvijetljen covjek i vjerujem ga bas to obrazovanje moze jednim dijelom uciniti boljim, ako nista moze ga dovesti do logicnih rjesenja i umjerenih pogleda na svijet oko sebe :D

Haj sad zivio, ode pingvin put snjeznih padina :D

[quote name='pingvin' date='27 February 2010 - 15:32 ' timestamp='1267277579' post='362986']
Obrazovan covjek je prosvijetljen covjek i vjerujem ga bas to obrazovanje moze jednim dijelom uciniti boljim, ako nista moze ga dovesti do logicnih rjesenja i umjerenih pogleda na svijet oko sebe :D

Haj sad zivio, ode pingvin put snjeznih padina :D
[/quote]

Mozda malo, ali ne moze od loseg napraviti dobrog :P

[quote name='Skrgan' date='27 February 2010 - 14:46 ' timestamp='1267278397' post='362988']
Mozda malo, ali ne moze od loseg napraviti dobrog :P
[/quote]
Zato sam napisao jednim dijelom :D

Znas onu narodnu "govno ne smrdi samo od sebe", mora da se mislilo na genetiku :D

sto ljudi, sto cudi...

nekima svasta nesto stane pod "kapu"....pa i takvo ruzno ponasanje...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

glupo mi je da mitim nekog koga poznajem a da ga barem kratko ne pozdravim....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

moja mama cesto kaze " u jeziku nema kosti"...

[quote name='Amren' date='27 February 2010 - 15:23 ' timestamp='1267280584' post='362997']
sto ljudi, sto cudi...

nekima svasta nesto stane pod "kapu"....pa i takvo ruzno ponasanje...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

glupo mi je da mitim nekog koga poznajem a da ga barem kratko ne pozdravim....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img]

moja mama cesto kaze " u jeziku nema kosti"...
[/quote]

sto žena,,,200 sisa :D :D

ma potpuno se slažem sa pokretačem teme,,,mislim stvarno zar čovjek može biti toliko nekulturan da samo vidi jednu osobu u društvu u kojem se zadesi,,,meni je to nepojmljivo,,,
iako recimo je posvađan s nekim iz trenutne skupine zar nebi mogao pozdraviti sve naglas nemora se rukovati pa da mora preskakati nekog s kim nije dobar,,,mislim barem da i to tako može proći

Osobe su razlicite.

Danas mnogo obrazovanih osoba, ali skoro svi zaboravljaju na "bonton" i sl. svi idu po svom.
Pa ako nekoga sretnu s kim su dobri pozdravice se s tom osobom, a ako ima tu osoba s kojima nisu u bas "najboljim" odnosima, nju ce ignorirati, to jest ruzno, jer iz tzv. kulture je da se pozdravis ako dolazis u drustvo , ali de. Mozda osoba koja sretne neku koju dugo nije vidjela, ili sl. jednostavno zaboravi na ostale, ali bi se trabala sjetiti u toku razgovora da i tu neku drugu osobu pozdravi.

Iskreno, meni se zna desiti da nekad ne prepoznam osobe, ali se pozdravim, i po n-ti put se upoznam sa istim osobama, al de :D ima nas i takvih.

Sve u svemu, treba se pozrraviti, selamiti, kako ko prakticira :)

Mislim da je Eci htjela reci:"Smatra se obrazovanim". Čovjek koji ima visoko obrazovanje samim time bi trebo da ima visok nivo kulture u ophođenju prema drugima,jer je pretpostavlja se imao vi
  • Upvote 1

[quote name='E77HZ' date='28 February 2010 - 12:05 ' timestamp='1267351507' post='363094']
kucni odgoj je pravac puta u

[quote name='tomahawk' date='28 February 2010 - 01:30 ' timestamp='1267317029' post='363061']
Mislim da je Eci htjela reci:"Smatra se obrazovanim". Čovjek koji ima visoko obrazovanje samim time bi trebo da ima visok nivo kulture u ophođenju prema drugima,jer je pretpostavlja se imao vi
  • Upvote 1

[quote name='veritas' date='28 February 2010 - 14:01 ' timestamp='1267362117' post='363115']
Bas tako TREBAO, medjutim malo je takvih, kazem svi idu po svom nekom putu nit' koga vidi nit' ista. Zalosno, ali mnogo je takvih primjera danas.[b] Ni jedna obrazovna institucija tebe ne moze nauciti kucnom odgoju,[/b] ako nije mama ili babo dok si odrastao i bio kod njih nisu to "usadili" u glavu. :)
[/quote]

obrazovne institucije nisu da bi nas ucile kucnom odgoju ili bilo kakvom drugom odgoju ... onu su tu da nas obrazuju i nauce sta je kulturno a sto nije kulturno ... i sasvim normlano je da visokoobrazovana osoba zna puno vise sta je kulturno a sta nekulturno od neobrazovane osobe ... kucni odgoj ja taj koji kod nas pravi razliku onih sto se pridrzavaju onog sto je kulturno ili nepridrzavaju ...
  • Upvote 1

[quote name='lucky' date='28 February 2010 - 15:32 ' timestamp='1267367562' post='363122']
obrazovne institucije nisu da bi nas ucile kucnom odgoju ili bilo kakvom drugom odgoju ... onu su tu da nas obrazuju i nauce sta je kulturno a sto nije kulturno ... i sasvim normlano je da visokoobrazovana osoba zna puno vise sta je kulturno a sta nekulturno od neobrazovane osobe ... kucni odgoj ja taj koji kod nas pravi razliku onih sto se pridrzavaju onog sto je kulturno ili nepridrzavaju ...
[/quote]

Mozda zna puno vise sta jeste ili sta nije , ali da li zna primijeniti tu "kulturu" to je vec veliki upitnik?! Bolje biti odgojno-obrazovan nego samo obrazovan, pa bilo visoko obrazovanje ili neko drugo.
  • Upvote 1

Po mom misljenju obrazovanje isto nema veze sa kulturom,ja se isto znam nasmijat kad vidim ljude u smoking-ima pa negdje se zadese ili u prodavnici,pa toliko se vidi njegova nekultura i arogantnost od strane mnogh takvih osoba.a sad sta bi uradio ja da nepricam snekim i moje drustvo sjedi sa tom osobom,pa vala pozdravio bi se sa svima a nemoram se rukovat nego jedan normalan pozdrav e sad ko ce ga odrvartit i ko nece to je od osobe do osobe.