Jump to content
Sign in to follow this  
auslanderka zauvjek bosanka

Krvna grupa

Recommended Posts

Evo bakljam se par dana oko krvi :icon_cheesygrin:

Pa da vas pitam jel znate koja ste krvna grupa?

Je li vam vazno da znate?

Moja je 0 RF pozitivna, koliko sam skontala "haman" je svima mogu dati :icon_biggrin:

p.s

ako ima tema spojite, tj ako mogu biti 2 o davanju krvi moze i o krvnim grupama...

domaci 1 :rolleyes:

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' date='12 February 2010 - 19:13 ' timestamp='1265998422' post='359932']
Evo bakljam se par dana oko krvi :icon_cheesygrin:

Pa da vas pitam jel znate koja ste krvna grupa?

Je li vam vazno da znate?

Moja je 0 RF pozitivna, koliko sam skontala "haman" je svima mogu dati :icon_biggrin:

p.s

ako ima tema spojite, tj ako mogu biti 2 o davanju krvi moze i o krvnim grupama...

domaci 1 :rolleyes:
[/quote]
tema odlicna. Moja je B RH negativna, dosta rjetka krvna grupa barem u mom kraju,dobrovoljni sam davaoc do sada 123.puta dao,a par puta.direkt iz ruke u ruku drugoj osobi.

Ja sam takodjer B+. Lijepa krvna grupa :D 4. puta dao (sve u zadnjih godinu dana). Dosta je bitno da se zna koja je krvna grupa i koji je taj RH faktor. Danas/sutra kada zena zatrudni , treba da se zna koji je ko RH faktor da bi se mogla dati ona neka injekcija da bi se nesto sprijecilo :D

Davala jednom krv, wow nezaboravno iskustvo xD

Vazno je da se zna koja smo krvna grupa, bas u slucju neke nesrece da se da nama ili da mi damo :) Ja sam saznala A+ ( na mukotrpan nacin al de ) .

P.S. ako kome trebadne ( u slucaju kakve nesrece) podijelicu s njom/njim iako sam anemicna al :D bolje ista nego nista xD

[quote name='ne_znam_ko_sam' date='12 February 2010 - 22:24 ' timestamp='1266009865' post='359981']
Ja sam takodjer B+. Lijepa krvna grupa :D 4. puta dao (sve u zadnjih godinu dana). Dosta je bitno da se zna koja je krvna grupa i koji je taj RH faktor. Danas/sutra kada zena [b]zatrudni , treba da se zna koji je ko RH faktor da bi se mogla dati ona neka injekcija da bi se nesto sprijecilo[/b] :D
[/quote]

hahha joj al ga i ti objasni :)

Izgleda da danas dosta osoba i ne zna koja je krvna grupa.

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' date='13 February 2010 - 11:39 ' timestamp='1266057596' post='360090']
hahha joj al ga i ti objasni :)

Izgleda da danas dosta osoba i ne zna koja je krvna grupa.
[/quote]

sla

Ja mislim kad bi uveli prilikom polaganja vozackog ispita da se uradi taj test bilo bi dobro, tako da bi svako dobio neku karticu s oznakom krvne grupe, koliko bi bilo i lakse prilikom nekog udesa da se moze znati ili da se uvede u zdravstveni karton il kako vec.

Jer imaju krvne grupe koje primaju samo svoje,a inace su jako rijetke a bolnice uvijek traze krv,kad se rade operacije.

dobro si to navela,ali sta sa onima koji ne polazu vozacki,a naravno da bolnice traze krv,ali i daju unesrecnima,jeri svaka bolnica koja se bavi stim mora imati,rezerve krvni grupa,tako da se slabo desi da pacijent ne dobije.

inace znam koja sam krvna grupa od kad sam lezala u bolnici neke 2004 ali ovdje trudnice idu raditi test zbog mogucih komplikacija i bom tako a ja sam 0 Rh pozitivna ..

[quote name='E77HZ' date='13 February 2010 - 13:02 ' timestamp='1266062550' post='360113']
dobro si to navela,ali sta sa onima koji ne polazu vozacki,a naravno da bolnice traze krv,ali i daju unesrecnima,jeri svaka bolnica koja se bavi stim mora imati,rezerve krvni grupa,tako da se slabo desi da pacijent ne dobije.
[/quote]

u bihacu kad se radi neka operacija,kao slijepog crijeva i sl, bolnica trazi da se daje krv...sad da li traze bas onu koju koju ima pacijent ili ne to ne znam.

ma kod nas 95% ove omladine polaze, ili neka uvedu po skolama.

ko nekad kad su bili pregledi :)

[quote name='auslanderka zauvjek bosanka' date='13 February 2010 - 18:51 ' timestamp='1266083514' post='360210']
u bihacu kad se radi neka operacija,kao slijepog crijeva i sl, bolnica trazi da se daje krv...sad da li traze bas onu koju koju ima pacijent ili ne to ne znam.

ma kod nas 95% ove omladine polaze, ili neka uvedu po skolama.

ko nekad kad su bili pregledi :)
[/quote]

Uglavnom se traze "bilo kakvi" donatori. Samo da se namiri krvi, osim slucajeva gdje pacijent ima neku rijetku krvnu grupu koje nemaju bas u zalihama onda traze samo od te grupe krv.

Najbolje bi bilo da u osnovnoj skoli uvedu obavezno odredjivanje krvne grupe. To se moze napraviti sve sa onim iglicama sto se secer mjeri. Znaci, gotovo bezbolno. ;)

Fakat nisam nikad ni znao koja sam krvna grupa :D i ne znam bas jel mi vazno jer je ne mislim davati :D

[quote name='omg-It's-BaroN' date='16 February 2010 - 14:51 ' timestamp='1266328293' post='360763']
Fakat nisam nikad ni znao koja sam krvna grupa :D i ne znam bas jel mi vazno jer je ne mislim davati :D
[/quote]

nikad ne reci,.Daj Boze da je daje

[quote name='omg-It's-BaroN' date='16 February 2010 - 14:51 ' timestamp='1266328293' post='360763']
[/quote]

Bolje ti je da saznas. Nikad ne znas sta moze biti i zbog cega ti to moze zatrebati.

[quote name='ne_znam_ko_sam' date='16 February 2010 - 18:28 ' timestamp='1266341305' post='360803']
Bolje ti je da saznas. Nikad ne znas sta moze biti i zbog cega ti to moze zatrebati.
[/quote]

Obecavam, saznacu je :D

neznam isto koja sam krvna grupa ... mada kada god dajem krv onim sestricama recem da mi vide koja sam krvna grupa pa da zapamte kada slijedeci put dodjem da mi recu ... medjutim one zaborave ...

[quote name='lucky' date='17 February 2010 - 19:47 ' timestamp='1266432453' post='361040']
neznam isto koja sam krvna grupa ... mada kada god dajem krv onim sestricama recem da mi vide koja sam krvna grupa pa da zapamte kada slijedeci put dodjem da mi recu ... medjutim one zaborave ...
[/quote]

mora da svakoj odgovara tvoja krvna grupa,pa i necudim se

A +

AB

Kod mene pise

B Rh-pos. (D+) ccD. Ee
irr. Ak: negativ

To znaci,da moja Krv nikome ne pase nego samo onom tko ima ist kao ja.

A moja je tako kompaktibla,da mogu primti svaku.
Moli te se Bogu da mi se nista ne desi,jer ako mi treba Krv,ja cu prvog zgrabiti
koji mi naleti.

0+

Dobro da znam. :) Univerzalni davalac, ali primam samo krv iste grupe, znači, ti si mi spas.

Dobro da znam. :) Univerzalni davalac, ali primam samo krv iste grupe, znači, ti si mi spas.

A spas i ti meni ..jel tako ?! :-)