Jump to content
veritas

poducavanje djece vjeri

Recommended Posts

[size="2"]"Naredi čeljadi svojoj da namaz obavljaju i istraj u tome!"[/size] [size="2"](sura Ta ha, dio 132. ajeta) [/size]

[size="2"]Eh narode moj :) [/size]

[size="2"]Jesu li vas roditelji poducavali, ili ste isli u mekteb/mejtef???[/size]
[size="2"]Sta velite, treba li dijete samo da se odluci za mejtef kad odraste, (ako mi vec ne stignemo toliko ili ne znamo da poducimo svoje dijete) , ili da mi njega odmah orijentisemo pa da ide u mejtef i uci se?[/size]

[size="2"]Ja sam isla u mejtef od seste godine, i hvala Bogu sto jesam :) i sto su me moji "nagonili" da ustajem rano i da idem da ucim, i sto su se sa gradivom odnosili kao i sa gradivom iz skole, pa sa mnom sjedili i ucili sure i sl. I takodjer,planiram i svoje dijete da tako orijentisem. :)[/size]

Edited by veritas

Nisu poducavali, ali jeste malo did rahmetli.. Ne treba djete samo da s eodluci za mejtef, nego da se na lijep nacin od malih nogu nagovori za mekteb, jer stvarno kad-tad kad pokaze neko zainteresovanje za vjeru imat ce neku podlogu, a ne da uci sve ispocetka od osnove ka daljem. Uglavnom jedan pohavalan postupak kod roditelja.

U mekteb sam išla kao dijete, mada sam kući uz mamu mnogo naučila.
U to vrijeme , malo je djece iz grada išlo u mekteb, tako da sam često zabušavala
i tek u osmom razredu završila sa sufarom, i nažalost na tome je i ostalo.

Moj sin je na kraju sufare, i ako Bog da idući mjesec počinje učenje Kur'ana,
a kćerka je uz nas poprilično naučila, a na proljeće će aBd i ona u mekteb,
jer je savladala čitanje i pisanje.

[quote name='veritas' date='12 February 2010 - 00:06 ' timestamp='1265929560' post='359742']
[size="2"]"Naredi čeljadi svojoj da namaz obavljaju i istraj u tome!"[/size] [size="2"](sura Ta ha, dio 132. ajeta) [/size]

[size="2"]Eh narode moj :) [/size]

[size="2"]Jesu li vas roditelji poducavali, ili ste isli u mekteb/mejtef???[/size]
[size="2"]Sta velite, treba li dijete samo da se odluci za mejtef kad odraste, (ako mi vec ne stignemo toliko ili ne znamo da poducimo svoje dijete) , ili da mi njega odmah orijentisemo pa da ide u mejtef i uci se?[/size]

[size="2"]Ja sam isla u mejtef od seste godine, i hvala Bogu sto jesam :) i sto su me moji "nagonili" da ustajem rano i da idem da ucim, i sto su se sa gradivom odnosili kao i sa gradivom iz skole, pa sa mnom sjedili i ucili sure i sl. I takodjer,planiram i svoje dijete da tako orijentisem. :)[/size]
[/quote]
ne treba pustiti djecu da sami odlučivaju ni o čemu a pogotovo o ovome, jer da su sposobni za to

ja sam misljenja da djete treba da zna koje vjere je,koje su mu kulture,a u mejtefu se moze nauciti dosta toga.
  • Upvote 1

Svojoj djeci naređuj da namaz obavljaju od sedme,a za namaz in istuci od desete godine.To nemoj olako shvatiti pa da poslije odgovara

[quote name='hacy' date='14 February 2010 - 14:01 ' timestamp='1266156066' post='360390']
ja sam misljenja da djete treba da zna koje vjere je,koje su mu kulture,a u mejtefu se moze nauciti dosta toga.
[/quote]

a ako su mu roditelji razlicite vjere..?? sta onda???

[quote name='_Elvedin_' date='14 February 2010 - 21:18 ' timestamp='1266175139' post='360455']
[/quote]

Islam only :)

[quote name='_Elvedin_' date='14 February 2010 - 20:18 ' timestamp='1266175139' post='360455']
[/quote]
onda je dijete one vjere kao i onaj

ako je zena muslimanka a muz druge vjere, on mora primiti islam da bi zena s njim stupila u brak. A ako je muz musliman, zena dr. vjere onda ona moze zadrzati svoju vjeru, ali da djeca budu muslimani ... Meni se cini da je tako, pa sad...

[quote name='veritas' date='14 February 2010 - 22:41 ' timestamp='1266183709' post='360496']
ako je zena muslimanka a muz druge vjere, on mora primiti islam da bi zena s njim stupila u brak. A ako je muz musliman, zena dr. vjere onda ona moze zadrzati svoju vjeru, ali da djeca budu muslimani ... Meni se cini da je tako, pa sad...
[/quote]

Glupost! Svakom njegovo.

[quote name='VIZIOS' date='14 February 2010 - 22:46 ' timestamp='1266183962' post='360498']
Glupost! Svakom njegovo.
[/quote]

nemoj nicije nazivati gluposcu ... Ako ti ne zelis tako, i ne zelis raditi po tome, ne govori za to da je "glupost"

i samo da dodam ja kad pogledam na šta su se sveli naši mejtefi bude mi pravo žao. Smatram i podržavam mesdžide te bilo kakve prostorije u kojima ljudi koji su dobili dozvolu od nekog učenog - da podučavaju sufari, tedžvidu, učenje Kur'ana napamet itd..

Ne znam kakva je situacija, no pohvalio bi hafiza Šahinovića, imao sam priliku gledati kako pofin broj djece iz čaršije ide u njegov mekteb koji je fino uređen bar što se tiče rasporeda kojeg sam čitao na vratima. Edited by doktoraider

postovi nevezani za temu premjesteni u temu "mjesoviti brak" ... :) Pa tako o mjesovitom braku pisite tamo, a ovdje se drzite teme koja glasi "poducavanje djece vjeri" :)

sjedimo mi nedavo kod jedni prijatelja.. i sad diskuisja je vjera bila.. da bi jedan covjek kojeg ja jako cjenim i postujem kao vjernika i kao prijatelja i kaze on kao tesko se onom roditelju kojem djete nezna dzenazu klanjati... i kakav je to roditelj.. meni se je u stomaku nesto okrenulo, jer neodgajam prisilom, znaci ide u mehteb ako hoce da ide.. slobodna volja... do te izjave.. ja kontam moj nezna klanjat, neforsiram mehteb jer mi je reko da bi mu bilo previse jo si to.. dosla sam kuci, sjela i rekla mu od te hefte da ide u mehteb i kad nacui klanjati sve namaze da ce imati veliki poklon.. od tad svaki put promjeni suru.. ide..

a sto se tice vjere i kakav musliman treba biti ja mislim da se ta susstina uci kod majke.. milost pomoci i sve te neke stvari kojih se mi trebamo strogo pridrzavat!!

Dobro je da dijete ide u mekteb cim prije moze, znaci od `mali nogu ` ... ja sam isla od svoje 5. godine pa tako planiram ako Bog da i svoje dijete u mekteb slati :)