Jump to content
SEMRA

pivo dobro za kosti

Recommended Posts

Naučnici su pronašli još jedan razlog zbog kojeg se ljubitelji pive ne moraju odricati omiljenoga pića jača kosti.
Istraživači iz Prehrambeno-tehnološkog odjela Univerziteta u Kaliforniji otkrili su da je piva bogat izvor silicija te da tako može pridonijeti sprječavanju osteoporoze jer je silicij iz hrane ključna tvar za povećanje mineralne gustoće kostiju.
Istraživači su kategorizirali 100 vrsta komercijalne pive s obzirom na nivo silicija. Prijašnja su istraživanja pokazala da piva sadrži silicij, ali nije bilo poznato koliko varira njegov nivo u pojedinim vrstama pive.
Analiza je pokazala da nivo silicija u pivi varira od 6,4 do 56,5 miligrama u litri. Prosječan svakodnevni unos silicija je između 20 i 50 miligrama po osobi. Istraživanje je takođe otkrilo da svijetla piva ima najviši nivo silicija, dok bezalkoholna piva, light piva i pšenična piva imaju najmanje silicija.

pa i ja sam cula za to da je pivo dobro za bubrege a sad kolko u tome ima istine...

Treba se liječiti intenzivno, samo se treba paziti da se ne predozira :).
Nisu navedene najzdravije marke piva, da znamo šta da forsiramo.

domace je najbolje, preminger naravno :icon_cheesygrin:

mada ni becks i bavaria nisu loshi :icon_cheesygrin:

za bubrege sma znao al za ovo.. mah..

Sto se bubrega i toga tice... Znam jednog covjeka iz Gorazda koji je imao mulja i pijeska tuda oko bubrega ili gdje vec.. Doktor reko mlaku pivu da pije i da ce to izaci kroz mokracu.. I on pio mlaku pivu mjesec dana i otiso kod doktora i ovaj mu reko da je skoro sve izaslo... Pa eto bom.. :)

evo da dodam jos nesto
"Znam da će muškarci biti šokirani kada ovo čuju, ali ženama treba da zahvale na pivu"

Iako se pivo smatra muškim pićem, najnovija istraživanja pokazuju da su žene odigrale presudnu ulogu u historiji tog pića, tvrdi britanska historičarka Džejn Pejton, pozivajući se na rezultate najnovijih istraživanja.

"Žene su stvorile pivo i samo je nježnijem polu hiljadama godina bio dozvoljen boravak u pivnicama, kao i konzumiranje piva", kaže Džejn Pejton, navodi Mondo.

Ona dodaje da se pivo do prije 200 godina smatralo hranom i kao takvo bilo je pod "nadležnošću" žena. Također, prije oko 7.000 godina u Sumeriji i u Mesopotamiji, jedino je ženama bilo dozvoljeno da proizvode pivo i vode pivnice, a napitak je smatran darom boginja, a ne bogova.

I u nordijskoj kulturi, kao i u engleskoj, žene su bile te koje su pravile pivo koje je bilo popularno piće među ženskom populacijom, a postoje podaci koji govore da je i kraljica Elizabeta I redovno pila pivo za doručak.

Industrijskom revolucijom, nov način proizvodnje ovog najraširenijeg i najstarijeg alkoholnog pića, smanjio je ulogu žena koja je vremenom i zaboravljena. :icon_cheesygrin:

nema lijeka u onom sto je zabranjeno!

Ma taj univerzitet je dobio milione i milione od hajnekena i stele da tu glupost iznese u javnost :D

ono da jaca kosti i muslimanima bi bilo dozvoljeno da ga piju :D

zabranjeno je i prezdzderavat se pa se mnogi ubise velikom kolicinom hrane,tako je i sa alkoholom,ako se pije u manjim kolicinama nece ti naskodit sigurno,piva uopste nema u sebi nesto nezdravo osim ono 5 % alkohola,jedino Belgijska piva je sa jacim procentima alkohola,ali to se pravi od zitarica ,,sve sto sam procitao o pivi i znam sigurno da nije stetna ako se nepije mnogo,kazu od pive raste stomak,pa i od viska hrane raste stomak jel tako.veca kolicina hrane prosiruje crijeva a veca kolicina vode prosiruje crijeva,preporucljiva je piti jer sa njom unosis i dnevnu kolicinu tekucine za tijelo.znam samo da ni u cemu netreba pretjeravat pa nece ni naksodit.moj stric je u dzamijskom odboru pa popije kad sam ga jednom ponudio pivom prihvati je bez pardona,reko stric klanjas kaze jedna nije nikom naskodila[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/icon_cheesygrin.gif[/img] .picu je i volim je piti.

[quote name='divlji_andjeo' date='31 March 2010 - 23:21 ' timestamp='1270070508' post='367995']
nema lijeka u onom sto je zabranjeno!
[/quote]

:))) To to to :)

[quote name='TequilA' date='01 April 2010 - 00:07 ' timestamp='1270073243' post='368012']
:))) To to to :)
[/quote]
ti psttttttttt

ne znam kako nesto moze biti zdravo ako pomuti razum??? ako se neko zbog par piva ponasa ko bez pameti???

gdje tu ima sta dobro?

ma mnogi razumi su pomuceni i bez pive,prezderavanej je gore,kazem opet nevalja ni u cemu pretjeravat.

Da netreba pretjerivati ni u hrani to je haram, a normalno

ja pijem mlijeko, isto kazu da je dobro za kosti :D ne treba meni piva :)

a za bubrege ima vode :icon_cheesygrin:

to je ono sto ja pijem, vodu i mlijeko ;)

ja bas neki dan igram nogomet i sudari se sa cojkom od 100 kila...meni nista a njemu puce noga ko okrnjita regips ploca :icon_cheesygrin:

[quote name='viking' date='19 May 2010 - 18:28 ' timestamp='1274290124' post='374980']
ja bas neki dan igram nogomet i sudari se sa cojkom od 100 kila...meni nista a njemu puce noga ko okrnjita regips ploca :icon_cheesygrin:
[/quote]
haha covjece al ti mene sad lijepo nasmija :icon_cheesygrin:

[quote name='viking' date='19 May 2010 - 19:28 ' timestamp='1274290124' post='374980']
[/quote]

a sto njemu puce noga a tebi nije ? :P

[quote name='lucky' date='20 May 2010 - 18:13 ' timestamp='1274375614' post='375174']
a sto njemu puce noga a tebi nije ? :P
[/quote]

on nije imo ambalazu sa sobom :angel:

aha a ja mislio da je zbog pive ... :P

ako slucajno ko padne sa bicikla i prebije ruku il nogu nek ne stavlja gips...za ono para sto cete dati za previjanje uzmite 2 gajbe pive i to ce zarasti :icon_cheesygrin:

[quote name='viking' date='20 May 2010 - 20:40 ' timestamp='1274380842' post='375215']
ako slucajno ko padne sa bicikla i prebije ruku il nogu nek ne stavlja gips...za ono para sto cete dati za previjanje uzmite 2 gajbe pive i to ce zarasti :icon_cheesygrin:
[/quote]

a koja vrsta piva bi bila najbolja za rehabilitaciju takvih vrsta povreda ? :P

A znaci to je to.. Tek mi je sad jasno zasto hvala Bogu nikad nisam imao nikakvih lomova :)

Cak sam na ekskurziji prezivio pad s treceg sprata.. Zbog pive pao zbog pive prosao bez lomova :D