Jump to content
Sign in to follow this  
vibe

S cim se lijecite od prehlade ove zime?

Recommended Posts

Evo mene je uhvatila prehlada ili je gripa ko ce znati ima vec par dana, i jos ne pusta....kontam da odem doktoru (iako ih mrzim)

Inace uzimam puno tecnosti, cajeva ne fali, limuna, meda, voca...za kasalj neki sljezov caj, te sam uzela neki prah za kasalj, ali nista i dalje kasljem...pa temperatura kad me savlada nema nego samo mi se spava, uzmem paracetamol za temperatura, ali nista....onda me nos muci, glava mi je teska...

Mrzim grpiu, i svoju ne paznju.....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/mad.gif[/img]

[quote name='Malina' date='28 September 2010 - 18:20 ' timestamp='1285690803' post='398803']
Rakija. :D
[/quote]

Hmm jesi sigurna da pomaze?

Eto ja jos se s tim nisam lijecila...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/sad.gif[/img]

znojenje i sauna:icon_cheesygrin:

[quote name='Amren' date='28 September 2010 - 09:23 ' timestamp='1285658626' post='398700']
Evo mene je uhvatila prehlada ili je gripa ko ce znati ima vec par dana, i jos ne pusta....kontam da odem doktoru (iako ih mrzim)

Inace uzimam puno tecnosti, cajeva ne fali, limuna, meda, voca...za kasalj neki sljezov caj, te sam uzela neki prah za kasalj, ali nista i dalje kasljem...pa temperatura kad me savlada nema nego samo mi se spava, uzmem paracetamol za temperatura, ali nista....onda me nos muci, glava mi je teska...

Mrzim grpiu, i svoju ne paznju.....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/mad.gif[/img]
[/quote]

pokusaj si kupiti za kasalj i sirup bijelog slijeza ja sam Eneju uvijek kupovala dole kod zilhe na cupriji u apoteci ... bude najbolji za izkasljavanje ... a za temperaturu ne znam probaj si uzet lekadol c on meni uvijek brzo pomogne priporucljivi je od aspirina c jer navodno onaj krv rijedi tako nesta ...

[quote name='Amren' date='29 September 2010 - 13:34 ' timestamp='1285760048' post='398944']
Hmm jesi sigurna da pomaze?

Eto ja jos se s tim nisam lijecila...[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/sad.gif[/img]
[/quote]
Liječi sve. :)
poku

[quote name='Zelka' date='29 September 2010 - 13:47 ' timestamp='1285760879' post='398947']
pokusaj si kupiti za kasalj i [b]sirup bijelog slijeza[/b] ja sam Eneju uvijek kupovala dole kod zilhe na cupriji u apoteci ... bude najbolji za izkasljavanje ... a za temperaturu ne znam probaj si uzet lekadol c on meni uvijek brzo pomogne priporucljivi je od aspirina c jer navodno onaj krv rijedi tako nesta ...
[/quote]

Evo stvarno ovo pomaze....jucer kupila, manje kasljem.....a i sjetila se moja strina uvijek kupuje ovaj sirup svojim djecacima za kasalj....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img]

ja sam juce uzela neko japansko ulje, koje je ustvari 100 postotno ulje mente, brete ujida kad se stavi pod nos, ali ocepljuje sve :D
moze se piti za bronhije, mazati, i pravo je extra...

i mene je juce ujutro, al sam ja sebi uzela limun jedan iscijedila, i kasiku meda i to popila, i caj i dobro se najela :D i legla spavati :D

Ja skoro nikad ne gripam, ne pamtim kad sam gripala, hvala Bogu s tim nemam problema.

Kad gripam onda pijem caj s medom, vecinom caj menta, a sto se tice temperature kad se pojavi stavim obloge na noge od jabukovog sirceta pomijesanog sa vodom, stavim obloge na noge i carape na to, to mi izvuce temperaturu.

Tablete ne koristim, et to je jedino sto ja koristim kad gripam ali sreca nece me to :D ... nekad samo u proljece gripam al najvise 2-3 dana, zimi nikad ne gripam :)

[quote name='divlji_andjeo' date='30 September 2010 - 14:11 ' timestamp='1285848677' post='399063']
i mene je juce ujutro, al sam ja sebi uzela [b]limun jedan iscijedila, i kasiku meda[/b] i to popila, i caj i dobro se najela :D i legla spavati :D
[/quote]

Ovo moj babo voli, cim osjeti simptome primi se limuna i meda....[img]http://forum.cazin.net/public/style_emoticons/default/smile.gif[/img] i rijetko kad da on gripa...

Guest

Na sitnu rendu izrendati ingver, politi vrelom vodom. To sve malo da stane i najbolje popiti/pojesti i taj izrendani ingver. Ko nevoli i kome je to prejako ocijedi ingver i samo popije caj.

Meni davno jedna starija zena turkinja rekla jedan recept i od tada mi u kuci nemamo prehlade koja traje vise od jednog dana.
Casa od dva deca, vrele vode, dvije kesice lipton zutog caja, djumbira koliko pola malog prsta, ( ali zaista ta mjera prema svome prstu) limun i kasika meda. Sve smjesati i tako praviti svako tri sata. Cim osjetis da ti prehlada dolazi. Jedan dan to pijes sutra prehlade nema.

Guest

Meni davno jedna starija zena turkinja rekla jedan recept i od tada mi u kuci nemamo prehlade koja traje vise od jednog dana.
Casa od dva deca, vrele vode, dvije kesice lipton zutog caja, djumbira koliko pola malog prsta, ( ali zaista ta mjera prema svome prstu) limun i kasika meda. Sve smjesati i tako praviti svako tri sata. Cim osjetis da ti prehlada dolazi. Jedan dan to pijes sutra prehlade nema.

Eto slicno je to. Ingver i djumbir su isto. uglavnom valjda taj ingver/djumbir brzo istjera prehladu.

Bijeli luk je zakon, al' gadno je onima okolo. :D

Med, limun, đumbir su kod mene glavni sastojci, zimi obavezno čašica rasola na dan prevetivno kao i bijeli luk (koristim kapsole na prirodnoj bazi). Tablete inače ne pijem, ako posegnem za tabletom to je nešto lagano i meleno. :D

Prehlada se ne liječi. Liječio ne liječio, dok ne prođe samo od sebe nema ništa. Ne postoji lijek protiv prehlade, sve što postoji u prodaji je placebo.Ne šteti, ali i ne pomaže.

Ono što pomaže prije je uzimanje vitamina C, u tabletama, ili još bolje u voću.

Slazem se u dijelu gdje je voce jako bitno za odrzavanje stabilnog imunoloskog sustava, jedino sto je danas upitno su ti vitamini koji se iz voca dobivaju/ ne dobivaju??

Fasovao sam, ne liječim se ničim, samo gledam da unesem u organizam što više tekućine. U glavnom, čekam da prođe samo od sebe.

Bar imam dobar izgovor da se izvalim na kauč preko vikenda i gledam utakmice. :)

• Upvote 1

Fasovao sam, ne liječim se ničim, samo gledam da unesem u organizam što više tekućine. U glavnom, čekam da prođe samo od sebe.

Bar imam dobar izgovor da se izvalim na kauč preko vikenda i gledam utakmice. :)

Vala baš, prehladaje mila majka. :D