Jump to content
Sign in to follow this  
BLACK ROSE

Te

Recommended Posts

pa jako lijepo opisano,,[img]http://forum.cazin.org/public/style_emoticons/default/icon_biggrin.gif[/img]

[quote name='BLACK ROSE' date='20 November 2009 - 21:12 ' timestamp='1258747974' post='348861']
Slušam pjesmu od Elementala i ponavljam stihove

Kod nas -se ne cijene- oni što stvaraju
[b]Cijene se oni što gutaju i prilagođavaju.[/b]
U očaju nad time, patetično se smijem
Ratujem sa očekivanjima svoje okoline.

I ja odlučih da napravim svoj switch.
Probaću da sanjam, ili ovaj put ipak, shodno emocijama potraži Mešine citate( eh, kako je taj čovjek poznavao ljude) i nešto se zadrži na ovom:

„ Bosanci, pametni su ovo ljudi.
Primaju nerad od Istoka, ugodan život sa Zapada, nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doći će što je određeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da često budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih prevariti lijepom riječi, ne liče na junake, a najteže ih uplašiti prijetnjom. Dugo se ne osvrću ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda najednom sve počne da ih se tiče, sve isprevrću i okrenu na glavu, pa opet postanu spavači, i ne vole da se sjećaju ničeg što se desilo, boje se promjena, jer su im često donosile zlo, a lako im dosadi jedan čovjek makar im činio i dobro.
Čudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjača i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga. A povrh svega moji su i ja sam njihov, kao rijeka i kaplja, i sve što ovo govorim kao o sebi da govorim.“

Al džaba , ima dana, ne prestajem budna da sanjam.
Ustanem izjutra, otvorim vrata, ispred mene sve zeleno, polja, brda, planine, daleka prostranstva, pa mi se čini da se nebo spaja s zemljom, sjećam se u školi smo učili da se to zove horizont, kako god, jedan od mojih dražih prizora.. i udahnem punim plućima svjež zrak i onda osjetim neku snagu, elan, što vele, od koje, pomislim da bih i brda mogla da pomjeram.
Zbog nje, možda i sanjam.
.... Sanjam ti ja puno toga, između ostalog sanjam i jedan grad. Čak i u stvarnosti postoji sličan, zovu ga „ grad sedam brda“, ima negdje oko 70000 stanovnika i 23 mjesnih zajednica: Stijena, Ostrožac, Koprivna, Pećigrad, Šturlići, Skokovi, Ćoralići, Mutnik,Tržac itd. Samo u mom snu, cijela čaršija se ponosi svojim mjesnim zajednicama i osjeti se velika interakcija između njih, u svakom smislu.. Ipak, ja svoj grad nazivam grad drveća i cvijeća, jer u samom centru ima predivan park pun cvijeća po kojem često možete vidjeti ljude kako se šeću svojim dragim ljudima, iznenadila sam se kad sam ugledala ljude u toku radnog vremena za vrijeme pauze, prostriru svoje dekice i doručkuju okuženi zelenilom. Pa mi kažu, ovdje nema predrasuda ni osuda niti prevelikog moralisanja. Sve je tako jednostavno.U tom gradu nema neka naročita magija, nego sve je „normalno“: u njemu ima par fabrika u kojima rade naši roditelji, taj je grad inače, poznat po visokoj proizvodnji, tako da je i stopa nezaposlenosti u tom gradu niska pa su svi naši pravnici, ekonomisti, elektrotehničari, inžinjeri,i dr.dipl. studenti zadovoljni, a i ostali građani .U tom gradu i postoji veliki omladinski centar koji aktivno radi na razvijanju svijesti kod mladih, stvarajući od njih pravu „kritičku masu“ koji su puni ideja i snage za njihovom realizacijom, a da ne spominjem još i puno raznih kulturnih i zabavnih dešavanja.Nazivaju ga i gradom mladih. I da, još nešto interesantno, u tom gradu ljudi se ne zamaraju politikom, malo ko da o njoj priča. Možda tu i tamo, pred izbore, skupe se mještani , ponajviše omladine i odaju počast prisutnoj vlasti.....i tako, još puno toga ja sanjam.
..

Možda se zbog toga teško budim

.... „ MOŽDA NAŠI SNOVI NE MOGU POSTATI STVARNOST, ALI STVARNOST MOŽE BITI KORIGIRANA NAŠIM SNOVIMA...“
[/quote]

Ne budi se .. sanjaj slobodno - nije loše

Da , i ja ponekad volim Mešu protabiriti - laže sve :icon_biggrin:

lijepo lijepo, nisam ni vidio do sada, hehe :)

glavu gore ruzo :rolleyes:

[quote]
Ne izgleda dobro, al je glava ipak uzdignuta,
Stovise, ne ide na bolje, kad gledas iz mog kuta
Moj pogled puca preko granica,
Al drzim dignitet, za mene ovdje je prva i zadnja stanica
Ne nazire se prosperitet, al nema razloga da klonem,
Ako spustim glavu svojom greskom tonem,
Ne idealiziram, ne cekam sansu, sam ju stvaram,
Ne cekam da mi drugi vrata otvore, sam ih otvaram,
Varam, priznajem, al samo kad sam siguran da necu bit uhvacen,
Zato jos od nekih nisam shvacen,
Nisam placen dovoljno, istina je koji put bolna,
Glava ima zasto klonut, ovdje nije zadovoljna
Al to ne radi, jer odbija biti dio statistike,
Umrijet zarazena virusom dnevne politike,
Ja i ti pod iste nazivnike svedeni,
Ak si sa mnom glavu gore!, [b]inace smo sjebani.[/b]..
[/quote]