Jump to content
ne_znam_ko_sam

Svinjska gripa

Recommended Posts

Sta vi mislite o tom novom tipu gripe koji se pojavio? Jel to stvarno ili je neki trik da bi se farmaceutske kompanije malo popravile prodajom vakcina koje ce "sprijeciti" zarazu tim novim tipom gripe?

Na sva usta su se razvikali da je opasna po zivot, al slabo nesto ljudi umiru od nje..

Ima tu nesta ovdje u australiji je umro skoro covjek od svinjske gripe a nije bio bolestan prije neg ga to uhvatilo aa svi su oprezni po aerodromima se maske nose tako da ima tu nesta aa samim time i proizvodnja ide od medikamenata

[font="Georgia"]Medijska i farmeceutska fora ;)

Jel vi znate koliko ljudi umre od obične gripe?[/font]

Možda i nije samo fora...narod ipak umire, postaje oprezan itd.
Ipak mislim da jih većina počinje vjerovati da zaista postoji i da se širi...
Pa sad neznam...nedo bog...=)

[quote name='eLma**' post='331044' date='24.06.2009, 19:55']Mo

Deset savjeta: Kako se zaštititi od svinjske gripe
Svinjska gripa se nastavlja širiti širom svijeta. Ali umjesto straha, prebacite fokus na prevenciju i poduzmite korake koji će vas zaštititi.
1. Perite ruke
Doktori savjetuju često pranje ruku sapunom u vrućoj vodi. Ruke se trebaju prati minimalno 20 sekundi, a posebno je važno prati ih kad se vratite kući nakon kontakta sa mnogim ljudima, vožnje u javnom prevozu itd.
2. Spavajte dovoljno
Različitim ljudima potrebna je različita količina sna, ali nastojite sebi osigurati barem osam sati neprekinutog sna. San je vrlo važan za snagu imuniteta i odbranu od virusa.
3. Pijte vodu
Pijte najmanje dvije litre vode dnevno. Na taj način čistit ćete organizam od toksina, a organizmu ćete pružiti i potrebnu hidrataciju. Voda je zdrava i za sinuse jer ih održava vlažnima.
4. Jedite zdravo
Pazite na svoj organizam i držite ga u dobroj formi jer je to najvažnije za prevenciju svinjske gripe. To znači da biste trebali izbjegavati masnu i nezdravu hranu koja usporava metabolizam i slabi imunološki sistem. Umjesto takve hrane, birajte cjelovite žitarice, obilje voća i povrća te hranu bogatu vlaknima.
5. Izbjegavajte alkohol
Alkohol šteti imunitetu i slabi ga pa organizam postaje podložniji različitim oboljenjima. Kod žena alkohol izaziva smanjenu proizvodnju estrogena, što dodatno utiče na imunološki sistem
6. Budite fizički aktivni
Ne treba posebno napominjati to koliko je vježba važna za imunitet. Ako nemate želje i vremena za teretanu ili timske sportove, nastojite barem hodati, i to minimalno pola sata četiri puta sedmično.
7. Dobro otvorite oči
Budite svjesni toga da tokom dana dotičete razne predmete sa kojima se služe i drugi ljudi na javnim mjestima, da se rukujete itd. Zato ne prinosite ruke licu, a posebno usnama, dok ne dođete u priliku oprati ih.
8. Izbjegavajte kontakt sa bolesnima
Nemojte biti u blizini bolesnih jer to je najlakši način zaraze. Virus gripe širi se zrakom i što ste bliži nekome ko je bolestan, veće su šanse da ćete se zaraziti, posebno ako imate slab imunitet. I vi zaštitite druge – stavite ruku na usta dok kišete ili kašljete.
9. Potražite pomoć kad vam je potrebna
Simptomi svinjske gripe vrlo su slični simptomima obične gripe. Bez obzira o čemu je riječ, obratite se doktoru kad osjetite da niste dobro. Nije loše otići doktoru i preventivno, pogotovo kada je epidemija u toku. Doktor vas može detaljno informisati o preventivnim mjerama.
10. Ne paničarite
Stres je jedan od glavnih uzroka raznih oboljenja jer slabi organizam. Zato nemojte strahovati i stalno razmišljati o svinjskoj gripi, posvetite se stvarima koje vas vesele i nastojite izbjeći razmišljanje poput – "ja sam osjetljiv i sigurno ću se razboljeti". Već je i naučno dokazano da mnoštvo bolesti dolazi upravo iz - uma.

ma dosadili su i ovi savjeti,isti savjeti i za pticiju gripu i za kravlje ludilo ama sve isto,,sve izmizlili jebeni naucnici pa probavaju na ljudima i onda im daju cijepivo da se lijece,gon to u PM ,,

Ev citam u Hrvatskoj da je 2500 ljudi oboljelo od svinjske gripe, zeznuto , da li neko zna podatak koliko je u Bosni oboljelo ?

:) :)

u nas se ni u jeku gripe nece znati nista, kao sto se nista ne zna ni koliko vakcina je naruceno, ni to postoje li nekakvi krizni planovi..

U Srbiji proglašena epidemija svinjske gripe
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević proglasio je danas epidemiju svinjske gripe na području Srbije, javlja B92.net.
Milosavljević je, na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, rekao da naredba ministra za proglašenje epidemije između ostalog podrazumijeva izvanredni epidemiološki nadzor, zabranu okupljanja na javnim mestima, uključujući škole i predškolske ustanove u cijeloj državi ili u dijelovima zemlje, ali po procijeni nadležnih zdravstvenih ustanova.

inace srbija je narucila 3 miliona vakcina...
pingvin de nadji podatak koliko mi vakcina imamo,odnosno kolko su braca porucila..

[i]Ministar zdravstva dr. Safet Omerović izjavio da su vakcine poručene u septembru i da nema nikakvog razloga za paniku

Na teritoriji Federacije BiH stanje s novom gripom izazvanom virusom H1N1 je očekivano. Do sada je u Federaciji registrovano 46, a u RS-u 11 oboljelih od tzv. svinjske gripe, ali nema nikakvog razloga za paniku. Zasad nema težih kliničkih oblika ove bolesti, a mobilnost zdravstvenog sektora je na visokom nivou. Antivirotika u domovima zdravlja i apotekama ima dovoljno, a za slučaj potrebe sve kantonalne bolnice imaju i dovoljan broj ventilatora, odnosno vještačkih pluća, pošto se ispostavilo da virus H1N1 najčešće napada ovaj organ.

Očekivano

Ove je informacije danas nakon sjednice Vlade FBiH novinarima saopštio federalni ministar zdravstva dr. Safet Omerović. Prema njegovim riječima, kompletna situacija u vezi s ovom bolešću u Federaciji BiH je očekivana.[b] I pored toga, vakcine protiv gripe H1N1 u Federaciji nema niti će je biti, kako je rekao Omerović, "prije kraja ove ili početka sljedeće godine", objasnivši to činjenicom da je 30.000 doza vakcine poručeno tek u septembru.[/b]

Zaštita

Dr. Safet Omerović ponovio je da se građani od virusa H1N1 mogu zaštiti na isti način kao i od obične gripe. Dakle, pojačanim mjerama lične higijene, adekvatnom ishranom i izbjegavanjem kontakata s bolesnim ili "sumnjivim" osobama.[/i]

[b]nema vakcina, [/b]a na sluzbenoj stranici fed ministarstva nam savjetuju da ako kisemo pokrijemo usta maramicom :lol:
jedna od preventivnih mjera,...
hebote koji nas ludjaci vode, okolne zemlje progasavaju pandemije , a nas kreteni na vlasti umiruju pricom kako nema razloga za paniku, vakcina nema, niti ce ih biti, a ako bude bice samo 30.000 doza...
ja lude drzave..

cijela prica podsjeca na onu iz top liste nadrealista : para ( vakcina ) nejma, more bit bidne, a more bit nebidne...

srbija narucila 3 miliona !!! Edited by snake

nema vakcina, a na sluzbenoj stranici fed ministarstva nam savjetuju da ako kisemo pokrijemo usta maramicom
jedna od preventivnih mjera,...
hebote koji nas ludjaci vode, okolne zemlje progasavaju pandemije , a nas kreteni na vlasti umiruju pricom kako nema razloga za paniku, vakcina nema, niti ce ih biti, a ako bude bice samo 30.000 doza...
ja lude drzave..

cijela prica podsjeca na onu iz top liste nadrealista : para ( vakcina ) nejma, more bit bidne, a more bit nebidne...
SNAKE fakat top lista nadrealista i smjesno i zalosno,,,,,,,,,,,,,,,,

Jedan podatak cisto radi poredjenja "Hrvatska je prve doze Tamiflu-a dobila u januaru 2006 godine".

Ova prica o vakcinama me podsjeca na onu "Mirno spavajte nece biti rata".

H1N1 je podtip A gripe sto znaci da je do

[quote name='SEMRA' date='11 November 2009 - 13:35 ' timestamp='1257942900' post='347725']
Deset savjeta: Kako se zaštititi od svinjske gripe
Svinjska gripa se nastavlja širiti širom svijeta. Ali umjesto straha, prebacite fokus na prevenciju i poduzmite korake koji će vas zaštititi.
1. Perite ruke
Doktori savjetuju često pranje ruku sapunom u vrućoj vodi. Ruke se trebaju prati minimalno 20 sekundi, a posebno je važno prati ih kad se vratite kući nakon kontakta sa mnogim ljudima, vožnje u javnom prevozu itd.
2. Spavajte dovoljno
Različitim ljudima potrebna je različita količina sna, ali nastojite sebi osigurati barem osam sati neprekinutog sna. San je vrlo važan za snagu imuniteta i odbranu od virusa.
3. Pijte vodu
Pijte najmanje dvije litre vode dnevno. Na taj način čistit ćete organizam od toksina, a organizmu ćete pružiti i potrebnu hidrataciju. Voda je zdrava i za sinuse jer ih održava vlažnima.
4. Jedite zdravo
Pazite na svoj organizam i držite ga u dobroj formi jer je to najvažnije za prevenciju svinjske gripe. To znači da biste trebali izbjegavati masnu i nezdravu hranu koja usporava metabolizam i slabi imunološki sistem. Umjesto takve hrane, birajte cjelovite žitarice, obilje voća i povrća te hranu bogatu vlaknima.
5. Izbjegavajte alkohol
Alkohol šteti imunitetu i slabi ga pa organizam postaje podložniji različitim oboljenjima. Kod žena alkohol izaziva smanjenu proizvodnju estrogena, što dodatno utiče na imunološki sistem
6. Budite fizički aktivni
Ne treba posebno napominjati to koliko je vježba važna za imunitet. Ako nemate želje i vremena za teretanu ili timske sportove, nastojite barem hodati, i to minimalno pola sata četiri puta sedmično.
7. Dobro otvorite oči
Budite svjesni toga da tokom dana dotičete razne predmete sa kojima se služe i drugi ljudi na javnim mjestima, da se rukujete itd. Zato ne prinosite ruke licu, a posebno usnama, dok ne dođete u priliku oprati ih.
8. Izbjegavajte kontakt sa bolesnima
Nemojte biti u blizini bolesnih jer to je najlakši način zaraze. Virus gripe širi se zrakom i što ste bliži nekome ko je bolestan, veće su šanse da ćete se zaraziti, posebno ako imate slab imunitet. I vi zaštitite druge – stavite ruku na usta dok kišete ili kašljete.
9. Potražite pomoć kad vam je potrebna
Simptomi svinjske gripe vrlo su slični simptomima obične gripe. Bez obzira o čemu je riječ, obratite se doktoru kad osjetite da niste dobro. Nije loše otići doktoru i preventivno, pogotovo kada je epidemija u toku. Doktor vas može detaljno informisati o preventivnim mjerama.
10. Ne paničarite
Stres je jedan od glavnih uzroka raznih oboljenja jer slabi organizam. Zato nemojte strahovati i stalno razmišljati o svinjskoj gripi, posvetite se stvarima koje vas vesele i nastojite izbjeći razmišljanje poput – "ja sam osjetljiv i sigurno ću se razboljeti". Već je i naučno dokazano da mnoštvo bolesti dolazi upravo iz - uma.
[/quote]

Opro sam ja ruke i sada perem druge organe te cu javiti jel pomoglo

Ne paničim al se bojim da me ne zakači - nije ugodno umirati u jesen

meni su dopizdili stim vakcinama i razno raznim gripama koje sami izmisle pa puste na masu ljudi koji im sluze kao pokusni kunici.mislim da normalan rad higijene i malo zdrave izhrane je dovoljno da bilo koji organizam prezivi.ovo sto se radi je cito sranje,bodu na sve strane i ubrizgavaju nam u tijelo neznamo ni mi sami.pa koja je sad zivotinjska gripa na redu poslije svinjske.

Boze kako uvijek mi zaostajemo u svemu, cuj jos nema vakcina, a kad bude bit ce 30.000 :S

Cek jel vi hocete reci da su se svi doktori i farmaceuti svijeta urotili protiv ljudi ? Svinjska gripa izmisljena ? Jer se prosirila skoro po cijelom svijetu, i svugdje imaju doktori i naucnici, kao da oni nisu dosad uzeli uzorke krvi, testirali to, itd. Pa valjda bi neko primjetio da je to obicni virus... Hiljade ljudi je vec umrlo od "obicne" ili "lazne" gripe otkad se pojavila...

@auslanderka,

svinjska gripa je hibrid izmedju virusa pticije,ljudkse i svinjske gripe.

[quote]
Vlada FBiH već je naručila 30.000 doza cjepiva protiv virusa svinjske gripe koji bi trebali biti na raspolaganju do nove godine a naložena je nabavka još 150.000 doza

Broj zaraženih virusom (H1N1) svinjske gripe u Bosni i Hercegovini udvostručio se u posljednjih tjedan dana a sada je od virusa oboljela 131 osoba, objavila je u srijedu na večer Federalna televizija (FTV).... [/quote] Edited by 3rror

mozda izgleda da nisu ali jesu jer su im dopizdiel zivotinej kao pokusi,pa hajd da na ljudima ili na vecoj masi ljudi isprobamo svoje produkte,otkud im samo nazivi za sve te gripe,tamanili su krave tamanili su ptice tamanili su ovce sad tamane ljude.moje misljenje a vijerujem da je mnogima vis dojadilo vakcinisanej i svako dvje godine novi virus.kazes u cijelom svijetu se pojavila,e pa po cijelom svijetu lete avioni i ko zna kakve letjelice i ko mali milion nacina da se gripa prenese nema u koju drzavu.

ja vise ne vjerujem ni jednoj sluzbenoj instituciji,posto su sve svjesno ili nesvjesno u sluzbi nekoga ili necega sto nastoji na ovaj ili onaj nacin kontrolirati zivot na planetu..
nekako mi sumnjiva cijela prica i tolika halabuka oko virusa h1n1 ,ako uistinu nije nista opasniji od obicne gripe, zbog cega je primjerice australija narucila cca 200 miliona doza, velika britanija i ostale razvijene zemlje isto toliko ili vise..
da li je u pitanju trka farmaceutskih oligarhija za profitom ili je cilj namjerna selekcija i redukcija broja stanovnika na planeti..
ovo kazem jer se mahom u posljednje vrijeme prica o planovima tkz elite koja vlada planetom..
neko ih zove masonima,neko iluminatima ..
uglavnom nesto je sumnjivo, i doslo je vrijeme kad se ne mogu stvari uzimati zdravo za gotovo..

preporucujem da pogledate film "The Obama deception " ili serijal " arrivals "..