Jump to content
antrax

DOM KULTURE CAZIN

Recommended Posts

Mi imamo dom kulture koji postoji i kao Javna Ustanova, znaci institucija. Posto je nivo kulturnih desavanja u nasem gradu toliko mizeran, da u sustini i ne postoji, zanima me zasto onda postoji ova institucija? Koja je svrga naseg doma kulture danas? Sta to radi direktor/direktorica JU Dom Kulture Cazin kad je kulturni nivo nula? Za sta to on/ona prima platu? Zasto se ne organiziraju priredbe, kino projekcije, predstave, sekcije, plesne veceri, bilo kakva kulturna desavanja?
Zanima me da li Vi postovani forumasi dijelite slicno misljenje i razocaranje? Sta Vi imate reci o ovoj zalosti? Da li neko nesto zna sto odredjeni ne znaju, itd? Ja se licno pitam kako posluje ta institucija? Sta ona to danas nudi, radi, organizuje, sem odredjenih zborova, iznajmljivanja sale jednoj plesnoj grupi, stranci ili opcini, ali sada i OV djeluje u zgradi opcine? Zanima me sta to direktorica danas radi, kad ima toliku platu? Je li toliko tesko dovesti neku pozorisnu grupu u Cazin? Je li tesko napraviti priredbu svaki mjesec gdje ce nastupiti tamburasi, plesne grupe iz naseg grada, folklorne grupe, i druga udruzenja koja se bave necim? Siguran sam da bi bila puna sala? Zalosno mi je to sto danas djeca odrastaju a da ne znaju sta je to kino, sta je to pozorisna predstava? Sta Vi mislite?

Pozdrav,

savjetujem ti da procitas temu izbor direktora doma kulture
tamo ces vidjeti sta se sve desava sa tom institucijom
apsurdno je da je udruzenje mladih cazin net u proteklom periodu organizirao vise kulturnih dogadjaja nego sam dom kulture.
da je nekome, citaj nacelniku opcine, bilo stalo do kulture u cazinu, na konkursu za direktora jedan magistar likovnih umjetnosti i UNESCO konzervator ne bi zavrsio na zadnjem mjestu.

udruzenje mladih cazin.net, kulturni dogadjaji:
izlozbe:
bosna 1905
djeciji crtezi iz geta terezin
historijska mjesta u ceskoj upisana na UNESCO listu svjetske bastine
balkanska percepcija evropskog identiteta

koncert:
ansambl martinu iz praga

street art event: aorta crta u cazinu

realizirano u periodu: januar 2008 - septembar 2009

za vrijeme DRUGA TITE Dom Kulture je bio u pravom smislu Dom Kulture,sad mi vise lici na Stari Hotel jer ga nema pa se suosjecaju jer ga nema :)

Eh kad se ja i moj band uvjezbamo napravit cemo svirku tamo :D pa cemo onda vratiti stari sjaj kinu xD

Danas vracajuci se iz Bihaca, slusam bom radio Bihac i na njemu emisija Eko-kult o Ekologiji, kulturi i turizmu. Gost emisije Direktor kulturnog centra u bihacu i bom prica o projektu "ulicama bisca" koji ce u narednih nekoliko dana "odraditi" mnogo kulturnih desavanja u bihacu krenuvsi od predstava, promocije filmova za djecu, nastupa kud-ova, plesnih grupa, koncerta, za bajram cak emituju besplatno film pod zastavom Muhammeda i tako te neke scene i projekte, ne pohvatah ja to sve.

I pita ga na kraju ona koka da u par minuta kaze kako ocjenjuje proteklu godinu, da li je bila uspjesna, i cojk se nasmija, ne moze nikako ni pobrati kulturna desavanja koja su realizirali, krenuvsi od velikog broja koncerta zabranjenog pusenja, rambe amadeusa i ostalih grupa, kao sto rekh ne pohvaah sve, bihackog ljetza (hrpa predstava), i sijaset nekakvih izlozbi, nastupa i slicnog.

I malo mi bude krivo.

Sjetih se kad je u nasem domu kulture bila ona Hasija Boric iz Feral tribune-a, da je dom kulture bio PREEEEEEEPUN.

I notam kako u nas direktorica DK prima pare nizasto, da se malo izgugla do 3 sata svaki dan, da ode nacelnikom do zagreba da promovira buzimljanku i bom nista od obecane menadzerice koja ce preporoditi Cazin.

Da, da, tako je to kod nas.

Neka se bom srame oni koji bi trebali, ali te

UM cazin.net je istinski borac za kulturu u cazinu.

steta pa ni to ne prepoznaju u opcini. nas zahtjev za sufinanciranje izlozbe je bez odgovora vec drugi mjesec.

@Ibro, svaka cast na postu. ovo je cazin: mjesto gdje je bitno da si podoban, a ne sposoban.

Eh kako je to Ibro samo zalosno napisao :( a jos je zalosnije jer je sve i istina , al nije tako lose pored nekoliko nastupa Seke Aleksic bila je veoma dobra borba Bikova :ap: ,Od seke bi gradani a ponajvise omladina mogla nauciti kako da urla i trese a Bikovi i nisu tako losi ..

[quote name='[I-B-R-O]' date='16 November 2009 - 15:38 ' timestamp='1258382290' post='348375']
Danas vracajuci se iz Bihaca, slusam bom radio Bihac i na njemu emisija Eko-kult o Ekologiji, kulturi i turizmu. Gost emisije Direktor kulturnog centra u bihacu i bom prica o projektu "ulicama bisca" koji ce u narednih nekoliko dana "odraditi" mnogo kulturnih desavanja u bihacu krenuvsi od predstava, promocije filmova za djecu, nastupa kud-ova, plesnih grupa, koncerta, za bajram cak emituju besplatno film pod zastavom Muhammeda i tako te neke scene i projekte, ne pohvatah ja to sve.

I pita ga na kraju ona koka da u par minuta kaze kako ocjenjuje proteklu godinu, da li je bila uspjesna, i cojk se nasmija, ne moze nikako ni pobrati kulturna desavanja koja su realizirali, krenuvsi od velikog broja koncerta zabranjenog pusenja, rambe amadeusa i ostalih grupa, kao sto rekh ne pohvaah sve, bihackog ljetza (hrpa predstava), i sijaset nekakvih izlozbi, nastupa i slicnog.

I malo mi bude krivo.

Sjetih se kad je u nasem domu kulture bila ona Hasija Boric iz Feral tribune-a, da je dom kulture bio PREEEEEEEPUN.

I notam kako u nas direktorica DK prima pare nizasto, da se malo izgugla do 3 sata svaki dan, da ode nacelnikom do zagreba da promovira buzimljanku i [b]bom nista od obecane menadzerice koja ce preporoditi Cazin[/b].

Da, da, tako je to kod nas.

Neka se bom srame oni koji bi trebali, ali te

evo nekih kulturnih desavanja iz prosle godine koje sam posjetio licno ...

[font=arial, sans-serif][size=2]1. Koncert - Damir Imamovic Trio
2. Koncert- Ibrica Jusic
3. Knjizevno-satirično vece sa Sabahudinom Hadzialicem i Ratkom Orozovicem (Ujedno odrzali cas poezije i satire ucenicima Gimnazije Cazin i donirali nekoliko knjiga gradskoj biblioteci)
4. Promocija knjige ''Citadella Svjetla'' Melike Salihbegovic Bosnawi ([url="http://www.bosnawi.ba/BOS/?cat=2&ID=2"]http://www.bosnawi.ba/BOS/?cat=2&ID=2[/url])
5. Promocija knjige ''Pokoseni cvjetovi Krajine'' Muhameda Mahmutovica
6. Promocija knjige ''Bosanska tradicionalna kuhinja'' rahmetli Saliha Agica
7. Izlozba slika ''Kapija'' Seada Emrica [/size][/font]
[font="arial, sans-serif"][size="3"][size=2]
[/size][/size][/font]
[font="arial, sans-serif"][size="3"][size=2]a sada pitam koje od vas bio na ovom kom kulturnom dogadjaju ... [/size][/size][/font]

[quote name='lucky' date='17 November 2009 - 20:51 ' timestamp='1258487480' post='348529']

[font=arial, sans-serif][size=2]1. Koncert - Damir Imamovic Trio
2. Koncert- Ibrica Jusic
3. Knjizevno-satirično vece sa Sabahudinom Hadzialicem i Ratkom Orozovicem (Ujedno odrzali cas poezije i satire ucenicima Gimnazije Cazin i donirali nekoliko knjiga gradskoj biblioteci)
4. Promocija knjige ''Citadella Svjetla'' Melike Salihbegovic Bosnawi ([url="http://www.bosnawi.ba/BOS/?cat=2&ID=2"]http://www.bosnawi.ba/BOS/?cat=2&ID=2[/url])
[font="arial, sans-serif"][size="3"][size=2]
[/size][/size][/font]
[font="arial, sans-serif"][size="3"][size=2]a sada pitam koje od vas bio na ovom kom kulturnom dogadjaju ... [/size][/size][/font]
[/quote]

ja nisam bio ni na jednom jer me nije bilo tu u toku ljeta, pretpostavljam da je vecina bila ljetos, tak da nisam ni cuo za njih, u redu je to, ali zasto nema necega stalnog, neceg redovnog, nego je u dva mijeseca jedan projekat. sto ibro kaze sto ne promovira, kakav je to menager ta direktorica, za sta prima placu i dnevnice, ti promotori knjige su platili i njima je u interesu da to obave u domu kulture, postujem to,ali gradjani su zaboravili sta je to kultura u nasem g radu, i to treba promijeniti, pa bi i posjecenost svih desavanja bila veca :) uzmite za primjer samo skolarce, pa oni nemaju pojma sta je to predstava ili nesto , u 12 godina skolovanja odu na tri dogadjaja u dom kulture, od kojih je jedan film .) pa da samo predstave organizuju svaki mjesec za skolarce svi bi oni dali po dvi tri marke za ulaz da odu vidjeti sta je to, a tek predstave veceg ranga, recimo svi bi diplomanti sa glumackih akademija dosli gostovati za mninimalnu naknadu, jer im je u cilju da se pokazu, da negdje igraju. pa mislim kao i svaka bransa, samo nadji interes na obje strane, i to je to..ako ona ne zna neka zaposli savjetnika :)

pozz,

[quote name='antrax' date='17 November 2009 - 22:38 ' timestamp='1258490337' post='348537']
ja nisam bio ni na jednom jer me nije bilo tu u toku ljeta, pretpostavljam da je vecina bila ljetos, tak da nisam ni cuo za njih, u redu je to, ali zasto nema necega stalnog, neceg redovnog, nego je u dva mijeseca jedan projekat. sto ibro kaze sto ne promovira, kakav je to menager ta direktorica, za sta prima placu i dnevnice, ti promotori knjige su platili i njima je u interesu da to obave u domu kulture, postujem to,ali gradjani su zaboravili sta je to kultura u nasem g radu, i to treba promijeniti, pa bi i posjecenost svih desavanja bila veca :) uzmite za primjer samo skolarce, pa oni nemaju pojma sta je to predstava ili nesto , u 12 godina skolovanja odu na tri dogadjaja u dom kulture, od kojih je jedan film .) pa da samo predstave organizuju svaki mjesec za skolarce svi bi oni dali po dvi tri marke za ulaz da odu vidjeti sta je to, a tek predstave veceg ranga, recimo svi bi diplomanti sa glumackih akademija dosli gostovati za mninimalnu naknadu, jer im je u cilju da se pokazu, da negdje igraju. pa mislim kao i svaka bransa, samo nadji interes na obje strane, i to je to..ako ona ne zna neka zaposli savjetnika :)

pozz,
[/quote]

bravo za post.

pojedini pogresno shvataju koncept kulture. nazalost.

[quote name='lucky' date='17 November 2009 - 21:51 ' timestamp='1258487480' post='348529']

[font="arial, sans-serif"][size="2"]1. Koncert - Damir Imamovic Trio
2. Koncert- Ibrica Jusic
4. Promocija knjige ''Citadella Svjetla'' Melike Salihbegovic Bosnawi ([url="http://www.bosnawi.ba/BOS/?cat=2&ID=2"]http://www.bosnawi.b...BOS/?cat=2&ID=2[/url])
[font="arial, sans-serif"][size="3"] [/size][/font]
[font="arial, sans-serif"][size="3"][size="2"]a sada pitam koje od vas bio na ovom kom kulturnom dogadjaju ... [/size][/size][/font]
[/quote]

jesu azurni iz opcine da ti posalju materijal :lol:

dom kulture, aktivnosti po mjesecu 0,58
cazin.net, [b]udruzenje bez pomoci opcinskog budzeta,[/b] aktivnosti po mjesecu 0.3

razlika je premala i strasna.

u kulturne dogadjaje se ne mogu ubrajati promocije knjiga likova poput mahmutovica i alispahica.

reci mi koliko je ucenika posjetilo ove dogadjaje i koliko je gradjana bilo prisutno na istim kada se oduzme broj onih koji su tu po naredbi.

(bila sam na koncertu damira imamovica i sala nije bila bas puna)

aktivnosti doma kulture nisu vezane samo za kulturne manifestacije.

[quote name='antrax' date='17 November 2009 - 21:38 ' timestamp='1258490337' post='348537']
ja nisam bio ni na jednom jer me nije bilo tu u toku ljeta, pretpostavljam da je vecina bila ljetos, tak da nisam ni cuo za njih, u redu je to, ali za sto nema necega stalnog, neceg redovnog, nego je u dva mijeseca jedan projekat. sto ibro kaze sto ne promovira, kakav je to menager ta direktorica, za sta prima placu i dnevnice, ti promotori knjige su platili i njima je u interesu da to obave u domu kulture, postujem to,ali gradjani su zaboravili sta je to kultura u nasem g radu, i to treba promijeniti, pa bi i posjecenost svih desavanja bila veca :) uzmite za primjer samo skolarce, pa oni nemaju pojma sta je to predstava ili nesto , u 12 godina skolovanja odu na tri dogadjaja u dom kulture, od kojih je jedan film .) pa da samo predstave organizuju svaki mjesec za skolarce svi bi oni dali po dvi tri marke za ulaz da odu vidjeti sta je to, a tek predstave veceg ranga, recimo svi bi diplomanti sa glumackih akademija dosli gostovati za mninimalnu naknadu, jer im je u cilju da se pokazu, da negdje igraju. pa mislim kao i svaka bransa, samo nadji interes na obje strane, i to je to..ako ona ne zna neka zaposli savjetnika :)

pozz,
[/quote]

ok , prihvatam da nisi bio ni na jednom od kulturnih dogadjaja ... iz tvojih postova sam zakljucio da si student ... ok to je razlog sto nisi u Cazinu vecim dijelom godine ... al eto kada je ljeto i kada je raspust opet nisi u Cazinu ... i onda se pitam na osnovu cega kritikujes nedostatak kulturnih dogadjanja u Cazinu ... kada nikad nisi u Cazinu i neides na kulturna dogadjanja koja su organizovana ...

ovo sto pises o minimalnoj naknadi diplomata glumackih akademija ... oni koji su uigrani za prestave rezervisani su i neidu sigurno za minimalno naknadu ... al to i nije toliko bitno za ovu temu ... slazem se da menadzer doma kulture treba da vise i bolje radi ... al koliko znam tek je imenovana, nema ni polagodine kako je na toj funkciji ... pa hajmo sacekati malo da vidimo sta ce uraditi i koliko ... jer ekpia koju ima siguran sam da ce za iducu godinu pripremiti dovoljan broj kulturnih dogadjaja ... trebat ce samo biti onih koji ce ici na ta kulturna dogadjanja ...

za @lolipop
1. jesi 100% sigurna da je UM cazin.net sve uradilo bez novcane pomoci opcine cazin ?
2. sva kulturna dogadjanja koja sam naveo mogu se naci na sluzbenoj stranici opcine cazin

1000KM smo dobili jednom, izlozba bosna 1905.

[b]to je dovoljno, jel?[/b]

evo ove godine je u budzetu bilo predvidjeno 30.000KM za projekte mladih.
nas zahtjev je na cekanju vec dva mjeseca. jel to znaci da su spiskane i te pare?

znaci da je udruzenje dobilo pare ane kako ti napisa bez pomoci ... kada je u pitanju projekti mladih nikada nije dovoljno ...

dalje koliko puta je udruzenje apliciralo za pare ?

evo cekamo odgovor na aplikaciju, a onih 1000KM je deseti dio budzeta za nase projekte.

mozes li to malo pogurati posto imas direktni link sa opcinom :lol:

nisam tema ja ...
tema je dom kulture ... gdje smo se dotakli kulturnih dogadjaja ... spomenuli si sta je UM cazin.net organizovalo kulturnih dogadjaja ... sto je za svaku pohvalu ...
al nije za pohvalu to sto kazes da UM nije dobilo nikakve pomoci od opstine ... pa se kasnije korigiras i kazes da je dobilo ... pitam dalje koliko puta je UM cazin.net apliciralo za novcana sredstva opcini cazin ...

a dali se novcana pomoc moze ogledati samo u novcanim sredstvima ili u besplatnom koristenju prostorija doma kulture opcine cazin ?

a, znaci, po tebi se dom kulture treba i placati za kulturne manifestacije za koje se ulaz ne placa? zanimljivo. predlozi to novom menadzmentu. mi uvijek mozemo naci prostor koji se ne placa jer cazin vapi za kulturnim desavanjima.

kad sam prvi put stavila [b]udruzenje bez pomoci budzeta[/b], mislila sam na to da cazin.net sistemski nije podrzan kroz budzet kao dom kukture koji ima mnogo mnogo para i opet priblizan broj kulturnih dogadjaja kao cazin.net.

je li to logicno?

na sta onda dom kulture potrosi te pare

[quote name='[LoLLipop]' date='19 November 2009 - 23:11 ' timestamp='1258668693' post='348753']

kad sam prvi put stavila [b]udruzenje bez pomoci budzeta[/b], mislila sam na to da cazin.net sistemski nije podrzan kroz budzet kao dom kukture koji ima mnogo mnogo para i opet priblizan broj kulturnih dogadjaja kao cazin.net.

je li to logicno?
[/quote]

Treba naravno istaći, da u udruženju Cazin.net svi rade volonterski, tj. niko nije profesionalno angažovan kao u Domu kulture.

[quote name='jedancoek' date='20 November 2009 - 09:50 ' timestamp='1258707012' post='348777']
Treba naravno istaći, da u udru

[quote name='jedancoek' date='20 November 2009 - 09:50 ' timestamp='1258707012' post='348777']
Treba naravno istaći, da u udru

[font="Verdana, Helvetica"][size="2"][quote][color="#000000"][font="Verdana, Helvetica"][size="2"][b][b]''Ne igraj na Engleze'' u Cazinu[/b][/b][/size][/font][/color]
[font="Verdana, Helvetica"][size="2"][color="#000000"][font="Verdana, Helvetica"][size="2"]Dom kulture Cazin sa velikim zadovoljstvom najavljuje predstavu ''Ne igraj na Engleze'', tuzlanskog teatra ''Mungos'', koja će biti prikazana u utorak, 01.12.2009.godine. Riječ je o komediji, koja se bavi

[quote name='lucky' date='19 November 2009 - 17:52 ' timestamp='1258649525' post='348704']
ok , prihvatam da nisi bio ni na jednom od kulturnih dogadjaja ... iz tvojih postova sam zakljucio da si student ... ok to je razlog sto nisi u Cazinu vecim dijelom godine ... al eto kada je ljeto i kada je raspust opet nisi u Cazinu ... i onda se pitam na osnovu cega kritikujes nedostatak kulturnih dogadjanja u Cazinu ... kada nikad nisi u Cazinu i neides na kulturna dogadjanja koja su organizovana ...

ovo sto pises o minimalnoj naknadi diplomata glumackih akademija ... oni koji su uigrani za prestave rezervisani su i neidu sigurno za minimalno naknadu ... al to i nije toliko bitno za ovu temu ... slazem se da menadzer doma kulture treba da vise i bolje radi ... al koliko znam tek je imenovana, nema ni polagodine kako je na toj funkciji ... pa hajmo sacekati malo da vidimo sta ce uraditi i koliko ... jer ekpia koju ima siguran sam da ce za iducu godinu pripremiti dovoljan broj kulturnih dogadjaja ... trebat ce samo biti onih koji ce ici na ta kulturna dogadjanja ...

za @lolipop
1. jesi 100% sigurna da je UM cazin.net sve uradilo bez novcane pomoci opcine cazin ?
2. sva kulturna dogadjanja koja sam naveo mogu se naci na sluzbenoj stranici opcine cazin
[/quote]

jesam student ako bog da jos pola godine, a onda ko zna. nego nebitno gdje sam ja, gdje ste vi, ili bilo koji drugi, ima uvijek onih mladih koji su tamo redovni, eto ja npr imam brata 7. razred, pa mu ja moram pricati sta je to predstava, sta je kultura, sta su kulturna desavanja. da nema nogometa i ono malo drugih sportova svi bi nasi mladji zavrsili ko oni carsijski hahari narkomani. Sest mjeseci je dovoljan period da se menadzerska pozicija iskoristi, a diplomanti, ili neki drugi glumci, ili K.U.D.vi, itd. mole boga da imaju kakav angazman, pogotovo iz manjih mjesta. Hiljadu je ideja, samo treba iskoristiti. I ja se nadam da ce poceti da radi dok se malo uigra na toj poziciji, i da ce se nesto poceti desavati, ali svi moramo biti svjesni da kulturu je tesko razvijati kad je socio - ekonomska situacija na samom dnu. I nije samo interes u kritikovanju odredjenih tema to sto recimo ja bih isao na ta desavanja, nego opce dobro :)

Pozdrav,