Jump to content
Falcon

Pretjerivanje u vjeri

Recommended Posts

[quote]meni kad ovdje u zagrebu ne bi dali paradajz zato sto kazem paradajz, a ne rajcica ja nikad vise ne bih kupovao kod njih[/quote]

to je drugo, a pozdarav je jedan od obiljezja odredjene vjere, znamo svi da je medjunarodi reci dobar dan, ali on je isao u tu prodavnicu, i vidio je ko je tamo i ko prodaje , i vidio je da je musliman, i mislim iz neke kulture reci selam , ne bi ga to nista kostalo. Oba su pogrijesila...

a da li je to bilo ono bas onako "dobar dan" ili iz provokacije? Jer meni licno se zna X puta desiti iz provokacije da mi neko naziva "dobar dan", "zdravo" sa podsmjehivanjem...

ma znao sam ja gdje idem ali pozdrav je pozdrav mislio sam mu nazvati selam ali ne znam ni ja sam kako sam rekao dobar dan... jednostavno izletilo kao sto mi se nekad znalo desiti u skoli da prof.. iz vjeronauke isto kazem dobar dan.... mogao sam ja uci i bez pozdrava ali ajd reko da budem malo kulturan..

Selam alejkum braci i sestrama i dobar dan onima koji imaju drugi pozdrav od selam alejkum!

Da pocnem sa tim da je Islam jedina vjera koja nije sirena sabljom (silom)!
Procitao sam ovu temu i jezim se na neke komentare. Ko to ima kantar da mjeri koliko je ko musliman i vjernik, te koliki je njegov ibadet?
Mi???
Obicni smrtnici???
Sto nam je svima odredjeno koliko cemo biti na ovom dunjaluku? Stvarno i zaista licemjeri daju sebi puno za pravo. Samo Allah dz.s. zna i samo On odredjuje, sta si, ko si, kakav ces biti i gdje ces zavrsiti!
Islam je vjera tolerancije, mira i postovanja, pa cak i prema nemuslimana! To sto mnogi zive u zabludi da neko vjeruje u nesto osim Allaha dz.s., Kur'ana i Poslanika s.a.v.s. je nevjernik je totalno pogresno. I on je vjernik samo sto je na pogresnom putu, a to je opet Allah dz.s. odredio!

Ima jedan dogadjaj iz Muhammeda a.s. zivota sa prvim komsijom jevrejem. Kada mu je svako jutro ispred ulaza istresao smece, izmet, mrtve zivotinje. Te jednog jutra kad je Muhammed a.s. ustao na sabah nije nasao nista ispred vrata. Te se uputio zabrinut kod komsije da vidi koji je razlog sto je prestao svoj ritual da mu se nije sta desilo u familiji, da se nije slucajno razbolio, itd. Kad ga nasao u bolesnickoj postelji obilazio ga je svaki dan, hurme mu donosio. Da bi jevrej po ozdravljenju presao na Islam.

Sto hoce da kaze lijepim ahlakom musliman moze puno postici, a ne ignorancijom i netolerancijom.
1,5 mld. ljudi na svijetu su muslimani, pa je li nam to ostavio Allah dz.s. i Muhammed a.s. u amanet, da ignorisemo ca. 5 mld. ljudi?
Ja licno imam prijatelja nemuslimana, koje postujem i koji postuju mene i moju vjeru.

Muskarcu, muslimanu, vjerniku je dozvoljeno da se ozeni sa nemuslimankom, ali samo ako ona vjeruje u jednu od Knjiga (Zebur, Tevrat, Indzil, Kur'an).

Sto upucuje na to ne samo da se sa nemuslimanima moze sklapati prijateljstvo, nego cak i brak(muskarcima)!

Najveci neprijatelj Islama u 21. stoljecu je EKSTREMIZAM!

[quote name='black_lady' post='239268' date='Jun 8 2008, 18:17'][size=4]Smatram Belay da si pogrijesio[/size]... Jer si znao gdje ides i u kakvu prodavnicu ulazis... Po bontonu ti si trebao da pozdravis sa pozdravom kakav tu dolikuje...
Ali ni on nije nista bolji... Jer prvo ne zna ko mu ulazi, mozda i neki nemusliman... A i da zna koliko god mu se to nesvidjalo trebao je kulturno da odgovori, pa ako ne dobar dan... A ono "mir s tobom" u prevodu selam alejkum...[/quote]
A zasto je on to pogresio?

Trgovac se prilagodjava kupcu, a ne suporotno, ja koliko znam da je belay nosio njemu lovu ...

[quote name='DOCTORE' post='239303' date='Jun 8 2008, 22:51']A zasto je on to pogresio?

Trgovac se prilagodjava kupcu, a ne suporotno, ja koliko znam da je belay nosio njemu lovu ...[/quote]

Pogrijesio jer zna gdje ulazi... A ljude treba pozdravljati onako kako vole da budu pozdravljeni ;)

Ako je tako sto ti kazes za trgovca... Udji u slovensku prodavnicu pa nazovi selam alejkum... Pa javi rezultat :D

[quote name='black_lady' post='239310' date='Jun 8 2008, 21:09']Pogrijesio jer zna gdje ulazi... A ljude treba pozdravljati onako kako vole da budu pozdravljeni ;)

Ako je tako sto ti kazes za trgovca... Udji u slovensku prodavnicu pa nazovi selam alejkum... Pa javi rezultat :D[/quote]

Postupice isto koda sam mu reko dobar dan, i sve ce me fino usluzit ... Al to sto ce mi njih 80 posto psovat u sebi, to nece pokazat ... Edited by [I-B-R-O]
nekultura

ahaa, a i muslimani treba da postuju jedni druge, kako ja znam...

a kako cemo ga postovati, ako mu ne nazivamo selam, jer jedna od duznosti jednog muslimana prema drugom jeste "kada ga sretnemo da u nazovemo selam", a nije receno da mu nazovemo "dobar dan"...

al onda treba ispred trgovine staviti natpis samo za istinske muslimane.... stvarno necu nikad razumjeti ove ljude....

[quote]al onda treba ispred trgovine staviti natpis samo za istinske muslimane....[/quote]

ti ne mozes nikad znati koliki je neko vjernik, ali mozes ispuniti duznost prema drugom muslimanu a zna se da on JE musliman, a sad koliki je on mulsiman u to ne ulazim...

Evo na ovoj temi smo vidjeli zaista mnogo i pretjerivanja u vjeri, ali i pretjerivanja u zafrkavanju na racun vjere

Mozemo na neki nacin zakljuciti da je masa kod nas omladine koja samo ceka da zikne neke ljude, da im se ismijava, da se smiju na racun vjere i slicnog, kao i ovi od ne nazivanja dobrog dana (zaista, u cemu je lose pozeljet nekom dobar dan???) koji zele postici neki kontra efekat.

Momku koji je s dobar dan unisao u radnju, mislim da se trebalo odgovoriti s dobar dan.
Ne mozes osobu ocjeniti po bradi, ili mozes?

Po meni za pocetak je trebalo dokazati da si dobro dosao, pa poslije ako ti toliko smeta, reci izvini tako je i tako, a ne siliti se ...

Tema je pretjerivanje u vjeri. Pa zaista, nije fino ni prejesti se, kamoli pretjerivati u vjeri, pa do tih granica da ako neko ne klanja, da neces s njim da se druzis.
Svi smo mi npr na ovom krjau muslimani. Barem na papiru, a u srcima niti moze vidjeti Falcon, niti ja, niti iko od nas.
I da se trudimo, da pratimo jedni ddruge, opet ne mozemi izmeriti koliko smo muslimani.
Danas je jako tesko biti musliman, jer u ovom kraju gdje smo "vecinski muslimani" opet je nesto cudno u osobama koje klanjaju.
Ili ih prozivaju da su na drogama, ili ih prozivaju da su alkoholicari pa preko noci se promijenili, ili svasta nesto.
Ja ne vidim sta je lose u tome sto je neko bio alkoholicar, pa sad se okrenuo vjeri???

Zar svi ne zasluzujemo drugu priliku?

Ja osudjujem osobe koje taj SVOJ islam manifestuju na taj neki oholi način.
Npr umjesto da fino priča s drugim ljudima, da prikazu kako je islam vjera dobrote, oni npr nekom ko pije alkohol dodju s tom pricom ti ces goriti, ti si u dzahilajetu, ti si najgori, ovo ono, umjesto da ima neki bolji prilaz osobi.
I ja sam pio, iako sam u djetinjstvu hatmu davao.
Jel i mene treba ubiti i ne dati mi da pridjem dzamiji?
Jesam li i ja vjernik?
treba li samnom ikako razgovarati?

[quote name='BeLaY' post='239133' date='Jun 8 2008, 03:35']ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....[/quote]

hehe pa znao si da oni rade tu trebo si selam nazvati... Zna se gdje se naziva selam a gdje dobar dan... Moras se prilagoditi sredini :)

u svakom slucaju ja bih im nazvao Selam, al nije u redu od tog trgovca- vehabije ( kad ga ves tako svi zovu ) sto je tako postupio..
sto kaze ibro, treba je ljubazniji pristup upotrijebiti pa bi se @belay mozda i osjecao krivim...

ovako je taj trgovac izgubio musteriju i jos dosta musterija koje na takav nacin ne zele biti docekani kad pozdrave sa "dobar dan"..

po meni savjet ili upucivanje kako nesto uraditi u skladu sa vjerskim propisima nije pretjeravanje ... moze osoba imati pogresan nastup to svakako ali pretjerati s tim ako ti kaze nesto sto radis da nije u skladu sa vjerskim propisom nije pretjerivanje ...

u uvodnom od black lady mozemo procitati sta je pretjerivanje u vjeri ...

[quote name='[I-B-R-O]' post='239452' date='Jun 9 2008, 11:34']Evo na ovoj temi smo vidjeli zaista mnogo i pretjerivanja u vjeri, ali i pretjerivanja u zafrkavanju na racun vjere

Mozemo na neki nacin zakljuciti da je masa kod nas omladine koja samo ceka da zikne neke ljude, da im se ismijava, da se smiju na racun vjere i slicnog, kao i ovi od ne nazivanja dobrog dana (zaista, u cemu je lose pozeljet nekom dobar dan???) koji zele postici neki kontra efekat.

Momku koji je s dobar dan unisao u radnju, mislim da se trebalo odgovoriti s dobar dan.
Ne mozes osobu ocjeniti po bradi, ili mozes?

Po meni za pocetak je trebalo dokazati da si dobro dosao, pa poslije ako ti toliko smeta, reci izvini tako je i tako, a ne siliti se ...

Tema je pretjerivanje u vjeri. Pa zaista, nije fino ni prejesti se, kamoli pretjerivati u vjeri, pa do tih granica da ako neko ne klanja, da neces s njim da se druzis.
Svi smo mi npr na ovom krjau muslimani. Barem na papiru,[b] a u srcima niti moze vidjeti Falcon[/b], niti ja, niti iko od nas.
I da se trudimo, da pratimo jedni ddruge, opet ne mozemi izmeriti koliko smo muslimani.
Danas je jako tesko biti musliman, jer u ovom kraju gdje smo "vecinski muslimani" opet je nesto cudno u osobama koje klanjaju.
Ili ih prozivaju da su na drogama, ili ih prozivaju da su alkoholicari pa preko noci se promijenili, ili svasta nesto.
Ja ne vidim sta je lose u tome sto je neko bio alkoholicar, pa sad se okrenuo vjeri???

Zar svi ne zasluzujemo drugu priliku?

Ja osudjujem osobe koje taj SVOJ islam manifestuju na taj neki oholi način.
Npr umjesto da fino priča s drugim ljudima, da prikazu kako je islam vjera dobrote, oni npr nekom ko pije alkohol dodju s tom pricom ti ces goriti, ti si u dzahilajetu, ti si najgori, ovo ono, umjesto da ima neki bolji prilaz osobi.
I ja sam pio, iako sam u djetinjstvu hatmu davao.
Jel i mene treba ubiti i ne dati mi da pridjem dzamiji?
Jesam li i ja vjernik?
treba li samnom ikako razgovarati?[/quote]

Dragi Ibro,

naravno da ne moze, niti gleda. Islam je meni vazan, branim ga kad ga napadnu ali ga ne nudim drugima. Pa ni muslimanima, a posebno ne muslimanima na papiru. Moje je pravo da takve izbjegavam jer od njih samo stete moze imati moj iman. Imaju preduvjeti da bi nekog mogli smatrati muslimanom, i imaju stvari koje izvode iz vjere;

[b]Bilo koji čovjek mo

[quote]I ti hos reci da onaj gore gleda kako se ja pozzz ... daj molim te ... nije ovo big brother[/quote] :o

...Bog sve zna, Bog sve vidi i Bog sve cuje... ______jedna od svojsatava Allaha dz.s.

[quote name='Virus' post='239459' date='Jun 9 2008, 11:52']hehe pa znao si da oni rade tu trebo si selam nazvati... Zna se gdje se naziva selam a gdje dobar dan... Moras se prilagoditi sredini :)[/quote]
mene su u skoli naucili da se pozdravlja sa dobar dan...nemogu ja uvijek kontati kako cu se skim pozdraviti to ti jednostavno dodje... bogami sam imao prijatelja hrvata krscan sta li je ne znam niti me zanima ali on dodje i meni je navika ako mi je prijatelj reci merhaba dje si sta ima :D i ja kasnije skontam sta sam rekao al kasno se j*****m kajati.. i on nista nasmije se kaze meraba i tebi....

@VIRUS on bi se trebao prilagoditi sredini jer u sve i jednoj trgovini dobar dan ti je pozdrav koji se koristi to ti je tako....

mislim meni je svejedno ja od njega ne bih kupio vise nista niti bi ijedan moj prijatelj ista kupio od njega kad im ja ovako ispricam sta je bilo.. znaci nas 20 ovakvih i moze zatvoriti trgovinu sigurno....... Edited by BeLaY

[quote name='PlaYeR' post='238205' date='Jun 3 2008, 23:13']nema pretjerivanja u vjeri tema ce biti closed od strane nase forumasice AZB :D :P

[b]ja mislim da nasa vjera treba da nas prati svukud[/b] al se desava da ima pretjerivanja sto nekad nije ok a uostalom je sasvim OK ....

ps1 - sve je to u vasim glavama

Poslanik s.a.v.s. je rekao: [i]Ne pretjerujte![/i] Ni u cemu ne treba pretjerivati. Treba pozivati na islam, treba ukazati na gresku nekog ko ti je jako blizak, jer meni je licemjerstvo kada mi prijatelj kaze da mi neka majica fino stoji, ako nije istina. Bolje da mi jedan kaze, nego da se 10 drugih smije! Isto je sa vjerom, fino je ukazati nekome na gresku kome mozes to reci, ali ici redom i kritikovati sve, hej znas li ti da ces gorjeti za to, vidi mene, kako ja nista ne radim (a mozda i radi!) je pretjerivanje. Kada pokusas nekog na silu ubijediti u nesto i nametati mu svoje, kontrolisati sta radi i stalno kritikovati je prezaćeralo sve grajnce! :)

svakom svacije...
pretjerivanje u vjeri, hmmm nezna kud i kamo to vodi!
jos kad vidim ko pretjeruje!!
Imam snahu koja nosi nikab, ja neznam sta bi mene navelo da ja to obucem. Probavala sam nikab, oblacila i mogu vam reci da je to jedan gorzan grozan osjecaj. Gusi, nevidi, jos i onaj mali truncic store pred ocima podebljan... Neznam koliko moze bozija volja biti da hodamo ulicom takve i da cijeli zivot viids suzen na jedan mali komadic podebljane crne store!!!!
Pretjerivanje u vjeri sam zapazila i korz dvd i video.. Zadnji dvd je bio strahote sudnjeg dana, ja se samo pitam odkud taj reziser zna kako bi to na sudnjem danu trebalo biti.. Vidio je kako vatra u vodi gori, tj simbolise dzehenemsku vatru... kao da ce nas lava prelijevati, onda ona muzika, one rijeci... Ja HALLO trebal ljude pozivati ili strasti???

Ja vjerujem da je uzviseni milostiv i da nas pored nasi grijeha voli! Da ce nam oprostiti za sta se god istinski pokajemo!
I da nas nece lavom prelivati, i izivljavati na nama :(

Treba naci neki ljepsi put kako ljude pozvati na isslam, kako to krscani rade.. brosure za djecu, crtici, redovno nastava!
E ne samo o kaznama i mrcvarenju pricati..

Islam je nesto drugo!! U Islamu nema prisile!!

Sam Poslanik a.s. je poslan prije svega kao onaj koji donosi radosnu vijest, pa tek onda kao onaj koji opominje.
Poslanik je poslan prije svega sa istinom, zato i njegova i radosna vijest, njegovo obeseljavanje je hakk, kao i opominjanje i ukazivanje na dzehennem.

Ali niko ne moze zastrasivati ljude sa dzehennemom, i raznoraznim kaznama a da ne spomene dzennet, jer mi i djecu kada bi smao plasili kaznom a nikad ne nagradjivali za ucinjena dobra djela, bili nepravedni i takav odgoj ne bi urodio plodom, jer nedostaje stimulacija, nedostaje nagrada, tako da se dijete ne bi mnogo trudilo. Dokazano je da pohvala i nagrada stimulativnije djeluju na dijete nego kritika i kazna, mada je najbolje koristiti oboje, ali ipak se prednost daje pohvali i nagradi.

Metod koji Allah dz.s. koristi kako bi nas motivirao da se borimo za dzennet, a da starhujemo od dzehennema jeste metod obeseljavanja s jedne strane i metod zastrasivanja s druge strane. ZELJA I STRAH upravo ova dva metoda Allah koristi u Kur'anu kako bi pridobio nasa srca, kako bi nam omilio dzennet a omrznuo dzehennem.

Svi bi mi zeljeli da budemo u dzennetu, ali i mi se moramo truditi i boriti za to nase prebivaliste, pa kada nam neko ukaze na neku nasu gresku poslusati to i pokusati se popraviti, jer ima i onih ljudi koji govore da strahuju od dzehennemske vatre ali ne odustaju od grijeha, ne treba se predati, i ciniti jos veci grijeh, vec treba da se pokajemo i da pokusamo popraviti nase greske, jer treba se pripremiti za putovanje sa kojeg nam nema povratka.

Normalno, ljudi smo, svako grijesi, ali pokusajmo sto manje da to cinimo, jer Allah nas poziva ka dzenneti ali prije toga trazi od nas jedno, a to je pokajanje, trazenje oprosta, jer onaj kome Allah oprosti on je spasen i on ce vidjeti dzennet, a dzenneta nema bez Allahova oprosta.

PRETJERIVANJE U VJERI
Bismilahi, elhamdulillahi vessalatu vesselamu ala Resulina Muhammed, ve ba'du: Znajmo dobro da je vjera islam izgradjena na lahkoći. Dokaz je ajet:

[quote name='BeLaY' post='239133' date='Jun 8 2008, 03:35']ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....[/quote]

"Dobar dan" je internacionalni pozdrav, sto kaze Ibro, sta ima lose u tome da se nekom pozeli dobar dan ? Znaci zelis nekome da ima dobar, fin dan, kako to moze biti u bilo kojem smislu lose ?

Nakon sto je to utvrdjeno zakljucak je da bi se taj covjek u trgovini ponasao isto tako prema tebi i da nisi nista rekao ili da si rekao cao, kako je, znaci bio je takav samo iz razloga sto nisi nazvao selam.

Neko je rekao, sta da je u tu trgovinu usao nemusliman koji uopste ne zna nazvati selam ? Npr dodje neki strani turist (jednog dana) u Cazin, slucajno nadje tu trgovinu i da se tako neko ponasa prema njemu zato sto ga je kulturno pozdavio, kakav bi to ugled stvorilo Cazinu, Bosni pa i nasoj vjeri u ocima ostalih ljudi, jeli to nacin da se pokaze nekom nemuslimanu da bi se trebao preobratit u muslimana ?

Kazete da je belay kada je vidio gdje ulazi, trebao se prilagoditi tome i prilagoditi nacin kako ce se pozdraviti ? Nebi li onda pogotovo trebao taj prodavac, kad je vidio kako se pozdravlja kupac, prilagoditi se njemu i pozdraviti ga na isti nacin ? Ili bar ikako pozdraviti pa bio to i selam ?

[size=1]CITAT(BeLaY @ Jun 8 2008, 03:35) [/size][url="http://forum.cazin.org/index.php?act=findpost&pid=239133"][size=1][img]http://forum.cazin.org/style_images/1/post_snapback.gif[/img][/size][/url][size=1]ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....

[/size]

isto se de