Jump to content
Falcon

Pretjerivanje u vjeri

Recommended Posts

[quote name='Falcon' post='215601' date='Feb 20 2008, 18:58']Šest vidova ekstremizma
Od pristrasnosti u mišljenju do padanja u provaliju nevjerstva
Autor: Jusuf el-Karadawi
Datum: 07.07.2002.

[b]Ovo predstavlja krajnji vid vjerskog ekstremizma, gdje se njegov protagonista nalazi na jednoj, a ostali narod na drugoj strani.
Ovo je ono u šta je zapala sekta Haridžija. Haridžije su bili najpobožniji kad je u pitanju namaz, post i učenje Kur

[quote]U osnovi se radi o dvije cjeline: Potpuno (akaidsko) i djelimično (radno).

Primjeri su:

Potpuni, akaidski povezan je sa ubjedjenjima i temeljnim postavkama vjere poput :

- Uzdizanje Poslanika a.s. iznad njegovog ljudskog polo

nema pretjerivanja u vjeri tema ce biti closed od strane nase forumasice AZB :D :P

ja mislim da nasa vjera treba da nas prati svukud al se desava da ima pretjerivanja sto nekad nije ok a uostalom je sasvim OK ....

ps1 - sve je to u vasim glavama © gable
ps2 - p e a c e © budo

Ljudima kojima je abdest stran pojam a kamoli namaz svaki islamski propis je stran i predstavlja pretjerivanje u vjeri, s takvima ne treba raspravljati.

[quote name='Falcon' post='238208' date='Jun 4 2008, 00:21']Ljudima kojima je abdest stran pojam a kamoli namaz svaki islamski propis je stran i predstavlja pretjerivanje u vjeri, s takvima ne treba raspravljati.[/quote]

A kako ti to mozes znati je li neko pod abdestom i je li neko klanja 5 vakat namaza? Mozda nema potrebu da se ko neki namece drugim ljudima?
Vidis i ti dijelis a ne znas... <_<

[quote name='Falcon' post='238208' date='Jun 4 2008, 00:21']Ljudima kojima je abdest stran pojam a kamoli namaz svaki islamski propis je stran i predstavlja pretjerivanje u vjeri, s takvima ne treba raspravljati.[/quote]

[quote name='black_lady' post='238262' date='Jun 4 2008, 10:50']A kako ti to mozes znati je li neko pod abdestom i je li neko klanja 5 vakat namaza? Mozda nema potrebu da se ko neki namece drugim ljudima?
Vidis i ti dijelis a ne znas... <_<[/quote]

1) Mogu znati, stavise jednostavno je. Iz prvog razgovora s nekim vidis sta ga zanima, cime se bavi, sta mu je vazno, koje plaze su mu drage, depilira li se ili ne, i tako dalje te na osnovu toga ako vec sam nije pomenuo Islam zakljucis dok se ne pokaze suprotnim da mu nije Islam na prvom mjestu i ne pricas o Islamu s njim. Lakse je ipak za nekoga ko Islam stavlja na prvo mjesto reci da namece vjeru drugima... kazem, u moru nemorala, nevjerstva i licemjerstva lahko je i onog s abdestom prepoznati a kamoli klanjaca ;)

2) Ne znam iz kojeg dijela mog teksta si vidjela da ja nekog dijelim, samo preporucujem nevodjenje rasprave s neznalicama i zadrtim ljudima... nesto sto si i ti meni svesredno savjetovala, kako vidis na politici ja prihvatio jos zdu

ja priznajem da nikad nisam bio pod abdestom i nikad nisam klanjao tako da ako ce iko ikad htjeti uci u konverzaciju sa mnom dobro je da se znaju ove cinjenice ;)

[quote name='Incubus' post='238286' date='Jun 4 2008, 11:40']ja priznajem da nikad nisam bio pod abdestom i nikad nisam klanjao tako da ako ce iko ikad htjeti uci u konverzaciju sa mnom dobro je da se znaju ove cinjenice ;)[/quote]

Batali to, ja ne vodim konvezacije... ali rado pokazem stoga te pozivam na vikend kod mene u avgustu u Sarajevo aBd. Imat ces full islamic expierience i to dzaba :icon_cheesygrin:

[quote name='Falcon' post='238266' date='Jun 4 2008, 10:59']1) Mogu znati, stavise jednostavno je. Iz prvog razgovora s nekim vidis sta ga zanima, cime se bavi, sta mu je vazno, koje plaze su mu drage, depilira li se ili ne, i tako dalje te na osnovu toga ako vec sam nije pomenuo Islam zakljucis dok se ne pokaze suprotnim da mu nije Islam na prvom mjestu i ne pricas o Islamu s njim. Lakse je ipak za nekoga ko Islam stavlja na prvo mjesto reci da namece vjeru drugima... kazem, u moru nemorala, nevjerstva i licemjerstva lahko je i onog s abdestom prepoznati a kamoli klanjaca ;)

2) Ne znam iz kojeg dijela mog teksta si vidjela da ja nekog dijelim, samo preporucujem nevodjenje rasprave s neznalicama i zadrtim ljudima... nesto sto si i ti meni svesredno savjetovala, kako vidis na politici ja prihvatio jos zdu

[quote name='black_lady' post='238302' date='Jun 4 2008, 13:07']1) Pa Islam nije samo vjera... Islam je zanimanje za sve segmente zivota, zar ne? Ako neko negdje i svjesno grijesi, ne znaci da on ne praktikuje Islam u onom osnovnom (farzu) i da mu Islam i Allah nisu na prvom mjestu... Mozda se nada da ce svojim dobrim djelima iskupiti nesto tih grijeha... Jer Allah je samilostan i oprasta...
Ja se opet vracam na to da neki silom zele nametnuti Islam, a ne polahko, saburom i lijepim ahlakom, da budu primjer... Uvredama i ruznim rijecima mozes samo izazvati inat i odbojnost kod ljudi...
Ne znam jesi procitao taj tekst gore gdje je Muhammed a.s. poslije bitke i podjele plijena na Hunejnu, davao vise onima slabijeg imana da bi ih pridobio za Islam...
Ovi danas bi kamenovali takve da imaju prilike... Ja bar koja sam smatram dosta procitala o Islamu i trudim se da ga unesem sto vise u svoj zivot, naravno i ja sam covjek pa grijesim, ne zelim i necu dozvoliti da se Islam predstavi kao vjera strogoce i zabrane!

Po nekima je danas haram muzika, haram auto, haram TV, haram internet, haram mobitel, semafor, pegla, brijac... Po njima bi se mi trebali vratiti u kameno doba...
Islam nije nista to, Islam je vjera napredka i razvoja... To se moze i vidjeti od pocetka Islama i dok nije bilo novotarija u njemu, bili smo prvi u medicini, astronomiji, matematici...
Danas nazalost tim silnim podjelama nema nas nigdje... Dzaba sto smo mnogobrojni, kao sila smo 0...

2) Otkud tebi pravo da nekog nazivas neznalicom ili dzahilom kako neki vole da kazu? Sa takvim odnosom mozes samo kontraefekat da izazoves ;) I zar je neko od nas uopste evo na forumu po bilo kom pitanju dovoljno kompatibilan da nekom kaze neznalice?!

A Islam nije ni politika ni privatni sektor da se nekomu kaze da se mane raspravljanja ;)
Ako neko grijesi na lijep nacin ga pokusaj ispraviti ;)
Lijepa rijec i gvozdena vrata otvara... Silom se nista ne postize ;)[/quote]

Dodjem ti smislen odgovor kasnije detaljnije ali kazem slijedece;

1) preuduvjeti da budes musliman su sehadet, namaz, post, zekeat i hadz... ako nema tih vanjskih prije svega znakova mozes misliti da je neko dzahil, ili ti on sam pokaze svoje neznanje :icon_cheesygrin:

draga black_lady, ako ti neko kaze da ne vjeruje neces njega u bracu i sestre trpati ... a ja ne sudim bez djela o necijem vjerovanju, stavise ne sudim nikako jer me boli cosak jel il nije vjernik, sve dok mi nije prijatelj jer s nemuslimanima ne sklapam prijateljstva.

[quote name='Falcon' post='238318' date='Jun 4 2008, 14:43']Dodjem ti smislen odgovor kasnije detaljnije ali kazem slijedece;

1) preuduvjeti da budes musliman su sehadet, namaz, post, zekeat i hadz... ako nema tih vanjskih prije svega znakova mozes misliti da je neko dzahil, ili ti on sam pokaze svoje neznanje :icon_cheesygrin:

draga black_lady, ako ti neko kaze da ne vjeruje neces njega u bracu i sestre trpati ... a ja ne sudim bez djela o necijem vjerovanju, stavise ne sudim nikako jer me boli cosak jel il nije vjernik, sve dok mi nije prijatelj jer s nemuslimanima ne sklapam prijateljstva.[/quote]

1) Jeste upravu si... Osnovni islamski sarti... Ali vidis kako su i oni lijepo poredani... Znaci polahko, postepeno i bez zurbe prihvatati osnove vjere... Po redu... A ne na brzoplet i kus nacin... Sve sto je brzopleto ne valja... Sto kazu muslimanski nije zuriti, skrletiti (zurba je sejtanski posao)...
Krivu mladicu pokusaj nabrzinu i nasilu ispraviti slomit ce se, a stavi pokraj nje stap, ona ce se sama ispraviti... A ne da je odmah sjeces jer ti ne izgleda onako kako ti zelis...
I opet zekeat i Hadzdz nisi obavezan dati i obaviti, ako nisi u materijalnoj mogucnosti ;)
Vidis Allah olaksava, ne otezava ;)

Ja licno ne izbjegavam druzenje sa ljudima druge vjere... Jer zelim saznati kako oni zive, sta i kako rade, da vidim gdje grijese... A i da njima pokazem da mi muslimani nismo divljaci koji se zatvaraju u svoje male krugove i nisu otvoreni ni za kakve konverzacije i razmjenu misljenja, druzenja...
Dapace sasvim suprotno...

Jezim se od tog nagovaranja od te prisile, od ne mogucnosti gledanja sire, od odlazenja previse u krajnost.
Kako moj mualim kaze : "Irma znas onu pjesmu [i]sredinom[/i] od Dine Merlina?!"

Od tog svog mualima sam toliko naucila o vjeri i toliko prosirila svoje vidike i imam respekt prema tom covjeku nevjerovatan. Blagost kojom on prilazi svemu, osmijeh na licu, govor prvo o onom lijepom, a tek onda o ruznom i o negativnim stvarima su nesto sto vise nego cjenim i volim kod njega.
Hiljadu mi je puta rekao da islam nije vjera prisile, da je nama u koristi da ljude pridobijemo, a ne da ih odbijemo od vjere.
Da nekom kome je vjera stran pojam, necemo sad ulaziti u to iz kojeg razloga, trebamo prici blago, trebamo predstaviti vjeru kao sistem zivljenja i kodeks zivota kao sto ona i jest, a ne ako ne budes radio to, to i to gorices u dzehenemu, kazna je strasna, gorit, patit, stici kazna, MORAS, MORAS, MORAS i kako ti mislis na taj nacin nekog pridobiti..

Vjera je tu da nam olaksa, a ne oteza, a prvenstveno Allah dz.s je milostiv i prasta..
Vjera je nesto sa cim treba lakse da prebrodimo zivotne krize, uz njeno praktikovanje da ucinimo svoj zivot ljepsim.
Vjera jest klanjati 5 dnevnih namaza, davati zekat, obaviti hadz, ali islam i sevap je i osmijeh nani u prodavnici i osmijeh bratu, sestri lijepa rijec drugom covjeku, islam je i umjereno jelo, islam je i pristojan govor i lijep hod..

Treba ljude lijepo uvesti u vjeru, treba im objasniti zasto je islam najispravnija i najcistija vjera i jedna jedina, treba im govoriti kako je Allah milostiv kako prasta, kako je nama insanima u prirodi da grijesimo, ali isto tako da je velik covjek ko se pokaje i da Allah nece odbit iskreno pokajanje.
Trebamo biti strpljivi, ne djeliti ljude, ko smo mi? Mi smo isto tako samo jedna kap u okeanu, mali minijaturni covjek, rob Boziji, ko smo mi da nekog zastrasujemo, da mu namecemo nesto?

Ko smo mi da drugog blatimo, a ne preispitiamo svoj iman, pogledamo svoje postupke, ako osjetimo i trun oholosti u njima, zasto se ne povucemo zasto ne prestanemo ? Po meni bolje je nesto presutati nego oholo i pogano nekom skrenuti paznju na nesto..
Usavrsimo sebe, usavrsimo svoju vjeru, a tek onda komentarisimo tudju..

eh...

U islamu, mislim ljudi muslimana, ima koji pretjerivaju u vjeri i idu u neke krajnosti.
previse strogo shvataju islam, tjeraju sebe na te strogoce, i takvim islma predstavljaju, cime ce smao nekolicinu pridobiti u islam, a vecina ce se manuti od toga. Jer ne mozes ti pozivati u islam, a odmah na pocetku govoriti o ruznom , i kaznama koje cekaju insana ako grijesi. Prvo se spomene lijepo i nagrade koje nas cekaju, pa onda se spomene i suprotnost AKO se ne izvrsi duznost.
Ono ima i onih koji su muslimani "samo na papiru" , ali moje nije da govorim o tome koji su takvi. To samo Allah najbolje zna.

Ne treba ni pretjerivati, a ni zastranjivati u vjeri, pa je nikako ne prakticirati. Vec traziti neki balans, jer tu cemo se najbolje snaci. :)

[quote name='Falcon' post='238208' date='Jun 3 2008, 23:21']Ljudima kojima je abdest stran pojam a kamoli namaz svaki islamski propis je stran i predstavlja pretjerivanje u vjeri, s takvima ne treba raspravljati.[/quote]

Bogam, da te poslanik cuje ...

ko da su oni koje je on u vjeru uvodio imali pojma od abdesta.

[quote name='[I-B-R-O]' post='238938' date='Jun 6 2008, 22:54']Bogam, da te poslanik cuje ...

ko da su oni koje je on u vjeru uvodio imali pojma od abdesta.[/quote]

Moj Ibrahim sultane, ima kategorija ljudi s kojima Poslanik nije raspravljao ;)

ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....

[quote name='BeLaY' post='239133' date='Jun 8 2008, 03:35']ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....[/quote]

U Gimnaziji ima jedna lekcija u okviru Bosanskog jezika koja se zove govorne situacije u kojoj je pojasnjeno gdje i u kojim govornim situacijama se upotrebljavaju pojedini pozdravi.

- Dobar dan je opcenito i sluzbeno
- Zdravo s onima s kojima imate intimniji odnos

POlazeci od toga uvijek dobro odvazem govorne situacije u kojima se nalazim i upotrijebim odgovarajuci pozdrav. U situaciji u kojoj si se ti nasao ja bih nazvao selam, ili ne bih nikako isao u tu radnju ako mi je vec stalo do toga kako cu se tamo pozdraviti.

Selam koristim s licima koja su mi draga, u vjerskim institucijama, drzavnim institucijama i prodavnicama kod lica za koje znam da su stvarni muslimani ;)

ne znam belay, mislim da si ipak trebao nazvati selam, bar iz nekog postovanja prema njemu i vjeri, nije ni on isto trebao reagirati tako, ali ti si prvi napravio gresku pa se je i odnosio prema tebi kao ti prema njemu, ne postujuci ga da mu ne nazoves selam ni on tebe nije postovao...

[quote name='BeLaY' post='239133' date='Jun 8 2008, 03:35']ja vam danas odem kod onih vehabija na maloj lisi da vidim hard disk cuo da kod njih vako ima tih stvarcica za kupiti i bom udjem ja i kazem dobar dan onaj s bradom sjedi za compom ma budel on znao sta ikako radi ubij me... al sjedi cojek i gleda u monitor kao da ja nisam ni usao i stojim ja pred njim haman 5 minuta on ne dize glavu.... i vidim ja kolko je sati da je to zbog toga sto mu nisam nazvao selam, kaze on sta trebas reko tako imas li to i to kaze nemam reko ok... ja izlazizm kaze nemamo niti cemo ikad imati... ma ajde dobro... al da sam mu nazvao selam odnosio bi se on prema meni kao prema kupcu a ne kao prema nekoj zivotinji....[/quote]

on je na gubitku, a ne ti... ;)
meni kad ovdje u zagrebu ne bi dali paradajz zato sto kazem paradajz, a ne rajcica ja nikad vise ne bih kupovao kod njih

[quote name='veritas' post='239178' date='Jun 8 2008, 12:36']ne znam belay, mislim da si ipak trebao nazvati selam, bar iz nekog postovanja prema njemu i vjeri, nije ni on isto trebao reagirati tako, ali ti si prvi napravio gresku pa se je i odnosio prema tebi kao ti prema njemu, ne postujuci ga da mu ne nazoves selam ni on tebe nije postovao...[/quote]
Vjera u biznisu ne postoji! On da je pravi vjernik, postovao bi i ostale vjere i ostale ljude i pozdrave.

Mislim vidis, sam si rekao "kod onih vehabija"... Pa si onda mogao iz onog svog kucnog odgoja reci esselamu alejkum, jer i sam znas gdje ulazis, i svjestan si kakav je njihov pozdrav tako da si mogao nazvati selam i mirna Bosna.
Nije ni on ters trebao prema tebi, ali i ti shvati da si i ti gresku napravio..
Ko sto necu nazivati namjerno selam kad udjem u sobu punu hrvata, ili necu govoriti meraba kad ulazim u zbornicu punu profesora i tome slicno..

[quote name='zvrk_hanuma' post='239254' date='Jun 8 2008, 19:13']Mislim vidis, sam si rekao "kod onih vehabija"... Pa si onda mogao iz onog svog kucnog odgoja reci esselamu alejkum, jer i sam znas gdje ulazis, i svjestan si kakav je njihov pozdrav tako da si mogao nazvati selam i mirna Bosna.
Nije ni on ters trebao prema tebi, ali i ti shvati da si i ti gresku napravio..
Ko sto necu nazivati namjerno selam kad udjem u sobu punu hrvata, ili necu govoriti meraba kad ulazim u zbornicu punu profesora i tome slicno..[/quote]

e ali stvar je kulture u tome sto da kad meni neko nazove selam ja mu odgovorim selamom, a da me neko pozdravi dobar dan ja mu kazem dobar dan...

edit: jer recimo ako ja nisam vjernik i meni neko dodje i nazove selam sta bih ja trebao reci: "nosi sebe i tog svog boga otkud si dosao..." ... mislim ono kakav je to odnos :huh:

Smatram Belay da si pogrijesio... Jer si znao gdje ides i u kakvu prodavnicu ulazis... Po bontonu ti si trebao da pozdravis sa pozdravom kakav tu dolikuje...
Ali ni on nije nista bolji... Jer prvo ne zna ko mu ulazi, mozda i neki nemusliman... A i da zna koliko god mu se to nesvidjalo trebao je kulturno da odgovori, pa ako ne dobar dan... A ono "mir s tobom" u prevodu selam alejkum...