Jump to content
_women_

Studiranje van granica "lijepe" nase

Recommended Posts

Koliko vas studira vani ?

Sta mislite svi o studiranju van granica nase drzave koliko ste za to i kad bi bili u prilici da idete studirati vani da li bi otisli ?

Koliko ste pozitivnog iskustva stekli vi koji vani studirate ?

Mislim mozda sad suludo zvuci ovo pitanje bi li prihvatili da studirate vani, ali ima primjera kad ljudi imaju priliku da studiraju bilo gdje u drzavi ili van, a oni bi na Ljusinu ili u Bihac, ne vrijedjam nikog ko studira tamo, ali ipak studiranje u nekom drugom gradu van kantona i van drzave nosi jedno vece iskustvo?

Sta reci

Definitivno veci centar, vece mogucnosti..ja nisam nikad nesto posebno patio za tim, pa sam se skrasio u Bihacu na gradjevini :)

[quote name='_women_' post='330813' date='23.06.2009, 15:04']Koliko vas studira vani ?

Sta mislite svi o studiranju van granica nase drzave koliko ste za to i kad bi bili u prilici da idete studirati vani da li bi otisli ?

Koliko ste pozitivnog iskustva stekli vi koji vani studirate ?

Mislim mozda sad suludo zvuci ovo pitanje bi li prihvatili da studirate vani, ali ima primjera kad ljudi imaju priliku da studiraju bilo gdje u drzavi ili van, a oni bi na Ljusinu ili u Bihac, ne vrijedjam nikog ko studira tamo, ali ipak studiranje u nekom drugom gradu van kantona i van drzave nosi jedno vece iskustvo?

Sta reci[/quote]

Ja isto ostao u Bi

ko god ima priliku da znanje stice na prestiznim univerzitetima, to je super.
danas je najbolje investirati u znanje.

drzava BiH sa "strucnjacima" diploma privatnih skolica od novog, preko prijedora i bl, nema buducnost. jer, najlakse je sjediti, ali sutra kada se od ove drzave bude trazila efikasnost, onda ce doci do kraha sistema.

ja aBd planiram doktorat raditi u inostranstvu i vec sam u pregovorima oko toga.

[quote name='[LoLLipop]' post='331488' date='27.06.2009, 01:38']
ko god ima priliku da znanje stice na prestiznim univerzitetima, to je super.
danas je najbolje investirati u znanje.

drzava BiH sa "strucnjacima" diploma privatnih skolica od novog, preko prijedora i bl, nema buducnost. jer, najlakse je sjediti, ali sutra kada se od ove drzave bude trazila efikasnost, onda ce doci do kraha sistema.

ja aBd planiram doktorat raditi u inostranstvu i vec sam u pregovorima oko toga.[/quote]

a sta ima sa onima koji odu vani, koji god student ode iz Cazina velike su vjerovatnoce da se nece ni vratiti, tako da ce njegovi roditelji koji rade u ca satrati se da bi onda doprinosio nekoj dr drzavi, al to nema veze sa ovom temom ko ni ovo sto si spomenula privatne skole, jer po Americi su vecinom svi privatni faxovi al kako cemo znati kad nije niko mako iz Bosne al to nam ne daje za pravo da zborimo nesto sto nismo sigurni il cak neznamo, al et isto sam imao zelju studirati negdje al me takodjer bila prpa ostati sam, ipak nas je vecina u cazinu jos pod velikim velikim okriljem roditelja

ne bih htjela da me se pogresno skonta, ali dugorocno nema buducnosti sa ovakvim "strucnjacima".

ne zelim generalizirati jer ce jedan dio onih osvijestenih uvijek ulagati u sebe (znam da si to i ti), ali nase su institucije pune onih koji su kupili diplome, a oni ne znaju nista u vezi svog zvanja.

nemam nista protiv privatnih fakulteta..ja ne vjerujem da ce iko otici i kupiti diplomu sa npr. medicine..jer to ne ide fakat..vecina koja kupuje diplome kupi ili menadzment, neke poslovne skole i sl.. ne zelim niciju skolu ili ne daj boze, zanimanje, uciniti manje vrijednim, ali za takva zvanja niti je potrebno nesto mnogo znanja, niti je tesko u toku radnog procesa brzo steci efikasnost i sve ostalo..

pozdrav

Na srecu pa u drugim zemljama se znanje cjeni puno vise nego kod nas.

A momci i djevojke koji su otisli vani vec nakon godinu dvije gotovo i da prestanu biti ovisni o roditeljima jer je puno mogucnosti da se zaposle preko studentskih servisa da rade i studiraju i da olaksaju svojim roditeljima i sebi. A to je prilika da sa svojih 19, 20 postanu jako zreli i odgovorni i da shvate vrijednost i kuce i roditeljskog davanja. Studiranjem negdje drugo osoba je bogatija i za

[quote name='_women_' post='331552' date='27.06.2009, 11:29'][b]Na srecu pa u drugim zemljama se znanje cjeni puno vise nego kod nas.[/b]

A momci i djevojke koji su otisli vani vec nakon godinu dvije gotovo i da prestanu biti ovisni o roditeljima jer je puno mogucnosti da se zaposle preko studentskih servisa da rade i studiraju i da olaksaju svojim roditeljima i sebi. A to je prilika da sa svojih 19, 20 postanu jako zreli i odgovorni i da shvate vrijednost i kuce i roditeljskog davanja. Studiranjem negdje drugo osoba je bogatija i za

[quote name='PC_DoctorE ' post='331498' date='27.06.2009, 04:15']a sta ima sa onima koji odu vani, koji god student ode iz Cazina velike su vjerovatnoce da se nece ni vratiti, tako da ce njegovi roditelji koji rade u ca satrati se da bi onda doprinosio nekoj dr drzavi, al to nema veze sa ovom temom ko ni ovo sto si spomenula privatne skole, jer po Americi su vecinom svi privatni faxovi al kako cemo znati kad nije niko mako iz Bosne al to nam ne daje za pravo da zborimo nesto sto nismo sigurni il cak neznamo, al et isto sam imao zelju studirati negdje al me takodjer bila prpa ostati sam, ipak nas je vecina u cazinu jos pod velikim velikim okriljem roditelja[/quote]
A pazi rođo, mene osobno ne zanima neki doprinos bilo kojoj dr

meraba ljudovi,

ja mogu konkretno reci za graz tj. za at. sto se tice posla tokom studija mozes se halaliti. imas male mogucnosti barem kad su nasi studenti osnosno nasa drzava u pitanju. jedna od mogucnosti je npr. da se zaposlis na univerzitetu (u ovom slucaju ti ne treba radna dozvola) kao research assistent (npr. rodjo u mene nermin_von_b il moj bratko selvedin catakovic - ne znam budel na forumu i koji je username pa halali buraz), a mozes zaradjivati neogranicno. sljedeca mogucnost je da dobijes radnu dozvolu do 10 sati sedmicno max. dopustena zarada je ca. 340 evrica (sto i nije lose ako zaboravis na izlaske, pijancenja, komotan stan i ultra mocnu hranu). dalje, postoji mogucnost da radis po projektima, dakle, dobijes projekt odradis i meraba. nema nikakvih obaveza niko prema tebi: socijalno, zdravstevno bla, bla... postoji jos nekoliko nacina da se dobije posao izmedju ostalog i na crno - u zadnje vrijeme doduse veoma tesko.

sto se tice kvalitete faxa (govorim o tehnickom univerzitetu u Gracu) - nema se tu puo sta pricati. ljudi ulazu u obrazovanje, imaju odlicno razvijen sistem skolovanja, imaju ljude sa kvalitetom na vodecim pozicijama i sta dalje reci. ne mogu porediti TU Graz sa nekim nasim univerzitetima jer poznajem situaciju kod nas jako slabo. oo sto je meni poznato i sta mogu tvrditi je da je FIT u mostaru u poredjenju sa TU Graz daleko sto se tice nastavnog plana i programa. Jer... Ne moze od nas niko reci nemamo mi sredstava - to nije dobar argument - bar ne za mene.

neko rece u prethodnim postovima kako se i nakon faxa ne moze naci posao. ovo dosta zavisi od toga sta si zavrsio. npr. nakon zavrsenog managementa, ekonomije, sociologije, teologije i slicnih veoma je tesko naci posao jer... razloge znate. sto se tice tehnisckih univerziteta - uvijek ima potraznje. ja sam upravo dobio posao hvala Bogu :-) tako da nije toliko problematicno. osim toga, ako niste vezani za odredjeno mjesto i vrijeme mozete veoma lako dobiti posao - to zna dobro zezati.

sve u svemu ja bih preporucio svakom ko moze ici van studirati, da ide. prije nego krenete skontajte sami jeste li spremni na to jer puno se nasih studenata vrati nazad. ako treba bilo kakva pomoc mozete se obratiti uniji koju smo organizovali bas za te svrhe: www.ubhsaa.org. ako ima kakvih pitanja slobodno se javite njima.

et bom nemojte sta uhatoriti.

pozzzz

ja mislim da je bolje studirati vani , kod nas i nisu neki fakluteti a tewsko je i naci job heh , ja kad bih imao priliko ja bih otisao bilo gdje osim u Srbiju - da me ko ne doceka :D

studiram u Klagenfurtu, u pocetku mi je bilo tesko dok se nisam navikla, ali sada je uredu.. nisam se pokajala..

mislim da se necu vratiti nazad u cazin, vratila bi se jedino kad bih imala priblizno istu platu kao gore sto cu imati... ali posto od toga nema nista, zasto da se vratim..

svak trbuhom za kruhom ide, pa tako i ja

zelim da imam neki normalan zivot i znam da to gore mogu ostvariti

meraba jope.

@analiticarka: sta studiras?

sto se tice vracanja... da budem iskren... to je promjenjivo od osobe do osobe. to ima veze sa licnoscu svakog od nas. meni licno nedostaje moja porodica i moje mjesto. ono sto me tjera od toga svega jeste stanje u kome se mi nalazimo zadnjih 600 godina. da ne bi se vracali na nas mentalitet, odbojnost prema radu i napretku, htio bih uputiti zainteresovane na opis Bosnjaka u jednom od dijela Mese Selimovica koji po meni u kratkim crtama nas opisuje kao zajednicu, ali i kao pojedince:

"Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan zivot od Zapada."...

neko rece na nekom od podforuma da mozes dosta uspijeti ako se sam razvijas. tacno, ali ne dovoljno da se mozes nositi sa drugima u okolini. ako nemas pristup nekim stvarima, mozda mozes samo teoretski upoznati te stvari.

kad bi se neke stvari promjenile na bolje u skorije vrijeme, ja bih se vratio odmah.

dakle, jos jednom, ici ako se ima prilika i dati sve od sebe da se uspije.

pozzzz

Bosanska diploma malo gdje u svijetu je priznata. Meni nije priznato nista s fakulteta niti jedan silabus, aaa isto ko ima zavrsenu skolu visu ili fakultet za profesora,tehnicara itd... mora proci sve neke kurseve i polaganje testova da priznaju zvanje pa onda tek jos godinu dvije za to gradivo da obnovi se.
Ja ne planiram se vratiti u Bosnu, cak ni kad zavrsim fakultet, tu nema buducnosti za mlade ljude samo stolice drze ljudi s stazom ii to naslijedjuju narastaji njihovi.
Naravno da mi fali porodica moja i moja zemlja ali hvala bogu doce se. Tudji svijet nije dom ali takva je sudbina mnogih od nas bila.

Naravno da je super ici studirati vani, ili na stranom univerzitetu, mada ne potcijenjujem ove nase drzavne, jer misljenja sam, da ako je student upisao ono sto voli, i zeli da uci, on ce to uciti bez obzira kakav mu je profesor, i ustrajati na tome da nauci,polozi i kasnije primijeni :) kod nas se javlja problem da fakulteti izbacivaju studente koji nisu nikada u toku skolovanja imali dodiri sa praksom, dok je na zapadu sastavni dio studiranja i upravo ta praksa (internship), koja te uvlaci i daje ti odredjena saznanja o tome sta je to i kako izgleda u stvarnosti. desava se da vam dodje u firmu diplomac, i ne zna kako i na koji nacin da radi posao u svojoj struci, i vi morate uloziti novac da biste ga osposobili za rad, da bi tek onda on mogao primjenjivati svoje nauceno znanje. i sto onda da uposlim diplomca, ako na trzistu rada imamo nezaposlenih visoko obrazovanih sa odredjenim iskustvom koliko hcoes, i ne moras ulagati u njegovo osposobljavanje :) Ja sam misljenja da treba da se ide vani da studira, i da se vracca, jer na taj nacin moderne misli i vjestine se donose ovamo :) danas imas slucaj da student izadje sa faksa u bih, i dalje podrzava vehabije, ili nacinalisticku retoriku, a nema pojma o onome sto se zove progres ekonomski, socijalni :) a akademski gradjanin :) mislim akademski - racionalno prosudjuje Edited by antrax