Jump to content
Sign in to follow this  
[LoLLipop]

Pravopis na forumu

Recommended Posts

ponukana nepoznavanjem osnovnih pravila bosanskog jezika, a isto uvidjajuci u postovima nekih funkcionera i sl. na forumu, otvaram temu.

Ne zelim da me se pogresno shvati, ali nam je poznavanje bosanskog jezika jako lose.
ovdje ne ubrajam zargonizme i lokalizme; moja opaska se odnosi na osnovne stvari koje bi svako od nas treba znati. bosanski jezik je dio identiteta i prema njemu se trebamo odnositi odgovorno.

ne zelim da tema postane politicko prepucavanje, zelim da tema bude jedna od onih na kojoj ucimo. voljela bih da neki rangirani duznosnici posjete ovu temu i na osnovu primjera uvide svoje greske. iz razloga sto ne zelim da se tema shvata isuvise licno, ovdje cu navesti neke primjere, a autori neka se sami pronadju i neka isto isprave.

pogresno je: [color="#FF0000"]će mo[/color]
ispravno je: [color="#0000FF"]ćemo[/color]

pogresno je: [color="#FF0000"]sumljao[/color]
ispravno je: [color="#0000FF"]sumnjao[/color]

pogresno je: [color="#FF0000"]famelija[/color]
ispravno je: [color="#0000FF"]familija[/color]

pogresno je: [color="#FF0000"]nerazumijem[/color]
ispravno je: [color="#0000FF"]ne razumijem[/color]

pogresno je: [color="#FF0000"]neznam[/color]
ispravno je: [color="#0000FF"]ne znam[/color]

ja mislim da slicna tema vec postoji

[url="http://forum.cazin.org/index.php?showtopic=8725&hl=pravopis"]http://forum.cazin.org/index.php?showtopic...amp;hl=pravopis[/url]

[url="http://forum.cazin.org/index.php?showtopic=8491&hl=pravopis"]http://forum.cazin.org/index.php?showtopic...amp;hl=pravopis[/url]

[url="http://forum.cazin.org/index.php?showtopic=6693&hl=pravopis"]http://forum.cazin.org/index.php?showtopic...amp;hl=pravopis[/url]

sve haman isto....

nisam bas zamislila temu kao copy/paste, vec sam mislila da na osnovu primjera na forumu pisemo pravilno/nepravilno.

tequila, stavi link za ovo. dug je post.

[quote name='[LoLLipop]' post='322992' date='02.04.2009, 19:33']
nisam bas zamislila temu kao copy/paste, vec sam mislila da na osnovu primjera na forumu pisemo pravilno/nepravilno.

tequila, stavi link za ovo. dug je post.[/quote]

al ja ipak negledam na to,na pravopis ovdje na forumu....jedino ako pisem nekom ozbiljnijem mail onda se potrudim da sve bude napisano onako kako treba...

[quote name='sanel87' post='323104' date='03.04.2009, 09:57']bas je mocno uradjeno, [b]stvano[/b] cudo tehnike :D[/quote]

uvazeni kolega @sanel87 nemojte mi zamjeriti al nisam razumio sta znaci ova boldana recenica u vasem postu ...
valjda ce se neko naci da mi je rastumaci kako se pise ...

hvala unaprijed ...

[quote name='[LoLLipop]' post='322992' date='02.04.2009, 20:33']

tequila, stavi link za ovo. dug je post.[/quote]

Mislis da ce ti to proci ovdje. Svi ce sad ti popljuvati ovo i reci kako ti samo glumis i kako nije vaznoj je li ispravno ili ne dok god se razumije sto je pisac htio reci.
To je pokrice svima za lijenost zbog koje ne poznaju svoj vlastiti jezik.

Ja sam u vi

Guest
[quote name='PC_DoctorE ' post='318878' date='17.03.2009, 21:02']a ti druze nemas sta vaditi ketridje jer u tvom slucaju je samo komad platike i nema glave na ketridzu nego je to u printeru, ti mozes pokusati naci na epson web stranici ima [b]espon[/b] reset tools, koji force resetira glavu ketridza i vrati se na default tvornicke postavke, to je veoma efikasno kad ti printer stane na pola printanja i pocne zmigati crvena boja, a ima listova a ima boje, to je ostecen firmware tak da ga taj epson[/quote]

ako pc_doctore grijesi onda moze svako pogrijesiiti

[quote name='lucky' post='323109' date='03.04.2009, 10:11']uvazeni kolega @sanel87 nemojte mi zamjeriti al nisam razumio sta znaci ova boldana recenica u vasem postu ...

hvala unaprijed ...[/quote]

ja bih bila pozvanija da tebi rastumacim pisanje negacije uz glagole, ako nemas nista protiv.

[quote name='[LoLLipop]' post='323203' date='03.04.2009, 17:11']
ja bih bila pozvanija da tebi rastumacim pisanje negacije uz glagole, ako nemas nista protiv.[/quote]

Kazem ti ja.
Na ovo sve vidis sta si dobila - podsmijeh i provokacije. Naravno to vise govori o njima, ali nepotrebno trosis svoju energiju.

Mozemo se mi zezati na tu temu i govoriti sta god hocemo, ali upravo zbog ovakvog pristupa svemu kakav pristup imamo ucenju pravopisa i gramatike i vlastitog jezika i jesmo u takvoj situaciji u kojoj jesmo. Svemu pristupamo kroz zaj... i podsmijeh (hint: pogledati forum politika npr. topic budzet) i vidimo gdje nas je to odvelo u politickom, ekonomskom, kulturnom, sportskom i svakom drugom pogledu.

da, sve si dobro rekao, ajzak.
neodgovorno se ljudi odnose prema jeziku i misle da su wow!

[quote name='[LoLLipop]' post='323237' date='03.04.2009, 18:35']
da, sve si dobro rekao, ajzak.
neodgovorno se ljudi odnose prema jeziku i misle da su wow![/quote]

Na zalost znas i sama da je velikoj vecini omladine bjezanje s nastave jedan od najvecih dokaza frajerstva ili neceg slicnog...
zalosno... :(

Ja kad sam dosao na forum prije oko 1/2 godine bio mi je u najmanju ruku čudan riječnik nekih foruma

Ja vise volim napisati nepravilno :D znaci nekad pisem hemo,nemre i tako :D nekako "lipse" :D

:D znaci vecina onih koji po forumu tako pisu, pisu zbog zezancije :)

Ne misli se na to. Misli se na "neznam", "nemogu", "ne cu", "ce mo", "famelije mi". Isto tako, mislim da nema forumasa koji nema bar u 10 postova, nekoliko gramatickih gresaka

[quote name='TequilA' post='323257' date='03.04.2009, 19:43']Ne misli se na to. Misli se na "neznam", "nemogu", "ne cu", "ce mo", "famelije mi". Isto tako, mislim da nema forumasa koji nema bar u 10 postova, nekoliko gramatickih gresaka[/quote]

pa to je normalna stvar..

ja x puta pogrijesim, ali to ne znaci da zelim da me pretresaju po forumu i ispravljaju moje greske..

Upravo tako, meni to ne smeta. Bitno mi je da razumijem "sta je pisac htio reci"

[i]neznam[/i] i [i]ne ću[/i] nisu greske.
to je nepoznavanje jezika.
lokalizmi tipa ne mere, lipse i sl. ovdje uopce nisu tema.

Procitaj naslov teme.

[quote name='[LoLLipop]' post='323269' date='03.04.2009, 20:07']
[i]neznam[/i] i [i]ne ću[/i] nisu greske.
to je nepoznavanje jezika.
lokalizmi tipa ne mere, lipse i sl. ovdje uopce nisu tema.[/quote]

Upravo tako! Naravno da se primijeti kad se nekom potkrade pogreska pa napise u brzini ne spojeno uz glagol, ali kad napravi pet takvih gresaka u jednom postu to je vec nepoznavanje jezika, kao sto lejla kaze.

[quote name='lucky' post='323109' date='03.04.2009, 08:11']uvazeni kolega @sanel87 nemojte mi zamjeriti al nisam razumio sta znaci ova boldana recenica u vasem postu ...

hvala unaprijed ...[/quote]

Ne zamjeram, ne radi mi dobro slovo "R" na tastaturi pa ponekad fali :icon_cheesygrin: .
Nadam se da ti je sad jasnije :rofl:

PS: ne trudim se da pisem gramaticki tacno :D , nisam na casu bosanskog jezika i knjizevnosti :P

[quote name='MECA' post='323124' date='03.04.2009, 10:16']ako pc_doctore grijesi onda moze svako pogrijesiiti[/quote]
meca meca sta cu ja stobom, nikad brete ja ne gledam ako dje slovo izostane ili bude jedno prije drugog, exo ima neki tekst koji je sav ispreturan al kad ga pocnes citati onda do kraja procitas sve OK, ko da nema ispreturanih slova, hehe, ako neko zna nasta mislim de nek odje to zalipi pa da vidite sta je pravopis a opet ide, see ya

ja ne pazim na te guracke.
meni je forum mjesto za zajebanciju, zanimaciju, bijeg od svakodnevnosti :D

irma me satra zbog nemogu valjda se nesto pise odvojeno, al' de stas, svima nam je mriti.

svi smo mi ljudi, svi smo mi "raja" i ne treba da da javno ispravljamo jedni druge, jer to vodi ismijavanju, a ne stvarnoj zelji za pomoci

ako zaista zelite nekom reci gdje grijesi i da to popravi, recite mu nasamo :)

Naravno, ako stvarno zelite, a ako ne zelite, onda prozivajte :D

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Forum Statistics

• Total Topics
      24,065
    • Total Posts
      378,365
  • Create New...